Łąki "zagazowane"

Łąki „zagazowane”

Po kłopotach mieszkańców powiatu, wynikających z budowy nowego szlaku kolei i rozbudowy sieci dróg, wydawało się że nieszczęść mamy już wystarczająco dużo. Niewielu z nas spodziewało się, że u powiatowych bram czają się kolejne. Tym razem to planowana budowa gazowego rurociągu przesyłowego. Obawa jest wielka, bo i temat mało znany, a specjaliści od niego, zamiast uspakajać, wspominają coraz częściej o „specustawie”.  Szykująca się nieuchronnie awantura nie dotyczy tego co nowe, ale faktu że „duża rura” ma biec tuż za płotem, co znacznie przyczyni się do obniżenia wartości nabytych dóbr. (…)

– Na poprzednim spotkaniu wyszło na jaw, że pracowaliście na nieaktualnych mapach, pochodzących z 2000 roku. Wytyczyliście trasę rurociągu przez działki, na których stoją domy. Czy dzisiejsza koncepcja jest zaktualizowana? – pytał mieszkaniec Łąk.

– Tak. Gazociąg nie musi przechodzić tylko przez tereny rolne – odpowiadała natychmiast rzecznik, wyraźnie unikając tematu.

– Zdecydowaliśmy się na przygotowanie własnego raportu o kosztach – stratach wybudowania gazociągu. Wiemy, że straty będą, bowiem niektóre domy i działki znacząco zmniejszą swoją wartość. Według twórców raportu od 25 do 75 procent pierwotnej wartości. Wiemy, że niektóre z istniejących nieruchomości staną się niesprzedawalne. Co mają zrobić ludzie, którzy postawili dom zaciągając kredyt? Jak zareaguje bank? Zaledwie dwa lata temu gmina zainwestowała w ten teren, przygotowując sieć wodociągową, co spowodowało, że powstałe szybko działki przeznaczono pod zabudowę jednorodzinną. Wobec gazowej inwestycji, niektóre domy tu nigdy nie staną, co więcej, zaistnieją ograniczenia w budowie ruchliwych dróg, dużych skrzyżowań, czy obiektów kubaturowych. Wyłączona całkowicie będzie „strefa kontrolowana”, w której budować nie wolno, nic – mówił przerażony mężczyzna, który kilkakrotnie dopytywał, czy aby na pewno bank nie zażąda innego zabezpieczenia kredytu wobec spadku wartości domu. (…)

Więcej na łamach Wieści.

(1) Comment

  1. cg

    Nie może tak być ,że zwykły obywatel ma tracić na wartości działki z powodu rurociągu . Należy mu się rekompensata stała za każdy dzień użytkowania jego terenu oraz odszkodowanie za uciążliwość .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>