Wielka tajemnica

Wielka tajemnica

Władze Wołomina niechętnie zdradzają dane, dotyczące wpływu z podatku od nieruchomości z terenu, na którym powstało Centrum Handlowe. Przewodniczący Rady, który zauważył niewielki wzrost wpływu z podatków dla gminy, został pouczony na komisji finansów o konieczności zachowania tajemnicy.

O wpływy z podatków galerii handlowych, znajdujących się na terenie po byłej Stolarce, pomiędzy ul. Łukasiewicza i Geodetów w Wołominie zapytał na grudniowej komisji przewodniczący Leszek Czarzasty. Dowiedziawszy się, że plany na rok 2017 przewidują wzrost wpływu z podatków o 200 tys. zł, zapytał:

– A jak na tym tle wygląda dochód z podatku od Galerii?

-Trudno mi rozmawiać o konkretnych podatnikach… – odpowiedziała urzędniczka z wydz. opłat i podatków lokalnych.

– Szacowaliśmy, że z tytułu podatku od tych powierzchni handlowych powinna wpłynąć znacząca kwota do budżetu… – nie ustawał w pytaniach przewodniczący.

– Ale to był szacunek, nie możemy mówić o konkretnych podatnikach – dołączyła do rozmowy skarbnik gminy.

– Od kiedy ten podatnik płaci podatek? – pytał przewodniczący.

– Panie przewodniczący, bardzo proszę, naprawdę… – próbowała zahamować pytania skarbnik. (…)

Więcej na łamach Wieści.

(12) Comments

 1. JohnnybeGOOD

  No bo nie ma się czym chwalić. I tę rzeczy, czyli podatki od sklepów powierchniowych, które wykończyły mniejszych, Radwan powaliła. Co ciekawe, wpływy z tych większych sklepów są mniejsze od tych, które płaciły sklepy lokalne. Bo zagraniczne korporacje płacą podatki w rajach. Brawo Polska :) Brawo Radwan :)

   1. czystek

    Podatki lokalne płacą tak czy inaczej, a z CIT i PIT gmina dostaje nikły udział. Bajki o zakładzie produkcyjnym i pracy dla wołominiaków. Pracuje w jednym z dużych zakładów w okolicy. Pensje do 3100 na rękę dla pracownika produkcji. Szefostwo się dziwi, że nie ma pracowników. I nie będzie miało bo do 4000 na rękę zarobi u konkurencji 20 km stąd. I po co mają dojeżdżać? Pracowników nie ma i nie będzie nawet ludzie z okolicznych wiosek wolą pół roku popracować w norwegi za 5 razy większą kase niż męczyć sie w tym zakładzie. Kolejny zakład się tu nie otworzy bo nie ma chętnych do pracy za grosze.

 2. Mati

  Proszę powiedzieć jakie sklepy niby upadły?? Bo ja w okolicy nie zauważyłem żeby zlikwidowali jakiś sklep z powodu galerii.

 3. gregor

  A czy tajemnica jest fakt, ze liceum JPII jest dopiero 129 w województwie ????? Warto przejrzeć ranking Perspektyw. Jakież METROPOLIE wyprzedzają Wołomin. Nie ma się co dziwić, ze nasi uczniowie WIEJĄ do szkół w Warszawie. Ale czy to ważne ????????

 4. mark

  Miałem racje - obsraliście teren na którym mógłby być fajny zakład pracy - jakaś fabryka czy coś . Fabryka generująca zysk i zatrudniająca setki osób. Ale inwestorowi trzeba stworzyć warunki i umieć go pozyskać. Ale jak siem nie umii ....Macie sklepiki z zerowym zyskiem , centrum ktore nie ma przychodów a same odliczenia i parking zapchany co wieczór. Słowem - umoczona kasa i miejsce. A najgorsze - wranglerów tam sie kupić nie da. Słabo ! A jeszcze ten konflikt z powstałym wcześniej w strefie przemysłowej djchem. Baja - mądrość samorządowców ma barwe smak zapach i konsystencje błota.

  1. Tomasz

   Dobrze gadasz. Można przecież fabrykę silników Mercedesa otworzyć, czy coś tam innego. Wtedy każdy mieszkaniec Wołomina miałby pracę i upust 50% na samochód. Albo wysypisko na 6 kwater. Sorry 5, bo na 6 trochę mało miejsca.

 5. Marek Myszk

  Jaka to tajemnica? Jak podatki płacone w rajach? Podatek od nieruchomości w rajach podatkowych? Uczeń szkoły średniej ma większą wiedzę. Galeria, retail i Leroy Merlin to ok 48tys m2. Po 18zl to 860tys zl. Do tego ziemia 161tys m2 x 0.8zl to kolejne ok 120 tys zl. Plus kilkaset tysiecy oplata za uzytkowanie wieczyste do skarbu panstwa.

  1. Paweł Zebr

   Panie Marku, kwota tych podatków jest prosta do wyliczenia, ale jak widać piszącemu artykuł nie zależało na tym lub nie miał tej podstawowej wiedzy.

 6. kuba

  Z tego co pisze Pan Myszk wynika, że skarbnik gminy zaniża plany dochodów z podatku od nieruchomości oraz działalności podmiotów prawnych. Cel może być tylko jeden, późniejsze manipulacje i przeniesienia. Nie tłumaczy to jednak naiwności i braków wiedzy u innych.

 7. bronisław

  Paweł Zebr. Powinien Pan przed napisaniem tego co Pan napisał przeczytać treść artykułu. Autor przekazuje informacje dotyczące tematu udziału planowanych wpływów do budżetu gminy z podatku od nieruchomości z terenów Galerii , które poruszono na komisji finansów. Nie wdaje się w dyskusję i nie ocenia. Marek Myszk. Zapomniał Pan dodać znaczący udział wpływu do budżetu z podatku od budowli 2% od ich wartości. Budowle to np. parkingi, drogi wewnętrzne, kanalizacja, place utwardzone, podjazdy, inne elementy infrastruktury, urządzenia wolnostojące, zbiorniki . oświetlenie terenu itd. 2% od wartości to znacząca kwota. Jakoś to Panu umknęło.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *