Nowe radio z naszego regionu

0

Rozmowa z Tomaszem Parolem, Prezesem Radia Bezpieczna Podróż, rozpoczynającym nadawanie w systemie DAB+ po otrzymaniu koncesji z KRRiTV

 

Jaka jest misja i cel powstania Radia Bezpieczna Podróż?

– Będziemy działać na rzecz bezpieczeństwa drogowego, gdyż wypadki są główną przyczyną niepełnosprawności nabytej w Polsce oraz na rzecz integracji środowiska osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie dla łatwiejszego niesienia pomocy im pomocy.

Nasze Radio Kierowców jest więc wyjątkową misją wiążącą prewencję z edukacją, a także konsolidacją środowiskową i  Kulturą w tym zakresie, w którym trudno ją jest spotkać w radiach komercyjnych.

Chcę dodać, że mając w swoim gronie zarówno ekspertów od prawa ruchu drogowego, prawników -praktyków, badaczy tematu jak i ofiary wypadków, będziemy walczyć z funkcjonującymi stereotypami, które czynią więcej złego niż dobrego i prezentować wypracowane autorskie poglądy naszych spikerów na poruszane tematy.

Jedno możemy powiedzieć już teraz: edukacja i profilaktyka już od najmłodszych lat. Kierowcy nie stosują się do przepisów bo ich nie znają lub nikt tego nie egzekwuje poza prędkością.  która wbrew obiegowej opinii w obecnym świecie autostrad i bezpieczeństwa biernego wcale nie jest główną przyczyną wypadków i kolizji.

 

Od kiedy uruchamiacie swoje audycje i o jakim zasięgu będzie radio?

– Dostaliśmy koncesję na radio cyfrowe, w systemie DAB+ czyli na multipleks, jest to ta sama tendencja wyskoczenia z blokad wielu częstotliwości i przejścia na emisję zero -jedynkową jaka zaistniała kilka lat temu w telewizji. Podobnie jak obecnie nie ma już innych telewizorów niż cyfrowe lub posiadające dekodery cyfrowe tak zgodnie z dyrektywą UE od 2025 r. będą już tylko radia cyfrowe. Teraz jest zresztą dobry moment żeby zacząć od radia kierowców, bo od tego roku każdy nowy samochód obligatoryjnie musi posiadać radio odbierające cyfrę.

Już za tydzień zaczynamy emisję na terenie Warszawy, testując technologię i sprawdzając zasięg – naszym zdaniem powinniśmy być słyszalni od Mińska Mazowieckiego na wschodzie do Żyrardowa na zachodzie, no w tym okręgu ale tak naprawdę dopiero to sprawdzimy bo nadajniki są nowe i nikt tego wcześniej przez nie robił. Ruszymy też niebawem w innych miastach poza Warszawą na które uzyskaliśmy koncesję czyli w Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Poznaniu i Toruniu, ale też uzyskaliśmy możliwość od Krajowej rady testowania sygnału w miejscach, gdzie koncesji nie posiadamy – bo ktoś te urządzenia testować musi. Słuchacze znajdą więc audycje Radia Bezpieczna Podróż na cyfrowych odbiornikach w Trójmieście i we Wrocławiu.

 

Kto będzie kierował redakcją radiową jako Redaktor Naczelny? Jak duży macie zespół?

– Udało nam się pozyskać jako szefa redakcji postać nietuzinkową, radiowca z kilkudziesięcioletnim stażem, dziennikarza, reżysera w jednym czyli Pawła Siegera. To człowiek z wielką charyzmą, konkretny, wie czego chce i ma wszystko poukładane – co mi daje wielki komfort, gdyż wlewa w serce nadzieję, że zaliczymy najmniejszą ilość potknięć jaka będzie możliwa. Bo to, że nie wszystko się uda jest pewne – jesteśmy bowiem pionierami, a Ci muszą dostać swoje po grzbiecie, by inni mieli łatwiej. Na szczęście dogadujemy się też między sobą, a przy tym Paweł mimo pozornie surowej natury jest bardzo empatyczny – co konieczne w radiu poświęconym osobom niepełnosprawnym i ma serce na dłoni – co potwierdzi każdy, kto wie ile biednych psiaków przygarnął ze schroniska i wyleczył.

Zresztą muszę się pochwalić, że każdy nasz blok programowy będą prowadzić osoby wybitne i kompetentne, przykładowo: najsłynniejszy negocjator policyjny będzie rozmawiał z policjantami, adwokaci o bardzo rozpoznawalnych nazwiskach poprowadzą nasz dział prawny, a współautor jednego z najsłynniejszych telewizyjnych programów kulinarnych będzie rozwijał kulinaria w Radiu Bezpieczna Podróż.

Natomiast słuchacze programów lokalnych spotkają na naszej antenie swoich wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów miast i marszałków województw – stawiamy bowiem na współpracę z samorządami i organizacjami pozarządowymi aktywnymi lokalnie lub w swojej dziedzinie. Ja sam z moją Fundacją Anioły sprawiedliwości i rozpoznawalnymi brandami jak Anuluj – Dlug.pl czy Anuluj – Mandat.pl zamierzamy prowadzić audycje edukacyjne dla osób starszych, bezradnych, wykluczonych finansowo przez spirale zadłużenia, wyjaśniać im, że wcale nie są w beznadziejnej sytuacji, że mogą sobie pomóc, natomiast wespół z kierowcami chcielibyśmy uruchomić dyskusję na temat potrzeby wprowadzenia rewolucyjnych zmian w prawie o ruchu drogowym i podejścia do bezpieczeństwa drogowego, tak, żeby nasze przemieszczanie, nasza podróż coraz lepszymi pojazdami i coraz częściej elektrycznymi była bezpieczna, szybka i przyjemna, bez narażania się na ciągły stres, mandaty i nie „produkowała” osób kalekich.

 

Czy radio będzie miało tylko zacięcie społeczne, a aspekt komercyjny. Koncesja wasza wszak przewiduje publikowanie reklam?

– Oczywiście, i nie zamierzamy rezygnować z tego źródła dochodu, bo radio musi móc się utrzymać. Może nie jest to przede wszystkim biznes ale musi się spinać finansowo. Rzecz jasna zamierzamy czerpać z dotacji programy o celach prospołecznych które wdrożymy, włączając w to inne aktywne organizacje, ludzi z pasją i wspomniane samorządy, które często zarządzane przez mądrych włodarzy z pewnością wykorzystają istnienie naszego radia na ich terenie, fizycznie czy poprzez naszych wolontariuszy czy redaktorów, do poprawiania życia swojej społeczności, swoim wyborcom – którzy dali im mandat właśnie po to, by było lepiej. I my mamy dla nich ofertę – to ZAZ-y czyli zakłady aktywności zawodowej, w których tworzeniu specjalizuje się Fundacja Emanio Arcus, będąca właścicielem naszych koncesji radiowych. Wystarczy zajrzeć do baru Zdrówko w Legionowie, będącego wzorcowym ZAZem prowadzonym przez tę naszą organizację w którym pracę znalazło aż 18 osób niepełnosprawnych a przy tym to jest też biznes, społeczny ale biznes. Podobny, w każdej dziedzinie mogą mieć samorządy u siebie dzięki naszemu radiu. Ale o tym na pewno o wiele więcej mogłaby opowiedzieć Małgosia Trzcińska, Prezes Fundacji.

Można także zapytać jej syna Dominika, który mimo porażenia umysłowego jest pełnomocnikiem Urzędu Miasta Legionowo do spraw niepełnosprawnych i świetnie daje sobie radę na styku samorząd – ZAZ. Obecnie organizuje na przykład przy Barze Zdrówko mini ZOO ze zwierzętami egzotycznymi aby uatrakcyjnić to miejsce, by się rozwijało i mogli zatrudniać jeszcze więcej pracowników.

 

A wracając do biznesu, tego komercyjnego?

– Wciąż rozmawiamy o biznesie, bo wiele biznesów funkcjonuje wokół ludzi niepełnosprawnych, od farmaceutyków, po rehabilitację, placówki zdrowotne czy żywność, osoby starsze – dla których będziemy mieć całe bloki programowe także w materiałach i podcastach na naszych stronach www, które się tworzą – to dziś nie tylko moherowe nakrycia głowy, to stereotyp, krzywdzący zresztą, ale cała turystyka, rekreacja, sanatoria, czy gastronomia lub motoryzacja. Wspomniane zwierzaki, egzotyczne czy domowe to obecnie cały dział gospodarki. To są biznesy, które mam nadzieję zobaczą naszą rozgłośnie jako skuteczne miejsce dotarcia do swoich klientów. Natomiast moim osobistym oczkiem w głowie jest aby zaistniał u nas na antenie, ten najlepszy, innowacyjny, którym warto się chwalić i który powinniśmy wspierać dla dobra Rzeczpospolitej. Zabiegam oto aby stworzyć przedpołudniową audycję o pieniądzach i startupach, do których będziemy zapraszać młodych polskich biznesmenów, którzy mają marzenie zostać kiedyś takim jednorożcem jak chociażby CD Projekt, którego Wiedźmina dziś kupują gracze na całym świecie. Jest obecnie w Polsce ponad 3 tys. startupów prowadzących orkę na ugorze, rozwija się crowdfunding udziałowy, wprowadza się w polski system prawny nową spółkę, tak zwaną Prostą Spółkę Akcyjną, którą założymy za rok przez Internet, dedykowaną startupom właśnie. Chcę wpisać nasze radio w te nowoczesne trendy. Chcę byśmy byli przestrzenią do prezentacji polskiej nowoczesnej myśli biznesowej, zarówno w formie reklamy – bo jeśli przedsiębiorcy zechcą pozyskać kapitał z rynku muszą się zaprezentować, albo podczas rozmów o sukcesach polskiego biznesu, przeszkodach w jego rozwoju, otoczeniu prawnym, podatkach ale widząc człowieka przede wszystkim.

Zwłaszcza, że działając w obszarze niepełnosprawności zdajemy sobie sprawę, że niepełnosprawny ruchowo może być mistrzem programowania, podobnie jak niewidomy od dziecka Roman Roczeń jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich szanciaży – zresztą dysponując bardzo radiowym głosem. I tak właśnie – jak podczas niniejszej rozmowy – spontanicznie tworzą się pomysły na być może kolejne osoby i nieplanowane wcześniej kierunki rozwoju naszej anteny.

 

Czyli Kultura też będzie?

–  Chciałbym, jeśli będzie na nią słuchacz. Nie jestem jednak megalomanem a moja omnipotencja ma poważne ograniczenia, dlatego ostateczne zdanie na temat ramówki będzie miał nasz Redaktor Naczelny. Niemniej organizując radio mam swoje marzenia i sugestie, np. dotyczące wejście w kulturę wysoką, wiązaną z Filharmonią, Operą Narodową, Moniuszką, Konkursem Chopinowskim, fortepianem, smyczkami, harfą – tu niestety biznesu nie ma, ale z drugiej strony PR 2 Polskiego Radia i RMF Classic mają swoich słuchaczy. Może zrobimy bloki programów nocnych? No zobaczymy. Pewnie za te wyjście przez orkiestrę Paweł Sieger urwie mi głowę, ale ja wiem dlaczego jestem w tym miejscu i podjąłem się tego zadania, mam bowiem też swoje osobiste marzenia pewnego chodzenia pod prąd, z treściami, z przekazem, którego nie ma lub jest w obecnej fonografii tyle co kot napłakał. To samo zresztą dotyczy bloków historycznych czy dyskusji na tematy kontrowersyjne, hipotezy niesprawdzone, które jednak trzeba stawiać, są już całe środowiska poświęcone badaniom etymologii polskiego języka, Lechii, która być może już istniała na 3 tysiące lat przed Mieszkiem I, Wandalom – którymi wszak jesteśmy, Sarmacji, Wieletom, Scytom, jeśli popularnością na telewizyjnych kanałach Discavery cieszą się serie poświęcone zakazanej archeologii czy starożytnym kosmitom, to czemu mielibyśmy nie docierać do tych słuchaczy ze swoim przekazem? U nas nie będzie tematów tabu, a innowacja i nowoczesny biznes rodzi się z myślenia lateralnego nie szablonowego. Będą u nas popularne treści i programy, bo chcemy być popularnym radiem, ale też powinny zaistnieć tematy gdzie indziej pomijane, wyśmiewane lub marginalizowane.

 

A jakie plany na przyszłość, jakie są te planowane kierunki rozwoju? Chyba nie zostaniecie przy tych 7 koncesjach?

– Zobaczymy jak to będzie, bo koncesje przyznaje Krajowa Rada radiofonii i Telewizji, więc to ich musimy przekonać, ale nie ukrywamy, że zamierzamy wziąć udział w konkursach o wszystkie 32 koncesje, a kto wie może nawet z czasem wystąpimy o koncesję ogólnokrajową. Już dzisiaj bowiem jesteśmy pierwszym w Europie ponadregionalnym radiem dla niepełnosprawnych, a przy tym radiem dla kierowców.

To ważne, albowiem pierwsze cyfrowe odbiorniki pojawiły się w samochodach. Zresztą jestem pewny, że niedługo będzie ich na rynku zatrzęsienie – tak się stanie, gdy koncesję na DAB+ uzyskają duzi gracze, czyli największe polskie rozgłośnie.

Cieszymy się, że mościmy się w nurcie, który z pewnością, z powodów czysto technicznych oraz wymogów unijnych za chwile będzie nurtem głównym. Wdrapujemy się teraz na wierzch fali, ale jak już tam będziemy, to nie zamierzamy z niej zejść. Kto się do nas przyłączy wcześniej zyska, kto będzie miał muchy w nosi straci. Wspomniane RMF, Radio ZET czy TOK FM też kiedyś zaczynały jak my, od jednego studia i małej zgranej ekipy.

Ten zespół co mamy to podstawa i nadzieja przyszłego sukcesu. Jest to tylko kilka, no może kilkanaście osób, ale ludzie wyjątkowi i przyjdą do nas kolejni. Ci z wyobraźnią i pomysłami na początek, którym się chce ciężko pracować by te swoje pomysły zrealizować. No właśnie, w rozwoju stawiamy przede wszystkim na ludzi, ich mocne charaktery, możliwości, pasje, wiedzę oraz ich kontakty. Myślę, że to ludzie zawsze są ważniejsi niż instytucje. One rzecz jasna też, ale nimi też kierują ludzie. Mam nadzieję, że wielu z nich, tych najwartościowszych, na stanowiskach lub działających jako wolne elektrony, tych też co dopiero odnajdą w projekcie Radio Bezpieczna Podróż zostanie naszymi współpracownikami, redaktorami, reporterami, wolontariuszami, partnerami biznesowymi, reklamodawcami czy też sympatykami – ze względu chociażby na trudną tematykę niepełnosprawności, którą chcemy się zaopiekować, pokazać – chociażby na przykładzie Szwecji, gdzie byliśmy na rozmowach – że los ludzi, których zdrowotnie los do tej pory nie oszczędzał, może być w Polsce znacznie lepszy, jak świetnie i z korzyścią dla Państwa Polskiego, dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej można im zorganizować opiekę.

Czyli Radio z misją jednak? I to szeroką jak widać.

–  Zdecydowanie tak.

Tomasz Parol, prawnik z 25 letnim stażem, trener i inwestor biznesowy, twórca popularnych Anuluj-Mandat.pl, Anuluj-Dlug.pl o sieci darmowej opieki prawnej poprzez Fundację Anioły Sprawiedliwości dla dedykowanej dłużnikom i osobom wykluczonym finansowo, działającej przy samorządach, współpracownik Law2App Consulting – zajmującego się ochroną prawną startupów i wsparciem dla ich kadry managerskiej. Z mediami związany od 10 lat. Niegdyś znany bloger, redaktor naczelny dużego portalu informacyjnego, spiker i gość wielu audycji telewizyjnych i radiowych poświęconych edukacji prawnej. Od 1 grudnia 2019 Prezes Radia Bezpieczna Podróż, odpowiedzialny za jego organizację i rozwój.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj