Jeśli Twój samochód został uszkodzony, masz możliwość likwidacji szkody z opłaconej polisy AC. Jest to jeden z wariantów postępowania, ponieważ istnieje również druga opcja, czyli wersja kosztorysowa. W praktyce różnica polega na tym, czy rekompensata nastąpi w formie wypłaty odszkodowania (opcja kosztorysowa) czy też naprawy w warsztacie, w tym w ASO. W tym tekście skupimy się na opcji numer dwa i sprawdzamy, w jaki sposób przewiduje ją ubezpieczenie AC (autocasco).
1. Czym jest autocasco? Zakres ubezpieczenia AC
2. Likwidacja szkody a ubezpieczenie autocasco
3. Zalety wariantu serwisowego
Poniżej znajdziesz ogólne reguły, jakimi rządzi się likwidacja szkody w wydaniu serwisowym. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie AC, a także czym różnią się opcje wyboru w przypadku uszkodzenia pojazdu, sprawdź na https://ubezpieczamy-auto.pl/warsztat-czy-kosztorys/.
Czym jest autocasco? Zakres ubezpieczenia AC
Autocasco – odmiennie niż ubezpieczenie OC – nie jest obowiązkowe, jednak bardzo wielu kierowców decyduje się je wykupić w ramach pakietu, w skład którego wchodzi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie NNW. Dokładny zakres polisy jest określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz umowie – o tym, na co może liczyć ubezpieczony, decyduje głównie suma ubezpieczenia.
Kiedy polisa AC okazuje się przydatna? Działa ona w przypadku zniszczenia mienia – nawet gdy zawinił jego posiadacz, a także w przypadku kradzieży pojazdu. W podstawowym wariancie polisy ujęta jest przede wszystkim szkoda całkowita i kradzież, natomiast bogatszy pakiet AC wyraźnie rozszerza zakres działania. Pełna ochrona oznacza, że ubezpieczenie AC samochodu zadziała także w przypadku:
- uszkodzeń auta spowodowanych warunkami pogodowymi i żywiołami,
- zderzeń z udziałem zwierzyny,
- wandalizmu,
- zdarzeń spowodowanych nieuwagą kierowcy.
Choć to ubezpieczenie samochodu nie jest obowiązkowe, jak widać, może być cenne w wielu sytuacjach drogowych i życiowych. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-autocasco/.
Likwidacja szkody z AC
Wyjaśnijmy teraz, w jaki sposób ubezpieczenie samochodu AC może pomóc, gdy dojdzie do szkody. Zacznijmy od tego, że – jak wspomnieliśmy na początku – każdy ubezpieczony może zdecydować, czy lepszy jest dla niego wariant serwisowy czy kosztorysowy.
Wariant serwisowy to opcja bezgotówkowa. Właściciel samochodu w ogóle nie musi przejmować się rozliczaniem kosztów naprawy, ponieważ cały proces przebiega na podstawie faktur przedstawianych bezpośrednio towarzystwu ubezpieczeniowemu. Klient musi tylko dostarczyć pojazd do określonego warsztatu – w grę wchodzi również ASO. W przypadku wariantu kosztorysowego to właściciel bierze na siebie całość formalności – ustala zakres prac, pilnuje terminów, opłaca usługę.
Zalety wariantu serwisowego
Możemy wskazać kilka istotnych zalet, jakie pociąga za sobą likwidacja szkody w wariancie serwisowym. Do najważniejszych zalicza się:
- brak konieczności samodzielnego znalezienia odpowiedniego warsztatu,
- przerzucenie rozliczenia usługi na ubezpieczyciela,
- brak potrącenia amortyzacji,
- możliwość skorzystania z oryginalnych części
Jak widzimy, zaletą w tym przypadku jest przede wszystkim mniej formalności i brak przejmowania się organizacją. Dodatkową korzyścią jest gwarancja naprawy na oryginalnych częściach, brak potrącenia amortyzacji i często, choć nie musi to być regułą, wyższa jakość usługi. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Wszystko to sprawia, że na wariant serwisowy decydują się przede wszystkim właściciele nowszych i droższych aut.