Nowe liceum już od września

0

To już pewne. Rada miasta podjęła decyzję w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego nr I w Ząbkach, które znajdzie swoją siedzibę w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Batorego 37 w Ząbkach. Szkoła średnia, prowadzona i finansowana przez miasto, zacznie funkcjonować od września 2025 r., na razie w ramach dwóch profili. Wcześniej jednak nie obyło się bez protestów…

Porozumienie w sprawie utworzenia i prowadzenia przez Miasto Ząbki Liceum Ogólnokształcącego

pomiędzy Powiatem Wołomińskim a Miastem Ząbki zostało podpisanie 20 listopada 2024 r. Pół roku wcześniej Rada Miasta Ząbki wyraziła taki zamiar uchwałą, a dnia 23 września 2024 r. zgodziła się na przejęcie przez Miasto zadania z zakresu oświaty, należącego do właściwości Powiatu Wołomińskiego. Przed końcem 2024 roku radni opracowali akt założycielski liceum i nadali szkole statut.

– Dziś młodzież ząbkowska dojeżdża najczęściej do Warszawy, ale też sąsiednich gmin. Z przeprowadzonych ankiet wśród młodzieży i rodziców wynikało, że istnieje potrzeba powstania takiego liceum, a największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki informatyczno-biznesowy i biologiczno-chemiczny – deklarowali na sesji urzędnicy wydz. edukacji informując, że w wakacje powiatowy inspektor sanitarny potwierdził, że wszystkie normy dla takiej szkoły są spełnione. Podobnie komenda powiatowa straży pożarnej poinformowała, że budynek spełnia wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla szkół ponadpodstawowych i podstawowych.

Głos na sesji zabrała również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ząbkach Agnieszka Krupsińska – Pietrzak, informując radnych, że od września przewidziano otwarcie dwóch profili klas: o kierunku biologiczno-chemicznym z rozszerzoną biologią, chemią i jez. angielskim oraz profil biznesowo-informatyczny, który będzie miał rozszerzoną geografię, informatykę i matematykę. Drugim językiem obcym ma być język niemiecki. Według słów pani dyrektor, liceum będzie kształtować eksperymentalne podejście do nauki poprzez warsztaty praktyczne i współpracę z uczelnią wyższą. W tej chwili planowane jest podpisanie porozumienia z Uniwersytetem Warszawskim, uczniowie będą też przygotowywani do olimpiad i konkursów przedmiotowych, opanują podstawy programowania, projektowania aplikacji i podstawy sztucznej inteligencji. Jak informowała dyrektor szkoły, w pierwszej klasie uczniowie będą mieli plastykę żeby kształtować ich kreatywność. Będą też promować swoje prace i wystawiać jako ekspozycję na holu szkolnym, a potem sprzedawać w drodze licytacji, których dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne. W szkole mają być wprowadzone strefy cichej pracy, strefy relaksu i dialogu oraz technologii.

Zajęcia będą się odbywały w godzinach 8.00-15.30. Na razie przewidziano dwie klasy (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj