spot_img

Gdzie na rower w województwie mazowieckim

0

Fot. Michał Czyżewski

Województwo mazowieckie to idealne miejsce na wyprawy rowerowe, które łączą aktywność fizyczną z bliskością natury. Region oferuje wiele ciekawych tras wiodących przez malownicze wsie i urokliwe miasteczka z niezwykłymi zabytkami.

Wokół Zegrza

Do ulubionych tras podwarszawskich należy ta prowadząca przez południowe wybrzeże Zalewu Zegrzyńskiego – między Narwią a Kanałem Żerańskim. Najciekawszym punktem w okolicy jest Wieliszew ze swoimi fantastycznymi trasami rowerowymi wiodącymi przez uroczyska i słynnym Wieliszewskim Crossingiem. I oczywiście najbardziej znana plaża nad Jeziorem Zegrzyńskim – Nieporęt. Dookoła Zegrza funkcjonują dobrze zorganizowane trasy rowerowe. Na północnym wybrzeżu zalewu warto odwiedzić Serock oraz forty Zegrze i Dębe. Okolicę można poznać lepiej dzięki kilku szlakom rowerowym. Pierwszy z nich to 35,5-kilometrowy szlak serocki żółty prowadzący m.in. do Wąwozu Szaniawskiego, zespołu pałacowo-parkowego w Jadwisinie, rezerwatu przyrody „Zegrze” i Pałacu Zegrzyńskiego. Drugi szlak rowerowy – narwiańsko-ostrołęcki czerwony – liczy 17,5 km. Do najważniejszych atrakcji, które można na nim spotkać, należą: forty i zespół koszarowy Zegrze, zespoły pałacowo-parkowe w Zegrzu, Jadwisinie i Zegrzynku, Wąwóz Szaniawskiego i zabytki Serocka. Trzeci szlak – pułtuski czarny – o długości 18,5 km wiedzie m.in. do fortu Dębe oraz rezerwatu Zegrze.

Tam, gdzie szumią jodły – rowerem przez dolinę Radomki

Na południe od Radomki rozciąga się Puszcza Kozienicka, która przypomina przepastne bory z czasu królewskich łowów. Podobnie jak przed wiekami schronienie wśród wiekowych sosen znajduje tam wiele gatunków zwierząt. Najpiękniejsze zakątki okolicy można poznać właśnie podczas wycieczki rowerowej. Proponowana trasa ma 55 kilometrów długości i na jej pokonanie trzeba przeznaczyć 5-6 godzin. Większa część trasy prowadzi leśnymi drogami, najlepiej więc na wycieczkę po puszczach wybrać się na rowerze do jazdy terenowej.

Na ziemiach radomskich rowerzyści mogą skorzystać z trasy z Bartodziei do Czarnolasu. To szlak rowerowy o długości 52,8 km. Większość trasy przebiega przez Kozienicki Park Krajobrazowy.Przemierzając go na rowerze, można odkrywać uroki Doliny Środkowej Wisły, Doliny Radomki i Zagożdżonki oraz jezior Opatkowickiego i Kozienickiego, a także wypocząć w popularnych letniskach – Garbatce i Jedlińsku.

Ciekawą trasą jest Pętla Rowerowa Związku Gmin Radomka o długości 123,7 km. Przy okazji można zwiedzić najważniejsze atrakcje regionu, w tym m.in. Zalew Domaniowski czy Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.

Gostynińsko-Włocławcki Park Krajobrazowy: jeziora, bagna, bogaty świat zwierząt i roślin

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy obejmuje jeden z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Wyróżnia go zróżnicowany krajobraz z setkami jezior, podmokłymi i zabagnionymi terenami oraz bogatym światem zwierząt i roślin, w który człowiek ingerował tylko w niewielkim stopniu.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego utworzono kilka ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Trzy z nich przebiegają przez teren Mazowsza:

Lucień to 3-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-leśna rozpoczynająca się we wsi Lucień. Trasa wiedzie wokół pobliskiego jeziora, a po drodze znajduje się 7 przystanków. Ciekawostką jest to, że nad zbiornikiem mieści się letnia rezydencja prezydenta RP. 

Łąck to 5-kilometrowa ścieżka rozpoczynająca się przy izbie edukacji leśno-ekologicznej Nadleśnictwa Łąck (ul. Lipowa 4). Na trasie zostało wyznaczonych 12 przystanków, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat lasu, różnorodności gatunkowej drzew i wpływu działalności człowieka na ekosystem. 

Długa, 27-kilometrowa ścieżka Lasy Łąckie – Soczewka – Sendeń – Łąck jest przeznaczona głównie dla osób zmotoryzowanych lub rowerzystów. Rozpoczyna się przy Zbiorniku Włocławskim przy ujściu Skrwy. Na jej trasie zostało wyznaczonych 8 przystanków łączących jezioro Soczewka, olsy nad Skrwą, wieś Sendeń Duży, jezioro Sendeń, rezerwat Dąbrowa Łącka i jeziora Łąckie Duże i Górskie. 

Kampinoski Park Narodowy  

Kampinoski Park Narodowy to jeden z największych i najpiękniejszych obszarów zielonych w Polsce. W Kampinosie na turystów czekają ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne, a w jego otulinie – parki rozrywki i historyczne miejscowości. Park to także miejsce ważne ze względu na aspekt patriotyczny: na jego terenie prowadzono walki z wrogiem podczas wojen i powstań oraz szukano schronienia przed prześladowaniami. Do najważniejszych miejsc na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego związanych z wydarzeniami z czasu okupacji dotrzemy na rowerze. Nasza trasa, która prowadzi przez kampinoskie wydmy, łąki i bory sosnowe, jest przeznaczona dla wprawionych rowerzystów. Łącznie ma 54 kilometry długości, a na jej przebycie należy przeznaczyć 7 godzin. 

Ciechanów

Okolice grodu nad Łydynią też mają swoje szlaki. Trasa żółta i pomarańczowa to Powiatowe Trasy Rowerowe prowadzące do najciekawszych zabytków w okolicy Ciechanowa. Pętle rozpoczynają się i kończą przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Ciechanowie. Trasa pomarańczowa (37 km) prowadzi do zabytkowego ratusza miejskiego, budynków dawnej elektrowni, kaszarni i młyna, a także do pozostałości wsi Starczewizna. Po drodze można odwiedzić Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (instytucja samorządu Mazowsza), gromadzącego zabytki związane z rodziną Krasińskich. Stamtąd już niedaleko do Szulmierza, z którym z kolei był związany Stefan Żeromski. Na trasie wycieczki są także Włostów i Kozdrojów oraz Trzcianki, gdzie można zobaczyć pozostałości dworu. Stamtąd szlak prowadzi w stronę Ciechanowa, by wrócić do niego przez most na rzece Łydyni w Kargoszynie – jednej z najstarszych wsi na Mazowszu.

Trasa żółta (34 km) wiedzie w kierunku Zamku Książąt Mazowieckich, a następnie do drewnianej przeprawy na Łydyni w Kargoszynie. W Lekowie przy drewnianym kościele znajduje się droga do Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Po przekroczeniu Łydyni trasa prowadzi do wsi Targonie, a następnie przez most w Kargoszynie i ścieżką rowerową z powrotem do Ciechanowa.

Ku Podlasiu

Licząca 38 km pętla rozpoczyna się i kończy w Suchej, a wiedzie m.in. przez Liw i Węgrów. Trasa jest wymarzona do podziwiania przyrody i meandrów rzeki Liwiec. Wycieczka rozpoczyna się przy Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, gdzie można obejrzeć charakterystyczne dla tego regionu zabytkowe budowle drewniane. Warto zatrzymać się w Grodzisku, by zobaczyć pozostałości dużej wczesnośredniowiecznej osady z XI w. Dolina rzeczki Strugi doprowadzi do Liwu, gdzie można zwiedzić Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie. Stamtąd główną drogą szlak prowadzi w stronę Węgrowa. Miasto kojarzone jest m.in. z legendą o mistrzu Janie Twardowskim. Rzekome lustro Twardowskiego można zobaczyć w zakrystii Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdującej się przy miejskim rynku. Z Węgrowa ścieżka wiedzie na południe, wzdłuż porośniętej łąkami doliny Liwca, by w drodze do Wyszkowa przeciąć wilgotny las, a następnie za Pobratymami – przez pola i mostek na rzeczce o nazwie Śmierdziucha – wraca do Suchej.

Więcej informacji i ciekawych miejsc na: https://mazowsze.travel/ oraz https://modanamazowsze.pl/ , a atlas rowerowy do pobrania https://mazowsze.travel/wp-content/uploads/2024/08/atlas_rowerowy_mazowsze_na_rowery_MROT.pdf

Informacje z Mazowsza

0

Na pomoc pogorzelcom z Ząbek

0

Nie ma dziś w Polsce już chyba nikogo, kto nie słyszałby o ogromnej tragedii, jaka dotknęła ponad 500 mieszkańców Ząbek. Po czwartkowym pożarze, który wybuchł 3 lipca na poddaszu bloku mieszkalnego przy ul. Powstańców 62 w Ząbkach – wyłączając na długie miesiące z użytkowania ponad 200 mieszkań – zrozpaczonych lokatorów nie pozostawiono bez pomocy. Oto garść aktualnych informacji, związanych z tym wydarzeniem.

Tuż po pożarze uruchomiono Punkt pomocy w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kościelnej 2. Będzie on funkcjonował do 23 lipca. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 -19:00, zaś w soboty i niedziele od godziny 9:00 do godziny 19:00.

Oprócz informacji, jakie przekazywane są tam poszkodowanym mieszkańcom, punkt zaopatruje potrzebujących w artykuły pierwszej potrzeby, żywność oraz codzienne obiady, które będą wydawane do niedzieli 20 lipca.

Prowadzi go m.in. Hufiec ZHP Ząbki przy pomocy Jednostki Strzeleckiej 1533 im. por. Ludwika Tulińskiego. – Spotykamy się z różnymi ludźmi. Widzimy jak niektórzy z nich nie chcą prosić o pomoc. Często słyszymy słowa „może ktoś inny będzie tego bardziej potrzebował”, albo „w zasadzie to mi nic nie potrzeba”. Ale my wiemy, że przemawia przez nich skromność, a czasem nawet wstyd. My na prawdę to rozumiemy. Mamy do was apel. Nie wstydźcie się, bo to wszytko jest dla Was. To nie jest żadne upokorzenie przyjść i otrzymać pomoc. Nie musicie prosić. Po prostu przyjdzie i weźcie to, co ludzie z dobroci serca dla was przygotowali. To nie my jesteśmy tu najważniejsi, to wasz komfort jest priorytetem. Brakuje Wam ubrań, jedzenia, pościeli, a może środków czystości lub higieny osobistej? Znajdziecie to w punkcie pomocy w Szkole Podstawowej nr 3, przy ulicy Kościelnej 2. Czekamy na Was – apelują harcerze.

Poszkodowani muszą przetrwać najbliższe miesiące w wynajmowanych lokalach, i to dla nich właśnie przygotowano także finansowe formy wsparcia. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

0
Students during an exam at school, horizontal

Choć tego egzaminu nie można nie zdać, i tak każdego roku wzbudza on ogromne emocje zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Mowa oczywiście o egzaminie ósmoklasisty, który jest obowiązkowy i staje się przepustką do wymarzonej szkoły średniej. Jak w tym roku wypadli absolwenci podstawówek z terenu naszego powiatu?

Ósmoklasiści przystąpili w maju do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Jest on przeprowadzany w formie pisemnej i w przeciwieństwie do matury, nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać by go zdać. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

Mocne i słabe strony szpitala

1
default

2024 rok był przełomowy dla działalności Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie – placówka osiągnęła zysk netto w wysokości 4 294 609,56 zł. „Po raz pierwszy od wielu lat obserwujemy systematyczną poprawę sytuacji finansowej, będącą efektem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju oraz skutecznej optymalizacji kosztów. Kluczowym czynnikiem tej zmiany jest sukcesywny wzrost przychodów, osiągany dzięki nowym kontraktom z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz zwiększonej liczbie realizowanych procedur medycznych” – przyznają władze szpitala. Co wpłynęło na dodatni wynik, a co niezmiennie nadwyręża jego finanse?

W minionym tygodniu Rada Powiatu zatwierdziła sprawozdanie finansowe Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Placówka zwraca w nim uwagę na następujące fakty:

„Systematyczny spadek zobowiązań wymagalnych poprawia naszą wiarygodność finansową i zdolność do dalszego rozwoju. Dzięki staraniom Dyrekcji udaje się również pozyskiwać dodatkowe środki z dotacji, które przeznaczane są na modernizację infrastruktury i zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Rozbudowa i remonty pomieszczeń nie tylko zwiększają liczbę dostępnych usług, ale także podnoszą ich jakość. Nowoczesne zaplecze medyczne i lepsze warunki hospitalizacji przekładają się na wyższy poziom satysfakcji pacjentów oraz poprawę postrzegania Szpitala przez mieszkańców.

Dodatni wynik finansowy korzystnie wpływa na stan funduszy własnych, które dotychczas są ujemne z powodu długotrwałych strat. Realizowana strategia, oparta na zwiększaniu przychodów i optymalizacji kosztów, daje podstawy do osiągnięcia dodatniego wyniku funduszy własnych w niedalekiej przyszłości. To z kolei przełoży się na większą stabilność finansową i umożliwi dalszy rozwój placówki.

Podjęte działania – optymalizacja procesów, rozszerzenie kontraktów z NFZ i racjonalne gospodarowanie środkami – pozwoliły na poprawę wyniku finansowego przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości usług. Jest to przełomowy moment dla Szpitala, nie tylko stabilizuje jego sytuację, ale także stanowi solidny fundament do dalszego rozwoju i inwestycji.”

Dyrekcja szpitala zaprezentowała radnym także raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej za 2024 rok. Wśród istotnych zdarzeń wpływających na sytuację ekonomiczno-finansową Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie wymienia się m.in.: (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

Nie odpuszczamy sprawy

0
Lukasz Kaminski luckas.kaminski@gmail.com +48 509 241 665

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan w rozmowie z red. Eweliną Dzięcioł podsumowuje ostatnie inwestycje, jakie przeprowadzane były na terenie gminy. Opowiada o planach rozbudowy OSiR „Huragan” i nadal nierozwiązanym problemie dot. składowiska niebezpiecznych odpadów, które stwarza zagrożenie dla wielu mieszkańców.

Wśród planowanych dużych inwestycji jest modernizacja OSiR „Huragan”. Pojawił się pomysł, by rozważyć budowę tam schronu – co, niestety, w związku z wojną na Ukrainie stało się pożądaną inwestycją w naszym kraju. Czy ten pomysł ma szansę na realizację?

– Tak. Planujemy stworzyć nowoczesne miejsce tymczasowego schronienia jako element rozbudowy Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” – wraz z trybuną i strzelnicą. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć koszty budowy. Szacujemy, że integracja tych funkcji zmniejszy koszt inwestycji o około 30%. Mamy gotową koncepcję i zgłosimy ten projekt do Rządowego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. To element odpowiedzialnej polityki bezpieczeństwa. Samorządy mają dziś obowiązki w zakresie obrony cywilnej i Wołomin jest gotowy je wypełniać. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, stworzymy jedną z pierwszych tego typu bezpiecznych przestrzeni w regionie.

Jak aktualnie wygląda temat źródeł geotermalnych w Wołominie? W minionym tygodniu pojawiła się informacja o podpisaniu umowy z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB na wykonanie wstępnej analizy lokalizacji otworu chłonnego dla ujęcia wód termalnych. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

Coś za coś

0

Ponieważ już niebawem w Ossowie ma odbyć się uroczyste otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, władze Wołomina zdecydowały o zlikwidowaniu funkcjonującej dotychczas w Ossowie samorządowej instytucji kultury „Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, dla którego organizatorem jest Gmina Wołomin. Zapowiedziano już, że część jego zbiorów stanie się teraz stałą ekspozycją nowego Muzeum Bitwy Warszawskiej. (…)

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. dr hab. Bogusław Pacek, doceniając wiedzę i doświadczenie w zakresie pielęgnowania pamięci o Bitwie Warszawskiej, zadeklarował możliwość zatrudnienia pracowników „Parku Kulturowego – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w nowopowstałym Muzeum. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

Jak szybko i bezpiecznie sprzedać firmowy samochód w Warszawie? Praktyczny poradnik

0

Sprzedaż firmowego samochodu w Warszawie może wydawać się skomplikowana, ale z moim poradnikiem pokażę Ci, jak zrobić to szybko, bezpiecznie i z zyskiem. Przeszedłem przez to osobiście kilka razy i zebrałem cenne doświadczenia, które teraz Tobie przekażę. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie i świadomy wybór metody sprzedaży.

Jak szybko i sprawnie przygotować firmowy samochód do sprzedaży w Warszawie? Moje sprawdzone metody

Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o wystawieniu auta na sprzedaż, musisz je odpowiednio przygotować. To jak pierwsze wrażenie – masz tylko jedną szansę, żeby dobrze wypaść!

  • Gruntowne czyszczenie: To podstawa. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Brudne auto od razu wygląda na zaniedbane i obniża jego wartość. Zainwestuj w profesjonalne detailing lub poświęć kilka godzin sam. Osobiście polecam sprawdzić oferty lokalnych firm detailingowych – często mają specjalne pakiety dla aut na sprzedaż.
  • Drobne naprawy: Nikt nie chce kupować auta, które wymaga natychmiastowego wkładu finansowego. Sprawdź, czy wszystko działa, wymień żarówki, uzupełnij płyny. To niewielki koszt, a może znacznie podnieść cenę sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że wymiana oleju i filtrów to inwestycja, która zawsze się zwraca.
  • Aktualna dokumentacja: Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty w komplecie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), polisę OC, a także dokumenty serwisowe, jeśli takie posiadasz. Brak dokumentów to sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych kupujących. Zdarzyło mi się, że brak ważnego OC opóźnił sprzedaż o kilka dni.
  • Przegląd techniczny: Świeży przegląd to duży atut. Pokazuje, że auto jest sprawne i gotowe do jazdy. Dodatkowo unikniesz sytuacji, w której kupujący po zakupie odkryje ukryte wady i będzie chciał negocjować cenę.

Gdzie najszybciej sprzedać firmowy samochód w Warszawie? Porównanie opcji: skup aut, komis, sprzedaż bezpośrednia

Wybór kanału sprzedaży to kluczowa decyzja. Każda opcja ma swoje wady i zalety, a ja pomogę Ci wybrać tę najlepszą dla Ciebie. Ważne, by dostosować wybór do swoich potrzeb i możliwości.

  • Skup aut: To najszybsza opcja. Firmy takie jak skup aut firmowych w Warszawie, oferują natychmiastową wycenę i gotówkę od ręki. Idealne, jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz się martwić formalnościami. Zaletą jest to, że skup aut często akceptuje samochody w każdym stanie technicznym, nawet uszkodzone czy powypadkowe. Minusem może być nieco niższa cena w porównaniu do innych opcji. Trzeba pamiętać, żeby wybierać renomowane skupy, aby uniknąć nieuczciwych transakcji.
  • Komis: Komis to pośrednik między Tobą a kupującym. Ty oddajesz auto, a komis zajmuje się jego sprzedażą. Jest to wygodne, ale musisz liczyć się z prowizją dla komisu i dłuższym czasem oczekiwania na sprzedaż. Przy wyborze komisu warto zwrócić uwagę na jego reputację i warunki umowy.
  • Sprzedaż bezpośrednia: To opcja dla cierpliwych. Wystawiasz ogłoszenie i samodzielnie kontaktujesz się z kupującymi. Możesz uzyskać najwyższą cenę, ale wymaga to dużo czasu i wysiłku. Musisz odpowiadać na telefony, umawiać się na spotkania i negocjować. Przy tej opcji trzeba liczyć się z ryzykiem spotkania nieuczciwych kupujących.

Tabela porównawcza opcji sprzedaży:

Mam nadzieję, że mój poradnik pomoże Ci szybko i bezpiecznie sprzedać firmowy samochód w Warszawie. Pamiętaj, że kluczem jest odpowiednie przygotowanie, świadomy wybór metody sprzedaży i ostrożność podczas transakcji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zostaw komentarz poniżej. Powodzenia!

Informacje z Mazowsza

0

Informacje z Mazowsza

0