RIO: Doszło do rażącego naruszenia prawa

9

Jak informuje kolegium przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Warszawie, uchwalając uchwałę budżetową na 2016 i WPF Rada Miejska w Wołominie „w sposób rażący i istotny” naruszyła ustawę o finansach publicznych, wykraczając poza swoje kompetencje. W piśmie przesłanym do Urzędu Miasta RIO wzywa radnych do naprawy nieprawidłowości do dnia 5 lutego.

W tak ostrych określeniach kolegium przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej zakwestionowało zmiany wprowadzone do uchwały budżetowej na 2016 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2024 przez radnych Rady Miejskiej z klubu PiS oraz radnego Dominika Kozaczkę. Chodzi o zapisy zakazujące burmistrz Wołomina samodzielnego zaciągania zobowiązań powyżej 500 tys. zł.

W uzasadnieniu opinii RIO czytamy, że Rada Miejska w sposób rażący i istotny naruszyła zapisy ustawy o finansach publicznych, a upoważnienie zawarte w par. 3 pkt 2 uchwały jest niezrozumiałe oraz sprzeczne z obowiązującym prawem. (…)

Poniżej pełne uzasadnienie decyzji RIO.

Więcej na łamach Wieści.

opinia Rio-1 opinia Rio-2opinia Rio-3opinia Rio-4opinia Rio-5opinia Rio-6opinia Rio-7opinia Rio-8

9 KOMENTARZE

  1. I tak powiedzą ze opinia Rio nie ma mocy prawnej a jest jedynie instrukcją, do której nie muszą się stosować. Skoro można z konstytucją to co tam opinia Rio czy jakaś tam ustawa o finansach publicznych.

  2. Wieści Jak zwykle szukają sensacyjek – Napiszcie konkretnie o AFERZE INTERNETOWEJ W WOŁOMINIE TO MIESZKAŃCÓW INTERESUJE.Szukacie tematów pobocznych aby odwrócić uwagę od największej afery finansowej w historii wołomińskiego samorządu. 800 000 zł w błoto

  3. Radni PiS nie wiedzą na co głosować! Spoglądają na komisjach, czy też sesjach jak głosuje Przewodniczący i podporządkowują się dyscyplinie partyjnej. Obserwując przekaz video Youtube można zaobserwować jak są wyrywani z letargu lub ciekawszych konwersacji między sobą do podniesienia dłoni (np.Pan Dębiński).
    Jak roboty zaprogramowane by działać dla dobra partii, a nie mieszkańców. Dodatkowym wsparciem jest Radny Dominik Kozaczka, który przestał już się ukrywać ze stronniczością i oddaniem jedynej właściwej partii jaką jest Pis.
    Po internecie krąży również nagranie jak Radny Banaszek „ustawia wynik głosowania” z Przewodniczącym Leszkiem Czarzasty, nie mając świadomości o włączonym mikrofonie lub najnormalniej obaj Panowie są tak tępi. Zapraszam, kanał YouTube wpisując „Skandal !! Radni dogadują się jak głosować” czas 46s.

  4. Wydaje sie,że zgodnie z maksymą „Rzym orzekł,sprawa zakończona” trzeba bedzie poprawić zapisy w uchwale budżetowej i WPF.To jednak z interpretacją przedstawioną przez RIO można polemizować.Wykładnia językowa-to tez interpretacja, zapis art.18 ust.2 pkt 10 Ustawy o samorzadzie gminnym daje organowi stanowiącemu gminy prawo do”okreslenie wysokosci sumy , do której wójt moze samodzielnie zaciagać zobowiązanie” Wedle interpretacji RIO wójt moze o taka sume przekraczać kwote zobowiązań okreslonych w budżecie, czy jednak trzymac sie literalnie zapisu pkt 10?. Tu mozna miec watpliwosci. Natomiast art.228 ust.1 pkt 2 Ustawy o finansach publicznych mówi „Uchwała w sprawie WPF może zawierać upowaznienie dla zarzadu jednostki samorzadu terytorialnego do zaciagania zobowiązań” zatem może ale nie musi zawierać takiego upowaznienia.Co wtedy jak takiego upowaznienia nie bedzie zawierać? Nie wiem do końca czym sie kierowali radni przyjmując takie zapisy zapewne inne niz bywało do tej pory.Przyjmuje,że ktos to sprawdzał i miał przesłanki wskazujace na jego dopuszczalność.

  5. Jak widać decyzja radnych o ograniczeniu zaciągania zobowiązań przez Burmistrz Radwan, powinna być podjęta na początku kadencji, wówczas nie doszło by do AFERY INTERNETOWEJ W WOŁOMINIE I STRATY PONAD 800 000 ZŁ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj