Słowo przeciwko słowu

29

Kontrowersje związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminie Poświętne pojawiły się podczas ostatniej w 2015 r. sesji Rada Gminy Poświętne. Wszystko za sprawą skarg na działalność wójta gminy. Brudne przystanki, wydawanie mieszkańcom nieodpowiednich worków – oto niektóre z pojawiających się zarzutów.
Autorką skarg była pani Wanda Klepacka – mieszkanka gminy Poświętne. Pani Wanda bardzo szczegółowo opisała nienależyte, według niej, wykonywanie zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminie. – Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Poświętne jest napisany bardzo jednostronnie. Obowiązki mieszkańców wsi są szczegółowo wymienione, jeżeli zaś chodzi o obowiązki gminy w tym zakresie, to dużo zostało pominięte. Chodzi m.in. o kwestie utrzymania czystości na przystankach autobusowych. Sam regulamin posiada wady formalne, ma braki i nie realizuje części zapisów ustawy. W swoim stanowisku wójt napisał, że tych rzeczy regulamin nie musi regulować, ponieważ może to robić inna uchwała Rady Gminy. Jednak wiecie państwo, że żadnej innej uchwały w tej sprawie nie ma. Jest to jedyny akt prawa miejscowego, w którym takie rzeczy mogłyby się znaleźć. Sprawa sprzątania przystanków jest istotna, ponieważ gmina zawarła na to zadanie umowę z firmą Bakun. Czy ta umowa jest właściwie realizowana? Regulamin nie opisuje również trybu, w jaki mieszkańcy mogą zgłaszać nieprawidłowości przy odbieraniu odpadów komunalnych. Wójt znów wyjaśnił, że można to zamieścić w uchwale Rady Gminy. Oczywiście w tym przypadku również nie ma stosownej uchwały. Teraz, gdy występowały nieprawidłowości przy odbieraniu śmieci powstał dylemat jak to zgłosić. W skardze opisałam również nieścisłości regulaminu w stosunku do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W regulaminie nie ma słowa o tym, że gmina ma obowiązek utrzymywać czystość na przystankach autobusowych, a Ustawa mówi, że za czystość na przystankach odpowiada właśnie gmina. Tymczasem w jednej z urzędowych odpowiedzi przeczytałam, że za bałagan na przystankach wini się sołtysów. Artykuł 18 regulaminu mówi, że kontrole nad realizacją obowiązków sprawuje pracownik gminy na podstawie upoważnienia wydanego przez wójta i będzie się nim legitymował przed każdym mieszkańcem. Ten zapis nie został przeniesiony do umowy na odbiór śmieci. W tejże umowie napisano, że kontrole będzie sprawowała firma odbierająca śmieci. Oczywiście ustawa mówi o tym, że firma ma kontrolować, ale nie mówi o tym, że ma to robić w domach mieszkańców, sprawdzając czy posegregowali oni śmieci. Chciałabym, aby państwo popatrzyli na ten regulamin i powiedzieli dlaczego postanowiono w nim zapisać jedynie obowiązki leżące po stronie mieszkańców, a nie uregulowano żadnych obowiązkach leżących po stronie gminy – zwróciła się do radnych pani Wanda Klepacka. Inne zdanie przedstawiła adwokat gminy Ewa Zaręba-Sycik.(…)
Więcej na lamach Wieści.

29 KOMENTARZE

 1. Dokładnie kabaret w tym Poświętnem że hej… bo ktoś ma ból d.py że nie wygrał wyborów i nastawia malkontentów jak w sekcie.
  A stracą na tym tylko mieszkańcy…. zobaczycie, że jak ten pożal się Panie Boże ekspert z ociemniałą świtą „przypadkiem” dojdzie do władzy to czy będzie lepiej? Zapewniam Was, że nie!! A dlaczego? A dlatego, że nie chodzi tutaj o dobro mieszkańców tylko o „własne interesy”. Zobaczcie jak jest w ościennych miastach i gminach… kandydaci do władzy krzyczą, że obecna władza robi źle, a jak sami do niej dojdą to już tych błędów nie widzą, sami je powielają i jest cisza… no bo jak na samego siebie można „donosić”. Czy chodzi tutaj tylko o tak zwane stołki, na które jak już się samemu zasiądzie to jest OK??? To już Wam to ocenić.
  Zobaczcie gdzie robi się największy „szum” tam gdzie jest „parcie” na władzę… bo prawdziwy społecznik nie „pcha” się do władzy, nie afiszuje się w internecie czy w prasie, prawdziwy społecznik, to ktoś, kto wspiera społeczeństwo ot tak bezinteresownie, nie dla poklasku, nie dla sławy i nie dla „pieniędzy”
  Dziękuję to pisał ja „Jarząbek”

  • Czyzby mowa o Powale? Swa skromność społecznika pokazuje w internecie i w gazecie. Czy to znaczy, że pcha sie na wyższy stołek?

 2. @Jarzabek trudno mi sie odnieść do pierwszego zdania ale dalej to masz dużo racji. Takie pozytywne jednostki sie trafiają i to nie są bajki.Pozdrawiam

 3. Po co Pan Jarząbek używa takich brzydkich słów ? Nie chce się takich rzeczy czytać. Nie ma tu podstaw by kogoś atakować, to tylko artykuł . To niby Pani Klepacka chce starać się o fotel wójta ? Dosyć zabawny wniosek wyciągnął Pan Jarząbek.

 4. Mieszkańcy dobrze wiedzą o kogo chodzi… a Pani Klepacka to „pionek”, który dał się wciągnąć jak i kilka innych osób w wir zamętu z niekorzyścią dla lokalnego społeczeństwa…. I nie stwierdzam tu że obecna władza to „kryształ” ale takie działania które prowadzi opozycja w stosunku do obecnej władzy zaszkodzą wyłącznie ducha winnym mieszkańcom. Bowiem Gmina skupia sie wyłącznie na udzielaniu odpowiedzi oraz kserowaniu i skanowaniu setek a nawet tysięcy stron dokumentów o które w sposób natrętny wnioskuje opozycja lub jej „sługusy” wystarczy poczytać posty na facebookowych profilach opozycji która chełpi się tym że Gmina ma zajęcie…. i co z tego… co to wnosi dla dobra ogółu?? Dodatkowo polecam lekturę protokołów z komisji sesji i nagrań dowiecie się z nich kto tak na prawdę ma problem ze samym sobą i panowaniem nad emocjami… wkoło te same osoby i te same tematy odgrzewane jak kotlet w podrzędnej restauracji. Kłótnie nic dobrego nie wniosą dla mieszkańców, a wyłącznie zaszkodzą rozwojowi gminy a szkoda żeby tak się stało…
  Nie wiem czy chodzi tu o stanowiska i stołki i o profity z tego tytułu czy może o ten ból d… bo na pewno nie o dobro ogółu czyli mieszkańców a raczej o dobro wąskiej grupy osób.
  Zobaczcie jak było w kadencji 2010 – 2014 opozycja miała większość i nic nie zdziałała korzystnego dla mieszkańców a na koniec się pożarli i tyle było z ich wspólnego celu…. celu którym miało być dobro… tylko czyje???
  Teraz tworzy sie nowa opozycja taka wspaniała i połączona… tylko znowu każdy będzie chciał być wójtem… radnym itp. … każdy będzie miał swoje pomysły potrzeby i cele i będzie walczył o swoje a nie o dobro mieszkańców. No bo jak sobie zaufać skoro każdy ma własny cel …. cel indywidualny…
  Pozdrawiam

  • Czyli wynika z tego, ze w tej gminie to same pionki. Wojt ma pionki, jakas opozycja ma pionki, mieszkancy pionki. Taka gra w ”mlynek”. Wspolczuc tylko pozostaje.

  • Wielokrotne kserowanie tych samych dokumentów jest bez sensu. O wiele łatwiej byłoby zamieścić na stronie Urzędu, dostępny dla wszystkich mieszkańców gminy rejestr umów. Problem w tym, że Urząd ma taką możliwość ale nie chce z niej skorzystać. Urzędnicy kserują więc z woli wójta, a nie z powodu złośliwości mieszkańców (czy jak koto woli – pionków). Emocjonalne wypowiedzi Jarząbka o „parciu na władzę, dawaniu dupy, sługusach, kotletach …” nie zasługują na komentarz. Jak powiedział jeden pionek – „chamstwo należy zwalczać godnościom i kulturom osobistom”.

 5. Nikt nie mówił że mieszkańcy to pionki!! Sam to Konradzie z MWS napisałeś! Wiem że Konrad to Twój nick i zajeżdża tu tak zwanym sylwestrowym hejtem

 6. Nikt nie mówił że mieszkańcy to pionki!! Sam to Konradzie z MWS napisałeś! Wiem że Konrad to Twój nick i zajeżdża tu tak zwanym sylwestrowym hejtem

 7. Nikt nie mówił że mieszkańcy to pionki!! Sam to Konradzie z MWS napisałeś! Wiem że Konrad to Twój nick i zajeżdża tu tak zwanym sylwestrowym hejtem

 8. Ja tak nie uważam, bo to fajni ludzie, którzy od kilku kadencji postępują zgodnie z własnym sumieniem i to trzeba uszanować bo tak funkcjonuje demokracja, a to że kogoś to boli …. to trudno.
  Oczywiście wójt ma swoich opozycja ma swoich…. taka to polityka.
  Tylko ile osób czyta i lubi te wasze posty na fb?? ciągle Ci sami Sławek Sylwek Monika i Niespełniona klika od N….ka.

 9. Nie wiem z czego czerpie Pan Jarząbek taką złość. Został Pan odtrącony z tej kliki czy co? Wymienia Pan imiona, pisze o lubieniu postów. Czy Pan śledzi tych ludzi? Nijak to się ma do tego artykułu. Ma Pan potrzebę wylania swojej złości, to proszę to czynić gdzie indziej. Zresztą jak Pan uważa.

 10. Jarząbek zgadzam się z Tobą w 100% bo tak jest i ja to potwierdzam bo miałem żenującą okazję być i współuczestniczyć w tej grupie ludzików. Tam jest gorzej niż w sekcie! I da się wytrzymać tylko chwilę bo ciągle w kółko porusza się te same tematy bez żadnej przyszłości dla gminy.
  A Konrad to widać że żadnych argumentów nie posiada dokonuje wpisów na zasadzie jestem grzeczny i wrażliwy i proszę to uszanować. Szkoda czasu aby z nim polemizować!

 11. Szkoda, że Jarząbek i Wolominiak nie potrafią się podpisać. Zachowują się jak Lis i reszta oderwanych od koryta na marszu KOD. Wy jeszcze czerpiecie z gminy dochód ciekawe ile wam wójt płaci, chyba dużo bo przez cały rok w gminie nic nie zostało zrobione. Mam nadzieję, że uda się sprawdzić nr. id. i odczytamy piszacych. Poznamy prawdę.

  • Gościu trochę przesadziłeś z tym sprawdzeniem numeru id. Raczej sprawdza się numer ip i nie ma z tym większego problemu. Kłopot zaczyna się w chwili gdy chcesz ustalić do kogo należy. Musisz zgłosić popełnienie czynu karalnego a takiego tu nie widzę. Więc nie sraj ogniem i pilnuj koryta bo ktoś gotów cię oderwać.

 12. Na 100% Gość to Sławek bo on tak na sesji rady gminy mówił. Więc się nie dziwię że tak walczy o dobre imię frakcji do której należy

 13. Tak jak napisał max brak we wcześniejszych wpisach znamion czynu karalnego więc straszyć to możesz babcię prądem.
  Skoro przez rok nic nie zrobiono to co zrobiono takiego jak byliście u władzy w latach 2010 – 2014??? Nic nic nic czym można by było sie pochwalić! Ryliście wtedy w dokumentach donosiliście do prokuratury itp. a wszystkie sprawy umorzono… była telewizja prasa skargi dookoła i nic kompletne zero efektów! A teraz znowu to samo bo to przez was gmina traci czas na odpowiadanie na wasze skargi wnioski i kserowanie ton dokumentów które jak napisał Jarząbek z dumą zamieszczacie na waszych stronach, zamiast normalnie pracować wstyd wstyd wstyd… Czasami wstyd tu mieszkać.

 14. Słuchajcie temat jest taki, nie wiem czy zauważyliście, która część Gminy Poświętne jest najbardziej oburzona sposobem odbierania odpadów oraz od kiedy się to zaczęło?? Jeśli nie to już Wam mówię chodzi o to, że tematem śmieci zaraz po wyborach samorządowych zaczęła się najpierw interesować pewna mieszkanka gminy, a Wójt myśli że ona jest mu przychylna… no to się myli chłopak, bo duże c… to nie wszystko?? Być może to ona jest tak zwanym „cichym donosicielem”, który w „białych rękawiczkach” robi „swoją” robotę????. A wiecie jak to się skończy? Już Wam mówię … skończy się to tym, iż podniosą nam opłatę za odbiór śmieci i znowu odbiję się to na mieszkańcach, którzy zapłacą więcej bo jakiejś tam tasiemki brakuje. Śmieci odbierane są dwa razy w miesiącu a płacimy jak w innych gminach za odbiór jeden raz w miesiącu (nie wierzycie sprawdźcie), więc jakby co to będziecie wiedzieli komu podziękować. No chyba że ta Pani za nas zapłaci. Inne miejscowości potrafią same zadbać o czystość na przystankach i nie robią z tego wielkiego halo. No ale jak się nie ma czego czepiać i ma się chrapkę na stanowisko wójta (bo uważam że ta Pani ma ogromny apetyt – zobaczycie) to się nie dziwcie że tak się dzieje bo do koryta to wszyscy by chcieli się dostać i zobaczycie jak im się w głowach zmieni jak już będą z tego koryta chlipać, wtedy już tak nie będą walczyli o swoich mieszkańców.

 15. Oj tam to będą tasiemki, będą zakładki, będą czyste przystanki, a za wszystko zapłacą mieszkańcy i będzie po 6 zł od osoby za miesiąc. Żadna różnica przecież! Ważne żeby było czysto.

 16. Madżenka zgadzam się z Tobą w 100 % i z Wołominiakiem też. Tak wygląda opozycja w Poświętnym, tylko oczernianie i kserowanie dokumentów. A gdyby tak współpracowali od początku 2010 roku to gmina miała by już wodociągi i dokończyła odrzucone inwestycje.

 17. Dyskusja przybrała ” baaardzo ciekawy” kierunek,/ co to jest duże c…?/ a że żyjemy w demokracji to wiele można mówić.Czy aby nie jesteśmy juz blisko powiedzenia „Szkaluj śmiało,zawsze coś przylgnie”.No chyba ,że to wszystko co tu napisano to „najprawdziwsza prawda”. Tak przy okazji w kazdej radzie gminy jest władza wykonawcza zazwyczaj oparta o wiekszość rady. Jest tez i tzw. opozycja, której nie mozna odmówić prawa do krytyki tejże władzy. Optymalne aby krytyka była merytoryczna i zarazem konstruktywna, bo to tylko moze pomóc we własciwie sprawowanej władzy.Ale od tego, były, sa i bedą pewne odstępstwa,gdyż najcześciej trudno jest osiagnąć ideał.Pozdrawiam

 18. Na ziarnku maku stoi mały dom,
  Pieski szczekają na księżyc makowy
  I nigdy jeszcze tym makowym psom,
  Że jest świat większy-nie przyszło do głowy.

 19. Na ziarnku maku stoi mały dom
  Pieski szczekają na księżyc makowy
  I nigdy jeszcze tym makowym psom,
  Że jest świat większy, nie przyszło do głowy.

  Ziemia to ziarnko – naprawdę nie więcej,
  A inne ziarnka – planety i gwiazdy.
  A choć ich będzie chyba sto tysięcy,
  Domek z ogrodem może stać na każdej.

  Wszystko w makówce. Mak rośnie w ogrodzie,
  Dzieci biegają i mak się kołysze.
  A wieczorami, o księżyca wschodzie
  Psy gdzieś szczekają, to głośniej, to ciszej.

  • I co? w 2016r. odbiór śmieci nie podrożał.
   Za to na 2018 r. cudowni radni podnieśli opłaty. Czy teraz worki będą z trzema tasiemkami i zdjęciami radnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj