RIPOK: Wypłyną kolejne brudy?

23

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan podjęła decyzję o skierowaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe władze gminy w związku z nieprawidłowościami przy budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Lipinach Starych. Oświadczenie w tej sprawie wydała we wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
„W konsekwencji działań wyjaśniających prowadzonych przez władze gminy Wołomin obecnej kadencji w okresie od grudnia 2014 r. do marca 2016 r., dotyczących realizacji inwestycji pn. Zakład Zagospodarowania Odpadów Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie Sp. z o.o., w szczególności analiz i ekspertyz zewnętrznych, podjęłam decyzję o skierowaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tym zakresie.
Wykonane analizy przebiegu procesu przygotowania oraz realizacji tej inwestycji, zarówno pod kątem prawnym, jak i ekonomicznym, wskazują na możliwość popełnienia przestępstwa, w tym działania na szkodę gminy Wołomin oraz należącej do niej Spółki. Zawiadomienia takie wraz ze stosowną dokumentacją zostały przekazane do Prokuratury.
Przeprowadzone badania wykazały szereg nieprawidłowości obciążających ówczesne władze gminy oraz Spółki. Dotyczy to zarówno podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, strategicznej z punktu widzenia interesów mieszkańców, jak i samego procesu inwestycyjnego, który przebiegał bez właściwego zabezpieczenia środków finansowych. Sposób prowadzenia inwestycji wygenerował również głęboki konflikt społeczny, a protesty mieszkańców były ignorowane i zwalczane. Skutkiem realizacji inwestycji prowadzonej z pogwałceniem wszelkich zasad jest wydanie ok. 15 min złotych na instalację, która nie może być uruchomiona ze względów formalnych, a jej ewentualne dostosowanie do warunków decyzji środowiskowej pociągnęłoby za sobą konieczność wydatkowania środków finansowych w ogromnej wysokości, przewyższającej możliwości Gminy. W efekcie Spółka nie może korzystać w trakcie prowadzonej działalności z instalacji, na wykonanie której zaciągnęła kredyt inwestycyjny w banku komercyjnym oraz pożyczkę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, musi natomiast spłacać zobowiązania zabezpieczone m.in. siedzibą Spółki.
Dobiega końca okres oczekiwania na rozstrzygnięcia administracyjne dotyczące możliwości korzystania ze składowiska należącego do MZO Wołomin. Decyzja w tej sprawie będzie podejmowana m.in. przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze – zgodnie z przekazaną gminie Wołomin informacją, ma zapaść do końca marca br.” (…) – czytamy.
(…) Władze Wołomina na razie nie chciały potwierdzić, czy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa trafią także do służb specjalnych CBA i CBŚ.
Więcej na łamach Wieści.

23 KOMENTARZE

 1. Ciekawie sie robi. Po wysłuchaniu wywiadu z PiS famie okazuje sie ze radni są jednomyślni w sprawie uruchomienia tego syfu. Czyli Kozaczka stał sie przystawka pis – kiedy go skonumuja???
  A Zych pluje na swoim forum na zielony wolomin.
  Wołomiński samorząd pelna gębą ……

 2. To skoro radni chca to uruchomić wbrew mieszkańcom to należy przygotować takim radnym komfortowe pojazdy w postaci taczek i niezwłocznie przewieźć ich tam gdzie ich miejsce a więc na tą właśnie instalację -jak w Chłopach, a potem wybrać innych radnych. I tam niech sobie plują na siebie jadem i nie trują życia innym swoimi pomysłami

 3. Warto mieć na uwadze, kto jest teraz Prokuratorem Generalnym i Ministrem Sprawiedliwości oraz jakie są powiązania tych osób z byłym burmistrzem i większością obecnych radnych. Obecne władze Wołomina mogą składać pozwy, ale może to być po prostu przysłowiowa walka z wiatrakami…

 4. radni są jednomyślni…… To tylko świadczy o tym, jakich sobie entelektualistów nawybieraliśmy – co nie potrafią czytać ustaw prawnych. Bo jeżeli urząd nadrzędny nad samorządem wydaje decyzje – że nie można, a nad nią jest jeszcze wyższe zarząądzenie unijne o ochronie wód – a oni twierdzą że decyzja środowiskowa wydana przez organ samorządowy – jest nadrzędna nad wymienionymi – to o czym to świadczy? Sami se odpowiedzcie kto tam siedzi : ludzie czy pustaki? Ja – chce wierzyć – że ludzie. Tylko nie wiem, czy mogę.

 5. To zawiadomienie do Prokuratury mogło byc juz złozone przynajmniej w połowie 2015 r. pytam na co czekano? To wyglada na rewanż za zawiadomienie w sprawie internetu.Przy okazji przykrywka nieudolnosci z internetem.Ciekawe jakie będzie orzeczenie SKO?Czy w przypadku „pozytywnego”orzeczenia RIPOK ruszy?
  ps. jak zwykle uwagi p.Mariusza są bardzo „cenne” i”trafne” skoro tak to po co teraz p.Burmistrz składa zawiadomienie, liczy ,że sprawa będzie umorzona? i pózniej powie ,że zrobiła co mogła aby sie wytłumaczyć przed Zielonym Wołominem?

 6. Krążą plotki że Ripok to nie jedyny problem jagodzianki są podobno jakieś fejsbokowe taśmy prawdy jego kumpli, ciekawe kiedy wypłyną…

 7. Masakrą w tej sprawie jest postawa Zielonego Wołomina. P. Ufnal za posadę w s półce komunalnej z przeciwnika inwestycji stał się wielkim przyjacielem wiceburmistrza Jagodzińskiego, przebiła Go jednak inna działaczka p. Okuniewska. Jeszcze niedawno gotowa była gnać do urzędu z taczkami a teraz mówi: trzeba poprawić papiery i ruszamy. A głupi naród myślał że to chodzi o sprawę, o to żeby inwestycja nie powstała.
  Cynizm, cynizm, cynizm.

 8. Ty „lipiniak “tak jesteś z Lipin jak Okuniewska i Ufnal za ripokiem. Co marzył się powrót pisdzielców do władzy i jakaś ciepła posadka dla ciebie i kumpla radnego?

 9. @ lipiniak – ale ty sie chyba mylisz. Bo to byłaby strasznie obłudna postawa krótkowzroczna. i bezmyślna. Bo po zmianie warty- wylądują na bruku a smród za rogiem zostanie.

 10. Chciałbym się mylić, wolę to niż wąchać smrody, Myślę że nie wylądują na bruku tylko wylecą na zbity pysk. Już teraz umykają przed mieszkańcami, co będzie jak uruchomią ripok.

 11. A te co tak głowy pospuszczali? Aaa? Tylko jedna z czerwoną głową stoi prosto i ani drgnie. Tę baby są bardzo cwane i sprytne, ciekawe co tym razem wymyślą? Aż strach się bać.

 12. Jakie tam podejrzenia? Jagodziński osobiście przynał się do rażącego naruszenia prawa. Tak jego czyn opisał GDOŚ, który już nie wiceburmistrz, a prezes ZEC określił błędem. Ciekawe jak nazwie to prokurator. Pani Burmistrz miało to miejsce w ubiegłym roku! Skąd opóźnienie w podjęciu decyzji o skierowaniu podejrzenia do prokuratury?

 13. Na sesji widziałem ze siedzi z boku, chyba to skarbnik. Poszukaj na stronie urzędu jak się nazywa, nie wiem, kojarzę tylko z widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj