Ministerstwo Kultury mówi NIE

84

„Proszę o przyjęcie informacji, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w perspektywie do 2018 r. jest zaangażowane w szereg nowych inicjatyw muzealnych, dotyczących upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń w historii Polski. (…) Analiza dotychczasowego zaangażowania Ministerstwa wskazuje, że zarówno ze względów finansowych, jak i organizacyjnych – MKiDN nie ma obecnie możliwości wsparcia Państwa inicjatywy” – takimi słowami na zaproszenie do współpracy przy budowie muzeum w Ossowie odpowiedział Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury. Pismo dotarło do burmistrz Wołomina pod koniec marca i chyba nie pozostawia wątpliwości co do tego, czy uda się otworzyć Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w setną rocznicę Cudu nad Wisłą… (…)

Projekt zaadaptowania na cele niedużego muzeum części ogromnego gmachu tamtejszej szkoły oraz budowa Parku Historyczno-Militarnego ze strzelnicami, parkami linowymi, ściankami wspinaczkowymi czy torami przeszkód na pewno przyciągnie wycieczki szkolne, młodzież i rodziny z dziećmi. Wcale nie potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych, by pamięć o Cudzie nad Wisłą znów ożyła, a Ossów stał się ulubionym miejscem weekendowych wypadów za miasto. (…)

Więcej na łamach Wieści.

muzeum

84 KOMENTARZE

 1. Wielu mieszkańców powiatu całkowicie zgadza się z decyzją ministerstwa,,starsi mieszkańcy Wołomina pamiętają jak po 1920 roku traktowała nas ,,Warszawa”,nie pozwoliła inteligencja warszawska aby na terenie naszego powiatu (Radzymińskiego) powstała nawet jedna szkoła średnia , pomimo wielkich starań mieszkańców którzy za swoje pieniądze chcieli zbudować i utrzymać szkołę,dla nich byliśmy tylko ,,chamami”

 2. Władze Wołomina zamiast muzeum powinny zająć się tym, aby z tego zadupia można było dojechać do cywilizowanego świata. Bo na dzień dzisiejszy to Gmina Wołomin jest jednym, wielkim muzeum. Muzeum w Ossowie to nie jest pierwsza potrzeba mieszkańców Gminy Wołomin. Niech władze Wołomina zajmą się drogami, szkolnictwem i służbą zdrowia, które są w opłakanym stanie. Sprawa tego nieszczęsnego muzeum pokazuje, że Wołominie najlepiej wychodzi trwonienie pieniędzy. O ile dobrze pamiętam to ktoś już dostał stołek żeby zajmować się tym nieistniejącym muzeum.

 3. @ Władysław bez przesady z tymi „chamami”.Do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej tylko 2 lata, a teraz sie obudzili nasi samorzadowcy z inicjatywa budowy muzeum?Przy takiej skali przedsiwziecia, raczej nie było to do zrealizowania.Swoja drogą czy aż taki obiekt jest potrzebny, kto miałby za to zapłacić?Miasto Wołomin na najblizsze lata ma na co wydawać miliony.Powiat również.

 4. To wszystko za późno…. To co teraz będzie robił Pan Rajchert jego misja się skończyła? I nie musi już pobierać wynagrodzenia z UM?

 5. Może niech Rysiu Madziar odda pieniądze, które przez lata jego kadencji były ładowane w ten projekt, pewnie kilka albo kilkanaście milionów złotych nas to kosztowało.
  Nie zdziwiłabym się jakby okazało się, że teraz sam wołomiński pis blokuje ten projekt z posłami naszej ziemi na czele uściński i sasinem.
  Co za kraj?

 6. Każdy myślący człowiek wiedział od początku ze Rajchert wygnany na banicje z PiSu nie ugra nic w tej sprawie. Tylko biedna Radwan dała się nabrać na gierki. I teraz bedzie kolejna afera? Ile kasy poszło na t3n niewypał?

 7. Brawo dla Pani Burmistrz, ze podjęła się tego trudu walki o muzeum. Mamy czarno na białym kto nie chce go budować. Niech ten PiS wsadzi sobie w d..ę ten swój udawany patriotyzm.

 8. W piśmie stoi „proponuję aby ze względu na wagę i powszechne oczekiwanie upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w kontekście przypadającego za cztery lata jej stulecia, w 2018 r. ponownie rozważyć możliwości współpracy Ministerstwa i Samorządu Wołomina w tym zakresie”. Sprawa jasna i oczywista – wywalcie Radwanową za 2 lata, to kasa na muzeum się znajdzie. :)))))))))

  • To według Ciebie jest działanie ok pis, oni wciąż gadają o patriotyźmie, Bogu, równości itp. itd.
   przecież SUWEREN wołomiński wybrał panią Radwan, wiec chociaż w tej sprawie mogliby wznieść się ponad swoje kompleksy i chore ambicje

   • Ja chcę się zgłosić do pracy, interesuje mnie tylko stanowisko naczelnika, kwalifikacje zdecydowanie lepsze niż pana naczelnika wks Kuby Biesiady z tym wyjątkiem, ze nie mam w rodzinie Jagodzinskiego. Potrafię ładnie rozklejać plakaty, roznosić ulotki do skrzyneczek na listy i deklaruję, że za tę pracę w urzędzie będę pomagać w kampanii wyborczej. Do kogo mam się zgłosić z moimi „dobrymi” kwalifikacjami?
    PS
    Z pewności zdecydowanie w odróżnieniu do pana Biesiady potrafię napisać kilka zdań po polsku bez ortów, błędów stylistycznych i językowych.

 9. Mam pytanie do Sylwestra Jagodzinskiego prezia ZEC w zawieszeniu czy prawdą jest, ze obiecał pan budynek szkoły w Ossowie koledze deweloperowi i muzeum byłoby tu przeszkodą w biznesie?

 10. Świetnie! Brawa dla ministerstwa. Widać teraz gdzie PiS ma Wołomin. W dupie. Ale tylko – jeśli z Sasina nie zrobimy prezydenta tego grajdoła. Ma rozeznanie- kase brał – to sie nada. Poza tym – wzrośnie ranga miasta- bo saszka byle kim i byle gdzie – nie bedzie. Dalej właźcie im w zady. Bez wazyliny- na siłe!

  Droge tempaki zróbcie di stolicy. Kiedy w końcu skończy sie dyskryminacja naszych mieszkańców – gdy podejmują pracę, kiedy będziemy korzystać z jednego wspólnego biletu – to są ważne tematy !!!!

 11. Nie wierzę w ten artykuł. Przecież pozyskaniem pieniędzy na muzeum zajmuje się wysokiej klasy specjalista czyli Pan Rajchert. Jak poczyta się trochę w internecie to wiadomo, że wszystko czego ten Pan dotknął zawsze zamieniał w… 🙂 Poza tym nie bez powodu został oddelegowany do tej misji. W PiS znają go jak mało kogo, podobno szczególnymi względami darzy go sam Jarosław Kaczyński. No więc kto jak nie on załatwi muezum dla Wołomina w czasach władzy PiS ? 🙂 Tak trzymać, muzeum będzie jeszcze w tym roku!

 12. Powiat wołomiński uratowany, zażegnany odwieczny konflikt Wołomina z Radzyminem . Z pisma ministra Selina wynika że nie ma kasy w budżecie to nie będzie muzeum ani w Ossowie, ani w Radzyminie. Hurrraaa! dyrektor Pazio może składać rezygnacje. P.S. Na szczescie jeszcze pare popiersi w ossowskiej alejce można postawic..

 13. A gdzie posłowie PiS walczący o nas mieszkańców. Panie Uściński, Sasin gdzie jesteście? Niech Pan Madziar powie ile wydał na projekty muzeum. PiS Wołomiński robi nas wszystkich w balona.

 14. PiS nie przepada za obecną burmistrz, widać to po zachowaniu poprzednika, radnych i lokalnych działaczy ale widać to również na szczeblu ogólnopolskim czego wyrazem jest ten list. A PiS to obecne miażdżąca siła z którą trzeba się liczyć. Niestety za Rajchertem u boku niczego się nie da zawojować, gościa w PiS-ie nienawidzą, żadna inna partia go nie chce, przypałętał się do Wołomina i jak póki co widać, nic nie pomaga a dużo psuje. Niestety popsuł relacje z Pisem na poziomie lokalnym i wyższym zaogniając konflikty między obecnie rządzącymi Wołominem a popzrednią ekipą. Zupełnie nie dziwi mnie obecny rozwój spraw.

 15. Środowisko pani Radwan ostro się nawala ii w końcu szwagier Wiatrak się uaktywnił na forum. Panowie weźcie się do roboty, pan Biesiada niech się douczy z polskiego i wstydu rodzinie nie robi 🙂 zaprzestanie udawać naczelnika :))))))). Do Pani Radwan czy zauważyła Pani, ze to się wszystko sypie, a z ta grupą niewybieralnych kandydatów na radnych daleko Pani nie zajedzie, oby pani dotarła do końca kadencji, bo z tym tez może być problem. Ciekaw jestem co zrobi pani dalej z Jagodzinskim, bo bo chyba rozwiązania smrodu internetowego i śmieciowego nie ma, wiec zawieszenie czy wywalenie?

 16. Tak źle jak jest teraz to w UM w Wołominie nie było chyba nigdy, ale tak to jest jak ludzie dostają prezenty od władzy. Niestety pani Radwan jest w tym najlepsza i to ja zgubi. Każdy kto coś potrafi będzie opluwany przez szwagierkow Jagodzinskiego z Wiatrakiem, bo jest zagrożeniem dla tych typów i całej rodzinki, która po upychana jest w każdej spółce wołomińskiej. Apeluję do radnego Kozaczki o złożenie wniosku o wykaz zatrudnienia w spółkach. Skończmy z tym nepotyzmem w Wołominie niech każdy mieszkaniec, który ma kwalifikacje ma równe szanse na prace w swoim mieście.

 17. Elka co tam się dzieje, co ty wyprawiasz przecież byłaś prawdziwym oddanym urzędnikiem, a teraz najważniejsze, żeby rodzina i znajomi Jagodzińskiego mieli dobre posadki? To jest NEPOTYZM i to jest oszukiwanie nas mieszkańców. Słyszałam, ze w urzędzie i spółkach wołomińskich około 40 osób to zatrudnienia rodziny i znajomych Jagodzinskiego. Czy to prawda? Pokaz mi inny urząd w Polsce gdzie ma miejsce taka patologia?

 18. Trzeba było nie zatrudniac Rajcherta. Rozmawialibyśmy teraz o muzeum na poważnie, bo obecnie to tylko myślenie życzeniowe, a burmistrzowa miałaby spokój w radzie i mogła wejść w koalicję programową z największym klubem w radzie miejskiej – dla dobra Wołomina. Niestety wszystko stracone przez jedną nieodpowiedzialną decyzję kadrową.

  • Dokładnie! Wywalić wszystkich PeSeLowców,POwców i innych farbowanych cwaniaczków co obsiedli wołomin i koaliicje z PiS zrobić!Inaczej radwanowa na taczkach wyjedzie..

   • Frustracja naaaaarasta:))))))). Udzielam specjalnych korków z polaka dla specow – naczelnika z WKS

 19. To jednak strach, i myślenie w stylu Wiatrak opracował plan oplujmy Rajchert to się Ela przestraszy i go wywali, a wtedy nie będzie wyjścia miała i Jagodziński znów będzie brał z ZEC 16 tysięcy i dalej myszy bedą harcować, bo wtedy juz po niej . Marzylo się, ze będzie tak pięknie, a jest kupa niech szwagry pójdą do pracy a nie na ciepłe posadki urzędowe. Ile tego kumoterstwa i nepotyzmu pani burmistrz, czy nie wstydzi się pani tego?

 20. Pani Burmistrz po co jest pani ten PSL dlaczego nie bierz pani przykładu np z burmistrza Kobyłki, Marek czy Radzymina oni nie wikłają się z żadną partią są gospodarzami swoich gmin, a u pani każdy rządzi i niestety najbardziej grupa panem Jagodzinskim ma tu najwiecej do powiedzenia, ciągnie panią w dół, bo żeby odnieść sukces trzeba się otaczać mądrzejszymi, a nie debilami, za których trzeba się wstydzić.

 21. W takiej atmosferze to się nie da nic zbudować, mam propozycję pan Jagodziński ma jeszcze trochę wolnego czasu to może polobbuje w ministerstwie za muzeum. Przecież udał mu się Ripok, internet na wsi. Midas taki nasz lokalny.

 22. Nie Panie , Tylko Panie Naczelniku tak pracownicy muszą się zwracać do Pana Naczelnika Polonisty ds Promocji. To wszystko jest dawno ustawione i skalkulowane. Zobaczcie ile jest zdjęć z Panem Dyrektorem MDK, ma bardzo słabe notowania i trzeba go teraz promować. To promują zdjęciami

 23. Jako mieszkańcy powinnismy odzyskać Wołomin, powiem tyle startowałem w konkursie o pracę w UM do tej pory zastanawiam się jak mogłem przegrać z tak słabym kandydatem ale pytam może to była ustawka? Radni bezradni siedzą, pobierają diety i nic.
  Za 3 lata będziemy mieli pewnie nowego burmistrza mam tylko nadzieję, że Jagodziński z ekipą szwagrów i kolesiów się za niego nie schowa. Rysiek przegrał, bo nie potrzebnie go trzymał: nepotyzm też wtedy był, bo tam gdzie jest Jagidzinski tam jest zatrudnianie rodzinki ale nie na taką skalę jak jest teraz.

 24. Pani Radwan i ta cała jej szopka to najgorsza ekipa jak w WWL była. Tylko się ze żygać. K…..wa codziennie tysiące osób grzeją zatłoczonym pociągiem do Warszawy często do podłej roboty, a tu takie bonusy – przeczytałem na FB, ze ten caly marny naczelnik Biesiada zanim zaczął około 5 tysi zarabiać był pracownikiem hurtowni ze szczotami do kibli to są jakieś jajca, pani burmistrz myśli chyba, ze wszyscy w WWL to jacyś idioci.

  • To chyba w tym przypadku Rajchert powinien złożyć doniesień na policję, panowie nerwy należy trzymać na wodzy. A straszyć na forum to głupi pomysł zwłaszcza będąc pracownikiem urzędy czy jednostek podległych. Tacy ludzie rządzą Wołominem.

 25. Ale tego Tajchert jakaś krótka ta lista swojaków cały czas dwa nazwiska i to jeszcze gości, którzy sami odeszli z bagienka urzędowego, słabe to jak na umieszczanie swoich czyli 0 osób, a Jagodziński tabuny rodziny wciska do UM.

 26. Jeżeln osobą odpowiedzialną za pozyskanie donatorów na muzeum był ten Rajchert i mu się nie udało to trzeba go rozliczyć z jego pracy, kosztów jakie zostały poniesione przez urząd i inne jednostki a następnie podziękować za współpracę, ponieważ muzeum jak widać nie będzie. Więc po co trzymać ludzi na etatach?

  • Jurek masz rację, niech to dotyczy wszystkich rownież, tych którzy nie mają kompetencji i siedzą na etatach w urzędzie i nie tylko. Wyczyśćmy nasze miasto.

   • Sprawa dotyczy muzeum a nie innych ludzi, inni też zostaną rozliczeniu, sprawa dotyczy muzeum i tego rajcherta, więc nie ma co zmieniać tematu.

   • Jurek trzeba całą gangrenę wypalić ktoś napisał, ze oni sa tu od lat wiec doją nas tez od lat, pierwsi byli to pierwsi powinni polecieć.

 27. A tak się wszyscy podniecali tym Muzeum, że będzie, wywiady w radio , konferencje prasowe i co i dupa! Bo gdy wysyła się ti akie sprawy załatwiac skompromitowanego polityka PiS to tak się sprawy będą wyglądały. Ja zwracam się z prośbą o przygotowanie raportu kosztów jakie zostały poniesione w trakcie ubiegania się o Muzeum Bitwy Warszawskiej. Zaraz podliczymy i podsumujemy osoby odpowiedzialne i będzie po zawodach.

 28. Jagodziński to powinien się skupić na ważniejszych dla niego rzeczach tych wszystkich aferach Ripok i internet, a nie wylewaniem pomyj na konkurencję.

 29. Na moje urzędnicze oko to początek sprawy, bo jak w trakcie roku budżetowego ministerstwo ma znaleźć 30 baniek bo Radwanowa z Wołomina prosi. Po za tym tu jest jeszcze polityka, a wiadomo PiS chce wypalić PSL do zera, wiec pomagać nie będzie. A co z MON, z grupą PiS-u opozycyjna do Sasina i jego bandy.

 30. Rozumiem ciśnienie na tego Rajcherta, ten projekt ma dobrych kilkanaście lat i co i nic, a on to chyba jest od roku i już tak go szwagry nie lubią. To tylko znaczy dobrze, ze dział w sprawie ale nie w interesie rodziny Jagody i znajomków.
  A za te groźby autor powinien wylecieć z roboty .

 31. Bez wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa, budowa muzeum w projektowanej formule jest mało prawdopodobna,chyba że sie znajdzie sponsor i wyłozy kilka milionów. Tak jak pisałem wczesniej na razie nie jest to inwestycja priorytetowa, jest na co wydawać pieniadze.Po co ta cała szopka w stylu „wszystkie rece na pokład” przeciez to nie miało zadnych szans. Jeden z tematów zastepczych???Co teraz z zatrudnionymi do tego osobami???? To juz drugi miesiąc ciekawego czasu w Wołominie, oj bedzie jeszcze ciekawiej, ale nie tylko w Wołominie.
  ps.tylu komentarzy w tak krótkim czasie to chyba jeszcze nie było.

 32. Tak sie zastanawiam… Prosić sie ministra o pieniądze… A nie lepiej napisać projekt o dofinansowanie z Unii?? Gmina da 25% a reszte Unia dołoży. Co?? Nie potrafimy projektu napisać i podstawić pod odpowiedni punkt??? Pieniądze są. Nabór projektów otwarty. Co? Nie ma kto napisać? Przecież w gminie siedzą osoby co kase za to biorą. I nie małą. A może małą- i nic nie robią? To może niech sie zwolnią- nadal nic nie będą robić ale gminie zostanie z8000zł miesięcznie. Co??
  A może gmina nie chce unijnych srebrników bo nie chce kontroli przy ich wydawaniu??? No bo wiadomo- skończy sie rozdawnictwo.A wiadomo co taka kontrola może wykryć i jaką służbę nasłać??

 33. Wywalić to całe partyjne gówno z naszego Urzędu. Kiedyś urząd był bezpartyjny, pracowali normalni ludzie a teraz co? ilu tych zwykłych urzędników, poza układami zostało? ? a no niewielu, ktoś przecież musi zasuwac za grosze po to żeby Ci nieudacznicy mogli zarabiać spore pieniądze. Czy tak mialo być?

 34. Zobaczymy jak beda wygladały uroczystosci rocznicowe BW w tym i najblizszych latach,majac na uwadze niedawne wypowiedzi włodarzy Wołomina,że obecna formuła sie wyczerpała.

 35. Gdybym ja chciała zbudować dom nie mając kasy i poszłabym do banku pokazując im projekt na grube miliony bez mojej zdolności kredytowej to obciążyliby mnie za koszty pogrzebu tych, którzy to widzieli i pomarli ze śmiechu!!! Ale wiadomo, że i tak było warto bo ile zarobili przy projektach, promocjach, jako dyrektorzy i cała śmietana…. I tak TRWONI SIĘ pieniądze podatników bo chociaż koń już zdechł to chociaż padlinę można sprzedać!

 36. Ministerstwo nie ma pieniędzy na muzeum w Ossowie? A ile to ma kosztować? Z czasów burmistrza Madziara pamiętam, że mowa była o 20-30 milionach zł. To niewielkie pieniądze względem tego co się wydaje teraz za rządów PiS na muzea, na przykład Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce http://www.rdc.pl/informacje/35-milionow-na-przebudowe-muzeum-zolnierzy-wykletych-w-ostrolece-posluchaj/. Przykład jest dobry, bo tam władze samorządowe nie zasypywały gruszek w popiele, tylko działały i czekały na odpowiedni moment i trzeba przyznać, że się doczekały. Tutaj też lepiej trzymać nerwy na wodzy i zamiast obrzucać się błotem wziąć się do pracy bez żadnych uprzedzeń. Jeden człowiek sam nie załatwi wszystkich problemów, a widać że ich nie brakuje. Zacznijmy jednak od upuszczenia powietrza z balona co się nadął że aż strach. Nie wszystko może i powinno być polityką i konfliktem, więcej pracy, mniej podkładania nóg. Niestety w Wołominie dużo jest wszystkowiedzących mądrali, którym wikt i opierunek za publiczny grosz ogranicza kontakt z rzeczywistością. Ale jeszcze więcej jest ludzi żyjących codziennymi problemami. Nie może być tak, ze ich podatki zamiast być wydawane na dobre zmiany, rozwój i inwestycje w przyszłość, są przejadane przez tabuny krewnych królika, pociotków itp. itd. Jednej rzeczy mieszkańcy Wołomina nie wybaczą, nie zaakceptują i za to rozliczą. Za NEPOTYZM…

 37. Nasi samrządowcy w sprawie muzeum powinni być jedną drużyną to może ten projekt miałby szansę realizacji, a tak obrzucanie się błotem i nic więcej. W tej kadencji pewnie nie będziemy cieszyć się z muzeum, bo nasi wybrańcy sami zakopią się nawzajem, a przy tym zakopią ten projekt. W Polsce zawiści w narodzie nigdy za mało.

 38. Tak znów projekt”wszystkie rece na pokład” Jak pamietamy temat ruszył jakos na poczatku marca, tuz po tzw. aferze internetowej, oczywiscie jako przykrywka. Nawet gdyby Ministerstwo znalazło pieniadze to dopiero najwczesniej na przyszły rok, tak wiec oddanie muzeum w połowie 2018r. byłoby mało realne. Ale to juz historia przynajmniej na razie i dobrze bo Wołomin i powiat maja na co wydawać pieniadze w najblizszych latach.Na pewno z tego sie cieszy również Radzymin.

 39. Obywatel jesteś w błędzie i to co mówisz to jakiś absurd, fajnie jakby nasze miasto miało coś takiego jak muzeum z parkiem militarnym, bo przykładem jest wiele miasteczek w Polsce, które mając jedna fajną rzecz przyciągają tłumy. Z pewnością pieniądze z budżetu Wołomina to nie to źródło finansowania, więc i tak ani powiat ani WWL nie wydawałoby na to pieniędzy. Może nasi urzędnicy powinni aplikować o kasę z unii. Przy środkach unijnych PiS nie może narazie szkodzić.

 40. @Wojtek, szanuje Twoje zdanie i nie wskazuje ,że to absurd. Ale czy zaprzeczysz,że obecnie w Wołominie, sa poważnniejsze sprawy i prawdopodobne wydatki chociażby- temat RIPOK/MZO,. Dla powiatu chociiażby tragiczny stan wielu dróg powiatowych co grozi dosłownie wypadkami. Jak juz wczesniej pisałem jestem za godnym upamietnianiem BW, tylko nie ponad mozliwosci i siły w danym czasie.Te wszystkie ruchy tym razem obecnej władzy Wołomina, trzeba było zacząć jeszcze z poczatkiem 2015r. a nie teraz z poczatkiem marca, nie wyglada to na jeden z tematów zastepczych?. Co do środków unijnych na cel budowy muzeum, to prosze bardzo niech urzednicy i Burmistrz działają, powiem więcej juz dawno to powinnio się robic, skoro to taki priorytet dla obecnej Burmistrz.Powiem tak więcej realizmu,pragmatyki i sensownego działania a mniej pijaru i zastepczych tematów.

 41. Gdyby potrafili pisać do unii o pieniądze na projekty- dawno by pisali: o drogi, o muzeum, o dofinansowanie do komunikacji, o projekty szkoleniowe. Ale prawda jest taka – że nie potrafią. Bo gdyby tak było to od 2007r mielibyśmy wysyp inwestycji a mamy ……wielką powiatowo-miejską kupę……. niczego.

 42. No i jak tam eksperci od wróżenia z fusów i przepowiadania przyszłości ze spoconej koszuli? To jednak chyba będzie muzeum w Ossowie, skoro Antoni Macierewicz wziął sprawę do budżetu ministerstwa obrony?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj