Zwiozą śmieci z okolicy?

47

Zapadła już decyzja marszałka województwa mazowieckiego, udzielająca Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania w Wołominie pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do prowadzenia odpadów o zdolności przyjmowania ponad 10 ton odpadów na dobę i o całkowitej pojemności ponad 25 000 ton, zlokalizowanej w miejscowości Lipiny Stare. Aby instalacja ruszyła, potrzebna jest już tylko instrukcja użytkowania składowiska i zgoda właściciela. Zdaniem radnych opozycji, ten celowo przedłuża wydanie ostatecznej decyzji, co sprowadza spółkę MZO na skraj finansowej przepaści. Władze miasta bronią się przed zarzutami, przedstawiając nowe pomysły na instalację.

Instalacja w Lipinach Starych została wskazana w Planie gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 (z września 2016 r.) jako Instalacja do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych do obsługi regionu centralnego i docelowo Regionalne Centrum Recyklingu. (…)

Temat instalacji w Lipinach St. od lat wzbudza emocje, ale sięgnęły one zenitu na ostatniej sesji Rady Miejskiej, kiedy to przeciwko burmistrz otwarcie wystąpił jej niedawny zastępca Sylwester Jagodziński. Zarzucił on burmistrz opieszałość przy rozwiązywaniu problemu zadłużonej instalacji oraz sprowadzenia jeszcze trudniejszej sytuacji na okolicznych mieszkańców. Jak stwierdził były zastępca, nie poinformowano oficjalnie mieszkańców, że stojąca od lat bezczynnie instalacja dostała pozwolenie zintegrowane na uruchomienie składowiska. W pozwoleniu nie ma jednak możliwości przetwarzania mechaniczno-biologicznego odpadów, co jego zdaniem wciąga spółkę w jeszcze większe tarapaty finansowe. (…)

Więcej na łamach Wieści.

47 KOMENTARZE

 1. Sylwuś – to że wciągnąłeś mieszkańców w bagno – nie znaczy wcale że mieszkańcy bagna chcą i o nim marzą. Zrobiliście coś – na przekór mieszkańcom. nie w ich imieniu. Będą protesty – bo nikt – prócz ciebie – syfu nie lubi.

  • Takie to życie – jak się traci posadę z poborami rzędu 20 tysięcy miesięcznie to i występy po wszelkich zgromadzeniach wydają się nie głupim pomysłem, aby tylko na powrót stołka się uczepić.

   • Były już burmistrz Wołomina zapytany w styczniu tego roku przez dziennikarkę Wieści o to, jaką rolę w gospodarce odpadami w Wołominie, za jego kadencji, odgrywał wiceburmistrz S. J. stwierdził: ,,od początku odpowiadał za ten projekt, odpowiadał za współpracę z ramienia urzędu z MZO, nadzorował MZDiZ, jak również on odpowiadał (z podziału obowiązków pomiędzy wiceburmistrzami) za Wydział Ochrony Środowiska”

    http://wiesci.com.pl/2016/01/sprawa-ripok-patrzylem-przyszlosciowo/

 2. Minęły 2 lata a Radwanowa nie podjęła decyzji w temacie Ripok. Na pytanie przewodniczącego rady zaczęła kluczyć i podpierać się ekspertami. Chyba nie ma wątpliwości że obecna władza nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za miasto a pani Radwan czeka już końca kadencji i chce by ripokiem zajął się następca. Chyba nikt nie ma wątpliwości jak zły był to wybór dla Wołomina, doskonale widać, że notowania Radwanowej na mieście są tak niskie jak żadnego innego burmistrza kiedykolwiek.

 3. Jagodziński powiedział prawdę w urzędzie. Warto przesłuchać nagranie. Temat MZO jest mi bliski i powiem tylko tyle, że pracownicy i osoby zorientowane śmieją sie z tego do czego doprowadzono sytuację. Miała być nasz firma wszechstronna a będzie składowisko dla obcych a do tego ktoś chce zrobić przy nim kompostownię. Przecież na to składowisko nie można wywozić śmieci prosto z kubłów tylko trzeba śmieciarkami je zawieźć do RIPOKA. A nasze składowisko ma czekać na śmieci po przesortowaniu, które są takie, że do niczego innego są nieużyteczne. W kilka lat zawalimy nasze składowisko obcymi śmieciami, taka prawda. Jeśli to jest zmiana na lepsze to my pani burmistrz już dziękujemy. Reszta mieszkańców też podziękuje.

 4. Śmieją się przez łzy, bo za kilka lat jak już zasypie się składowisko obcymi śmieciami to trzeba będzie wszystko zamknąć i ludzie stracą pracę. Niech radni na to nie pozwolą. Brońcie polskich firm takich jak MZO

 5. Pan Madziar sie wypiera ze strachu, a pan Jagodziński ma odwagę powiedzieć co myśli. Nie odcina się od pomysłu na rozwój naszego MZO. Przesłuchajcie nagranie z urzędu, jest na youtube.

 6. Niestety się z panią nie zgodzę. Może w końcu wypowie się ktoś kto ma wiedzę o obecnej sytuacji. Bo śmiałość z jaką pani rzuca nazwiskami nasuwa wyłącznie spostrzeżenia że jest pani kolejną z osób zamieszną w tej sprawie. Taka tania przepychanka. Pani Burmistrz nie ściągneła nam ripoku, decyzja zapadła w poprzedniej kadencji. Zastrzerzeń co do tej inwestycji przytoczony przez panią – pan J. nie miał zbyt wielkich a teraz występuje w imieniu mieszkańców. Wybaczy pani ale to środowisko zebrane wokół pana J. straciło już dawno na wiarygodności.

 7. Nie widzę różnicy – czy to będą śmieci nasze czy obce. Śmierdzą tak samo, prawda? Dlaczego doszło do takiej sytuacji jaką mamy? Bo poprzednia władza bez zastanowienia, bez dokładnych ekspertyz, bez odpowiednich konsultacji „na szybko” podjęła decyzje i zadłużyła nasze miasto i nas wszystkich na potężną kwotę. I postawiła nas wszystkich w patowej sytuacji. Pracownicy MZO z prezesem w trakcie konsultacji nie wykazywali żadnej chęci aby ustąpić mieszkańcom choć na milimetr, widać było, jak bardzo przejmują się jakością życia mieszkańców Lipin i pozostałych… w przeciwieństwie do reszty, która prawie w całości od początku do końca mówiła, że chce, aby wszyscy pracownicy MZO mieli nadal pracę i aby MZO nadal sprzątało miasto. Albo pani nie czytała rekomendacji wypracowanych przez LKD i słucha tylko tego, co mówią pracownicy i prezes. Może warto poczytać i zweryfikować swoje wiadomości. Przypominam także – co można usłyszeć z nagrania podczas sesji rady, że radni, którzy byli za budowa Ripoka doskonale wiedzieli, że będzie on śmierdział. I lekka ręką głosowali ZA instalacją. Problem, który narósł przez kilka ostatnich lat nie rozwiąże się w przeciągu roku. Decyzja, która należy podjąć powinna być podparta rzetelnymi ekspertyzami, symulacjami, wizją ale i też bardzo dokładna ekspertyza ekonomiczną. Poprzednicy tego nie zrobili i teraz siedzimy wszyscy po uszy w g…. I jeszcze jedno – od uzyskania pozwolenia do uruchomienia jeszcze długa droga. Proszę nie wciskać ludziom kilu i ich nie straszyć.

 8. Nie prawda. Zakład był budowany pod potrzeby lokalne i eksperci z politechniki brali udział w planowaniu. Pani Iza nie zna się na sprawie. Z naszych odpadów tylko niewielka cześć by trafiała na składowisko gdybyśmy je sortowali i składowisko wolno by się zapełniało starczając na długo. Z tony śmieci odebranych z domów około 100 kilogramów albo mniej lądowało by na składowisku. Jeśli będzie samo składowisko to obcy będą tu przywozili całe tony śmieci. Na czym chceby zarabiać? Na sortowaniu odpadów i surowcach wtórnych czy na przyjmowaniu obcych śmieci na nasze składowisko? O kompostowaniu nie wspomnę.

  • Proszę sobie przeczytać definicję Ripok i nie pisać głupot. Ripok nie może działać tylko lokalnie. Jak pani mąż tak pracuje jak się zna na tym co mówi to gratuluję.

  • Eksperci z politechniki a to dobre. Wiesz kobieto gdzie ten ekspert pracował? Jak ta firma byla powiązana z firmą budującą RIPOK z WWL?
   Nie pisz bzdur.

 9. A Pani się zna na sprawie, bo ma informacje od męża? A mąż ma informacje od…?
  Dlaczego uważa pni, że nie znam się na prawie>? Na jakiej podstawie? Czy aby orientować się w sprawie trzeba być pracownikiem MZO?

 10. Ludzie, naprawdę, nie dajcie się zwariować. Przecież pani sekretarz wyraźnie mówiła na sesji , że „– Jeszcze raz podkreślę, że nie jest ono (pozwolenie) prawomocne a nawet gdyby było, to nie jest to ostateczny dokument, który zezwalałby na składowanie odpadów na nowej kwaterze. Potrzebna jest do tego jeszcze chociażby instrukcja użytkowania składowiska”.

 11. W urzędzie pani sekretarz zajmuje się głównie MZO i jest bardzo często w siedzibie zakładu. Teraz razem z nowym człowiekiem od kontroli. Pracownicy wiedzą, że nie tym się powinien zajmować sekretarz miasta ale taką rolę ktoś musiał jej wyznaczyć. Czyli kto jak nie pani burmistrz Elżbieta Radwan. W jakim celu są te częste spotkania pani sekretarz z prezesem. Znają ją w firmie bo to córka kolegi więc nic się nie ukryje. Wrabiają dziewczynę a ona sie daje wrabiać i pośredniczy. Potem się wyprą wszystkiego i wyjdzie, że to pani Małgosia wszystko wyprawiała. Na przykład opóźnienia w podpisywaniu umowy już jej sie przypisuje. A odpady i tak szły jak szły.

 12. Na panią Małgorzatę Izdebską pani burmistrz skierowała odpowiedź i dziewczyna się wywiązała z zadania. Zadanie to sekretarzowi miasta jest moim zdaniem wpisane na siłę, żeby odpowiedzialność zrzucić z pani burmistrz i jej zastępców na dziewczynę z zewnątrz, która chce pracować. Nie piszę tu nowości, cały zakład tak mówi.

 13. Wcześniej przed panią Izdebską zajmowała się MZO pani skarbnik. Zapomniałam nazwiska. Do niej jeździli i ona przyjeżdżała. Prezesa próbują ubezwłasnowolnić ale on się nie daje. Niestety wszystko się przez to opóźnia i chyba są z tego tytułu straty. Ktoś może to sprawdzić jak wie jak. Nie jest tejemnicą, że MZO ma jeszcze płacić za różne ekspertyzy. Niektórzy mówią, że to dlatego, żeby jacyś eksperci zarobili bo korzyści nie ma

 14. Żeby wypracować najlepsze rozwiązania musi jeździć, musi rozmawiać. Jak na razie widać że tylko te panie dążą do rozwiązania tego problemu, który powstał przypomnijmy w poprzedniej kadencji. Przepisy w tej materii są niezwykle zawiłe i jak wspomniała pani burmistrz w ostatnim czasie uległy zmianie. Dlatego rozumiem, że jako osoba która zasłyszała tylko częściowe informacje nie dysponuje pani pełną wiedzą na ten temat. Stąd prośba o nie wprowadzanie w błąd mieszkańców i proszę używać bardziej taktownych określeń. Nie przystoi kobiecie na poziomie rzucać takimi słowami.

 15. @żona pracownika skończy pani z tymi pomówieniami, tego nie da się czytać. To co pani sądzi z zasłyszanych informacji jest naprawdę nieistotne.

 16. Dobrze wiem co piszę. Na dowód napiszę, że teraz nową ekspertyzę zlecają czy dobrze wybudowano zakład. Kto to ma zapłacić? Zamiast inwestować płacić za eksspertyzy? To już trwa tyle czasu, że gołym okiem widać, że korzyści mają nie kto inny a eksperci. Przeciąganie sprawy, brak decyzji, stanowiska, pomocy od pani burmistrz? Tak nie jest?

 17. od 4:26:56, wypowiedź radnego Paziewskiego – jak radni z uzyskaną wiedzą głosowali ZA instalacją, po konsultacjach, zwiedzeniu tego typu instalacji – czyli widzieli, w jak dużej odległości od najbliższych zabudowań powinny być budowane, jak dużym zadrzewieniem otoczone, skoro je zwiedzali to czuli, że śmierdzi. I mimo to – głosowali ZA. Jak możecie mieć teraz pretensje do obecnej burmistrz za to, co nawywijała poprzednia ekipa? Dla mnie to się zupełnie nie trzyma kupy.. Chyba, że to już się zaczyna podjazdowa kampania przedwyborcza? Jednocześnie poziom wiedzy niektórych radnych na temat rozporządzeń ministra środowiska jest po prostu żenujący. Jak i na temat postępowania administracyjnego.

 18. 15 milionów w 200 mkw blachy i 8 słupów i kolejne 15 na utopienie miasta w cudzych śmieciach i smrodzie. Brawo ! wziąć spychacz, pozamiatać – a winnych całej sytuacji – do ancla i przepadek mienia.

  @pani żono, dlaczego nie zdaje Pani sobie sprawy, że ta niby instalacja powstała od tyłu. Najpierw coś postawili a teraz pozwolenia na to załatwiają – i to na gwałt, na szybko – byle nie wziąć za to odpowiedzialności. A nasi wybrańcy z sejmu – jeszcze im wturują w tym bajzlu bo większe dla nich znaczenie ma społeczność warszawskiego radiowa – niż wołomina – którego są wybrańcami.
  Czy jak stawiała Pani chałupe to najpierw budowała Pani dom a póniej występowała o pozwolenia do gminy do pge do pgnig, mpwik- jakiekolwiek???? Nie ! Gdyby tak było – dostałaby Pani nakaz rozbiórki – natychmiastowy. I ta wiata – taki nakaz – powinna dostać. Bo postawiona jest nie w odpowiednim miejscu dla całej tej inwestycji , bez konsultacji z lokalną społecznością na działanie dla tej inwestycji i nie wiem czy jakieś plany na to są – pewnie są. Ale to wszystko tak wygląda jakby ktoś w parku narodowym cpn otwierał. Nic z ludźmi nie uzgadniali – bo ludzi za nic mieli – no to mają tego konsekwencje. Ja nie twierdze, że ta instalacja jest zła – ale postawiona nie w tym miejscu: w pobliżu strefy buforowej rzeki i w bliskości osad – wogóle nie powinna mieć miejsca. Niech se ją madzai przeniesie do zagulańca za cmentarz – takie samo miejsce. Albo łysy na lipińską.
  Ludzie – nie dajcie sie zrobić w balona. Najpierw robią z nas – wołominiaków – idiotów a później mówią – że to nie oni….
  Żenada !!!

 19. c mówi nasz poseł któregośmy wybrali – Saszkin:
  Radiowo ma przestać działać od 1.01.2017 – bo brak pozwolenia zintegrowanego
  Saszkin twierdzi że góra śmieci – śmierdzi.
  co zastępi spalarnie na pradze? Saszkin nie wiii. W 2020 – ma być rozbudowana – ale Saszkin – też nie wiii.
  Wysypisko w Zielonce – planowane – ma niepowstać – Kozłowski uchylił powstanie.
  Saszkin jest przeciwko instalacjom które śmierdzą mieszkańcom – tak powiedział – ale o Wołominie – który go namaścił – nic nie wspomniał

 20. Madziara nie pogrążył RIPOK ale pycha.Za to RIPOK pogrąży Radwanową bo nie można zjeść ciastko i mieć ciastko. Ona mówi jednym, że zje a innym, że zachowa. Jagodzińskiemu nie zależy na głosach więc sobie z nią pogrywa. On ją prowokuje a ona za nim i tym sposobem wciągnął ją na bagno, w którym sam się dobrze czuje. Oboje ubabrają się po uszy, ale o to chodzi pewnemu panu, mocodawcy Jagody.

 21. A to że teraz robią ludzi w balona z tym wysypiskiem i kompostownią to prawda. A panie z Zielonego Wołomina jedzą makowiec w gabinecie pań przy Ogrodowej i już im jakoś zwałka mniej śmierdzi.

 22. Przecież poparcia pan J. nigdy nie miał. Przypomnijmy sobie choćby jego ostatni start w wyborach europarl. On tylko się kreuje na wielkiego pijarowca a na dobrą sprawę na własnym podwórku pslowym nikt na niego nie głosował i spadł w strukturach na samo dno.

 23. ja mam pytanie: panie J gdzie pan obecnie pracuje? bo wieść gminna niesie, że to nie troska o mieszkańców panem trząsa a brak kasy

  • Pan J. jest zbyt cwany, żeby pracować, on „pośredniczy” w oszukiwaniu i naciąganiu ludzi ( również rodziny, przyjaciół, dla niego nie ma to znaczenia )

 24. PSL boi się że Radwanowa przegra i poleci cały pslowy desant. Tk będzie. Nigdy więcej pslu w Wołominie bo żrą się o stołki nawet we własnej ekipie zamiast rozwiązywać problemy.

 25. PSL nie boi się, że dobra gospodyni przegra. Popieramy jej decyzje. Niech rządzi dla dobra ludu. Ona z nami a my z nią!

 26. Tak jak pisałem: Musztry musztardy defilady kiełbasy, darmowy pokaz runda po placu…… Lud to kupi – bo lud jest głodny- nie myśli rozumem a brzuchem.

  • Racja, a jeszcze inne atrakcje będą, no chyba ,ze bedzie dobrze padało.Nawet przedstawiciele z zagranicy bedą, ale carakali i tak nie kupimy.

 27. Dobrze, że porządki zaczynają się dziać i w Wołominie. Teraz dopiero wychodzi, że to rajtanowskie rozdzieranie szat na sesji miało tylko jeden cel: powrót na posadę prezesa. Nikt nie uległ tym gestom więc teraz dogryzają – taka kolej rzeczy, a że po drodze kolejny stracił posadę to tym bardziej wszystkie ręce na klawiturę. Wielu bezrobotnych prezesów w tym Wołominie się porobiło. W głowie sieczka, ręce lewe do roboty to i lament i wrzawa. Tylko knucie, knucie, knucie panowie uprawiali. Skoro jest tak jak mówicie: takie poparcie społeczne za wami stoi to niech biegną manifestować w obronie waszych posad i wpływów. Na pewno wszyscy się zgodzą, że poza szwagrozą nikt w Wołominie nie może zajmować wyższego stanowiska! My lud niegodny!

 28. To nie prawda, że PSL żre się wewnętrznie. Elżbieta Radwan po prostu robi porządki. Tak jak gospodarz widłami wywala gnój z obory tak i ona działa. Gnój trafia na pole a do obory wchodzą krowy i barany.

 29. jakiż piękny język, szwagry coraz to bardziej błyszczą elokwencją. Czy dołączył juz do was madziulkowy klęczuś? Tak się chwaliliście ostatnio, że będą tańcowali jak im zagracie – wspaniała koalicja. Elektryk i kotłowniany znowu razem. To i razem za ten RIPOk bierzcie odpowiedzialność – wasze bejbi 😉

 30. Co by tu nie pisano, ale sytuacja MZO oraz całej tej instalacji jak zwać tymczasowo chyba ripokiem, na pewno wymaga dość pilnych decyzji i działań.Nie da sie tego jeszcze prawie 2 lata przeciagać.Wóz albo przewóz.

 31. Profesor Gliński planuje budowe muzeum w Radzyminie. Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku – już jest budowane.

  To co ty Wołominie chcesz budować??? Tylko ripok . Tylko ripok..
  Tak o miasto które dało mu immunitet zabiega saszka i sp

 32. elektryk i kotłowniczy się postarali ten RIPOK na miarę potrzeb i oczekiwań, jeszcze długo będzie odbijał się czkawką całemu Wołominowi i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj