Ossów: Ochrzan od konserwatora

10

W bardzo ostrych słowach odpowiedział na list burmistrz Wołomina Mazowiecki Konserwator Zabytków, odnosząc się do wniosku o wypowiedzenie się na temat zmian granic parku kulturowego pod nazwą „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.”Tym samym MKZ zaopiniował negatywnie uchwałę Rady Miejskiej w sprawie zmiany granic parku z października 2016 roku. (…)

W ostatnim piśmie do burmistrz Wołomina, MKZ ponownie nazwał utworzenie Parku Kulturowego niezwykle cenną inicjatywą. Jak napisał, celem utworzenia Parku była ochrona otwartego krajobrazu pola bitewnego.„Jest w oczywistej sprzeczności z interesem właścicieli działek w tej okolicy, którzy najchętniej zamieniliby teren bitwy w grunty budowlane, co przyniosłoby na krótką metę im zyski, natomiast spowodowałoby bezpowrotną stratę miejsca jednej z najważniejszych bitew XX w. Ponadto zważyć należy także to, że wprowadzenie zabudowy na poldery zalewowe niesie ryzyko jej zalania w przypadku wielkiej powodzi. Ryzyka takiego nie da się przewidzieć. Zwracam również uwagę, że za trzy lata odbędą się wielkie uroczystości Bitwy Warszawskiej. Z całą pewnością obchody te zaszczycą swą obecnością przedstawiciele władz państwowych, hierarchowie kościelni, członkowie obu izb parlamentu, przedstawiciele innych państw. Czy uroczystości te mają się odbywać wśród bezładnie usytuowanych domostw, wzniesionych na podstawie doraźnych wskazań lokalizacyjnych i wbrew obowiązującemu prawu wodnemu? Takie podejście do planowania przestrzennego jest niezwykle krótkowzroczne i jest wręcz łamaniem prawa, zawoalowanym wspomnianymi wskazaniami.” – pisze w piśmie Mazowiecki Konserwator Zabytków. (…)

Więcej na łamach Wieści.

10 KOMENTARZE

 1. Jakie poldery? Jaka powódź?
  Co on bieze? Nawet podczas powodzi 1000 lecia nie było „zagrożenia” na tym terenie.
  Ten konserwator zabytków to jakiś imbecyl – nawet nie wie że zasadnicza bitwa nie rozegrała sie na tych polach..

  • Zagrożenie powodzią to oczywiście zwykły wybieg. „Ryzyka takiego nie da się przewidzieć” – czyli może jest szansa na powódź taka jak na Saharze – nie wiadomo, bo nie da się tego przewidzieć według niego. Poza tym: jeśli nawet by było ryzyko powodzi, to właściciel chcąc wybudować tam dom powinien po prostu podpisać oświadczenie, że przyjmuje do wiadomości to zagrożenie i nie będzie dochodził żadnych odszkodowań w przyszłości gdyby go zalało. I po problemie.

 2. Nie ma większego idioty nad tego, kto wyszedł z propozycją objęcia ochroną konserwatora pól. Zwykłych pól. To nie są żadne zabytki, a zwykłe pola. Jeśli ktoś chce traktować to jako zabytkowe pole bitewne, to niech najpierw ODKUPI od właścicieli te działki, a potem niech sobie raz na rok urządza sobie tam pokazy i festyny.
  Jest niedopuszczalne żeby w ten sposób niszczyć własność ludzi i odbierać im możliwość decydowania o niej. Przypomnę też kwestię uzyskiwania pozwolenia od konserwatora na byle zmianę ogrodzenia w istniejących już w okolicy domach. Jak coś raz wpadnie w łapy konserwatora, to potem trudno jest to odzyskać.
  Właściciele działek powinni dostać odszkodowania za brak możliwości rozporządzania swoim mieniem.

 3. Burmistrzowi Madziarowi udało się w 2013 roku zmniejszyć teren Parku Kulturowego w Ossowie o 50 % pierwotnego obszaru
  a Elżbiecie Radwan o 0 % i kto jest tu skuteczny.
  Burmistrzu Madziar Wracaj 🙂

 4. ludzie !! nie dajcie swojej ziemi do robienia polityki i obnoszenia się niby z jakimiś uroczystościami ,żeby gnomy od złej polityki i ci co trzymać chcą nas za moralną mordę , mogli się afiszować za nasze podatki , konserwator piosząc o zjeździe tej hordy z różnych izb i krucht wkurzył mnie niemiłosiernie , kim oni są ,że ludzie domów nie mogą postawić , działek spieniężyć ,żeby lepiej pożyć , bo oni tamci , muszą mieć teren do igrzysk ? kim oni są ? nie starczy ,że żyją na nasz koszt ? Buta i nadludzie nastąpili , czy tak ?

 5. @spostrzegawczy największą plaga w naszym powiecie, Kobyłce, Wołominie i słynnym Ossowie jest plaga aparatczyków z PiS, a jej plagą plag był przez 4 lata burmistrz Madziar. A co do Ossowa to Madziar obiecywał co roku przed 15 sierpnia nowa ulicę Grabiczną i tak przez cztery lata kłamał jak najęty przyszła burmistrz Radwanowa obiecała,że zrobi ją w rok… i co jest. Madziar to największe nieszczęście dla Wołomina i okolicy od 1990 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj