Znów bez funduszu sołeckiego

54

Rada Gminy Poświętne nie wyraziła zgody na wyodrębnienie w gminnym budżecie środków stanowiących fundusz sołecki. Kolejny rok z rzędu mieszkańcy gminy Poświętne będą musieli się obejść bez funduszu sołeckiego.

– Ile wniosków w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego wpłynęło do urzędu?- zapytał radny Marek Szałwia podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu sesji Rady Gminy Poświętne.

– Siedem miejscowości złożyło wnioski o fundusz sołecki. Nie jest tajemnicą, że w tej formie funduszu, jaka była, wójt gminy Poświętne był przeciwko. Nie chcę teraz tłumaczyć jak to było i jakie były problemy, bo państwo to potem wykorzystujecie i skarżycie. Proszę sobie przypomnieć jak zaczęliśmy wodociągować gminę Poświętne, to miejscowości rezygnowały z funduszu sołeckiego na cel projektowania sieci wodociągowych. To żadna tajemnica. O ile dobrze pamiętam były to m.in. Ręczaje Polskie, Jadwiniew i Rojków – odpowiedział wójt Jan Cymerman, który stwierdził, że trzeba wybierać między funduszem sołeckim a remontem dróg. – Teraz trzeba będzie znaleźć pieniądze żeby zabezpieczyć drogę asfaltową od Grabia Starego do Nadbieli. Tam są 2 czy 3 km drogi, którą teraz wysadziło. Nie wspomnę o drodze w Cygowie, gdzie przejechał samochód ciężarowy i wyorał cały asfalt. Teraz mam pytanie do Nadbieli. Chcecie fundusz sołecki czy remont drogi? Wszystkiego na raz się nie da zrobić. Prowadzimy budowę sieci wodociągowych, oddaliśmy już kawał ponad 10 km na Ręczajach, gdzie już ludzie się przyłączają – oznajmił wójt, sugerując przy okazji, że utworzenie funduszu sołeckiego ograniczyłoby znacznie gminne inwestycje. Czy faktycznie tak by się stało? Przypomnijmy, że fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. O tym, na jakie cele zostanie przeznaczony decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich. Co więcej, utworzenie funduszu sołeckiego daje gminom dodatkowe korzyści finansowe, którymi są pieniądze z budżetu państwa (przysługują one tylko w przypadku utworzenia funduszu). Dodatkowe środki wynoszą odpowiednio: 20, 30 lub 40% wykonanych wydatków. Najwyższe dofinansowanie otrzymują gminy o najniższych dochodach, zaś najmniejsze – gminy najbogatsze.

Fundusz sołecki  w obronę wzięło jednak tylko dwóch radnych. – Chciałem złożyć wniosek formalny żeby w uzasadnieniu uchwały napisać, że za wyodrębnieniem funduszu sołeckiego wnioskowały poszczególne sołectwa – zawnioskował radny Marek Szałwia.

– Do czego to panu potrzebne? Do prasy? Może pan chce kandydować na wójta i już chce pan robić sobie tutaj kampanię? – zaatakował go radny Tomasz Brogowski. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/numer,272496,wie_ci_podwarszawskie/

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

54 KOMENTARZE

 1. A w gminie Strachówka budują wodociąg, drogi a i fundusz sołecki mają. Jak widać i biednieszej gminę niż Poświętne można skutecznie działać.

  • W gminie Strachówka przez ostatnie lata nie budowano, ani wodciągu, ani dróg (coś tam powiatowego tylko), Drogi to pozal się Boze, woda nei nadaje się do pcia w niektóryc miejscach, a WÓjt „niby „gwarant inwestycji” idzie teraz po pożyczkę żeby przed wyborami „zamydlić oczy”. Były tylko budowane dla niektórych mieszkańców szamba ekologiczne, a reszta gdzie ma wylewać Wójta nie obchodzi. Najważniejsze aby swoi mieli…. No i gminę ociepla ale zamiast zacząć od dachu to za ściany się wziął i cieknie… Fundusz jest, nawet na zabawę na wsi u przewodniczącej rady starcza, albo na garnki do remizy. Co by tu jeszcze .. panowie, co by tu jeszcze…? A, żwiru na drogi posypać.

 2. Zaraz zaraz przecież remont drogi w Cygowie i Nadbiel ma zostać sfinansowany z budżetu na rok 2018 a środki na fundusz sołecki miały zostać wyodrębnienie z budżetu na 2019. Czy wójt ma swoich mieszkańców za idiotów? Radni jak widać łykają te jego teorie.

  • Myślą, że Nadbiel to sroce z pod ogona wypadła. Nie, nie, nie, doskonale wiemy jaki stosunek ma do nas władza. Przekonaliśmy się niejednokrotnie. Tyle wniosków, tyle pism i próśb i co? I nic.mamy dość takich rządów i lekceważenia. Nadbiel skreśla wójta i radną x listy wyborczej. Adie.

  • Niemądry głosuje na niemądrego a niewykształcony na niewykształconego. Tak jak to mawia Korwin-Mikke. To suweren ich wybrał i pewnie znowu wybierze bo raczej za dużo osób się w najbliższym czasie „nie wykształci” aby zmienić myślenie i preferencje wyborcze. Poza tym ludzie wykształceni często mają ciekawsze zajęcia niż zasiadanie w radzie i słuchanie mądrości niektórych radnych. Do pracy na tym stanowisku wystarczy być rozsądnym (nie zadłużać gminy na miliony) i obrotnym i dyplomów wcale nie potrzeba.

 3. Nie będzie funduszu sołeckiego ale za to będzie nowy kredyt w wysokości 4,8 mln zł – komercyjny, na 10 lat. (na sesji 27.03.2018 radni postanowili, że gmina zaciągnie nowy kredyt – zadłuży się łącznie na ponad 10 mln zł, a tegoroczny deficyt będzie wynosił 5,2 mln zł)

  • Dla nich wystarczy na pensję. Pięć lat wójt będzie go spłacał i opowiadał, że musiał go wziąć i dlatego nic nie można robić. Gratuluję! Utopimy się w odsetkach, ale co tam! Ożywić trzeba gminnego trupa. ”W trumnie z Baltony, wyglądasz jak żywy”.

 4. Wójt chyba powinien w trakcie kampanii wyborczej uprzedzić, że w kolejnych latach w może zabraknąć pieniędzy w budżecie nawet dla Jasińskiego, Błaszczaka czy Stysia 🙂
  Przy obecnej sztywnej strukturze wydatków pokrywanych z dochodów własnych gminy, rosnących kosztach utrzymania oświaty i obsługi zadłużenia i stale niskich dochodach własnych, zmniejszaniu się kwoty subwencji oświatowej itd. oraz czynnikach od gminy niezależnych np. przy ewentualnym wzroście stóp procentowych, odrzuceniu wniosków o dofinansowania, ograniczeniu programu 500 , itd., problemem gminy może być już nie tylko słabe wykorzystanie funduszy unijnych czy słabe tempo inwestycji. Radni powinni się poważnie zastanowić czy w takiej sytuacji problemem nie będzie przypadkiem bieżące utrzymanie płynności finansowej.

   • Radna Bombik i jej komisja nie wiedza, co to płynność finansowa. Nie odróżnia kwoty netto od brutto. Radny Powała nie wie jak postępowanie ofertowe wygląda a Błaszczak wie tyle ile zrobi jego syn. W Reczajach kostkę położył przy szkole, podobno kwota przekroczyła oszacowaną kwotę przez kosztorysanta. Czyli ktoś zarobił? Może Powała, bo auto kupił synowi? Nie ma to, jak być w komisji rewizyjnej i samemu się kontrolować. 😉

  • Warto zwrócić uwagę na drastyczne pogorszenie się sytuacji budżetowej gminy Poświętne:
   Wydatki na oświatę:
   2017 r. 8,8 mln zł
   2018 r. 10 mln zł
   Subwencja oświatowa:
   2017 r. 5,7 mln zł
   2018 r. 5,2 mln zł.
   Z czego wynika, że:
   w 2017 r. gmina musiała wygospodarować ok. 3,1 mln zł aby zapewnić funkcjonowanie sieci szkół
   w 2018 r. gmina będzie wygospodarować ok. 4,8 mln zł aby zapewnić funkcjonowanie sieci szkół
   RÓŻNICA: 1,7 mln zł.
   DOCHODY WŁASNE GMINY w budżecie na 2018 r. 4,8 mln. zł
   W SYTUACJI KIEDY WIADOMO, ŻE CAŁOŚĆ DOCHODÓW WŁASNYCH GMINY ZOSTANIE PRZEZNACZONA NA WYDATKI ZWIĄZANE Z UTRZYMANIEM OŚWIATY, RADA NA WNIOSEK WÓJTA PODEJMUJĘ DECYZJĘ O ZACIĄGNIĘCIU KREDYTU KOMERCYJNEGO NA 5 MILIONÓW ZŁ. (?!?)

   • Tak obijacie Wójta,a nie głupio to wymyślił. My sobie jakoś w tym roku poradzimy – jest nadwyrzka, będzie kredyt. Zrobi sie w tym roku dużo roboty i ludzie to zobaczą. Nie dacie rady. A w razie czego jak następny przyjdzie, to będzie miał prze…ne. Ciekawe co pokarzecie wtedy mendrki.

   • Właśnie wszyscy o zamiarze wójta już wiedzą i doprawdy nikt nie jest głupi i widzi, że cyceron sobie pogrywa z mieszkańcami i pokazuje metody. Słabo to rozgrywa, ale skoro rzuca się na taki kredyt, to znaczy, że grunt mu się pali pod nogami. Już wszyscy zdążyli się przyjrzeć, jakie metody stosuje władza. Nikt nie bedzie miał pretensji do nowego wójta, bo będą wiedzieli, kto i po co zadłużył gminę. I dobrze, że się o tym głośno mówi.

   • Czy dla naszych radnych ma jakieś znaczenie, że składali ślubowanie:
    „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.” ?

   • Przecież czytać ze zrozumieniem nie potrafią, to i treści wypowiadanych słów również. Zrozumieli odwrotnie. Nie ma nad czym się zastanawiać.

 5. Z tego co słyszałem to tylko Szałwia, Stępień i Niźnik głosowali za funduszem a gdzie podlizuch Rozbicki co małżeństwa tylko umie rozbijać? Podobno wielki Pan Powała i Pan z Wólki Dąbrowickiej nie byli na sesji z obawy przed konsekwencjami od mieszkańców-czyżby tchórzostwo. Kredyt jaśnie wielmożny Cajmerman bierze zawsze przed wyborami (można to sprawdzić) przez trzy lata nic aż tu nagle w ostatnim roku bum, żeby lud nie zapomniał o jaśnie nam PANUJĄCYM.

  • Wyskoczy królik z kapelusza. Zabaweczki, pierdółki i spotkania w podziemiach, czego to ja wam nie zrobię. Oddaj głos a potem won do budy i czekaj aż ci rzucą kość z pańskiego stołu suto zastawionego.

 6. Najlepiej wziąć kredyt przed wyborami żeby coś zrobić aby ludziom oczy zamydlić.A po wyborach stały tekst że on by wszystko zrobił ale wiecie nie ma pieniędzy.To już stara bajka.

   • Nas interesuje gmina Poświętne a nie Strachówka. Tyle co w Strachówce zrobił wójt, to u nas nigdy nie bedzie zrobione. Masakra, to myślenie władzy w Pświętnem i radnych.

   • Z budżetu gminy Strachówka na rok 2018: „upoważnia się wójta gminy Strachówka do zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu do wysokości 2.000.000 zł w tym: na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE do wysokości 1.834.950 zł” Pani Moniko, przyzna pani, że jest różnica.

   • Oj, tak pieprznęłam. Myślałam, że nikt się nie dopatrzy i obronie trochę mojego wójtaszka.

   • Wójt wójtowi nierówny. Ale w jednym podobni: jak się uczepią koryta to choćby pożyczki, kredyty mieli brać bez pokrycia to biorą bo muszą się przy korytach utrzymać. Nie chwal wójta Strachówki jak znasz tylko wywiady z propagandówek pisane przez jego urzędnika. Chwalisz, żeby dokopać swojemu? Znajdź innego Wójta do porównania, bo ten z metra cięty przez trzy lata nie potrafi zbudować kawałka wodociągu. Tylko narty, kapiel w przerębli i pomniki mu w głowie.

   • Do Moniki (wpis z dnia wczorajszego 23:58). Podszywanie się pod czyjeś imię i pisanie jakby w jej imieniu to nie fair. Idiotyczny wpis.

   • Po jaki grzyb mieszacie wójta Strachówki? Problem dotyczy funduszu sołeckiego w Poświętnem,a nie co słychać w Strachówce.

   • Dajecie za wzór Wójta innej gminy jak nie wiecie jaki z niego marny gospodarz to Wam odpowiadam. Codze chwalicie żeby swojego upokorzyć. Byłam, widziałam i mogę to samo powiedzieć: Wasza gmina to sie rozwija a u nas tylko propaganda sukcesu kwitnie i albo w przeręblu Wójt suedzi, albo łapę wdadzi między narty, albo pod pomnikiem Ormian fotki sobie robi a drogi to pożal się Boże. A jeszcze jeździł służbowym samochodem na prywatnie dawane koncerty. Taka bieda że trzeba chalturę urządzać na bębnach. Więc nie piszcie, że Strachówka to ho, ho.. Porównanie źle nie wypada dla Was źle tylko dla Strachówki. Najlepiej niech każda gmina mierzy się własną miarą albo wskaźnikami statystycznymi.

 7. Ogólnie widać też jeszcze inną prawidłowość , ludzie są nie zadowoleni ale jak przychodzi do wyrażenia swojego zdania pod swoim nazwiskiem to już nie tak łatwo to idzie . Krótko mówiąc , 15 lat rządów wójta dało odpowiednie efekty . Na forum gminy Poświętne jest tylko kilka osób co mówią na głos .

  • Nikt sie nie odezwie, bo wójt straszy sadem, prokuratorem itp. Ludzie! Ocknijcie sie. Jest wolność słowa, nikt was nie poda do sadu za ocene władzy. Może bardziej chodzi o to, co sasiad powie. Strach ma wielkie oczy. Wystarczy, że poczytaja sobie i popatrza. Swoje zdanie kazdy sobie wyrobi.

 8. Dla mnie niesamowity jest Radny Brogowski. Dlaczego zmienił front w swych działaniach. Przedtem najeżdżał na wójta a teraz robi co wójt nakazał. Czy go zastraszono? Powała zrobił fajny unik, nie przybył na sesje i jest w porządku, mysli, że nikt sie nie domysli, że specjalnie go nie było, by nie gadali o nim, że byłby przeciwny. I tak olać wnioski mieszkańców w sprawie funduszu. Naskoczyli na Nadbiel, to tez nie jest ok. Dlaczego nie pasuja im wnioski i to, że cos sie chce od nich. No tak, najlepiej sie wyprowadzić, jak to proponuje Powała. Wiocha pl w wykonaniu Powały. Sam sie wyprowadził z wiochy do kurortu Reczaje , to podskakuje jak wsza na grzebieniu.

 9. Fakt na forum wypowiada sie niewiele osób,przeważnie te same.Ale wiele ludzi to czyta ogląda nagrania z sesji i myślę że zdanie sobie samo wyrobi.Przecież gołym okiem widać poziom wiedzy i kultury większości radnych.

  • Ci co wypowiadają się co ich najczęściej widać to chyba chcą coś zmienić , Szkoda ze nie wspierają ich inni choćby reakcją na to co napiszą . Ja staram się .

   • – Do czego to panu potrzebne? Do prasy? Może pan chce kandydować na wójta i już chce pan robić sobie tutaj kampanię? – zaatakował go radny Tomasz Brogowski. (…)
    Co tak rozwścieczyło Brogowskiego? Ludzie, czy on ma ADHD? Może plaża mu zaszkodziła. Komiks można napisać na jego temat. Może sam podsuwa prasie kąski, by potem atakować. Już zapomniał jaki cyrk był z mostem w Turzu? Budynki mu sie rozwalą? Ciekawe czy wyrwał kasę za te szkody? Swoja droga, to pasuje do tego kabaretu. Poziom Radnej Bombik. Ona czytać nie umie a on mówić. Panie radny! Czemu Pan nigdy nie używa argumentów podczas rozmowy? Niech Pan tu odpowie! Brzęszczyszczykiewicz z radnego jak sie patrzy.

 10. Garstka ludzi decyduje za całą gminę. To nie tylko fundusz sołecki, to wielkie zadłużanie gminy.Cajmerman sam decyduje podobno o budowie chodnika w Ostrowiku deklaruje powiatowi 650000 zł a nie ma na dokończenie szkoły w Zabrańcu.Sam przewodniczący Świadek podnosi rękę do upokarzania Siebie i upadku Gminy byle by głosować jak GURU Każe WSTYD dla niektórych Radnych , A to co wysłuchuję się na komisjach rady między innymi Sałańską ,Powałę, Tlagę, Brogowskiego, Bombikową, w obecności ŚWIADKA to przechodzi ludzkie pojęcie Tacy wygadani szkoda, że na sesji rady małomówni tacy. Czyżby kamera tak na nich działała. TAKIE GŁĄBY REPREZENTUJĄ GMINĘ WSTYD

 11. Jest Kapusta to muszą byc głaby, eheeh! Ale, że radny POWAŁA szykuje sie na proboszcza, to dopiero obejrzałem na forum gminy. No, no. Ambitny plan szkoda, że taki fałszywy. To on chce byc jak proboszcz czy siedzieć jak proboszcz? Po to były te donosy , żeby miejsce zrobić dla jasnie radnego? teraz tak sie przymila księdzu. Gdzie honor u tego człeka? No gdzie? Mówi jedno a drugie robi? Obciach dla wsi i dla gminy robi i tyle w temacie. Jolasia przynajmniej nie udaje i nie przymila sie ksiedzu. Trzyma forme kobita. Może wyrecza sie ciocia Januszkiem? No i ten parking przy szkole. Ciekawych rzeczy mozna tu poczytać. Jak sie to do kupy sklei to wniosek oczywisty. Co mu tam kurnik w głowie, jak tu profity moga skapnac? Trzyma sztame z Błaszczakiem, bo sa z jednej komisji i to rewizyjnej. Tam łatwo zarobic i działke otrzymac? Co za układziki. Dla wszystkich wystarcza a dla mieszkańców juz nie ma pieniędzy.

 12. Gospodarz malutki a gospodyni smarkata no i śmiechu pełna chata. Radny drogi pozamyka i pokaże, kto tu rzadzi. Zdarł buty i jest struty. Nie na sesje, lecz przy wodociągu stracił obuwie, to ja wam mówię. Pewnie zdarł buciki przez wies droga chodząc i pytaniami ludzi smrodząc. Droga na połaci cud malina no i cieszy się chłopina. Pewnie skapneła mu wałówka, bo nieudana ta powałówka. Sołtysowa głowa kreci i pewnie chciała go zachecic, lecz on wyżśża funkcje pełni i głowina w lewo kręci. Nic moja sołtysowo, ja tu rządze to i owo. Jak zostanę radnym przecie, takie bajki radny plecie. Jak i wójt wójtem bedzie, to zrobimy z Ręczaj kraj kwitnącej wiśni i co tylko wam się przyśni. Więc zagłosuj na mnie karzę, bo inaczej się obrażę. I nie spojrzę w wasze oczy i nikt mi już nie podskoczy. I nie będzie balów i warsztatów i dziergania starych szmatów.

 13. Ja cie kręcę, to Zachejaki tez nie chcą funduszu sołeckiego? To co oni chcą? Nigdy nie słyszałam jakie plany wobec wsi ma Maksymilian Zacheja .We wsi sie nie pokazuje, ja przynajmniej go nie widziałam i nie miałam okazji porozmawiać. Jak zwykle przyjdzie przed wyborami zbierac podpisy dla poparcia jego na kandydata radnego. Juz sie nie dam omotać. Stop panie radny jest pan bezradny wobec władzy i kolegów. Basta. To najwyraźniej kolejny przedsiebiorca powiązany z gminą. Czy nie robił biurka wójtowi?

 14. Burza w szklance wody już się zaczęła. Ja uważam, że wójt naprawdę się stara i pozyskuje środki. Gmina się rozwija i kwitnie. Jest piekny skwer obok gminy, wodociąg i gaz. Mnóstwo dróg wybudował, chodników oraz mostów. Dajmy mu sie nadal wykazywać. Nie wolno na takim etapie skreślać tak świetnych ludzi. Wójt musi otrzymać jeszcze jedna szansę. Uwierzmy w człowieka . Tak nakazuje sumienie człowieka o dobrym sercu.

 15. PIEKNIE, BRAWO. Szczególnie ten skwer to potrzeba pierwszego rzędu.Wójt i urzędnicy musza miec dobre widoki. Ale jak pasuje, to miejta jak chceta.

   • Wójt tez musi mieć piękny widok z okna. Co szkodzi mieć pod oknem miły widok. Gabinet ma ciemny, to chociaz za oknem niech mu radości dodaje przyroda, bo przecież ciężko jest pełnić swe obowiązki w trudzie i odpowiedzialności ogromnej. Ja bym jeszcze budki dla ptaszków powiesiła. Niech kwilą i umilają czas pracy w tych ścianach ponurych.

   • Poprzedni wójt dwie szkoły w Wólce Dąbrowickiej i Międzylesiu (Z wykupem działki) w 10 lat wybudował bez środków unijnych i kredytów.

  • Przez okno ma piękny widok na byłą zlewnię mleka, która jest teraz w jego władaniu i nadzorze. Naprawdę piękny widok??? Jaki Pan takie widoki !!! A ten skwer za prawie 200000 zł to Żenada. Faktycznie trzeba wystąpić z wnioskiem do SZANOWNEJ RADY o nadanie imienia nam miłościwie nam Panującego Cajmermana.

   • Nasego wójta sie nie cepiajta. Nas ci on i z nasej gminy, to wsystkich zna i wsystko robi by było dobze. Kupe roboty jus zrobił, tylko mu pseskadzjom inaczej by wiencej by zrobil. Wejdzie jakis inny i zanim sie rozezna w terenie to skoda casu, ten kazdy kont widzial i wsystko legularnie naprawia i dba jak moze. Niepotzebnie sie cepiata. Dejta juz spokoj. Wiadomo wybory ale z cego wybiarac. nima co i z cego. Cemarman i tak zostanie wojtem bo nas ci on i sposrod nasego gminnego naroda. Fundusu chceta. Do roboty icta. Wojtowe pieniondze i sie odcepta od niego.Zyce powodzenia.

 16. Mnie najbardziej przeraża i jednocześnie dziwi, że syn Błaszczaka Radnego realizuje zadania gminy i kładzie kostkę brukową. Dostaje to strasznie łatwa ręka z urzędu a tata jest w komisji rewizyjnej i potem niby kontroluje zgodnie z zadaniami komisji, jak to się stało, że to akurat syna oferta rozpatrzona została pozytywnie. Czy państwa, to nie dziwi? Rodzina robi i rodzina kontroluje. Czyli sam siebie skontroluje tak, aby wszystko wyszło dobrze? Pozostali członkowie komisji rewizyjnej, tez sie na to godzą? Przecież widzą, że każdą kostkę na terenie gminy kładzie Błaszczak? Czy Radna Bombik jest ślepa ? Czy radny Powała udaje greka? Maksio Zacheja też w ciemnych okularach? Radny Fabisiak udaje misia? No i radny Błaszczak, kogo on udaje? Co sprawia, że nie widzą za ile to on robi i czy powinien to robić? Podobno pieniądz rządzi światem. Czy komisją też?

  • Nie oznacza to, że w Poświętnem ma tak pozostać. Wszystko w rękach mieszkańców. Układ można rozerwać. Poświętne zdecyduje w nadchodzących wyborach. Mieszkańcy widzą w Internecie, co i jak działa. Co funkcjonuje źle i dlaczego. Dlatego ostatnie słowo odnośnie zmian, by żyło się nam lepiej należy do mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj