Straż Pożarna Wołomin, słucham?

2

Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie – to w tym pomieszczeniu, sercu komendy, tak naprawdę rozpoczyna się ratowanie ludzkiego życia i mienia. O swojej odpowiedzialnej pracy opowiedział nam dyżurny operacyjny powiatu, młodszy brygadier Marek Dobek i młodszy aspirat Remigiusz Kuczewski.

Cichy, niewielki pokój na końcu budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie przy ulicy Sasina 15. Wewnątrz nienaganny porządek, cisza i rząd monitorów. Za konsolą skupieni dwaj strażacy, niedawno zaczęli zmianę, która potrwa całą dobę. Młodszy brygadier Marek Dobek to dyżurny operacyjny, pomaga mu  młodszy aspirant Remek Kuczewski, obaj panowie w służbie od kilkunastu lat. Wpatrzeni w ekrany i telefony oczekują na kolejne zgłoszenia, niestety dotyczące najczęściej ludzkich tragedii. Na terenie powiatu wołomińskiego codziennie dochodzi do około 10 poważnych zdarzeń, do których wyruszają gotowi do akcji strażacy. Rocznie to ponad 3000 interwencji. Najczęściej dochodzi do pożarów lasów, mieszkań lub domów oraz wypadków komunikacyjnych.

– Każda osoba dzwoniąca na numery alarmowe 112, 998 lub inne łączy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego – to ogólnopolski system, który pozwala sprawnie zaangażować właściwe służby ratunkowe w przypadku, kiedy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia. Informacja z CPR trafia do nas w formie tekstowej wiadomości elektronicznej, która zawiera szczegóły otrzymane od osoby zgłaszającej. Wówczas natychmiast wysyłamy na miejsce zastępy straży pożarnej. Wszystko dzieje się błyskawicznie – wyjaśnia nam dyżurny Marek Dobek.

Po drugiej stronie słuchawki najczęściej znajduje się osoba zdenerwowana i rozemocjonowana. Jednak w sytuacji kryzysowej warto zachować spokój po to, aby jak najbardziej precyzyjnie opisać zdarzenie. Dyżurni powiedzieli nam o czym przede wszystkim należy pamiętać. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

2 KOMENTARZE

  1. Wieści Podwarszawskie powinny pisać o ciekawych ludziach, miejscach, historii miasta, o codzienności roznych instytucji, które robią wiele dobrego w mieście a nie tylko od święta. Polecamy odświeżyć ramówkę dla dobra tej gazety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj