Kredyty i domy na nowych zasadach

1

Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami lokalnych mediów w biurze poselskim w Ząbkach sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński ujawnił szczegóły przygotowywanych ustaw dotyczących programu „Dom bez formalności” oraz „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Oto najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak przyznał wiceminister, celem programu umożliwiającego budowę budynków do 70 m2 bez pozwolenia jest ułatwienie budowy własnego domu, zwłaszcza na wsiach i w małych miejscowościach. Uproszczona procedura zastąpi czasochłonne i skomplikowane czynności, które dotąd odstraszały Polaków od budowy własnego domu. W porównaniu z 2015 rokiem w Polsce sprzedawanych jest o 60-70 proc. więcej mieszkań, gdy tymczasem domów powstało jedynie 10 proc. więcej. – Dajemy obywatelom wybór: zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości. Projekt „Dom bez formalności” wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i stanowi odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa – podkreśla wiceminister Uściński. Nowa ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta RP, a więc zacznie obowiązywać już wkrótce.

Dom bez pozwolenia – najważniejsze założenia programu:

– Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne.

– Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Inwestor będzie zobowiązany złożyć takie oświadczenie.

– Zgodnie z założeniami obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.

– Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 mkw. Nie ma ograniczeń związanych z powierzchnią działki, ważne by obszar oddziaływania obiektu mieścił się w granicach działki. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj