Rynek nieruchomości w województwie mazowieckim w 2022 r.

0

Mazowiecki rynek nieruchomości jest niezwykle zróżnicowany pod względem cen i dostępności mieszkań w wybranych obszarach województwa. Co zmieniło się w 2022 roku?

W 2022 roku coraz większą popularnością cieszyły się mieszkania pod Warszawą

Na przełomie roku w wielu branżach przychodzi czas podsumowań i statystyk. Rok 2022 był dla rynku nieruchomości dużo trudniejszym okresem niż minione lata. Choć akurat zainteresowanie zakupem mieszkania lub domu w województwie mazowieckim wciąż było i jest wysokie, to jednak widać było pewne zmiany trendów.

Przede wszystkim dużo mniej osób może dziś sobie pozwolić na zakup mieszkania na kredyt – związane jest to z wysoką inflacją, ale też z wysokimi kosztami kredytu hipotecznego. Niska zdolność kredytowa nie wyklucza jednak możliwości zakupu własnego M, ale coraz częściej kupujący rozglądają się za nim nie w największych miastach wojewódzkich, lecz w nieco mniejszych ośrodkach. Przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż Nowy Dwór Mazowiecki– zlokalizowane blisko Warszawy, a jednak zdecydowanie tańsze od lokali w stolicy. W dobie coraz popularniejszej pracy zdalnej i hybrydowej, ważniejsza od lokalizacji mieszkania bywa kwestia przyjemnego otoczenia, cichej okolicy i dostępu do szybkiego łącza internetowego, a na te kwestie mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego raczej nie narzekają.

Choć w samej Warszawie i okolicach wciąż powstają kolejne inwestycje deweloperskie, to jednak rok 2022 przyniósł również wiele cięć i redukcji planów. Większość deweloperów ograniczyła nowe inwestycje, przez co w najbliższym czasie na rynek trafiać będzie mniej lokali. Malejąca liczba osób mogących pozwolić sobie obecnie na zakup mieszkania wpłynęła na subtelne korekty cenowe w niektórych inwestycjach.

Rok 2022 na rynku wynajmu nieruchomości w województwie mazowieckim

W roku 2022 zaszły spore zmiany nie tylko, jeśli chodzi o trendy zakupowe na rynku nieruchomości, ale też na rynku najmu. Postępująca inflacja i wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych to dwa spośród czynników, które w znaczący sposób wpłynęły również na koszty najmu. Osoby posiadające mieszkania na wynajem, które zakupiły na kredyt, w dużej mierze decydowały się na podniesienie czynszu, by zrekompensować wyższe raty kredytowe. Najemcy mieli z kolei coraz mniejszy wybór ofert z uwagi na rosnącą liczbę najemców z Ukrainy.

Choć sytuacja na rynku najmu w końcu się unormowała i oferty mieszkań do wynajęcia w największych miastach województwa, jak i w mniejszych ośrodkach, znów są bezproblemowo dostępne, można było zaobserwować również nieco większe zainteresowanie najmem lokali w miejscowościach sąsiadujących ze stolicą. Mieszkania na wynajem Pruszków cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród osób zainteresowanych najmem tymczasowym, jak i wśród tych, którzy wiązali z wynajmowanym mieszkaniem długoterminowe plany.

Rynek nieruchomości w 2022 roku w województwie mazowieckim, jak i w całym kraju był okresem zupełnie różnym od tego, do czego przyzwyczaiły branżę poprzednie lata. Przyszedł czas na cięcia, redukcję planów i nowych inwestycji, jak i na drobne obniżki cen. Dla kupujących oznacza to w przyszłości mniejszy wybór lokali i potencjalne ryzyko jeszcze wyższych cen, gdy zdolność kredytowa przeciętnych rodzin znów się poprawi, a na rynku mieszkaniowym będzie jeszcze mniej nieruchomości niż zwykle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj