Tematy o ubezpieczeniu auta, których warto być świadomym

0

Każdy kierowca z pewnością ma świadomość, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Nie można się spóźnić z jego zakupem nawet jeden dzień, gdyż grozi to sporymi karami finansowymi. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat tej polisy, jak i ogólnie o ubezpieczeniu samochodu? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zdecydujesz się na jego zakup, obejmuje Twój samochód dokładnie taką samą ochroną. Dlatego też warto kupować polisę u tego ubezpieczyciela, który oferuje najniższą cenę.

Towarzystwa, podczas wyliczania składki, kierują się takimi czynnikami jak:

  • Wiek i doświadczenie w kierowaniu pojazdami – młodzi kierowcy, np. świeżo po zdaniu prawa jazdy mają wyższe stawki za OC. Rozwiązaniem tego może być ustanowienie współwłaściciela, który ma większe doświadczenie w kierowaniu pojazdami.
  • Miejsce zamieszkania – w dużym mieście jest większe ryzyko na stłuczkę, jak i szkodę parkingową, w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości i wsi. W nich właściciele aut zapłacą niższe OC.
  • Stan cywilny i posiadanie dzieci – zgodnie ze statystykami, którymi posługują się ubezpieczyciele, osoby w związkach małżeńskich i te, które posiadają dzieci, jeżdżą ostrożniej i powodują mniej wypadków. To pozwala towarzystwom na obniżenie ceny za OC.
  • Marka, model i rocznik samochodu i pojemność silnika – samochody z salonu, jak i te starsze oznaczają droższe OC. Więcej zapłacą też osoby, które mają auto sportowe lub marek luksusowych oraz te o dużych pojemnościach silnika. Jeśli chcesz mieć niskie OC, zdecyduj się na markę uznawaną za bezpieczną, np. Toyotę czy Skodę.

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące

Ubezpieczenie OC na 3 miesiące działa analogicznie do standardowego, rocznego ubezpieczenia. Główna różnica polega na krótszym czasie obowiązywania takiej polisy, jak i tego, jakie pojazdy się do niej kwalifikują. Zgodnie z przepisami są to przede wszystkim te wolnobieżne, które nie przekraczają prędkości 25 km/h. Przy wybieraniu tego typu polisy warto kierować się najniższą ceną. Tanie ubezpieczenie OC na 3 miesiące znajdziesz na https://najtaniejuagenta.pl/.

W jakie ubezpieczenie oprócz OC warto zainwestować?

OC zapewnia dość ograniczony zakres ochrony, dlatego też dobrym pomysłem jest zakup dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich jest autocasco (AC). Zapewnia ono gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzeń auta, które powstały np. w wyniku działania żywiołów (np. pożar), kolizji z dzikimi zwierzętami, kradzieży lub działania osób trzecich. Zakres polisy zależy w dużej mierze od jej wartości.

Kolejnym dodatkowym zabezpieczeniem, które warto mieć, jest assistance. Przyda się szczególnie tym osobom, które dużo czasu spędzają w trasie. Assistance zapewni naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia lub jego holowanie, a także transport kierowcy i pasażerów, samochód zastępczy, pomoc przy wymianie koła, dostarczenie paliwa oraz awaryjne otwarcie w razie braku kluczyków.

Nie można zapominać również o NNW komunikacyjnym. Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną życie oraz zdrowie kierowcy i jego pasażerów w ruchu, postoju i wsiadania oraz wysiadania. Gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, a także pokrycie kosztów transportu, rehabilitacji i leczenia.

Oprócz tego warto też zainwestować w ubezpieczenie szyb i opon, szczególnie jeśli nie chcesz kupować AC lub nie możesz, bo auto jest za stare. Do tego przyda się też ochrona zniżek, która gwarantuje ochronę wypracowanych do tej pory rabatów nawet wtedy, gdy spowodujesz stłuczkę lub wypadek.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to działa?

Na leasing samochodów decydują się głównie firmy i przedsiębiorcy ze względu na korzyści księgowe i podatkowe. Niemniej jednak i osoby indywidualne mogą z niego skorzystać, choć warto pamiętać, że nie jest on wolny od wad. Zalety leasingu to m.in.: proste procedury, możliwość pokrycia OC przez firmę leasingową oraz pewnych napraw i przeglądów. Wśród wad znajduje się początkowy wkład (zwykle 10-20% wartości pojazdu) oraz fakt, że auto nie staje się własnością leasingobiorcy.

Zazwyczaj to użytkownik samochodu ma obowiązek jego ubezpieczenia. W pewnych sytuacjach przejmują go firmy leasingowe, co z kolei wpływa na wysokość raty. Kto jest odpowiedzialny za zakup OC, jest określone w umowie. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poradniku.

Dodatkowe ubezpieczenia przy leasingu – czy są obowiązkowe?

Firmy leasingowe zwykle wymagają od klienta dodatkowych zabezpieczeń do standardowego OC, takich jak autocasco, NNW czy assistance. Wiele z nich określa także minimalny zakres ochrony w polisie. Oznacza to, że kierowca nie może wybierać dowolnej, często najtańszej polisy assistance, lecz takiej, która odpowiada wymogom firmy leasingowej. Chociaż sugerowane przez firmę leasingową ubezpieczenia mogą być kosztowniejsze, zapewniają one komfort w sytuacji kolizji czy wypadku, eliminując konieczność dokładania z własnej kieszeni do kosztów naprawy.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj