Będą protestować

6

Na zlecenie Gminy Wołomin przygotowany został projekt zmian do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, obejmujący m.in. obszar ul. Asfaltowej w Zagościńcu. Zmiany te dotyczą przekształcenia obecnych gruntów rolnych na grunty usługowo-produkcyjne (oznaczone jako U/P2), na których chociażby „dopuszcza się lokalizowanie przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.”

Mieszkańcy Zagościńca zaczęli się więc obawiać o to, że włodarze szykują im uciążliwego sąsiada w postaci zakładu przemysłowego, wysypiska odpadów czy nawet spalarni śmieci. Miejscowość błyskawicznie obiegły ulotki informujące o planowanym na 10 października zebraniu mieszkańców. Szybko utworzono również grupę na fb, gdzie mieszkańcy wzajemnie informowali się o zaistniałej sytuacji, a w protest włączyły się również osoby z sąsiedniej gminy Klembów. Zebranie zorganizowane m.in. przez przedstawicielki Rady Miejskiej cieszyło się ogromną frekwencją. Na sali gimnastycznej szkoły w Zagościńcu zebrały się setki osób. Wszyscy chcieli usłyszeć od włodarzy wyjaśnienia czy faktycznie mają się czego obawiać.

Dyskusję rozpoczęła radna Katarzyna Pazio. – Zaczęłam czytać te zmiany do projektu studium i z niepokojem wyczytałam propozycję zmian. Znalazł się tam taki zapis, że przeznacza się tereny przy ul. Asfaltowej w Zagościńcu pod tereny usługowo-produkcyjne kategoria U/P2: „dopuszcza się lokalizowanie przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko albo przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Dopuszcza się recykling i magazynowanie odpadów w zakresie związanym z procesem technologicznym prowadzonym na terenie danego zakładu”. W prognozie oddziaływania na środowisko napisano: (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

6 KOMENTARZE

  1. Dzięki temu, że jest im wszystko jedno oddychamy takim syfem. Nie rozumiem tego, na całym osiedlu Niepodległości, Słoneczna, w ogóle w połowie Wołomina jedzie, że aż wymiotować się chce, a ludzie milczą. Mamy XXI w. technologia poleciała do przodu o lata świetlne, ale skoro ktoś łyka kawałki o tym, że musi śmierdzieć, bo to wysypisko, to i urząd miasta nie czuje się w obowiązku nic robić. Sami pozwoliliśmy uczynić z naszego miasta syf i śmietnik.

  2. No ale pamiętaj, że po każdej wołmińskiej władzy która odchodzi, przychodzi jej kolejny i kolejny – kontynuator. Tenże- nikogo z poprzedniej ekipy nie rozlicza, nie zależy mu na sprawdzeniu- gdzie jest rozj…ny przez poprzednią ekipe- NASZ chajs , na jakim etapie są inwestycje- jeśli jakieś są i ile jeszcze pochłoną NASZYCH pieniędzy. Więcej- takich hamowniczych gminy jak kozioł z cieplarni- robi dyrektorem na cieplarni- mimo że kozioł jak to kozioł- NIC nie potrafi rozwinąć, jeszcze mu fuche w urzędzie robią, podobnie jak wengrowskiemu lovelovi od płynnego czytania z kartki- przyznają wysoki stołek samorządowy- zamiast wszystkich ich batem gonić i solą sypać do rogatek miasta obłożyć banicją na 700 lat i kazać spłacać długi i pokutować za złe decyzje lub czyny zaniechania ….
    Dlatego krzycze- dosyć borowych dziadów w radzie miasta. Każde sołectwo, dzielnica- powinno mieć swojego radnego- który zadba o interesy nie tylko samego miasta ale i okolic- sołectw. A nie dziada – co ma własne ” przedsiębiorstwa” ( gdzie 2100 na konto a reszta pod stołem- jak Bóg da i módl sie o kolejne przedłużenie śmiecówy ) – tylko młodego faceta lub babke z otwartą głową wizją rozwoju i szacunkiem do ludzi wdrukowanym w dna. A nie – radarem na koryto.

    • A wyobrażasz sobie, co by było gdyby następny podjął się rozliczenia poprzednika? Jakie gromy by się na niego posypały? Bo poprzednik zły nie był, a teraz, kiedy przegrał, to wszyscy hurtem na niego. No może nie wszyscy, ale następny w historii i trochę rozsądnych. Problem w tym, że większość mieszkańców nie ma świadomości, że każdy włodarz gospodaruje pieniędzmi wszystkich mieszkańców. Moim zdaniem zdarzenia w Zagościńcu pokazują, że w zagrożeniu smrodem narodziło się w Gminie Wołomin społeczeństwo obywatelskie. Były symptomy narodzin społeczeństwa obywatelskiego parę lat temu, przy okazji budowy niefortunnej instalacji, ale tamten poród nie zakończył się sukcesem. Może teraz się uda. Miejmy nadzieję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj