Co przysługuje ofiarom przemocy

0

„Problem przemocy domowej jest jednym z głównych problemów społecznych występujących na terenie gminy Tłuszcz – świadczy o tym fakt, że prawie połowa ankietowanych osób dorosłych doświadczyła w przeszłości przemocy od najbliższych osób. Dodatkowo prawie połowa ankietowanych przyznaje, że zna kogoś kto w najbliższym otoczeniu doświadcza przemocy domowej. Mieszkańcy gminy Tłuszcz postrzegają problem przemocy domowej jako istotny problem społeczny. Najczęściej osobami doświadczającymi przemocy domowej są: kobiety i dzieci, a osobami najczęściej stosującymi przemoc mężczyźni. Głównym powodem bądź czynnikiem silnie związanym ze stosowaniem przemocy jest uzależnienie od alkoholu” – podsumowuje Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024 -2030. Dokument przyjęty kilka dni temu przez radę gminy zawiera bardzo ciekawe dane, które zostały opracowane na podstawie przeprowadzanych ankiet wśród mieszkańców gminy.

Program został przygotowany przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Zawiera zadania do realizacji dla wszystkich gminnych jednostek i instytucji. Jego nadrzędnym celem jest ograniczenie na terenie gminy Tłuszcz skali problemu przemocy. Z diagnozy przeprowadzonej w ramach opracowywania GSRPS wynika bowiem, że jednym z głównych problemów społecznych w gminie Tłuszcz jest problem przemocy domowej. (…)

W marcu br. wśród mieszkańców gminy Tłuszcz przeprowadzono anonimową ankietę, mającą na celu zdiagnozowanie zjawiska przemocy oraz poziomu świadomości mieszkańców na temat przemocy domowej: ankieta skierowana do osób dorosłych i skierowana do osób małoletnich (powyżej 10r.ż). Liczba osób ankietowanych: 477 osób w tym 131 osób dorosłych i 346 osób małoletnich.

Spośród 131 osób ankietowanych 45,8 % respondentów stwierdziło, że nigdy nie doświadczyli przemocy domowej od osoby najbliższej jednak 46,5 % ankietowanych przyznało, że doświadczyło przemocy ze strony męża/partnera (28,2%) lub doświadczyło przemocy ze strony innych osób (18,3%) – ankietowani wymienili: od matki, ojca, ojczyma, krewnych, siostrzenicy, teściów, obojga rodziców.

Ponad połowa ankietowanych – 57,3% przyznaje (…)

Cały tekst przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj