W ostatnich tygodniach bardzo głośno mówi się o przypadkach włamań do mieszkań, czy próbach kradzieży z wykorzystaniem tzw. wabików. Czy przestępczość w naszym powiecie faktycznie rośnie? Jakie metody zabezpieczeń nieruchomości sprawdzają się najlepiej? Ilu spośród zatrzymanych to obcokrajowcy? Zapytaliśmy o to Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie inspektora Mariusza Kaszowicza.
W ostatnim czasie w naszym powiecie szczególnie głośno i często mówi się o przypadkach włamań do mieszkań i domów albo próby włamań. Chodzi o na przykład sprawę z Chajęt czy Dybowa, kiedy na tak zwanego wabika wysyłane są kobiety, podczas gdy mężczyźni czekają w samochodzie. Czy pan Komendant zna te metody? A może Policja zna także inne, wykorzystywane obecnie przez złodziei, włamujących się na posesje?
– Do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie i Komisariatu Policji w Radzyminie nie wpłynęło zawiadomienie o przestępstwie. Te sprawy nie są znane funkcjonariuszom. Niemniej jednak policjanci interweniowali w związku z pojazdami, które miały poruszać się w rejonie domów jednorodzinnych, wzbudzając poczucie zagrożenia wśród mieszkańców. Nie potwierdzili tego zjawiska. Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Radzymin, policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego i dzielnicowi, podczas codziennej służby, mają za zadanie zwrócenie szczególnej uwagi na pojedyncze posesje, usytuowane poza skupiskiem domów mieszkalnych.
Sposoby włamywaczy są różne i na przestrzeni lat ulegają modyfikacji. Wymyślają oni coraz to nowe preteksty, aby wejść do naszych domów czy mieszkań, a następnie ograbić z pieniędzy i kosztowności. Jedną z nich jest metoda na tzw. domokrążcę. Oszuści, pukając do drzwi domów i mieszkań i przedstawiają się zazwyczaj jako handlowcy, pracownicy różnych instytucji, a czasem proszą też o drobną pomoc. Przeważnie takie osoby wpuszczone do domu skutecznie odwracają uwagę domownika. Wtedy dokonują kradzieży pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów lub zapisują na kartce, kto je otwiera np. czy jest to osoba starsza, zapoznają się z układem mieszkania i jego widocznym wyposażeniem. Takie działanie ma na celu sprawdzenie czy dane mieszkanie jest łatwym łupem do podjęcia próby włamania, dokonania kradzieży, czy też oszukania starszej osoby. Niestety, często celem oszustów są seniorzy lub osoby mieszkające samotnie. O wszystkich próbach oszustwa, kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast powiadomić policję, korzystając z numeru alarmowego 112 lub udać się do najbliższej jednostki policji.
Jak wyglądają statystyki z ubiegłego roku jeśli chodzi o włamania albo próby włamań do domów lub mieszkań w naszym powiecie?
– Z policyjnych statystyk wynika, że w porównaniu do lat ubiegłych, na terenie Komendy Powiatowej Policji w Wołominie niestety liczba włamań (…)
Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563