Apel na apel

19

 Czegoś bardziej niefortunnego jak opublikowana 17 kwietnia br. roku odezwa starosty powiatu wołomińskiego do mieszkańców Jasienicy w gminie Tłuszcz dawno nie czytałem. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem tego kuriozalnego dzieła pana Uścińskiego może być tzw. „przedświąteczne zagrzanie”.

Staroście nie tylko pomyliły się odgrywane role, ale znacznie przewartościował swoje możliwości. Zastanawiam się, kto go upoważnił, by wydawać tego rodzaju apele m.in. w moim imieniu. Całkowicie mija się z powołaniem, a przede wszystkim z przysługującymi mu uprawnieniami. Łamie tym samym konstytucyjne zapisy o rozdzielności władzy świeckiej i kościelnej, wypisując odezwy na stronach starostwa powiatu wołomińskiego. Z trudem przyjąłem podobne wystąpienia starosty w sprawie gender (pomniejszając fakt, że śmieją się z nas w całej Polsce), publiczne wystąpienia dotyczące aborcji, to apelu do mieszkańców Jasienicy przemilczeć nie mogę. Zastanawiam się, ile jeszcze podobnych apeli do końca kadencji jest w stanie wydać, czemu one mają służyć i jak daleko jest w stanie ingerować kandydat do europarlamentu z pozycji nr 7, w nasze sumienia. (…)

Oto treść wystąpienia, która pojawiła się w minionym tygodniu na oficjalnej stronie starostwa powiatu wołomińskiego:

„Apel do mieszkańców Jasienicy

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Niedzielę Palmową w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy apeluję o zachowanie należytej powagi i uszanowanie decyzji Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera

Szanowni mieszkańcy, parafianie Kościoła p.w. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Niedzielę Palmową w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy oraz nagonką medialną na Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera, pragnę wyrazić swoje poparcie dla wszystkich decyzji podjętych przez ordynariusza warszawsko-praskiego w sprawie parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.

Apeluję do mieszkańców Jasienicy – parafian Kościoła p.w. Narodzenia Pańskiego – o uszanowanie decyzji księdza arcybiskupa i zachowanie należytej powagi i godnej postawy, w szczególności w tak dla nas katolików ważnym okresie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. Niech ten błogosławiony i święty czas wpłynie na uspokojenie nastrojów i wyciszenie, tak aby wszyscy parafianie mogli w skupieniu i modlitwie przeżywać upamiętnienie męki i zmartwychwstania pańskiego.

Wyrażam również nadzieję, że modlitwa wszystkich, którym leży na sercu dobro Kościoła przyczyni się do przywrócenia jedności i zgody wśród parafian Kościoła p.w. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.”

 

Więcej na łamach Wieści

19 KOMENTARZE

 1. Czy gdybym – przypuśćmy – chciał nazwać autora Odezwy zwykłym i****ą, to byłoby pomówienie czy stwierdzenia faktu?

 2. Ani pomówienie, ani stwierdzenie faktu – po prostu przedstawiłbyś się wszystkim.

  A anonimowy autor artykułu postanowił rozbawić czytelników. Nie wiadomo czym bardziej: chwaleniem się brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem, czy śmiesznym zacietrzewieniem i prostackimi manipulacjami?

  Starostę można nie lubić, ale jak już się to komunikuje światu to warto jakoś z sensem to uzasadnić.

  No ale rozumiem. Ksiądz Wojciech to kumpel Redakcji, pisowcy to wróg śmiertelny. Tak więc prawda na bok.

  Ludzie się was śmieją na mieście, towarzysze.

  • Prostackie zachowanie to można tylko Tobie zarzucić… Jest Wolomin – „zaszczankiem” Europy… Stary Wołomin śmierdzi kocimi odchodami, „słynie” z wyboistych jezdni i zdewastowanych chodników, wręcz promieniuje kultem źle znoszącego loty byłego prezydenta, pokazową pobożnością „ojców miasta” [tu życzę wołominianom by jak najszybciej zostali sierotami], kolesiostwem i ostentacyjnym wręcz nieposzanowaniem ludzi w wykonaniu „polityków” rasy radiomaryjno-mazowieckiej, a Ty – bredzisz nie na temat, o „kumplu Redakcji”… Tymczasem „ksiądz Wojciech” [ po co go tu wspominasz?] to „kumpel” wszystkich ludzi normalnych, a nie nadętych nosicieli własnej nieomylności, kleszej pychy niedouczonych dziekanów i ich pociotków, buty arcybiskupów zakochanych w sobie z wzajemnością [własną tylko] i oferujących wiernym nienawiść, zawiść, pogardę i „cudotwórcę” Boshaborę [w e wskrzeszaniu zmarłych 17 razy sprawniejszego podobno od Jezusa; porównaj dane biblijne i prasowe – kościelne].
   Czołem, Prawy i Sprawiedliwy [specyficzne nieco] .

 3. Prywatnie to starosta może pisać co mu się podoba i robić z siebie idiotę, jeżeli pisząc reprezentuje swój urząd to w tym wypadku jest to nadużycie. Za często Pan starosta zapomina że mamy rozdział kościoła od państwa, zagwarantowany w konstytucji.

 4. To ja może z innej beczki. Skoro Pan starosta jest tak wielkim katolikiem, to polecam wraz z arcybiskupem zastanowić się nad tylko dwoma cytatami:
  „Nie bójcie się otwórzcie, otwórzcie drzwi na ościerz Chrystusowi”
  „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”
  A usprawiedliwianie starosty przez „doradców” i szczucie, bo rzekomo co pis to źle i trzeba zgnoic, proponuję między bajki włożyć.
  Ale czasów dozylismy, żeby wiernym kościoły zamykać, a władza świecka bije brawo.
  O rzesz w pisdu…..

 5. Już od wielu lat nie żyjemy w państwie świeckim. Wystąpienie pana starosty jest tego najlepszym przykładem. Jest też przykładem utraty zdrowego rozsądku. Jeśli jeszcze nie zareagowali zwierzchnicy pana starosty, to znaczy, że ma on bardzo dużo szczęścia. Albo inni mają na tyle zdrowego rozsądku i instynktu samozachowawczego, że uznają za właściwsze przemilczenie tego wystąpienia, niż narażenie się wielu porządnym obywatelom za skarcenie porządnego katolika, co i z gender walczy, i w towarzystwie kleru wstęgi przecina. Sytuacja w parafii jest wyjątkowa, ale ktoś powinien ustąpić, w imię obrony z trudem lepionego dobrego wizerunku instytucji kościoła. A zamykanie kościoła jest najgorszym z punktu widzenia medialnego wizerunku tej instytucji.

 6. I edka popieram – są inne zajęcia dla pana starosty, powiat tonie w problemach, jeśli chce się pan starosta wykazać, niech się zabierze za porządkowanie szpitala powiatowego, który znajduje się na jego służbowym podwórku. Panie Starosto, jakieś plany poprawy kondycji szpitala? Prosimy…

 7. ciekawe co zrobi z drogą przez Leśniakowizne.Bicia piany nad tym było tyle co w debacie o TU154M. Ale poprawy w przejezdności – nie widać. Tak sie zarzekali – że zrobią – a nie pięciu łopat tam potrzeba – a jednej tylko – ale roboty – nie widać, nie słychać……umarło to wszystko. Widać – nie kampania jeszcze.

 8. http://www.zielonka.pl/artykul/konsultacje-spoleczne-podzial-powiatu-wolominskiego-na-okregi-wyborcze

  Konsultacje społeczne w sprawie okręgów. W Wołominie konsultacje, to tylko puste słowo. Brakuje nam miejsca na konsultacje społeczne. Informacje są wieszane np. na tablicy w Starostwie. Czy zwykły obywatel tam zagląda? chyba raczej 3 razy w swoim życiu. Chcemy tablicy elektronicznej, a nie jakiejś wydumanej, której nikt nie widzi.

  Proponuję by ktoś mądry przyjrzał się bliżej ustalanym okręgom wyborczym, gdyż rozdawane są kandydatom dziwnie zlokalizowane miejsca. Składające się z wielu odległych od siebie ulic w mieście. Np. te należące do danego okręgu wyborczego ulice są bardzo odległe od siebie a także od miejsca zamieszkiwania kandydata, a to już jest problem, bo ludzie nie wiedzą kim jest kandydat, nie znają, więc nie zagłosują, bo problemy tych ludzi musi reprezentować kandydat na Radnego, najlepiej by był im znany jako działacz z ich regionu, bliskiego miejsca zamieszkania. Wtedy może liczyć na większe poparcie, bo ludzie będą go popierać we własnym interesie, że zna ich problemy „podwórkowe”. Zależy nam na nowych ludziach (Radnych i na Starych także, ale muszą mieć głos i nowi, to zburzy się koalicję, która się tworzy ze starych radnych. Koalicyjnie przegłosowują „buble”. Starzy Radni po znajomości załatwiają sobie lepsze okręgi. Politycznie ktoś tam główkuje, jak to zrobić, by tym nowym życie utrudnić, by nie pokonali tych okręgów. Musieliby chodzić od domu do domu przez rok, by się przedstawiać ludziom. Dlatego okręgi muszą być spójne, blisko siebie ulice i jak najbliżej zamieszkania kandydatów na Radnych.

 9. Niedobrze się robi jak człowiek słucha na okrągło tych wazeliniarzy. To jest sprawa poniżej jakiegokolwiek poziomu. To takie włażenie klerowi do dupy na każdym kroku.
  Przecież wiara nie wymaga takiego obrzydliwego lizusostwa i wazeliniarstwa. To wymyślili sobie księża . Czy trzeba zgadzać się entuzjastycznie z każdą wypowiedzią jakiegoś duchownego, natychmiast sakralizować cokolwiek i na jakikolwiek temat powie?
  Czy jak taki duchowny puści bąka to natychmiast trzeba wydać z siebie okrzyk zachwytu „jaki to piękny zapach Ekscelencja z siebie wydalił”?
  Mamy chyba dosyć tej prostackiej dewocji, tych wręcz zwulgaryzowanych zachwytów, tego sprowadzania kultu do oddawania czci ludziom. Jest jeszcze jedna obrzydliwość , mianowicie sprowadzenie do poziomu krasnala ogrodowego Jana Pawła II. Myślę , że kiedy to widzi , z góry, nie jest zadowolony.
  Czy wiara sprowadzać ma sie do bezmyślnego poddania się klerowi?

 10. 🙂

  Kibicom księdza Wojciecha przed rozpatrzeniem jego skargi do SCV (Watykanu).
  Trochę humoru i życzliwości nie przeszkodzi w życiu.

  „Według Kurii Stolica Apostolska podzieliła argumentację, że „brak szacunku i posłuszeństwa Biskupowi Diecezjalnemu (kan. 273 KPK) oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych (kan. 753 KPK) sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska pod władzą biskupa diecezjalnego (kan. 521 par.1, 519 KPK) staje się niemożliwa.

  Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa (kan. 521 par.2 KPK) i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła (kan. 1741 par.1 KPK)”.

  „-Były proboszcz parafii w Jasienicy może jeszcze raz odwołać się.
  Jeśli przyjmie dekret Stolicy Apostolskiej, to może poprosić arcybiskupa Hosera o przydział nowych zadań w diecezji.
  Z kolei, jeżeli wybierze procedurę odwoławczą, wówczas jego los jest w rękach stolicy Apostolskiej”

  Źródła:
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1006365,Ksiadz-Wojciech-Lemanski-przegrywa-Watykan-odrzucil-odwolanie

  PS. Nie da się ukryć, że kibice mocno sa zamieszani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj