Dobrze już było, teraz ma być lepiej

17

Kiedyś było wspaniale. Do lekarzy tego oddziału Szpitala Powiatowego w Wołominie ustawiały się rzesze pacjentów. Doskonali specjaliści nie narzekali na brak wyzwań, były przyzwoite zarobki. Dziś jest już inaczej. Ograniczono liczbę zabiegów, obniżono możliwości zarobkowania, zweryfikowano lekarskie grafiki. Dziś szans na rozwój brak, możemy liczyć co najwyżej na regres, stagnację oddziału oraz odejście dobrych lekarzy.(..) Obecnie nadeszły takie czasy, gdy przy zastosowanych przez kolejne dyrekcje szpitala obostrzeniach, lekarze zatrudnieni na oddziale wykonują znacznie mniej zabiegów, za to napotykają na coraz większe trudności w swej pracy. Mowa nie tylko o trudnościach personalnych, kłopotach w porozumieniu z dyrekcją, ale obawach finansowych przed jakimi stają zatrudnieni tu lekarze. Zamiast lepiej, jest gorzej. Zamiast perspektyw rozwoju, widać marazm i zastój. Co gorsza, dyrekcja szpitala zamiast pomagać, nakłada nań coraz więcej obowiązków.

– Można powiedzieć, że mamy sytuację kryzysową. Jest nas tyle, ile widać. Z dziewięciu etatów od dawna pracują zaledwie pięć, może pięć i pół. Koleżanka jest na urlopie wychowawczym, inna doktor na długotrwałym zwolnieniu, kolejna zamiast pracować została delegowana na szkolenie. Jest pośród nas stażystka. Na oddział 22-łóżkowy, nie jest to ogrom. Oprócz standardowej opieki nad pacjentami, wykonujemy jeszcze planowane zabiegi, przyjęcia w poradni specjalistycznej. Do tej pory jakoś sobie radziliśmy, ale w ostatnim czasie po propozycji, która wypłynęła od dyrekcji szpitala byśmy pełnili nocne dyżury, radzić sobie już nie będziemy. Dyrektor złożył propozycję, że zatrudni nas w systemie dwunastogodzinnym. Będziemy pracować od godziny 8.00 do 20.00. Zatem w czworo musimy zabezpieczyć nie tylko własny oddział, przeprowadzać operacje, ale także pełnić nocne dyżury. Do tej pory pracowaliśmy od godziny 8.00 do 15.00, zaś dyżur pełniony był „pod telefonem” na wezwanie. W ten sposób spokojnie zabezpieczaliśmy potrzeby pacjentów z tego terenu i nigdy nie było z tym problemów. W ostatnim czasie w wyniku poszukiwania oszczędności zaproponowano nam coś innego. Jesteśmy pełni obaw o pacjentów, mając na uwadze ogrom pracy, którą mamy każdego dnia. W cztery osoby nie jesteśmy w stanie podjąć się wykonania tego zadania. Proponowaliśmy dyrekcji szpitala zatrudnienie kilku lekarzy, tylko wówczas system „12” spełni swoje zadania – mówią lekarze, rozmawiający z nami w swym pokoju. (…)

Dyrektor szpitala o zarzutach wypowiedział się stanowczo. – Zaskoczony jestem wiadomością o problemach tego oddziału. To są normalne, codzienne problemy w funkcjonowaniu dużego zakładu. Dziwię się, że słyszę o nich za pośrednictwem prasy i zastanawiam się, jaka w tym wszystkim jest jej rola? Nie jest to żadna sytuacja szczególna – mówił na wstępie dyrektor, na spotkanie z którym umówiono nas kilka dni później. (…)

Więcej na łamach WP

17 KOMENTARZE

 1. Święty Janie Pawle II

  Janie Pawle II… Janie Pawle Wielki
  Modli się do Ciebie lud na świecie wszelki
  Modli się do Ciebie wszak cudami słyniesz
  My się też modlimy o cud w Wołominie
  Aby nasze miasto w zdrowiu zawsze trwało
  By obywateli dobrych przybywało
  Aby u nas każdy dzielił się miłością
  By żaden z mieszkańców już nie pałał złością
  Aby każda praca zostawiała trwałe…
  Efekty… i żeby były doskonałe
  Aby cudów z pracy wszyscy doczekali
  Gdy trzeba się modlili… lub też zapłakali
  Tyś helikopterem krążył nad polami
  Dziś możesz już więcej… boś pod niebiosami
  Wstawiaj się do Boga… poproś w naszej sprawie
  Potrzeba nam wsparcia w pracy i w zabawie

  TeSa

 2. Ja bardzo przepraszam ale czegos nie rozumiem ??? Znaczy sie iz w systemie najważniejszy jest lekarz którego dylematem jest ile razy w roku spędzi wakacje na bali , czy pacjent który wykonczy się w oczekiwaniu na świadczenie ????? Brawo dla Pana redaktora który przypadkowo znalazł się w pokoju najbardziej uciskanej grupy zawodowej w naszym kraju oraz najbiedniejszej może jeszcze jakiś numer konta co moglibyśmy wesprzeć…..

  • Specjalnie dla pana YYY- Z Oddziałem współpracuje założona i bardzo wspierana przez lekarzy z Oddziału Okulistycznego Szpitala w Wołominie WOŁOMIŃSKA FUNDACJA NA RZECZ ZAPOBIEGANIA ŚLEPOCIE (mająca statut organizacji pożytku publicznego) pomagająca wszystkim ludziom z problemami oczu w Wołominie. Zobaczymy po Pana YYY wpłacie jak Pan pomaga ludziom!!!!!!!! Czy tylko umie Pan mówić o pieniądzach i każdemu do kieszeni zaglądać?
   Nr rachunku : 32 1060 0076 0000 3200 0072 6756

 3. Na zdrowie popatrz bez emocji
  Przez wiele lat poznawaj je
  Bo przecież w Polsce… w Stanach… w Szkocji
  Tym samym prawem rządzi się
  Kiedy doktorów jesteś blisko
  Nie ruszasz się… niezdrowo jesz
  W szpitalu zamów stanowisko
  Lecz o swe zdrowie módl się też…
  Wylecz się sam… wspomoże Bóg
  Nie zamieniaj życia w chorób sznur
  Bo przecież nie masz tu żyć stu… 🙂

 4. O przepraszam nie zauwarzylem, rze ci lekaże z tego artykulu hca zapewnić dobra opiekem pacjentom. A jurz myślalem, ze to znowu o piniadze chodzi. Pszeprarzam za te Bali!!!! Zawsze chcialem tam pojechac ale mi w życiu nie wyszlo i teraz tylko opserwuje jak inni zyja. Tez chcialem byc neurohirurgiem i muzg operowac- to nie jest hyba trudne ale mniej placa niz u mnie w warsztacie.

  • A ja modlę się, żeby Dyrektor Szpitala porzucił myśli o pieniądzu, tylko pieniądzu i oszczędnościach kosztem pacjentów i zgodził się na zatrudnienie dodatkowych lekarzy na oddziale okulistycznym jak proszą pracownicy, żeby opieka nad nami była jeszcze lepsza niż do tej pory. Ci lekarze nie chcą przecież dodatkowych pieniędzy tylko pomocy, dodatkowych rąk, w ich ciężkiej pracy. Moja koleżanka miała na tym Oddziale operację i była bardzo zadowolona z opieki mimo nadmiaru pracy i tłumów ludzi jakie czekały na korytarzu w kolejkach, żeby się dostać na oddział. Mimo poświęceń i tak ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w natłoku obowiązków. Nie zostawiajcie Wołomina bez opieki okulistycznej. Bóg z Wami.

 5. A ja byłem dyrektorem już dwóch szpitali i w Bali też byłem. Tak jak Yyy uważam, że lekarze i pielęgniarki nie są nam potrzebni w szpitalach. Im mniej tym lepiej no i kolejki kròtsze i jaka oszczędność. Wczoraj na przykład sam się zoperowałem ( ślepa kiszka niestety). Wszyscy lekarze powinni przyjmować prywatnie. Tak jak w serwisach samochodowych wiadomo za co się płaci- servis samochodu 1700zl, wymiana katalizatora – 4 tysiące, operacja jajnika- 2200. O kurcze przecież jeszcze nie byłem premierem.

 6. Ja radzę sobie bez lekarzy… no chyba że bym coś złamała
  Od dawna sponsoruję bliźnich… chociaż bym w mniejszym stopniu chciała
  Bo taki system właśnie mamy że nic tu dobrze się nie sprzęga…
  Słowo wiązane się pamięta… lecz dla SN – to jest mitręga
  Wydalać tu frustracje musi… a przecież można wziąć łopatę
  Wykopać jakiś ładny dołek… na przykład pod szpitalną wiatę
  I redaktora powiadomić… do zdjęcia stanąć… i w ogóle
  Potrzeba nam profilaktyki… a nie przychodnie zmienić w ule
  Lekarze sobie dziś poradzą… Polak potrafi różne rzeczy
  Gdy jest wypadek… do szpitala… choroby się jedzeniem leczy
  A kto z takiego wspomagania żartować bez sprawdzenia raczy
  Niech spyta chorych czy któregoś z fanów D’Adamo tam zobaczy 🙂

 7. Tak sobie poszperałem w sieci, kto jest aktualnie dyrektorem szpitala w Wołominie. Nie musiałem długo szukać, żeby odnaleźć garść informacji.
  A dla zainteresowanych dwa linki:
  <a href="http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wiadomosci/Byly-nieprawidlowosci-w-Centrum-Zdrowia-Dziecka&quot;
  <a href="http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1341255,20010206OL-DLO,Zaplaci_bo_nie_wyplacil,.html"
  Jak widać w tym kraju trzeba najpierw niechlubnie się wsławić, żeby w nagrodę dostać nowy stołek za "profesionalizm i kompetencje". I jak w tym kraju ma być dobrze…………..

 8. I’m not suгe where you’re getting your information, but ɡreat tοpic.
  I nеeds to spend somе time lеarning much more or unԀerstanding more.
  Thanks for fantastic infօ I was looking foг this info for my misѕion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj