Nie chcą utworzenia Zespołu Szkół

6

Władze gminy Poświętne postanowiły połączyć Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Poświętnem w jeden Zespół Szkół. Pomysł ten głośno skrytykowali pracownicy obu szkół i rodzice uczniów. – O tym, że radni mają podejmować uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Poświętnem, dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową. Nikt nie raczył z nami tego skonsultować. Moje dziecko uczy się w Szkole Podstawowej i nie wyobrażam sobie teraz wprowadzenia takich zmian – powiedziała nam jedna z matek.

Nie dziwi zatem to, że podczas odbywającej się 27 lutego sesji Rady Gminy Poświętne, salę obrad wypełnili rodzice uczniów z tutejszych szkół. Wcześniej, rada rodziców i rada pedagogiczna Publicznego Gimnazjum im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Poświętnem wystosowała do wójta i Rady Gminy następującej treści pismo: „Chcemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie w związku z informacjami, które do nas docierają na temat zamiaru połączenia Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Jesteśmy przeciwni łączeniu szkół. Oburza nas całkowite pominięcie zdania pracowników szkoły, w wielu przypadkach ludzi, którzy od początków współtworzyli kształt obecnego gimnazjum. Łączenie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej jest przede wszystkim sprzeczne z reformą oświaty z 1999 r, która zakładała rozdzielenie ośmioklasowej szkoły podstawowej. Powołanie zespołu jest utrwaleniem tego schematu. Obie szkoły są zupełnie odrębnymi placówkami, mimo że znajdują się w jednym budynku, funkcjonują na zupełnie odmiennych zasadach. Nie rozumiemy, dlaczego tak dobrze prosperującą szkołę chce się pozbawić doskonałego kierownictwa oraz zburzyć wypracowaną dotąd wieloletnim staraniem organizację i renomę szkoły, zaprzepaszczając pracę wielu osób. Przypominamy, że gimnazjum cieszy się bardzo dobrą opinią wśród rodziców i uczniów oraz lokalnej społeczności. Jako szkoła przyjazna, bezpieczna, zapewniająca wszechstronny dostęp do kultury, daje możliwość pełnego rozwoju. Nieoceniona jest tu rola dyrektora, podkreślona zgodnie zarówno przez nauczycieli, uczniów, jak i pracowników szkoły. Wystarczy tu wspomnieć o licznych projektach unijnych zdobytych dla gimnazjum przez panią dyrektor Agnieszkę Pasieczną, będących pierwszymi unijnymi inwestycjami, realizowanymi na terenie gminy. Ponadto, zwracamy uwagę na fakt, że stworzenie Zespołu Szkół nie wpłynie na oszczędności w postaci likwidacji jednego stanowiska dyrektorskiego, ponieważ zajdzie potrzeba utworzenia dwóch lub nawet trzech kolejnych (dyrektora i dwóch zastępców, co pomnoży jedynie biurokrację). Dziwi nas również tworzenie szkoły-molocha w sytuacji, kiedy funkcjonują w gminie szkoły dużo mniejsze, co jest bardzo korzystne dla uczniów z punktu widzenia wychowawczego. Jesteśmy zjednoczeni jako społeczność szkolna w akcie sprzeciwu dla powstania tej uchwały.”

Zanim jednak doszło do głosowania nad spornym projektem uchwały dotyczącym utworzenia Zespołu Szkół w Poświętnem, radny Sylwester Niźnik złożył wniosek o wykreślenie tego punktu z porządku obrad. – Nie było to konsultowane z radą pedagogiczną, ani tym bardziej z rodzicami. Dlaczego projektu uchwały łączącej obie szkoły nie zaopiniowała komisja oświaty? – pytał radny Niźnik. (…)

Więcej na łamach Wieści.

6 KOMENTARZE

 1. połączyć samorząd może, ale czy ma wydaną pozytywną opinie kuratora oświaty, o którym mówi:
  Art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty przewiduje, że organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Zgodnie z art. 62 ust. 5b połączenie w zespół szkoły podstawowej z gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty.

 2. Połączyć może,ale skoro samorząd ma taki zamiar to niech przedstawi argumenty w tej sprawie. Tu takie argumenty nie padły.Nie przemawiają za tym nawet oszczędności z tego wynikające.Władza nie potrafiła wskazać argumentów,wskazywano tylko ,że nic się nie zmieni. Radni także nic nie mówili,bo nie wiedzieli co. Przedstawicieli oświaty nie dopuszczono do głosu,pośpiesznie podjęto uchwałę by już nikt nie miał wpływu. Tak się nie robi. To co zaistniało to brak poszanowania praw obywateli

 3. Właśnie,dlaczego komisja oświaty nie zaopiniowała uchwały? Przewodniczący komisji nie zna zasad pracy komisji?
  Widać teraz jak dłoni,że obecni radni nie mają pojęcia co to znaczy być radnym i jak wypełniać mandat radnego.

 4. Należy przeciwdziałać procesom sprzyjającym łączeniu szkół:
  – zwalnianiu nauczycieli pochodzących społecznie spoza układów i zatrudnianiu w kilku szkołach tych samych osób (zwłaszcza wuefistów);
  – powierzaniu stanowisk dyrektora bez konkursu osobom zwalniającym nauczycieli spoza układów.
  Moim zdaniem, na samodzielność szkół wpływa posiadanie własnej kadry i programu. Apeluję do szkół zagrożonych łączeniem o przeanalizowanie własnej oferty edukacyjnej.

 5. Przede wszystkim mieszkańcy gminy powinni wiedzieć, kto i z jakimi kompetencjami wchodzi w skład Komisji Oświatowej. Jeżeli Wójt i jego zastępca nie wiedzą co to jest dobro Dziecka, to powinni zrezygnować ze swojego stanowiska, tym bardziej, że Pan Jan ma dzieci w wieku szkolnym. Należy przypomnieć mieszkańcom gm. Poświętne, co to jest DYKTATURA URZĘDU w POŚWIĘTNEM. Rodzice i nauczyciele przerabiali to w latach 90-tych ubiegłego stulecia za czasów wójta Popławskiego.

 6. Ewentualne wymagania kompetencyjne powinny w jednakowym stopniu dotyczyć wszystkich członków Komisji Oświatowej, bez względu na pochodzenie społeczne, bez ulg dla wygodnych osób uprzywilejowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj