Dzieje się w Wołominie!

0

Rozmawiamy z burmistrzem Wołomina Elżbietą Radwan.

Wołomin jest pierwszym samorządem, w którym uruchomiono Centrum Aktywności Cyfrowej, czy może Pani przybliżyć ten projekt?

– W ubiegły piątek gościliśmy wiceministra Jana Grabca oraz Senator Annę Aksamit, z którymi wspólnie z wicestarostą Adamem Łossanem otworzyliśmy pierwszy taki samorządowy punkt. Jestem dumna z faktu, że to właśnie Wołomin jest pionierem wprowadzającym i wspierającym e-administrację, miastem otwartym na nowoczesne rozwiązania. To kolejny krok w stronę naszych mieszkańców. Żyjemy w dobie internetu, więc takie narzędzie z pewnością umożliwi załatwienie wielu urzędowych spraw elektronicznie, bez stania w kolejkach. Profil zaufany jest swoistą przepustką do korzystania z wielu usług administracji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, nie tylko w godzinach pracy urzędu.

Wrzesień obfitował w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, dużo się dzieje.

– To prawda, Wołomin tętni życiem i o to chodzi. Cieszy mnie, że wiele z tych imprez to oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy mają naprawdę świetne pomysły. Ja ich wspieram i wspólnie dążymy do tego, by nasz Wołomin był przyjazny mieszkańcom, zarówno tym małym, jak i starszym. Całe rodziny uczestniczyły i bawiły się świetnie podczas biegu kolorów „Wołomin Color Event”. W ubiegły weekend odbył się już drugi turniej gier komputerowych, który przyciągnął młodych graczy z całej Polski. Z bardzo ciepłym przyjęciem spotkał się również występ miejskiej orkiestry pod batutą Łukasza Wojakowskiego, który uczestniczył w Festiwalu Orkiestr Dętych w Budapesztańskiej dzielnicy Csepel. Naprawdę mamy się czym pochwalić i możemy być dumni z naszego miasta. Stąd też wynikała moja decyzja o udziale w Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój. Musimy wspólnie promować Wołomin wszędzie, gdzie jest to możliwe i pokazywać nową jakość, nowe oblicze miasta, miasta z perspektywami, tętniącego życiem. Już dzisiaj zapraszam wszystkich na piknik naukowy, który odbędzie się 11 października na terenie zadaszonego targowiska przy ul. 1 Maja w Wołominie.

Zakończyła się już tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego, znamy listę zwycięskich projektów.

– Mieszkańcy zadecydowali na co wydamy ponad milion złotych. Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy wzięli udział w tegorocznym plebiscycie – tym, którzy złożyli wnioski i tym, którzy oddali swój głos na wybrane projekty. To ważne, że świadomość wspólnego, bezpośredniego decydowania o swoim najbliższym otoczeniu jest coraz większa, że rodzi się w Wołominie społeczeństwo obywatelskie. Zainteresowanie było naprawdę bardzo duże – wpłynęło ponad 8 tysięcy ważnych ankiet. Do przyszłorocznego budżetu wpiszemy 12 projektów na łączną kwotę ponad 1.030.000 zł. Mieszkańcy przekazali nam jasny sygnał, czego im brakuje i dla nas jest to bardzo cenna informacja. Będziemy się starali na te potrzeby odpowiadać w przyszłości. Wielokrotnie podkreślam, że nasz urząd jest otwarty na mieszkańców, a budżet obywatelski daje doskonałą sposobność na zrealizowanie właśnie tych inwestycji, które są lokalnej społeczności potrzebne.