Poświętne bez funduszu sołeckiego!

10

W gminie Poświętne po raz kolejny postanowiono zrezygnować z utworzenia funduszu sołeckiego. Rada Gminy Poświętne również w tym roku nie wyraziła zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki.
Jak tym razem umotywowano decyzję o rezygnacji z utworzenia funduszu sołeckiego na 2017 r.? W uzasadnieniu do podjętej uchwały czytamy: „W gminie Poświętne, w której funkcjonuje 28 sołectw, wyrażenie zgody na utworzenie funduszu sołeckiego wiąże się z rozdrobnieniem środków. Mając na uwadze możliwości ekonomiczne gminy i jej dochody, zabezpieczenie środków w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok byłoby utrudnieniem dla realizowania podstawowych zadań gminy. Za celowe uważa się wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej. Tym samym, mimo niewyodrębnienia funduszu sołeckiego na 2017 r. będą ponoszone wydatki na rzecz poszczególnych wsi, zgodnie z faktycznymi potrzebami globalnymi.”
– Wpłynął do mnie wniosek od dwóch sołtysów, którzy są za utworzeniem funduszu. Przypomnę, że była dyskusja na komisjach i wszyscy postanowili, że nie będzie wyodrębnienia tej kwoty w naszym budżecie – powiedział tuż przed głosowaniem przewodniczący Rady Gminy Poświętne Bogdan Świadek. Za funduszem sołeckim opowiedziało się jedynie dwóch radnych (Wiesław Rozbicki i Sylwester Niźnik). Tym samym coś, co w innych miejscowościach działa z dużym powodzeniem, w gminie Poświętne postrzegane jest jako kłopot.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sławomira Rosłona – sołtysa wsi Międzyleś, zwolennika funduszu sołeckiego.(…)
Więcej na łamach Wieści.

10 KOMENTARZE

 1. Oczywiście Pan Rosłon znawca wszystkiego. Dobre dojścia musi mieć w gazecie. Faktycznie za 5 tyś lub 8 tyś można zdziałać wiele, nowe drogi, chodniki, latarnie. Może ledwo starczy na huśtawkę na plac zabaw.

 2. Do kwoty wynikajacej z naliczeń jako srodki sołeckie dla danej wsi,gmina moze zawsze dołozyć. To i tak warto o te środki wystepować , bo prawdopodobnie do gminy Poświetne to jest 40% zwrot z budzetu państwa.To powinnno wyjść ponad 50 tyś a zapewne blisko 100 tys.zł w skali gminy,darmowej kasy.To sie powinno opłacac o te srodki wystepować.

 3. Ktoś ubździł sobie na górze, że fundusze sołeckie są takie super,że to taka partycypacja społeczna. Niedość, że biedna gmina i nic nie można zrobić konkretnego to jeszcze niektórzy chcą dzielić włos na czworo. Tam postawić szopkę, tam wiatkę, gdzie indziej ławeczkę, a ludzie chcą konkretów: droga, wodociąg, szkoły itp. a nie pierdoły

 4. Stefan – zgadzam się w stu procentach, mamy dość placów zabaw, rowów, ławeczek, plaż, kolejnych wiejskich chat. Gmina nie ma wodociągów, przyłączy gazu ziemnego, porządnych dróg, oświetelenia, przystanków autobusowych.
  Zbigniew – aby gmina dostała kasę najpierw musi wydać, a jak podejmie większe inwestycje to też dostanie dofinsowanie i to może nawet większe.

 5. @mieszkaniec ,oczywiscie nie mozna odmówić Ci racji.Jezeli macie taka pewność ,że w w inny sposób niz stosowanie tzw.funduszu sołeckiego,dostaniecie dotacje na realizacje zadań inwestycyjnych potrzebnych w gminie, to niech tak sie dzieje. Ale trzeba tez wiedzieć,ze realizowanie nawet drobnych działań w sołectwie , to często praca i miejscowej społecznosci, a to jest okazja do lepszej integracji. Jednak jezeli nie ma co robic z tych drobniejszych zadań dla sołectw, to oczywiscie mozna z tzw. fuduszu sołeckiego zrezygnować.

 6. W naszych miejscowościach jest bardzo wiele potrzeb, od lat nierealizowanych. Jeśli jest możliwość powoli realizacji tych potrzeb a dodatkowo można na tym zyskać jakieś pieniądze to naprawdę dziwię się radnym i wójtowi, że nie chcą funduszu sołeckiego.

 7. Głupszych niż w tym Poświętnem to nie ma . Jaka rada taka gmina , tacy gospodarze . W gminie takiej jak Dąbrówka , też było na wieś po 5 tyś . & tyś najwyżej . Teraz z funduszu sołeckiego na wieś jest 25 tyś , 18 tyś . Najmniejsze wsie mają po 7- 8 tyś . Fundusz sołecki naliczany jest od mieszkańca . Gmina daje część , a resztę to dotacja z zewnątrz. U was chyba księgowa buntuje radnych przeciw funduszowi sołeckiemu , bo nie chce jej się wyliczać . Zaczęły być wysypywane drogi lokalne destruktem . Tam , gdzie szły dwa samochody , teraz idzie pięć i więcej . Np. wieś Dąbrówka miała 7 tyś na rok , a teraz ma 25 tyś . Są budowane przepusty . A czy wieś ze wsią nie może funduszy połączyć ? Argumentacja przeciw funduszowi , jak ze średniowiecza. Nie bierzmy kasy sołeckiej bo ona zaszkodzi . No to nie bierzcie .N a zdrowie .

 8. Do końca czerwca radni macie czas na zmianę uchwały , wstyd , że radni cofają gminę w rozwoju . Sołtys , zresztą niejeden , jak życie pokazuje , jest mądrzejszym gospodarzem od radnego . Wstyd !

 9. od razu widać w jakiej sali obradują , ,świeżego powietrza brak , skutkuje to niedotlenieniem umysłu , niedotlenienie umysłu to brak jasności w podejmowaniu decyzji , brak percepcji ……..,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj