Łąki „zagazowane”

1

Po kłopotach mieszkańców powiatu, wynikających z budowy nowego szlaku kolei i rozbudowy sieci dróg, wydawało się że nieszczęść mamy już wystarczająco dużo. Niewielu z nas spodziewało się, że u powiatowych bram czają się kolejne. Tym razem to planowana budowa gazowego rurociągu przesyłowego. Obawa jest wielka, bo i temat mało znany, a specjaliści od niego, zamiast uspakajać, wspominają coraz częściej o „specustawie”.  Szykująca się nieuchronnie awantura nie dotyczy tego co nowe, ale faktu że „duża rura” ma biec tuż za płotem, co znacznie przyczyni się do obniżenia wartości nabytych dóbr. (…)

– Na poprzednim spotkaniu wyszło na jaw, że pracowaliście na nieaktualnych mapach, pochodzących z 2000 roku. Wytyczyliście trasę rurociągu przez działki, na których stoją domy. Czy dzisiejsza koncepcja jest zaktualizowana? – pytał mieszkaniec Łąk.

– Tak. Gazociąg nie musi przechodzić tylko przez tereny rolne – odpowiadała natychmiast rzecznik, wyraźnie unikając tematu.

– Zdecydowaliśmy się na przygotowanie własnego raportu o kosztach – stratach wybudowania gazociągu. Wiemy, że straty będą, bowiem niektóre domy i działki znacząco zmniejszą swoją wartość. Według twórców raportu od 25 do 75 procent pierwotnej wartości. Wiemy, że niektóre z istniejących nieruchomości staną się niesprzedawalne. Co mają zrobić ludzie, którzy postawili dom zaciągając kredyt? Jak zareaguje bank? Zaledwie dwa lata temu gmina zainwestowała w ten teren, przygotowując sieć wodociągową, co spowodowało, że powstałe szybko działki przeznaczono pod zabudowę jednorodzinną. Wobec gazowej inwestycji, niektóre domy tu nigdy nie staną, co więcej, zaistnieją ograniczenia w budowie ruchliwych dróg, dużych skrzyżowań, czy obiektów kubaturowych. Wyłączona całkowicie będzie „strefa kontrolowana”, w której budować nie wolno, nic – mówił przerażony mężczyzna, który kilkakrotnie dopytywał, czy aby na pewno bank nie zażąda innego zabezpieczenia kredytu wobec spadku wartości domu. (…)

Więcej na łamach Wieści.

1 KOMENTARZ

  1. Nie może tak być ,że zwykły obywatel ma tracić na wartości działki z powodu rurociągu . Należy mu się rekompensata stała za każdy dzień użytkowania jego terenu oraz odszkodowanie za uciążliwość .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj