Kłopotliwa oczyszczalnia

Kłopotliwa oczyszczalnia

Oczyszczalnia ścieków podzieliła mieszkańców Dąbrówki. Chodzi przede wszystkim o plany dotyczące jej rozbudowy. W liście skierowanym do naszej redakcji, mieszkańcy żalą się m.in. na niedogodności związane z sąsiedztwem kłopotliwej dla nich inwestycji.

„Pragniemy zaalarmować, iż gmina Dąbrówka planuje rozbudować istniejącą oczyszczalnię w samym środku już zaplanowanych i częściowo zasiedlonych terenów mieszkaniowych. Zgodnie z wciąż obowiązującym planem miejscowym, w odległości mniejszej niż 50 metrów dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna i pensjonatowa. W takiej odległości znajduje się również najbliższy dom. Proces inwestycyjny jest kontynuowany pomimo sprzeciwu mieszkańców, który został wyrażony na zebraniu wiejskim na początku tego roku. Mimo to gmina zamówiła koncepcję rozbudowy oczyszczalni i razem z radą gminy, a nawet radnym reprezentującym Dąbrówkę, brnie w tym kierunku. Część mieszkańców nie kryła oburzenia i na nieoficjalnym „forum Dąbrówki” pojawiły się złośliwe komentarze w kierunku rady i jej członków. Problem jest istotny, ponieważ docelowo oczyszczalnia ma obsługiwać wszystkie 17 wsi, które leżą na terenie gminy. (…)

Więcej na łamach Wieści.

(9) Comments

 1. Postępowy

  Polecam popytać w Tłuszczu zwłaszcza mieszkańców ulicy Wiejskiej czym to grozi. Normalnie gmina powinna z tego tytułu pobierać opłaty klimatyczne :-)

 2. mieszkaniec

  A ja polecam temat opisać szczegółowo. Rozbudowa istniejącej oczyszczalni to m.in. konsekwencja wycofania się z decyzji o wybudowaniu drugiej oczyszczalni w gminie. A działka i projekt już były zakupione, ale zmieniła się władza i powiedziała "nie bo nie". Śmierdzi i nie tylko z oczyszczalni!

 3. Marcin

  Nie pozwólcie na żadną rozbudowę oczyszczalni. W Tłuszczu śmierdziało czasami, ale po rozbudowie (koszt to kilka milionów złotych) nie da się żyć. Do tego stopnia wali, że przed dniami Tłuszcza zamknęli zlewnie, żeby podczas obchodów jak najmniej było czuć. Nie powtarzajcie błędów Tłuszczańskich samorządowców.

 4. miejscowy

  Dąbrówka nie ma wyjścia , musi ten problem rozwiązać , tak naprawdę w tej chwili jej własne służby gminne z ochrony środowiska powinny nałożyć karę na wójta , za to co się tu wyprawia na oczyszczalni i w lesie gdzie płynie to wszystko .

 5. przepisy + logika

  Poprzedni wójt robił inwestycje , ale one zawsze z jakichś względów , musiały być chore i w fazie planowania już skazane na różnego rodzaju potyczki , wady i problemy , które łatwo powinien przewidzieć jako gospodarz , zwłaszcza ,że miał do dyspozycji projektantów , rzeczoznawców , pracowników , zespoły doradców w powiecie i województwie oraz przepisy i rozporządzenia . Na terenie gminy Dąbrówka onegdaj został ustanowiony obszar Natura 2000 , oraz obszary krajobrazu chronionego . Niestety , było to za byłego wójta i przy aplauzie radnych , którzy podjęli stosowną uchwałę . Są w radzie do dziś . Ci sami radni , kupili działkę pod oczyszczalnię w takim właśnie terenie , a dodatkowo w terenie zalewowym ,żeby jeszcze było łatwiej , ironicznie to recenzując. Nowy wójt nie ciągnął tego tematu , skazanego na nie wydanie pozwolenia na budowę . Proste? Mówi to chyba dużo i wszystko , na ten cel wydawano latami z kasy gminy, kasę , na różne opracowania i opinie . Oczywiście w dosyć bogatej gminie , a taką jest gmina Dąbrówka , można marnować kasę na papierologię , którą można sobie podetrzeć przysłowiowy nos i jeszcze starczy na to ,żeby wyborcy zatkać oczy ,innymi inwestycjami , które też są robione w stylu lat 80 . Bez perspektywicznego myślenia , na dziś , a od jutra remont .

 6. twój wybór

  Wyobraźcie sobie życia bez oczyszczalni . Beczkowozy lały by gówno gdzie popadnie i stawki by walili jakie by chcieli .

  1. róbmy z głową

   A kto powiedział, że nie ma być oczyszczalni? Oczywiście, że są potrzebne! ALE mamy XXI wiek, technika poszła tak do przodu, że nic nie musi być czuć.

 7. mieszkaniec

  polecam zorganizować się i zacząć walczyć grupowo (pozew) o odszkodowanie za zanieczyszczanie ściekami (w tym także smrodem) prywatnych posesji. prawo daje nam 2 drogi (polecam na początek np. tekst napisany jasno w podobnej sprawie: http://www.eporady24.pl/zanieczyszczanie_sciekami_prywatnej_posesji_odszkodowanie_i_rekultywacja,pytania,8,31,3937.html ) administracyjną i cywilną. zastanómy się razem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *