Oto napis na tablicy przy czołgu!

Oto napis na tablicy przy czołgu!

„Bogaci Viktorią, zanurzeni w chwalebną przeszłość Bitwy Warszawskiej, o bohaterskich czynach synów tej ziemi pamiętać będziemy”- tak brzmi zwycięska propozycja treści napisu, który zostanie wygrawerowany na tablicy, tuż przy czołgu Renault FT-17. Autorką hasła, które najbardziej spodobało się jury konkursu „Zostaw po sobie ślad” jest pani Joanna Zaniewska-Janusz.

Pani Joanna to jedna z kilkunastu osób, które postanowiły stanąć do rywalizacji i wymyślić hasło, obrazujące ideę postawienia czołgu Renault FT-17 tuż przy wjeździe do Wołomina. Napis zostanie wygrawerowany na tablicy ustawionej przy czołgu, którego wierna replika powstaje w zakładzie DJCHEM Chemicals Poland S.A w Wołominie. (…)

Więcej na łamach Wieści

(9) Comments

 1. zbigniew

  Podczas działań w BW 1920 roku, na polach Ossowa i okolic najprawdopodobniej nie było zadnych czołgów przynajmniej po Polskiej stronie. Dlaczego więc Renault FT-17 u nas? Maszyna fajna, mozna popatrzeć.

  1. historyk amator

   Wg źródeł historycznych: Renault FT były także pierwszymi czołgami na wyposażeniu Wojska Polskiego. Wiosną 1919 roku w Armii Polskiej gen. Hallera we Francji utworzono 1 Pułk Czołgów, wyposażony w 120 czołgów FT. W czerwcu 1919 pułk czołgów razem z armią przetransportowano do Polski, co uczyniło polską armię czwartą na świecie (po Wlk. Brytanii, Francji i USA) pod względem siły wojsk pancernych. Używane były następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, po której na stanie pozostało 112 pojazdów. To tyle niedouczonym miłośnikom T-34.

 2. 123

  Sam się doucz miłośniku wikipedii - FT-17 nie brały udziału w bitwie warszawskiej! - w kampanii a i owszem ale nie w działaniach pod Warszawą... Równie dobrze jako pomnik można by postawić Fokkera D VIII

 3. zbigniew

  Historyku amatorze daleko mi do bycia miłosnikiem T-34, na prawde bardzo daleko.Ale faktem nie podwazalnym jest,że w 1944 r. w okolicach Wołomina miała miejsce jedna z najwiekszych bitem pancernych na ziemiach Polskich.Wcale mi nie smutno z tytułu,ze nie ma w Wołominie czołgu T-34, ale FT-17 to jakie ma zwiazki z Wołominem.No chyba ,że ten obecny produkt firmy z Wołomina.

  1. Lech

   Nic ci się nie podoba oprócz T-34. Był konkurs, było zaproponować napis nie "nadęty" a nie teraz się mądrzyć. Rozumiem, że uważasz, iż wiesz wszystko najlepiej. Zapewne miałbyś nie nadęty napis gdyby dotyczył czołgu T-#$ ! .

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *