Czy ktoś pomoże w budowie muzeum?

27

Jak dowiedziały się Wieści, w poniedziałek z Urzędu Miejskiego w Wołominie wysłane zostało kolejne pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. zaplanowania w budżecie państwa na lata 2017-19 środków finansowych, pozwalających na realizację budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. W piśmie burmistrz Wołomina i prof. dr hab. Grzegorz Łukomski (prezes Stowarzyszenia Naukowo-Badawczego Instytut Historyczny „Bitwa Warszawska 1920 r.”) przypominają, że muzeum w Ossowie posiada już pozwolenie na budowę, a jego dofinansowanie nie będzie wyższe niż to, które przeznaczono na Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

„Rozumiejąc zaangażowanie MKiDN w liczne inicjatywy muzealne, o których wspomina w piśmie Pan Minister, z satysfakcją przyjmujemy deklarację możliwości współpracy Ministerstwa z Samorządem Wołomina w 2018 r. Wychodząc naprzeciw tak sformułowanej ofercie proponujemy jednak, aby już w roku przyszłym rozpocząć działania organizacyjne, których efekty pozwoliłyby uwzględnić Ossów w programie Niepodległa 2018, istotnie zwiększając szanse na godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej” – czytamy w liście zaadresowanym do sekretarza stanu Jarosława Sellina. (…)

Więcej na łamach Wieści.

27 KOMENTARZE

 1. Zajebiście ważna inwestycja. Czy biurokraci z administracji przyklepali sobie już stołki? Wiadomo jakie podwyżki co ile , premie pensje, dodatki za ciężką pracę – bo w terenie??

  Pani Burmistrz – prosze wsiąść w samochód o 6 rano i próbować wyjechać ze swojej nory którąkolwiek ścieżynką w kierunku zachodnim i dojechać w 30 min na drugi brzeg wisły. to 22km od Wołmina.

  Albo lepiej – prosze stanąć z plakatem w Zielonce albo w Okuniewie z napisem: Jestem burmistrzem Wołomina. Na pewno wiele osób wyartykułuje potrzeby bliskie Pani miastu. Może warto???

 2. Występ w Polsacie to totalna porażka władz Wołomina.
  Po raz kolejny burmistrz Radwan w ten sposób udowadnia, że nie potrafi zachęcić do wartościowego projektu, nie powiedziała o co chodzi. Dotychczas myślałam iż beznadziejne przygotowanie tematu czołgu na sesji rady miejskiej to był wypadek przy pracy, teraz widać że to norma. Szkoda.

 3. Muzeum może pomoc budować Bartłomiej Rajchert, pełnomocnik burmistrz Radwan. Chłopak już zorganizował muzeum w Ossowie, poza tym kochają go w PiS i podobno może wszystko załatwić. Prawdziwy skarb za pieniądze podatników.

 4. Porażka???? Mało powiedziane. Ale ciesze sie , że Pani Burmistrz uważa , że mówi głosem WSZYSTKICH wołominiaków. Pytanie : czy WSZYSCY mieszkańcy będą tak jednomyślni przy urnach. Pewnie tak – bo jak burmistrz coś powie…….

 5. Temat czołgu juz jest znany w całym kraju.Widać,że nie bedzie to odpuszczone i bedzie to element kampani wyborczej w Wołominie a może już jest. Tak naprawdę o to chodzi a czołg jest tylko pretekstem? A może umieśćmy go na placu 3-go Maja. Zróbmy referendum w tej sprawie i moze rzeczywiscie jest to potrzebne mieszkańcom akurat przy wjezdzie do Wołomina. Przy okazji ile i które czołgi Renault walczyły na polach Ossowa lub w okolicy, aby tak mocno Wołomin wiązać wizerunkowo z ta maszyną? Np. huta szkła, stolarka,dom Nałkowskich, ale naprawde czołg Renault, tylko dlatego ,że ktos podobno znalazł na polach w okolicy Ossowa jakoby element gąsiennicy tego czołgu.To naprawde miało miejsce ile osób było tego swiadkami i czy udowodniono ponad wszelka watpliwość,ze to tutaj walczyły te maszyny i tak sie zasłuzyły. Czy moze chodzi o to równiez,ze poprzedni Burmistrz pozbył sie t-34 to obecna władza postawi inny czołg. Dziwie sie wszystkim , a w szczególnosci obecnym władzom Wołomina i twórcy repliki, że z pasja godna innych wartosciowszych i potrzebniejszych spraw tak walczą w tej sprawie.

  • „A może umieścimy go na Placu 3-go Maja”. Pomysł jest przedni, popieram.
   W temacie Muzeum Bitwy Warszawskiej Ekspert w tej sprawie Lech Wyszczelski, napisał poważną książkę, twierdzi, że nie było żadnej Bitwy Warszawskiej 1920. Nie walczono w Warszawie W 1920R, ani nad Wisłą, tylko
   OPERACJA WARSZAWSKA lub bitwa na przedpolach Warszawy.

 6. Referendum…..Bardzo dobre – koszty ” godne” tej sprawy. A jeszcze jak w tym niby referendum padną pytania, np: co byście chcieli- czołg czy trabanta? to większość odpowie = czołg a Pani burmistrz odtrąbi sukces.
  Ale gdyby pytanie zostało postawione w w sposób racjonalny, np czy chcielibyście 500 tysięcy przeznaczyć na remonty dróg czy czołg – to jestem pewien – że opinie mieszkańców będą inne niż forsowane na siłe zdanie włodarzy.

  • ” co byście chcieli- czołg czy trabanta? to większość odpowie = czołg a Pani burmistrz odtrąbi sukces.”
   popieram. Może jednak w końcu warto polubić swoich rajców.
   W takim, dla przykładu mieście B., symbolem jest siusiający chłopiec Manneken PIS ( jest i siusiająca dziewczynka i siusiający piesek ).

 7. Przypomnę co do czołgu:
  p. KAZ pisze:
  „W siedzibie firmy DJCHEM CHEMICALS Poland S.A. w Wołominie powstaje Renault FT-17 czołg używany przez Wojsko Polskie, biorący udział m.in. w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Latem lub najdalej jesienią zostanie on nieodpłatnie przekazany miastu..”

  Nieodpłatnie !

  Autor polemizuje też z lokalizacją wskazując na Ossów a nie na willę Nałkowskich bo tam prędzej Tygrys lub Pantera by pasowały.
  Źródło:
  http://gazetapatria.pl/wiecej-artykulow/21-internet/502-woomin-miastem-cudu-nad-wis-czy-skansenem-militarnym

 8. Pod Wołominem (Lipiny Stare), jest salon Renault. Może oni będą chcieli tocacko , też będzie stał przy drodze wojewódzkiej 634 , tylko z drugiej strony…

  • Na pewno byłoby wiecej wspólnego tej maszyny z salonem tej marki , od sytuacji stawiania tego czołgu przy willi Nałkowskich. Jezeli juz to powinno sie ten czołg posadowić przy muzeum w Ossowie.

 9. Info z mazovia.pl
  Ponad 7 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali oraz instytucji kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Wszystko dzięki stabilnej sytuacji finansowej Mazowsza.

  No to po co i dlaczego mamy nasze pieniądze ładować w jakieś niby-czołgi czy muzea – skoro można o pieniądze na konkretny cel wystąpić?????
  — Aaaaaa – wniosku nikt nie potrafi bezbłędnie napisać……..zapomniałem…..

 10. To muzeum jest potrzebne jak wrzód na pewnej części ciała. Tyle jest biednych sierot, które wychodzą z domu dziecka i nie mają się gdzie podziać. To właśnie by były właściwie wydane pieniądze. Wstydźcie się. Poinad to droga z Wołomina do Warszawy to droga przez mękę. Tu nigdy żadna firma nie zbuduje zakładu pracy skoro jest fatalny dojazd. Żaden inwestor nie pozwoli sobie aby godzinami stać w korku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj