Najbogatsze i najbiedniejsze gminy powiatu

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy powiatu

W minionym tygodniu Polska Agencja Prasowa opublikowała najnowszy ranking najbogatszych gmin. Sprawdziliśmy, jakie miejsca zajmują największe gminy powiatu wołomińskiego.

Jako kryterium przyjęto wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin (wskaźnik G), publikowane rokrocznie przez Ministerstwo Finansów.Podstawą wyliczeń resortu finansów na 2017 r. były dane o finansach gmin za 2015 r.Podstawowy dochód podatkowy na 1 mieszkańca gminy przyjęto do obliczania oświatowej subwencji wyrównawczej na 2017 r.

Jak się okazuje, najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczowa. Jej wpływy podatkowe są ponad 80-krotnie większe od najbiedniejszego samorządu – Radgoszczy. Gmina wiejska Kleszczów osiągnęła najwyższe wpływy z podatków. Na jednego mieszkańca przypadło tam 34 825,79 zł.

Najbogatszą gminą w powiecie wołomińskim okazuje się być ZIELONKA, która zajęła156 miejsce w Polsce, gdzie na jednego  mieszkańca przypada 2129,53 zł. W drugiej setce znalazły się: Radzymin i Marki. Słabo wypadł Wołomin, zajmując bardzo odległe 602 miejsce oraz Tłuszcz – zajmujący 1706 miejsce.

Oto pozostałe miejsca w rankingu:

Więcej na łamach Wieści.

(53) Comments

 1. mark

  A na którym miejscu są mińsk , otwock legionowo pruszków, piastów, grodzisk czy nowy dwór??? Tak z ciekawości...... Kto sprawdzał?

  1. margo

   http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/161553/Ranking--Najbogatsze-i-najbiedniejsze-gminy-2016--czesc-1-1-499- 130) Nowy Dwór Mazowiecki; 143) Grodzisk Mazowiecki; 204) Radzymin; 217) Pruszków 295) Legionowo Jesteśmy w dalekim ogonie. Cytując klasyka: "..... i kamieni kupa".

  2. tak tak

   Lata panowania Ryszarda Pięknego zrobiły swoje. Sprowadził nam na kark blaszaną wiatę za 15 baniek a później jeszcze wspaniały necik. W 2012 zgoda dofinansowania na necik coś takiego wieści pisały. Pytałem o te 200 kompów co miał je rozdawać najuboższym kto dostał i jakie kryteria - nie znalazłem informacji...

   1. mieszkaniec

    Ryś dzięki za tą wiatę za 15 melonów i te inne rzeczy co to miały nas w kosmos wynieść! Jeszcze pewnie przez lata blaszak będzie nam przypominał o tych latach świetności! U mnie wystarczy że mrozy puściły i czuje jakbym na łonie szamba spał! chciałem sprzedać ale mało chętnych ...

  1. kogel-mogel

   przecież Riczi sam listy z prośbą o tą inwestycję pisał - podziękujcie za blaszaka i aromaty na cały Wołomin!

 2. karol

  Najbogatszą gminą jest Wołomin, która za panowania burmistrz Radwan wydała 3,6 miliona zł za internet który istnieje tylko teoretycznie

  1. tak było

   nie musiałby nikt wydawać żeby lovelas z łyniem za poprzedniej kadentury nie zaklepali tych wybitnych dla rozwoju Wołomina inwestycji. A teraz co do kogo macie pretensje? Elka wyskoczyła z propozycją : drodzy mieszkańcy dziś wam postawię śmietnik za grube miliony? Tak nie było. A kto za czasów Ricza był starostą? Gdzie ten rozwój? A pamiętacie Szanowni Państwo kto pod koniec ubiegłej kadencji straszył mieszkańców pozwami do sądu? Skokowe balangi finansów miasta nie poprawiły? Sama wołomińska śmietana tam balowała.

   1. tak było

    a że działki obok blaszaka poszły w dół to dzięki czemu - smród nikomu nie przeszkadza? w upalny dzień to i w całym Wołominie ten odór czuć a przecież Rynio mówił, że będzie taki piękny amerykański ten monument

  2. Piotrek

   Och Karol!! Oskarżasz Panią Burmistrz o takie ogromne nadużycia finansowe i to na dodatek bezpodstawnie.Mam wrażenie,że należysz do śmietanki politycznej, która utraciła władzę i nie może się z tym pogodzić. Nie denerwuj się Jarek już nad tym pracuje.

  1. a r t u r r o s

   Jest kłamstwo, bezczelne kłamstwo i najgorsze -Statystyka (że zacytuję Winstona Churchilla). Skoro przyrost MIESZKAŃCÓW u nas jest największy to nie dziwota, że w przychodach podatkowych UŚREDNIONYCH do liczby mieszkańców wypada tak słabo nasze miasto.

 3. obywatel

  Z jakimi możliwościami proszę wytłumaczyć? Jak rządziło PO to mieliśmy u steru Wołomina Ryszarda z frakcji prawych więc kasy nie było, jak rządzą w państwie prawi to im kandydatka Elżbieta w oku kołkiem stoi bo zdetronizowała ich człowieka. Tu się tylko polityka liczy a nie my - zwykli ludzie! Zobaczcie jak było z aferą skoków - imprezy były dobre , a jak trzeba było zwykłemu kowalskiemu pomóc - który poseł z naszego okręgu przyszedł z pomocą ? Saszka? Uścio? Kolejne listy i nikt nie odpowiada - czemu ta afera nikogo nie interesuje?

 4. Tłuszcz

  Nie narzekajcie, metropolia Tłuszcz jest na 1662 miejscu! Żyć nie umierać! Proporcjonalnie do pozycji na tej liście powinno być ustalane wynagrodzenie burmistrza i diety radnych...

 5. mieszkaniec

  a kto tam rządzi - Paweł Bednarczyk - on nie jest z opcji jedynej słusznej to niech nie liczy na wiele!

 6. gdzie tu logika

  Ząbki - dopiero na 376 miejscu - jakaś kpina - jakie wskaźniki brano pod uwagę? Przecież to jedno z najbogatszych miast powiatu!

 7. obywatel

  Zielonka najbogatszym miastem powiatu ;)) No żart dobry! Może ktoś napisze co było brane pod uwagę przy tych skrzętnych wyliczeniach dochodu mieszkańca- bo nie wiem czy mieszkańcy Zielonki świadomi są że żyją w krainie mlekiem i miodem płynącej. Większość za robotą musi grube kilometry robić a to taki szkopuł na marginesie - pozytywy mieszkania na uboczu.

 8. Zygmunt

  ,,Polska Agencja Prasowa podała informacje..'' a czy ta agencja jest już pod kuratelą merytoryczną Ojca Tadeusza Rydzyka? Bo jak nie to ja nie mam zamiaru czytać niesprawdzonych informacji i wam radzę to samo!

 9. mark

  Jest - czy nie jest - sami widzicie - kolejny ranking który stawia nasz powiat w trzeciej czy szóstej setce - podczas gdy inne gminy wokół warszawy - mieszczą się - na pozycjach do drugiej setki. I co - nadal ktoś utrzymuje, że Wołomin się rozwija??? Że coś się tu dzieje??? Jesteśmy w czarnej dupie z rozwojem a co za tym idzie - całą resztą : drogami, firmami, demografią, pracą.... Nasze władze - nie rylko riczi-lovel czy elka - nie rozumieją co trzeba tu zmienić - a jeszcze marnują nasze pieniądze na bzdury - takie jak pisałem - wiata, zielona klatka, necik, umowy z radnymi, ekspertyzy po 4 kafle itd. To nie trwa 8 lat - ale już 20.Nie zapominajcie , że włodarze przed riczim - przerżnęli swój czas na bzdury - w momencie gdy inne gminy zabiegały o środki unijne na różne projekty - my - nic nie zrobiliśmy. Mikul na odchodne chciał nam kolektory dofinansować - z programu który wtedy - już 7 lat funkcjonował. Poza tym - nic. Uścin - lewoskręty na 634 - może mu sie zmieni - bo bidula do roboty musi ganiać, riczi z czołgiem i aniołem wyfrunął - podrzucając elce kukułcze jajo w postaci kredytu na 15 baniek z zasyfkowaną wiatą. A rada - jak lody kręciła - tak i kręci. I na dobrą sprawę - od niej zacząć trzeba. Wywalić wszystkich tych cfaniaków co tam lata siedzą i nic konkretnego - dla rozwoju miasta gminy i powiatu - nie robią. Od nich trzeba zacząć.Wszystkich!

  1. a r t u r r o s

   Liczba mieszkańców przedprodukcyjnych czyli mianownik tej średniej wpływa na pozycję najbardziej.

 10. @mark

  mark bardzo dobry wpis,! ja tylko dodam że tych 20 lat żadna władza nie przeskoczy, piszesz o podrzuconym ,,kukułczym jaju'' tylko problem jest że te sprawy przyklaśnięte w poprzedniej kadencji rzutują na lata. Wystarczy zapytać co się stało ze stolarką - przecież to była firma, która przy odrobinie wsparcia mogłaby z powodzeniem prosperować. Wyprzedano maszyny za bezcen, ludzi pozwalniano a co w to miejsce - Rychu zaserwował nam galerę z towarem jakości bazarku na przedmieściach Chine Town.

 11. bardzo ciekawe

  Ząbki podobno dopiero przed czwartą setka - 376 miejsce, to niby w Zielonce lepiej mieszkać? Co za głupoty! Były prośby o poszerzenie ulic w Zielonce, podobno odrzucono, korek zawsze kilometrowy a jeszcze ten łuk tryumfalny na wjeździe! Nie ma co Zielonka stolicą powiatu! Ten cały ranking jest śmiechu wart - gminy, które inwestowały a tego najczęściej nie da się robić bez zadłużenia gminy są na szarym końcu, za to pipidówy gdzie jeszcze polne drogi przez centrum przechodzą królują w rankingu!

 12. mieszkaniec

  jak nie trzeba ładować kasy w drogi, szkoły, itp to i w rankingu miejsce jest. ,,Najwyższe miejsce osiągnął Kleszczów'' tylko ja się pytam kto z Ząbek lub innej podwarszawskiej mieściny chciałby w tym Kleszczowie mieszkać??? Może ktoś napisze co w tym Kleszczowie jest ? Co to za rajska kraina?

  1. a r t u r r o s

   Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i największa elektrownia Bełchatów. Czyli księżycowisko na tym łez padole.

 13. mark

  Jak nie wiesz co tam jest - to se sprawdź. I pamiętaj przy tym sprawdzaniu - że to gmina wiejska.Nie miejska. Tylko żeby ci szczęka nie opadła i gały nie zwyłupiały - że wsiowe mogą mieć takie drogi i baseny. Wołomin nie dojdzie do takich standardów za 300lat. A za 300 lat - to za te długi kupi nasz powiat od prowidentu Pcim, albo Wałcz czy Borrne Sulimowo - nie obrażając żadnego.

 14. obywatel

  Proszę bardzo skoro pytacie o Kleszczów: ,,W imieniu władz samorządowych zapraszamy Państwa do lektury stron internetowych poświęconych gminie Kleszczów. To jedno z najszybciej rozwijających się miejsc regionu łódzkiego. Mają na to wpływ nie tylko działające na naszym terenie firmy Polskiej Grupy Energetycznej: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów. Coraz większą rangę w gospodarczym rozwoju gminy odgrywają inwestorzy polscy i zagraniczni, którzy zbudowali zakłady produkcyjne na terenie czterech Kleszczowskich Stref Przemysłowych. Kleszczów należy do I ligi polskich samorządów. Naszą gminę wyróżnia nie tylko wysoka jakość życia, którą osiągnęliśmy dzięki znacznemu wysiłkowi inwestycyjnemu i działaniom organizacyjnym. Dobra sieć lokalnych dróg, rozwinięta opieka zdrowotna, bogato wyposażona baza edukacyjna, a także znakomite warunki do rekreacji i sportu to część atutów gminy. Sprawiają one, że liczba mieszkańców gminy Kleszczów systematycznie wzrasta. Do odwiedzenia naszej gminy zapraszam nie tylko potencjalnych inwestorów czy przyszłych mieszkańców. Zachęcam do korzystania z usług rekreacyjnych, które oferuje Kompleks Dydaktyczno Sportowy „SOLPARK Kleszczów”. Zapraszam do odwiedzenia innych interesujących miejsc: tarasów widokowych na skraju odkrywkowej kopalni węgla, rezerwatu przyrody „Łuszczanowice” oraz zabytkowego kościoła w Łękińsku.'

 15. obywatel

  U nas złóż węgla próżno szukać, w rok opóźnień drogowych nie nadrobimy. Jak pisał tu mark 20 lat się złożyło na sytuację miasta. Poza tym dochodzą nietrafione inwestycje pięknego Ricziego, upadek stolarki. Jak dróg nie ma to jaki inwestor tu zawita? Była dobra rozjezdnia pociągów to się galery zachciało madzi. No to i mamy wspaniałą galerę, w której mało kogo stać na cokolwiek. A czy warto się do Kleszczewa przeprowadzać? Ciężko powiedzieć, gdzie teren przemysłowy tam zdrowie podupada. Nasi tubylcy trochę smrodu z wysypiska poczują i od razu lament. Nie rozumieją jaką to inwestycję piękny Ricz nam zbudował.

 16. Andrzej

  Socjal niczym w Norwegii, śladowe bezrobocie, czystość, spokój i dostatek, do którego ciągną osadnicy z miast i miasteczek - z jednej strony. Potężne kominy, z których nieustannie unosi się dym, życie tuż obok jednego z największych polskich trucicieli środowiska - z drugiej. Kleszczów to najbogatsza polska gmina, która swój dostatek zawdzięcza pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. - tym samym, które wryły się na stałe w krajobraz i środowisko. Nad gminą góruje snujący się powoli dym z kominów elektrowni , zasilanej węglem brunatnym z kopalni odkrywkowej. Bogato, ale jednocześnie niezdrowo...

 17. mark

  Jandruś - ty popatrz, że ten wungiel - sie skończy kiedyś. Albo technologia sie zmieni. Zaleją wodą - puszczą ryby - będzie teren rekraacyjny. I czysty ! A z górą śmieci i smrodem - ciężko coś zrobić. No stok - fajna sprawa. Ale to by trzeba było już myśleć - a nie w bagno brnąć z uporem maniaka. Ale elcia jest to winna syfkowi - za wygraną przez szfagrów kadencje - bliższe są jej zobowiązania wobec szfagróf - niż wobec obywateli. Reasumując : Madzia shit z kapelusza wyciągnął - bo mu saszkin nakazał, syfek to sygnował - i elka ciągnie -bo ma układ - a my wszyscy - bo i wnuki nasze - też - za to zapłacimy. Podoba sie? Nie musi - tak poprostu jest. A pieniądze - zamiast - tak jak pisze od wieków - w infrastrukture - idzie psu pod ogon - na bzdetne pomysły - nic miastu nie wnoszące.

  1. Zygmunt

   Coś ty mark nie w temacie - szwagry już dawno wykopane, jakby elka miała układy to by na niej psów pisiory nie wieszały, ale tak to już jest jak się traci strefę wpływów. Pisiory utrzymują, że to złoty interes dla miasta, zresztą skoro odebrali większość uprawnień burmistrz mogą teraz robić co chcą i na klatę wziąć Madzi spadek. Przecież rada zaklepuje tego typu sprawy, więc w czym problem? Wiata postawiona to co z nią teraz? Wpakował miasto piękny Ricz, pomysł mądrej głowy to był!. O zdanie mieszkańców nie pytał. Konsultacji społecznych nie było. W między czasie okazało się, że nastąpiła zmiana w przepisach a i technologia, o którą wystąpił lovelas nie była pierwszej świeżości. No i co rozbierzesz teraz wiatę za 15 melonów? Nawet na złomie się nie zwróci. Chyba, że ją tam złotem obrabiali od środka.

 18. mark

  Zigi - szfagry wyleciały - ale o tym że ta wiata pasuje temu miastu jak zającowi dzwonek - to pani burmistrz w dniu wyborów wiedziała. Zamiast uciąć temat - ciągnęła.Bo szfagry jeszcze w urzędzie stołki grzały - a ona coś winna syfkowi była. Ciągnęła - i wiedziała że to kolejne 15 baniek z naszych piniendzy idzie w piach !!! Wiedziała ! Powinna to osrać. Niech riczi to rozlicza a nie jeszcze ławe w powiecie grzeje. - Wielki rozwójowiec powiatowy . W nagrode że położył miasto - wzięli go do powiatu. Brawo ! Teraz powiat położy. Wiadomo że wiate mu kazał saszkin budować - bo sam jest przeciwko górze na radiowie - a ludzie mu za to przyklepią jak hanka z ratusza spadnie - on sie tam rozkokosi. My tu nic nie znaczymy - ani nasza wiata ani planowany syf pod michałowem. Ale skoro nic nie znaczymy, szfagróf ni ma - a z wiaty zostanie nam smród i ogólna niechęć inwestycyjna - to po co to ciągnie??? Radnych z pisu - rozumiem - gadają jak im saszkin z prezesem każą - nawet by tu zrobili zlewnie gnojówy - gdyby kaczor tak im nakazał - oni swojego znania i umysłu nie mają - to się ciężko dziwić. Dieta, oklaski, lizanie - i do przodu. Ale elka nie musiała - i już nie musi - a dalej w to brnie.

 19. Zygmunt

  Mark a jak ma to ,,oszczać'' skoro w radzie większość ma pis a z jakiego ugrupowania był poprzednik? Oj z pisu. Zaklepali umowy i niby jak to oszczysz? Czytałeś jak brużdżą burmistrz? Jak jej uprawnienia odbierają? I niby sama jednogłośnie miała olać temat? No weź chłopie, mądrze wiele rzeczy piszesz ale weź zejdź na ziemię. Burmistrz samodzielnie nawet złotówki nie może przesunąć, ani wyremontować metra kwadratowego chodnika bez zgody radnych (pisu). Winowajców już nie ma i oczywiście oni niewinne. Radny pazeeeski jakieś 3 miesie temu opowiadał z bulwersacją - jak to czemu ta wiekopomna inwestycja nie działa? Radni są za więc w jaki sposób chcesz to blokować? Zgody poszły w zeszłej kadencji.

 20. Apostata

  1. Gdzie pracujecie? - Jeśli nie pracujecie - siedźcie cicho, dyskutancie od siedmiu boleści... W d**** byliście - g**** wiecie. 2. Gdzie płacicie podatki? 3. Kogo w ten sztuczny sposób wzbogacania, a kogo zubożacie? - Dotarło do pustostanów mózgoczaszkowych? - To zacznijcie ujadać na nowo.

  1. a r t u r r o s

   Duży przyrost - dlatego . (dlatego to samo z Tłuszczem, Wołominem). O ułamkach warto się naumieć. Ale nawet w gazetach tego nie mają :) Dochody podatkowe lokalnego budżetu powinny być podzielone przez liczbę płatników płacących te podatki. Wtedy jakikolwiek sens byłby z tego. A tak - mianownik służy wyłącznie propagandzie. Co prawda - nie wiem czego.

 21. a r t u r r o s

  Co ciekawe -autorka "jmaz" podaje, że niby ta najbogatsza, czyli najmniej korzystająca z "OŚWIATOWEJ SUBWENCJI WYRÓWNAWCZEJ", gmina to nie Kleszczów jak poprawnie powinno być ale jakaś "Kleszczowa". Przydałyby się autorce korepetycje z ułamków i geografii.

 22. a r t u r r o s

  Edycja osobliwie karkołomna: Cytat: "Jak się okazuje, najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczowa. Jej wpływy podatkowe są ponad 80-krotnie większe od najbiedniejszego samorządu [...]"

 23. mark

  Mówiłem, że działania tej władzy sprawią - że to miasto i powiat przestaną istnieć. I co znajduje w sieci??? Przeczytajcie ! Kto wie - może moje życzenie się spełni??? Wszak silnego powiatu - nikt by nie ruszył a TU - dziadostwo - i prosze - co szykuje nam jedna słuszna partia. http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/cztery-miasta-zostana-przylaczone-do-warszawy-jeden-z,3992307,artgal,t,id,tm.html Takie są konsekwencje debilnego zarządzania. Śmiech i żenada, panowie i panie. To dopiero wam a właściwie nam - tu zrobią : zlewnie chlewnie śmieciarnie skład spalarnie - na wasze życzenie ! Brawo !

  1. a r t u r r o s

   Ustawa o związkach metropolitalnych weszła już w 2016 roku, ale na razie nie jest wykorzystywana. Po co pieniać ?

 24. mieszkaniec

  Oglądałeś wczoraj sesję? Jak przewodniczący z właściwą sobie arogancją darł się dlaczego śmieciarnia nie działa? Jak radny opozycji zapytał jakim prawem nie brany jest pod uwagę interes ludzi, którzy tam mieszkają i nie chcą tego smrodu obok to odpowiedź prawych była że większość ma prawo decydować!!! @mark jak większość zdecyduje to mogą ci obok płota zlewnie szamba otworzyć a ty g.... masz do gadania- taka logika naszej ,,większości '' decydującej - prawo silniejszego

 25. mark

  takich se radnych wybraliśmy . a ich ogłada i dbałość o dobro interesu społecznego topnieje z latami - przez które zasiadają w radzie. To trzeba punktować i pokazywać przed wyborami - bo ludzie mają krótką pamięć. Tak - masz zupełną rację. Nadzieja - że ten powiat rozwiążą - jak w linku piszą - a te gemby na które patrzymy ćwierć wieku - nie będą już na nic wpływu miały - na nic.

 26. a r t u r r o s

  Zniesienie powiatu - jakiś pomysł na wyjście z impasu, ale to raczej administracja czyli Rada Ministrów robi.

 27. mark

  Jakiego impasu? Przez 20 lat rozpiżyli powiat. Sprawili że jest tak słaby - że można z nim zrobić - jak widać- praktycznie wszystko: zwalać śmiecie, lokować spadochroniarzy, staiać aniołki z dupy- nikomu do niczego nie potrzebne, blokować budowe dróg, ściągać czołgi a zamiast trasy- która wprowadziłaby do miasta konkurencję i pracę- golić trawniki pod niby-parki, zrobić tu po prostu zakiździajec. A durni ludzie nadal wybierali do rad te siwe kadencyjne łby które zmieniają partie jak kameleony- zamiast pozwolić młodym na rządzenie. I wciąż tematy zastępcze: czołg, pomniki aniołki, necik. Powinni zrobić referendum w sprawie ripoka w sprawie poprawy komunikacji i drog.

 28. mark

  Niestety - wszystkie mają drogę - łączącą ze światem, we wszystkich coś sie tworzy, coś sie dzieje. Drogi - łączą i rozwijają. Puki burmistrzowie i siwe łby z rady i partyjni bmw - tego nie zrozumieją - zdychamy TU. Albo sie poprostu ich powywala na zbity ryj - zastępując młodymi niczym nie umoczonymi ludźmi - bez powiązań ciotków wujków szfagróf i temu podobnej sitwy. Wołomin już zdycha - to jest jego agonia. Takie są fakty.

 29. a r t u r r o s

  Zielonka ma to gdzieś - jeżdżą Pastuszków do Czwartaków i Żołnierskiej i mają wy**bane. Po co im DW 634 ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *