Sami dla siebie jesteśmy zagrożeniem

14

Palenie w starych piecach śmieciami lub opałem słabej jakości to wciąż ogromna pokusa zaoszczędzenia pieniędzy, której ulega wielu mieszkańców Wołomina. Z premedytacją narażając zdrowie i życie swoje oraz sąsiadów wybierają chwilową oszczędność środków, które i tak wkrótce wydadzą na leczenie swoich bliskich. Ten paradoks dotyka wielu miast Polski, choć szczególnie niezrozumiały jest w Wołominie – mieście posiadającym swoją własną elektrociepłownię, która dodatkowo obniżyła stawki za dostawę ciepła. Z prezesem Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie Jerzym Mikulskim rozmawia Julita Mazur. (…)

Jesteśmy uzależnieni od węgla?

– Węgiel jest podstawowym opałem, ale funkcjonują na rynku też pewne systemy wspomagające. Mamy jeden kocioł, który jest kotłem na olej i gaz. Możemy go używać poza sezonem szczytowym. W dzisiejszych warunkach rynkowych, jednak paląc samym gazem lub ropą musielibyśmy podnieść ceny. Póki funkcjonowały programy promujące alternatywne źródła energii, jak np. gaz, stosowaliśmy je. Jednak w tej chwili jeden GJ energii cieplnej wyprodukowany z gazu jest duży droższy niż z węgla.

Nie zapominamy oczywiście o alternatywnych źródłach energii. Dysponujemy prawie 600 m2 powierzchni solarów, które wstępnie podgrzewają nam wodę, używaną do systemu. Mamy też ogniwa fotowoltaniczne. Próbujemy więc różnych źródeł, by zoptymalizować koszty wytwarzania ciepła.

(…) Miasto się rozwija, więc musimy poszukać rozwiązania, które byłoby alternatywne, stąd nasze badania, zmierzające do wykorzystania od eko-paliw po RDF w Wołominie. Problemem jest pozyskanie odpowiedniego strumienia paliwa np. eko-paliwa (tzw. zrębków)  RDF czy innych, które moglibyśmy zagospodarować. Taka metoda byłaby dla mieszkańców bardzo opłacalna. Na razie jednak, póki nie mamy gwarancji takiego paliwa, plany wykorzystania tak nowoczesnych rozwiązań muszą poczekać na decyzję władz miasta w zakresie lokalnej gospodarki odpadami. (…)

Więcej na łamach Wieści.

14 KOMENTARZE

 1. Podziękujmy władza które tak negocjują że kupujemy najdroższy gaz w UE, przez co ludzie wolą babrać się w brudzie i pyle przy śmierdziuchach…
  Podziękujmy za sprawną rozbudowę potencjału energetycznego – budowę elektrowni atomowej, nowoczesnych bloków węglowych spalających czysto węgiel z polskich kopalń

  Odpi….cie się od ludzi których po prostu NIE STAĆ na inne formy ogrzewania niż palenie najtańszym miałem (Nota bene kto do k… nędzy kontroluje składy i jakość towaru co?)
  To nie są różnice w wysokości 15-30% tylko 200-300%

 2. Mamy obecnie mroźną pogodę, będącą skutkiem wyżu znad Rosji. Masy powietrza przesuwają się ze wschodu na zachód. W takiej sytuacji, wołomińska ciepłownia pracuje pełną parą. Proszę popatrzeć na komin ciepłowni, jak tony pyłu, idealnie rozpylane są w kierunku Wołomina, Kobyłki, Zielonki i dalej . Kominy naszych domów to „mały pikuś” w porównaniu z tym trucicielem..

 3. Och ty Karol, Smok reaktywacja. Po wpadkach Radwan eks burmistrz Mikulski zaczyna nabierać wiatru w żaglach. Kurs może być tylko jeden.

 4. @123 – 500% racji. Kto ma kase -pali drogim gazem . Kto nie ma – jara co mu pod łapy podejdzie – i nie ma sie co dziwować. Mielibyśmy inwestorów, dobrze opłacanych pracowników – to by palili gazem albo i zrobili se pompe ciepła. A że kasy nie mają – palą czym wlezie. Normalna rzecz.

  • Zdziwiłbyś się. Mam sąsiada, który wcale do biednych nie należy, a pali w piecu „wszystko co mu w łapy wpadnie”. Nie mam pojęcia co on wrzuca do pieca, ale śmierdzi na całą okolicę.
   Do gazu się nie przyłączał, bo przecież ma las i nie będzie płacił za gaz. Ale raczej „tym lasem” nie pali; drewno, tak nie śmierdzi. Uwagi nie skutkują.

   • No właśnie, normalna? Jest w Wołominie małe osiedle, wszystkiego cztery bloki, obok skweru imienia naszego pamiętnego księdza prałata. Część tych bloków jest podłączona do ZEC, reszta ma własne piecyki gazowe. Wokół dużo domów jednorodzinnych, wszystkie co najmniej 100 m kw, przeciętnie powiedziałabym 200 m kw, poza kilkoma starymi chałupkami, których się nie czepiam. Palą tam różnie, wieczorem śmierdzi niemiłosiernie. Na wielki dom jednorodzinny było stać, a na ekologiczne paliwo już nie. A co mają powiedzieć ci z tego osiedla? To są bogacze, bo gazem palą? Mieszkanko na kredyt, niedogrzane – tak to wygląda, a sąsiad z domku smieci pali. Ale i tak nikt nie przebije pana, co mieszka naprzeciw bramy do tego osiedla. Od wielu lat kopci, smród idzie prosto w drogę wewnętrzną osiedla, a on nie dość że truje mieszkańców, to jeszcze od nich pieniądze bierze za wynajmowanie im garaży. To dopiero ubogi człowiek!

 5. Obecna sytuacja pod wzgledem tego smogu nie jest wcale gorsza niż 5-15 lat temu. Jest nawet lepiej gdyż, mimo wszystko wielu ludzi juz nie pali w piecach plastikami i innymi tego typu odpadami,które sa oddawane w wyniku obowiazywania tzw. ustawy smieciowej. Podobnie duzo mniej tych odpadów jest porzucanych w lasach. Ludzie maja piece na paliwa stałe,gdyz jest to duzo tansze niz ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Jedynym wyjściem jest pomoc w wymianie pieców na efektywniejsze energetycznie,ocieplanie budynków co spowoduje mniejsza potrzebę palenia w piecach aby zapewnic właściwy poziom ciepła, pomoc w zmianie ogrzewania na gazowe i znaczace obnizenie ceny gazu. Na pewno nie można podnieść ceny wegla aby wyrównac to z ceną gazu lub pradu. Smog był nawet wiekszy a teraz jakies dziwne poruszenie w tym sezonie grzewczym i to w całej Polsce. Pozostaja jeszcze pojazdy,których przybywa cały czas i co wszystkie na paliwa ciekłe skasowac i dac ludziom auta na prąd?

 6. GRATULUJE NASZYM WŁADZOM SAMORZĄDOWYM CUDNIE DZIAŁAJĄCYCH SŁUŻB DROGOWYCH . OD 20 GODZINY SZKLANKA NA DROGACH I CHODNIKACH . JEŻDŻĘ PÓŁTOREJ GODZINY PO NASZYCH GMINNYCH LOKALNYCH DROGACH . ANI JEDNEJ PIASKARKI ANI JEDNEJ SOLARKI !!!!!!
  NIECH SIE TO MPO ROZPADNIE – TO NA WOŁOMIŃSKICH DROGACH BĘDZIE BEZPIECZNIEJ.
  ZA CO WY PIENIĄDZE BIERZECIE???

 7. HENIU NA PRZYSZŁOŚĆ – POSYPYWANIE NIECH PAN ZACZYNA OD DZIUPLI PRZY KOŚCIELNEJ – PROSZĘ PANÓW SZWAGRÓW TRAKTOWAĆ Z NALEŻYTYMI HONORAMI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj