Co zyskamy, co stracimy?

112

Ponieważ temat przyszłych rozwiązań, po wejściu w życie ustawy o metropolii warszawskiej wzbudza wiele pytań mieszkańców, postanowiliśmy przekazać je twórcy ustawy Jackowi Sasinowi. Odpowiedzi otrzymaliśmy od współpracownika posła – Ryszarda Madziara. (…)

Zmiany granic powiatów oznaczają dla mieszkańców konieczność wymiany dokumentów?

– Chciałbym zdementować informacje, które pojawiają się na ten temat. Nie przewiduje się żadnej wymiany dokumentów. Będzie to niepotrzebne na dzień dzisiejszy. Można dla przykładu powiedzieć, gdy ktoś mieszka w Zagościńcu w gminie Wołomin, powiat wołomiński,  jestem mieszkańcem Zagościńca lub jestem mieszkańcem gminy Wołomin, mieszkańcem powiatu wołomińskiego.

Po wejściu ustawy w życie będę ,,dalej’’ mieszkańcem Zagościńca w gminie Wołomin, ale również mieszkańcem miasta stołecznego Warszawa, który jako jednostka samorządu terytorialnego obejmie gminę Wołomin.

Starostwo wołomińskie zostanie przeniesione do Warszawy? Czy mieszkańcy zmuszeni będą dojeżdżać do Stolicy by załatwić sprawę, gdy dotychczas mogli to zrobić w siedzibach Starostwa?

– Urząd Starostwa przejdzie pod zarząd metropolii. Wszystkie sprawy, które dotychczas były załatwiane w starostwie będą tam dalej w nich realizowane. Nastąpią oszczędności w administracji w obrębie metropolii przestanie istnieć 6 rad powiatowych, w tym stracą racje bytu funkcje Starostów, wicestarostów, członków zarządu.

Co z pracownikami Starostwa?

(…)

Więcej na łamach Wieści.

112 KOMENTARZE

 1. Przestraszeni działacze polityczni i samorządowi wpadli w histerię.
  PO z Nowoczesna boją się o bufetową i jej urząd. Wspólnota broni stołeczków w powiatach, a burmistrzowie przestraszyli się podporządkowaniu radom miejskim.
  Jedyną niewiadomą jest termin wejscia w życie ustaw i rozporządzeń. O tym, że odbędzie się to w oparciu o ustawę metropolitalną z 2015 r. można zapomnieć. Warszawska metropolia jest potrzebna, choćby z uwagi na nierozwiązywalny przez nieudaczników problem drogi 634.

  • Kobyłka mówi tak dla metropolii . Nie będzie problemu z budową dróg, zintegrowana komunikacja i ceny . A że HGW wykurzą to i dobrze

 2. Pokazana mapka sprzeciwu jest tak prawdziwa jak jej autorka TVN. Aktywność spanikowanych pań i panów burmistrzów nie oddaje woli mieszkańców. Większość podwarszawskich gmin chce współpracy w ramach aglomeracji.

 3. TY co jesteś na tak. czytałeś projekt ? jest on sprzeczny z zasadami demokratycznymi i zdroworozsądkowymi, sam proces wyboru rady metropolii jest smieszny,. A co do Pani Prezydent to sama mówiła ze ona już ni kandyduje ze ją to personalnie nie dotyczmy. Ciekawe co ze szpitalem powiatowym co z PCPR-em co z policją, straż pożarna….projekt sasina to bubel

 4. Ta ustawa przypomina gniota jakim byla stara ustawa warszwska która powodowala inwestycyjny chaos. Zgodnie z ta ustawa mieszkancy gmin nie beda wybierac burmistrzow tylko rada. Metropolia to kolos na glinianych nogach. Sprawy komunikacji mozna rozwiazac bez takiego samorzadowego nowotworu, wystarcza odpowiednie porozumienia ktore juz czesciowo sa. Historia o bronieniu stolkow to typowy pisowski jazgot i postprawda. Mieszkancy odczuja w portwelu powstanie metropolii oczywiscie negatywnie.

 5. Jakim portfelu?? Podatki ci podniosą??? NIE – nie podniosą – bo podatki uchwala rada miasta. W Wołominie – ustaliła na poziomie najwyższych możliwych wskaźników jakie były dosępne . Więc nie piszcie głupot.
  Wesoła przeszła pod Warszawe – urzędu gminy tam nie zlikwidowali – kolejna bzdura.Choć na pewno – i miejmy nadzieje – część darmozjadow od parzenia kawy – znajdzie miejsce w PUPie. Oby!
  Ja – minusów nie widze.
  Plus – coś zacznie sie dziać – bo może jak zrobią droge -przyjadą inwestycje. Praca i zakłady.
  Na pewno polepszy sie komunikacja, będą autobusy ZTM. Może w końcu – jak w innych powiatach – puszczą SKMke. W końcu dzieci będą miały – być może – jeden bilet.
  Plus- największy – odspawają od stołków nierobów z rady powiatu i gminy – to ogromne oszczędności bo część procesu decyzyjnego – przejdzie do wawy – i w końcu będą podejmowane rzetelne mądre decyzje rozwojowe – a nie hamujące rozwój – to jest MEGA ważne: odspawać pozbawić władzy nad 50000 rzeszą ludzi – dla których od zmian ustrojowych – nic nie robili. Zresztą dlatego tak szczekają – np w Ożarowie – tam byli sami mundrzy samorządowcy. Zwykli normalni ludzie z gmin ościennych – są na tak. Prócz samorządowców-trzęsi-gaci.

 6. A co do tych rozwiązywalnych spraw komnikacji – Wołomin nie potrafi nadal rozwiązać problemu drogi 634 – żenada!!! Już raz miał wspólny bilet – później sie wycofał, później znów – negocjował i ma…. i tak w koło macieju: raz ma, raz nie ma. Podczas gdy inne miasta – słuszności tego biletu nie podważały. Ma być -i był cały czas. Nikt nie będzie patrzył na to co sie naszym włodarzom ubzdura – bo do pracy trzeba ciągle dojeżdżać a nie tylko wtedy gdy jest wspólny bilet . A to że raz na 10 lat pojade – choćby i na bemowo – wymienić dowód – problemu nie czyni. A gdzie teraz przenieśli energetyke – do Legionowa !! Dla budujących – to problem – i jakoś żadne władze miasta sie o to nie upominają żeby wróciła.

 7. Ludzie co wam da przyłączenie do Warszawy – Centralne sterowanie, adres Kobyłka- Warszawa, a drogę 634 też Wam wybudują centralnie ha, ha. Centrala będzie wiedziała, że ulice w Turowie, Nadarzynie i Kobylaku trzeba budować, ścieżki rowerowe itp. Centrala już była, ludzie nie dajcie się zwariować. Stołki były i będą, a Samorząd wybierają mieszkańcy jak im się nie podoba to mogą go zmienić. Centralnie nic nie zmienisz

 8. Nie znam jeszcze nowej ustawy warszawskiej i to nie ona jest najważniejsza. Interesują nas ustawa metropolitalna oraz ta o samorządzie gminnym. Metropolia przejmie zadania, które do tej pory realizował powiat, a gmina pozostanie gminą z dotychczasowymi uprawnieniami. Co robił dla nas powiat wołomiński najlepiej dowodzi obecna kadencja. W jej trakcie z własnych środków nie zrealizował na terenie naszej gminy żadnej inwestycji.
  Sprawy komunikacji rozwiązują nam inni. Marszałek do DW634 podchodzi tak samo od dziesięcioleci, a warszawskiemu SKM mazowieckie koleje podległe marszałkowi mogą buty czyścić. Najwięcej w temacie komunikacji Wołominowi pomogła spółka PLK i wcale, a wcale, nie z powodu zaangażowania naszych burmistrzów. Wspólny bilet po koordynacyjnych bólach powrócił wraz z większym zaangażowaniem budżetu gminy. Po wejściu do metropolii (powiatu) środki te w znacznym stopniu pochodzić będą z jej budżetu. Wybory do samorządu gminnego reguluje obowiązująca ordynacja, której to ustawy metropolitalne nie zmieniają. Mieszkańcy gminy Wołomin po wejściu do metropoli mogą przede wszystkim odczuć dużo więcej inwestycji o charakterze powiatowym.

 9. Tak tak zacznie sie dziac ale nic dobrego. Bedzie pat decyzyjny. Rolnikom zabiorą doplaty bo solectea przestana istniec. Dofinaowanoa z funduszy unijnych tez sa w takim ukladzie wielka niewiadoma na sama komunikacje ztmowi moze zavraknac kasy i taboru. Bedziemy musieli dokladac na inwestycje w warszawie a warszawiacy na nasze a nie dziwie sie im ze nie podoba im sie ten pomys bo to drugie janosikowe. Sam wybor rady bedzie niereprezentatywny np duże Legionowo bedzie mialo tyle samo radnych co male Zabki czy Kobylka. Burmistrzow bedzie wybierac rada nie mieszkancy. Dla czego mam wybierac prezydenta warszawy? Mam nadzieje ze pisiory sie przejada na tej ustawie i nawt gdyby ona weszla w zycie to nikt z nich nie wygra. Tak w ostatnich wyborach mowili i zapewniali ze beda sluchac suwerena ze nie beda bac sie refetendow a teraz co panicznie boja sie woli ludzi? Gdzie konsultacje rozmowy. A co do DZIELNICY Wesola ktora byla odzielna gmina miejska to jej mieszkancy zdecydowali ze chca byc dzielnica warszawy po zlikwidowaniu powiatu warszawskiego a no mieszkacy sulejowka wyrazili chec pozostania w powiecie minskim

  • @Radek nie pisz głupot. Pat decyzyjny jest wynikiem tchórzostwa, nieróbstwa i manipulacji. Struktura organizacyjna w gminach nie zmienia się i sołectwa pozostają. Dopłaty otrzymuje grupa zawodowa posiadająca areał, a nie mieszkaniec. Obecnie projektowana reprezentacja w radzie m.st. Warszawy premniuje gminy wchodzące do metropolii 32 do 18, a powód do sprzeciwu mają dzielnice. Gminy z obwarzanka wg obecnego projektu będą miały większy wpływ i reprezentację. O co jak o co, ale o tą zmianę absolutnie bym nie walczył. Następna bzdura to rzekomy wybór prezydenta gminy Warszawa. My wybieramy prezydenta metropolii, jeśli nie odpowiada to mieszkańcom gminy Warszawa to ich problem, niech walczą o swojego „burmistrza”. Guzik mnie obchodzi która partia rządzi jeśli robi to dobrze. Nikt nie jest wieczny.

 10. No – a teraz Sulejówek-PŁACZE!!!! Ale na otarcie łez – ta wicha jak ćwierć Kobyłki – ma SKM-ke i 3 autobusy ZTMu – a co ma Kobyłka, co ma Wołomin?? 17 różnych biletów jak sie chce do Warszawy dojechać.
  I nie spotkałem w Wesołej nikogo – podkreślam – nikogo – kto by powiedział – że ma gorzej niż przed wejściem do wawy. Znaczy – że jednak – im sie to wejście opłacało – a nie jak tu piszą – oportuniści – będzie gorzej. Nieprawda – gorzej to już w tym zakiździajcu chyba być nie może. Zobaczcie jak od 1990r w statystykach – ubywa ludzi w powiecie. Szpital?! – a niech go zamkną w cholerę – ktotam sie leczy??? Duchy czy trupy? Z niczym tam nie chodzę – bo ja raz z kleszczem poszedłem – to d dni se go po ich interwencji wyciągałem. Okulistyka – extra – był znajomy – nie widzi. SOr – kostnica. Zamykać to szybko.
  Samorządowcy – nie przekonacie ludzi do swojego. Mieliście na to 29 lat – i rzeście te lata przegrali. NIC w tym mieście i powiecie nie zrobiliście dla ludzi i nie macie sie co dziwić – że mają was dosyć. Po prostu dość.

  • Ty chłopie zanim użyjesz kolejny raz słowa oportunista sprawdź w słowniku jego znaczenie bo twoja wypowiedź brzmi co najmniej śmiesznie.

  • Senhor Mark, ja rozumiem, że ma Szanowny Pan prawo być idiotą, ale – upraszam – niech Szanowny Pan pisze PO POLSKU, Zrozumiale, nie bełkotliwie, niech nie używa słów, których nie zna. Wtedy będzie Szanowny Pan tylko NIEMĄDRY, teraz jest Szanowny Pan po prostu GŁUPI.
   Z pozdrowieniami

   Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Wielkiej Republiki San Escobar
   prof. dr hab. J. Maria Jose de San Trinidad y de Todos los Santos

 11. Dofinansowanie z funduszy unijnych???? O czym ty mówisz??? O tym że jak mikul schodził ze stołka w 2013 to nam chciał zafundować z unii kolektory – które inne gminy już wykorzystywały od 207 – bo od tego roku obowiązywał program?? To ie lat mieliśy w plecy??? Poza tym – na pozyskiwanie funduszy w urzędzie siedzą 3 osoby które pojęcia o tym nie mają – co widać – bo z dofinansowaniem funduszy – to niewiele sie tu dzieje. A można wiele: ścieżki boiska rowy drogi chodniki ocieplenie dachy piece….. Mówił ci o tym ktoś w gminie??? Nie – bo to trzeba wniosek UMIEĆ napisać jeszcze

 12. Widze ze mark reprezentuje czesc spoleczenstwa ktory lubi narzekać i ciagle mu piach w oczy. Typowy pis. ja jezdze do warszawy codziennie i na jednym bilecie 17stu nigdy nie kupowalem. To ze ty nie potrzebujesz szpitala to twoja spraw jest on potrzebny innym! Widzisz w wesolej byly konsultacje glosowanie a tu rzad suwerena chce pominąć a obiecywal dobra zmiane ale poki co jest dojna zniana . Za komunikacje przyjdzie nam wiecej placic bo bedzie pewnie jedna strefa a w budrzetach hula wiat bo 500 . Nie zrobi wladza referendum czego sie boi.
  Ps. Juz widze te glosowania w radzie metropoli jak radni warszawscy beda blokowac pomysly tych nowych warsiawiakow

  • @Radek nadal piszesz głupoty. Jeśli pojawi się bilet jednostrefowy to dopłacą do niego mieszkańcy dzielnic warszawskich. My w 2 strefie płacimy więcej i możemy tylko zyskać. Pytał Cię ktoś wiąrząco w przeszłości kiedy tworzył podziały administracyjne? Przeczytaj sobie ustawę metropolitalną z 2015 r., nawet w tam przewidziane referendum nie chroni przed włączeniem do metropolii jej przeciwnika. Referenda lokalne inicjują władze lokalne, co widzimy po Warszawie. Obawiają się ich, albo i nie burmistrzowie oraz radni.

 13. MARK ty chyba nie dojeżdżasz do Warszawy, zanim pogotowie z Warszawy do Wołomina dojedzie to zejdziesz, a chcesz szpital likwidować – powodzenia przenieś się do Warszawy

  • Do wołomińskiego szpitala dopłacać będzie metropolia (powiat). Ma też inne wyjście, zrobić w nim porządek czego nieudało się powiatowi Wołomin.

  • Szpital z transportem medycznym i ratownictwem nie ma nic wspólnego.

   Od 20 lat jakoś efektów powiatu nie widać (Adam Kopczyński, Konrad Rytel, Maciej Urmanowski plus paru innych)
   Jeżeli to tyle, że powiatowcy zasiedli jako posłowie.
   Ale dla mieszkanćów co ?
   Wystarczy popatrzeć na drogi gminne które przekwalifikowane na wojewódzkie i powiatowe są jakie są czyli w gorszym stanie niż w latach 70-ych kiedy służyły furmankom.

   Co jeszcze?
   Ekspresówka S8 z obwodnicą Marek zostanie otwarta w tym roku ale nie dla Wołomina ani Radzymina ani Zielonki bo nie będzie jak na nią wjechać .
   W sprawie drogi 635 natomiast jedynie protesty.

 14. Mark a ty to chyba widzisz tu swoje intersy ale zobaczymy jak w innych gminach zabiora doplaty w tym warszawie i metra , mowych autobusow i tramwajow nie bedzie to furmanka bedziesz do stolycy dojezdzal

 15. Problem z biletem polega nie na kasowaniu więcej niż 1 biletu jadąc okazjonalnie, ale wyłącznie na jego zaporowej cenie 210 zł miesięczny, jednorazowa podróż do Wa-wy (najszybsza pociąg ZTM) tam/powrót 25-26 zł. Czy supermetropolia to zmieni? Może tak, ale czy nie da rady tego rozwiązać na zasadzie odrębnego porozumienia?
  Szpital – po wizycie w tym miejscu przekonałem się o jego „renomie”. Jednak lepiej jeżeli on jest i miejscowe władze mają wpływ na to jak funkcjonuje. To w jakim stanie jest szpital i jak jest zarządzany można zmienić, przy odpowiednim zaangażowaniu ze strony samorządu i mieszkańców. Obawiam się, że supermetropolia zapomni o szpitalu i zamieni go w przychodnię.

 16. Ustawa, którą firmuje Pan Sasin pisana była przez pracowników MSWiA Pana Błaszczaka, a Pan Sasin nawet nie wie ile ma artykułów i słabo jest przygotowany, żeby jej merytorycznie bronić.

 17. Z metropolii – Już dziś jeździsz do Warszawy autobusem wprawdzie nie czerwonym i nie licz, że dostaniesz bilet z 1-wszej strefy. Najszybciej do W-wy, co by nie mówić Koleją. Ząbki i Warszawa -Zacisze mając czerwone autobusy wsiadają do pociągu KM

 18. Oczekuję od metropolii na alternatywne szybkie połączenie czteropasmową DW634 i SKM. Ceny oraz koszty transportu będą ujednolicone również w 2 strefie.

 19. skoro po wejściu do Warszawy będę miał nadal szpital, będę wybierał burmistrza, podatki mi nie wzrosną, chronić mnie będzie ta sama straż pożarna i policja, a jeszcze dadzą kasę na drogę do warszawy i komunikację to o co ten cały hałas samorządowców? Czyżby krzyczeli tylko ci, co stracą intratne posadki?

 20. Trafiłeś w sedno, Bez rady powiatu nasi wiekowi samorządowcy nie będą się mieli gdzie podziać. Zobacz kto zareagował na wołanie tego pana z bezpłatnej gazetki żeby mieszkańcy przyszli protestować przeciwko metropolii – NIKT nie przyszedł, bo mieszkańcy głupi nie są. Radni powiatu i zarząd powiatu będą musieli sobie znaleźć normalną pracę i stąd ten lament

 21. Z metropolii – Metropolia do szpitala ci dopłaci albo nie dopłaci. Pan Sasin i Uściński zainwestują w Ząbki, a reszcie dadzą na otarcie łez po 500 plus niech się chłopki cieszą.

  • @Grazia, sugerujesz, że wejście do metropolii zmienia organ włąścicielski szpitala? Pozostanie nim powiat i on będzie za niego ponosił odpowiedzoalność. Lepsze 500 plus od obecnej figi z makiem!

  • Pani wie,czy powtarza to co mówią politycy PO,N i Kod?Rozumiem,ze przeanalizowała Pani zapisy tej ustawy i jest pewna ze nie wiadomo co i jak? Pytam,bo sam nie mam takiej wiedzy, a sama koncepcja wydzielenia takiego obszaru wydaje sie słuszna i potrzeba dla dla rozwoju Warszawy i okolicznych gmin.

  • Nawet nie wiem kto a zwłaszcza czym zarządza.
   To czysto administracyjna postulowana zmiana ale powinno być co najmniej jednoznaczna co do kierunku.

 22. „W związku z tym [samorząd] stanowił rodzaj władzy lokalnej sprawowanej przez obywateli. Realizowali oni swoje potrzeby w drodze ustawodawstwa gminnego. Wskutek tego następowało zespolenie organów państwowych z samorządowymi, a więc współdziałanie władzy administracyjnej o charakterze centralnym z mieszkańcami gminy. W sumie samorząd stał się elementem struktury państwowej, stanowiąc jej cześć. Nie istniała zatem różnica pomiędzy administracją rządową a samorządową”
  prof. Jerzy Panejko na temat samorządu przed II WŚ, i potwierdzone w Konstytucji z 1935r

 23. L- ustawa jest do przeczytania na stronach Sejmu. Ja słucham co ma do powiedzenia PIS. PO, N i PSL i wyciągam wnioski.

  • Podziel się nimi. Chętnie przecztam. Mój jest taki, przeciwnicy z przyczyn osobistych szukają przysłowiowej dziury w moście. Nie twierdze, że ustawa nie ma braków. Według specjalistów są do usunięcia i nie zmieniają sedna tematu.

  • Projekt ustawy widziałem,ale nie ma tam konkretów i odpowiedzi na wiele pytań,dlatego ponawiam pytanie, skąd ta pewność?

 24. .. a za PRL-u chyba nie było lepiej. Zwolennicy Ustawy Metropolitalnej na brak wzorców nie mogą narzekać.
  Sedno tematu jest takie, ze władza samorządowa, nawet na poziomie osiedla, jest lepsza dla osiedla czy gminy niż władza państwowa.

 25. Do Radka i Grazi – interesów – to wy pilnujecie. Ale na pewno – nie mieszkańców. Ten szpital – to żenada – żadnej kontroli – potężne zadłużenie. Specjaliści?? Jacy gdzie??
  Ludzie – o czym wy mówicie: miasto i powiat pozbawiło nas opieki, inwestycji, komunikacji, pracy, dróg – szkół – to co ma być gorzej???!!! Zapuścili to miasto jak górnik szmate do rąk. Boicie – sie – i słusznie. Co do pisu: ich wybryki ripokowo-czołgowo -aniołkowo-500 – raczej mnie osłabiają – i chołdu im nie składam. Ale niczym nie różni sie pis od po – ten sam chłam – w innym opakowaniu. Więc od pisiorami mnie tu nie obrzucać. Moge być ….. co se tam chcecie – ale widać – że to pod waszymi tyłkami robi sie gorąco.
  Co do dojazdów – jeżdżę – co dzień – z Woli Grzybowskiej – bo jakoś—-lepszy dojazd. I szybciej ! A wolałbym ze Słonecznej – tylko z tej dziury – nie ma pociągu.Coś jeszcze? Co wy o dojazdach wiecie….
  29 lat już samorządowcy wołomińscy nam zmieniają na lepsze .Wystarczy sprawdzić ranking powiatów podwarszawskich. Na którym miejscu jest Wołomin a na którym Grodzisk czy Piaseczno. Albo Błonie – 40km od wawy położone. Gorzej nie będzie. I metropolia – to wielka szansa dla nas – i żebyśmy nie skamleli jak Sulejówek – (choć ten – ma ZTM – którego słuszności funkcjonowania w mieście nikt raz na jakiś czas nie podważa) że był czas i zaprzepaściliśmy szanse. Bo radni – wogóle mnie nie interesują – tak jak ich – nie interesują ich wyborcy

 26. Mark na pewno władza Centralna zrobi Ci drogę z Woli Grzybowskiej do Warszawy, życzę z całego serca. I temat podziału administracyjnego już mnie nie interesuje bo PiS zrobi co zechce, tak chciał LUD i dał większość parlamentarną. Teraz ważniejszy jest dla mnie parking w Kobyłce PARKUJ i JEDŹ bo pociągiem jestem szybciej w Warszawie niż samochodem, a niektórzy już protestują.

 27. Idziemy do metropolii i basta. Czasu i powodów do narzekanie nie zabraknie. Jedno jednak jest pocieszające. Powiat Warszawa, to nie zapóźniony i zapuszczony przez wszystkie ekipy Wołomin. Nawet nikt nie potrafi takich rozliczyć, co widać po ostatnich aferach. Ciągle ci sami zamieniający się miejscami nieudacznicy.

 28. I tu – masz moje błogosławieństwo. Też „parkuje i jade” Ale powiem Ci : Skm ka chodzi już z Sulejówka długo . W zeszłym roku zrobiono taki parking w Wesołej – przy stacji pkp. Jest tak duży że mieści nawet auta z blachami WWL. Wcześniej – ludzie parkowali w patykach – tak jak na naszej niewarszawskiej linii. Jeśli więc nadal chcesz parkować w patykach, wysiadać i wsiadać do auta w gumiakach – to obrałaś dobry kurs. Bo ja – po radnych i włodarzach wołomińca – raczej niczego dobrego się nie spodziewam. A już na pewno nie takich luxusowych parkingów jakie mają ludzie w Wesołej i woli grzybowskiej pod stacją pkp. Co do drogi – też sie mylisz. W tym roku wyremontowano odcinek drogi 637 – do granic warszawy. Tam gdzie jest obszar sulejówka – jest kartoflicho A gdzie wawa – stół bilardowy: z liniami skrajnymi i rozgraniczającymi jakich 634 za 300 lat nie ujży. Jak pisałem: możecie ogrodzić cały ten powiat i wołmin ostrokołem, fosą i drutem olczastym – i tak wam zostanie – już stworzyliście tu niezłą enklawę mazowieckiego zaścianka. Ale świat idzie naprzód . Gzie indziej będzie ZTM SKM dobre drogi, praca i rozwój – a tu – kibel. A ludzie na takie kible – nie sprowadzają sie. Porównaj ceny mkw nowych mieszkań. Ot – miara wartości powiatu

 29. Ja jestem za zmianami. Wszyscy głosowali na P.Radwan bo myśleli ze będzie lepiej a ona co robi? Madziar to miał ręce związane bo rządziło PO i nic nie mógł zrobić a pani Ela tylko pięknie obiecuje i nic z tego nie ma.

 30. tu nie chodzi o Radwan. Tu idzie o całość tych ponad 20 straconych przez wszystkich naszych rządzących lat. Lat – których już nie odzyskamy – a inne powiaty te szanse wykorzystały – co jasno w statystykach widać.

 31. Starosta Rakowski przez dwa lata nie wydał złotówki dla Wołomina co daje nam Powiat NIC…Ok daje robotę ludziom Wspólnoty Samorządowej..oj daje ..daje..więc walczą nie o mieszkańców Powiatu ale o własne przywileje..

 32. To podobno prawda ze jest we wspólnocie samorządowej, do nie dawna była także w PSL i w Jednym Powiecie. Obrotna kobieta.

  • Wspólnota powiatu wołomińskiego opanowana jest przez PSL, widać to po wyborach parlamentarnych i samorządowych. Tam, gdzie szyld Centrum Samorządowego nie może, Mazowiecka Wspólnota Samorządowa im pomoże.

 33. Cała ta metropolia to taki potworek. Sasin mysli ze ludzie juz go wybiora na prezydenta, a oby sie przejechał na tym. Czytając niektóre komentarze to widze zakompleksienie niektórych osób, które maja parcie bycia w warszawie, przecież możecie sie tam wyprowadzić nikt wam nie każe mieszkać w powiecie wołomińskim. I naprawdę naiwnością jest myślenie ze bedzie skm autobusy – a nasze gminy stac na zakup taboru ? a dw 634 jest wojewódzka wiec metropolia nic tu nie da. Taki mark- to przykład zakompleksionego słoika który chce być wasiawiakiem z pierwszego pokolenia 🙂

 34. Dyrdymały ANTOLEK pozostaw dla siebie, a Saszka z bufetową to bajka o złych wilkach i dobrych wróżkach. Opowiadaj ją dzieciom. W kompleksy wpędzają nas lokalni samorządowcy, oni z Wołomina zrobili wiochę. I twoje niedoczekanie, nieudacznikom Wołomina nie oddamy. My ich się pozbędziemy. Gdybyś wiejski głupku wiedział o tym, że w gestii metropolii są wszystkie drogi poza autostradami i S-kami nie pisałbyś bzdur o przyszłości DW634.
  Najwięcej szkody Wołominowi wyrządziło SKW Mikulskiego i WS Rytla. Radwanowej wystarczyły 2 lata aby podnieść szkodnictwo na wyższy poziom. Jeśli nikt nie przerwie jej rozpasania, to pogrąży nas do cna.

 35. Widzisz Antolku – głupiś – i nie ja ci to mówię. Ale – możesz walczyć o swój samorządowy stołeczek – nikt ci tego nie broni. A parcia na wawe nie mam. TU sie wychowałem i krew mnie zalewa jak porównuje inne miasta a w Wołominie największym pracodawcom jest Urząd Miasta. Po prostu – gdybyście dbali o rozwój miasta i powiatu – ludzie mieli by inne zdanie. A tak – mając w sercu lokalny patriotyzm – i widząc że wy sie do zarządzania regionem nie nadajecie – – bo zrobiliście tu zaściaanek mazowsza – ludzie szukają innych zarządców – i chyba słusznie – bo jak widać – po przejęciu terenu przez metropolie – nie będziecie mieć wpływu prawie na nic – co jest istotne dla tego miejsca i ludzi . Skończą sie lokalne układziki i interesy. Skończą sie władze tej wspomnianej Wspólnoty Samorządowej – blokującej od lat wszyyyyyyyyystko co prowadzzi do rozwoju.
  Grazia – szerokiej drogi – przyda ci sie

  • Burmistrz Radwan w kłamstwach i manipulacjach pokonuje już Himalaje. Nie pozostaje nic innego jak pozbyć się takiej włodarki jak najszybciej.

 36. 20 zmarnowanych lat Wołomina to tylko dzieło politycznych przepychanek i podziału społeczeństwa. Wcześniej komuniści i solidaruchy, teraz PO i PiS. Czy naprawdę nie da rady w tym mieście zrobić czegoś ponad podziałami dla dobra ogółu, zapominając o zaszczytach i walce o stołki? Zanim zaczniemy rozmawiać o metropolii, czy warto się dogadać jakie cele ma to miasto na najbliższe lata?

  • O wizji Wołomina trzeba było debatować lata temu. Wybierajcie tak dalej, a będzie tak samo git. Coraz większe bilboardy dbają tylko o to, by w kolejnym rozdaniu rozwiesić ich więcej. Żaden, dosłownie żaden, który już był, nie ma prawa w następnych wyborach zostać wybrany.

 37. Co zyskamy co stracimy? Zyskamy wspólną kasę z 33 gminami i Warszawą, a stracimy możliwość wypłacania diet radnym powiatu i zarządowi Starostwa. Nad czym tu debatować.

 38. Wejście do metropolii jest małym krokiem koniecznych zmian. Nie załatwia rzeczy najważniejszej tj. rządów dobrego burmistrza i odpowiedzialnej rady miejskiej. Trwanie burmistrza składającego same podpisy pod czymś pisanym i przygotowanym przez innych, musi wyborców powalać na kolana. Szczyt tych kwalifikacji przywołał @wky.
  Co robią radni? Afera goni aferę, a ci nic tylko debatują o zakończonych bądź rozpoczętych audytach, nawet o tych, których nie znają. Wieczny brak zdecydowania, odpowiedzialnych decyzji i konsekwencji w działaniu. Manipulowani oraz sterowani przez cwaniaków i cwaniaczki, zajmują się duperelami z własnego otoczenia i liczą na głosy rodziny oraz sąsiadów.
  Nie po oczach, ale po kieszeniach oraz dupach bili i biją nas tacy ludzie bez wiedzy, wyobraźni i polotu.

 39. Z prostym Ludem nie ma co dyskutować -sorry. Propaganda super. Żal, że nie mieliście stołków, trzeba było startować na Burmistrza, Starostę itp. wykazalibyście się swoją wiedzą i umiejętnościami. I czekam na realizację 634
  bo jak wiecie PIS z Kukizem ma większość. To czekam z utęsknieniem na realizację Waszych potrzeb Mark i Inni

  • „prosty lud” pyta, coś światłości naszych oczu w ustawach i projektach ustaw wyczytała takiego co pozwala Ci wypisywać takie brednie. Rządzą ci na których głosują tacy wyborcy jak Ty, a że pod innymi partyjnymi szyldami, no cóż, gdzie dwóch … tam trzy zdania.

  • Grazia,widać ze według Ciebie każdy kto ma inne zdanie niż Ty to prosty lud. Mieszkam w Kobyłce od urodzenia i nie mam ochoty sie wyprowadzać. Jednak Kobylka i inne podwarszawskie gminy tworzą z Warszawą układ naczyń powiązanych i na dziś zacieśnianie współpracy a pewnie w przyszłości nawet faktyczne dołączanie jako dzielnice jest nieuniknione i nawet konieczne dla rozwoju. Wiadome jest tez,ze Ci co maja władze w samorządach w większości bedą sie bronić przed taka zmiana,bo stracą w pewnym zakresie wpływ i władze. A prawda jest tez,ze w porównaniu do innych gmin(Pruszków,Grodziski), to Kobyłka i Wołomin wyglądają słabo zarówno pod katem inwestycji jak i miejsc pracy.

 40. Taka Grazia to nie Gracja, a Radwanel(l)a nie Barbarella. Widzimy, że nie tylko w głowach Nowoczesnym kobitom się poprzewracało.

 41. Prosty Lud to taki, który myśli, że jak zostanie włączony do Warszawy to nagle wszystko będzie miał co mu obiecają. Wołominem rządziła Wspólnota i PIS i co zrobiła nic. Jak ustawa byłaby dobra to już byłaby uchwalona. W ustawie nie ma nic jak pieniądze będą dzielone na poszczególne Gminy z ogólnego worka, tylko jak odwołać Burmistrza. PIS obiecywał konsultacje społeczne, a teraz co nocami uchwala ustawy. Jakby Burmistrzowie nie zaprotestowali nawet Ci namaszczeni przez partię rządzącą to i ten bubel by przeszedł.

  • O piękna „Gracjo”, radości naszych oczu, nie zawsze urodzie towarzyszy rozum. Prosty lud chce lepszych rządów niż te Wspólnotowe, PiSowskie i POrąbane. Projekt rzadko kiedy jest doskonały, został poddany zwyczajowej procedurze zmian oraz korekt. O podziale pieniędzy w ustawie dotyczącej ustroju nie ma mowy gdyż pojawi się w tej wprowadzającej. Ponadto odpisy budżetowe dla gmin znane są i nie ulegną zmianie. Wszyscy rządzący robią tak, aby im to pasowało, PiS nie jest ewenementem. Burmistrzowie zrobili raban, bo przestraszyli się wyborów pośrednich, w których chrakpę na burmistrza ma prawie każdy wybrany radny.

 42. Cóż droga Graziu – prosty lud Ci wszystko wyjaśnił. Masz czarno na białym – że normalni obywatele – nie stracą na planach metropolii. Wiem – że cię nie przekonam. Idź już, wyłącz komputerek, 10 jutro – pochwal sie wpisami to premię do pensji jeszcze może dostaniesz. Pa ! No chyba że poczte sprawdzasz. Sprawdź – w domu necik nie chula….

  • Mark, zazwyczaj się z Tobą zgadzałam, bo masz rację, że bez dobrej drogi dojazdowej zawsze będziemy pierdziszewem. Ale obawiam się, że nadzieje na poprawę sytuacji miasta po włączeniu go do metropolii są nieuzasadnione. Bo nie chodzi przy tworzeniu metropolii o rozwój terenów do metropolii włączanych, ale o siłę głosów bardzo zdyscyplinowanego elektoratu, który wybierze wiadomą opcję polityczną. Może coś mu się dostanie za to, ale będą to raczej resztki z pańskiego stołu, a to nie wystarczy, aby miasto podnieść z dna, na którym się od trzech kadencji znajduje, jeśli nie od czterech, a obecnie wzrasta, za sprawą nieudolnej Eli, starletki Edyty, kreującej się na archetyp skutecznego urzędnika, poziom zamulenia tego dna. Inicjatywa stworzenia metropolii padła we właściwym czasie. Wysoko oceniam działania obecnej prezydent Warszawy w sprawach inwestycji miejskich, szczególnie dotyczących miejskiego transportu. Ale wszelkie plany rozwoju odnoszą się do określonego obszaru geograficznego. Kilku kolejnych lat potrzeba i woli władz, aby kierunek inwestowania się zmienił. Weź jeszcze pod uwagę fakt, że najlepsze tereny inwestycyjne w Wołominie zajmuje centrum handlowe, a i z dostępnością energii elektrycznej dla przemysłu też jest problem. Ilu radnych będzie reprezentować Wołomin i jakiej oni będą jakości, jaką skutecznością wykażą się w walce o infrastrukturę komunalną dla Wołomina? Przecież nie w całym mieście jest kanalizacja, miasto tkwi na antypodach cywilizacji. Ktoś zechce inwestować w nadrabianie przez Wołomin zapóźnienia cywilizacyjnego? Ile mu to zwolenników przysporzy? Nie o rozwój gminy tu chodzi, ale o elektorat. Mierny, bierny, ale wierny.

 43. Jasne – że zgoda. Ale sytuacja w Powiecie jest tak beznadziejna – że ludzie nie chcą już tych władz – które tu są. Przykład – lata kadencji mikuli – i zjazd w dół. Kto zostaje burmistrzem – jego zastępca. Kto teraz stoji u steru – pani co z dumą oświadcza że zdobywała doświadczenie przy mikuli. Dla mnie to sytuacja , zabawna – bo co by było gdyby na rekrutacji na stanowisko głównego inżyniera w toyocie rektutował pacjent który nabywał doświadczenie przy odzyskiwaniu miedzi na złomowisku w bangladeszu. Bo przykład to dla mnie żaden. Dlaczego? A dlaczego producent ciastek z wołomina przeniuół sie do Ożarowa? I tak z wieloma innymi. Poza tym: rozpierducha huty ,stolarki, siupy z czołgiem aniołem i galerą. To nic dla ludzi nie zmieniło.
  A skoro tak – to kto by nie przyszedł – uwikłany jest w układ wołomiński – który ludziom – nic nie daje. By przeciąć ten gordyjski węzeł – lepiej już związać sie z metopolią.
  Mówisz – ochłapy ze stołu pańskiego. Jeśli ten ochłap -to będzie skmka i czerwoniak – to ja takie ochłapy chce. A z czasem – sam wojewoda pod naciskiem ztm te naszą nieszczęsną dróżkę wyremontuje. Bo na naciski ze strony władz wołmina i okolicy – nie mamy już co liczyć. Im 50 000 dusz do smarowania chleba masłem i szynką – wystarczy.Jak Ty do tego podchodzisz – nie wiem. Ale ja – mam w nosie kto mi zrobi droge – Trump, wojewoda czy Burmistrz. Ale na burmistrzów i wojewode – w obecnym systemie, sytuacji – nie mamy co liczyć. Poza tym – co 4 lata wołomin sie będzie zastanawiiał czy dopłacać do biletu – czy nie. Po co to komu?? Wszędzie jest – i nikt tego od lat nie kwestionuje. A tu – piniendzy ni ma…. Ale na pensje 6000zł netto – to mają. Dość wydawania naszych pieniędzy. Podatki płacimy według najwyższego wskaźnika – to mogę i w Warszawie mieszkać – nie będzie mi to przeszkadzać.

  • Zgadzam się w ogromnej części. Ale obawiam się, że te resztki samego miasta nie zmienią. Na pewno czerwony autobus mknący po naszej drodze i skm-ka są bardzo ważne, ale to jest bonus dla części mieszkańców aktywnych zawodowo, który niewiele zmieni komfort życia emerytów, osób w podeszłym wiek, ludzi mniej zaradnych życiowo.. Przede wszystkim nie ucywilizuje miasta. Nie zlikwiduje dokuczliwości braku kanalizacji, rozsypujących się domów komunalnych, dziur w jezdniach i chodnikach, nie stworzy nowych nawierzchni na ulicach typu kocie łby. Przed każdymi wyborami zabierałam głos w sprawie kandydatów i ośmielałam się stwierdzić, że największą bolączką tego miasta jest petryfikacja stanowisk. I karuzela stanowisk – też. Nie mamy autentycznych społeczników – ludzi z pasją, którzy mają wolę działania, a nie robienia kariery. Jednak nigdy w historii samorządu nie mieliśmy takiego zjawiska, jak mamy obecnie. Obecna burmistrz jest mistrzynią przechowalnictwa i asekuracji stanowiskowej. Zauważ, proszę, że wszelkie lukratywne posadki w mieście obsadziła osobami, które mogły się okazać przeciwnikami przy jej poważniejszych wpadkach. Wieloletni radny, także kandydat na burmistrza, przeciwnik RIPOK dostał posadkę w przedsiębiorstwie żywotnie zainteresowanym uruchomieniem tej instalacji. A czy on ma namiastkę kwalifikacji do zarządzania przedsiębiorstwem z potężnym finansowym obciążeniem? Poziom wiedzy radnych przemilczę. Oglądałam kilka razy transmisję z obrad, więcej nie będę, bo mi wiara w to, że człowiek to istota rozumna całkiej ujdzie… A kogo wyszukamy na eksport do rady metropolii? Kto będzie walczył o Wołomin? Ile się w metropolii wywalczy dla Wołomina, tyle będzie wywalczone. Ale problem jest w tym, że nie ma nikogo walecznego, który miałby ochotę pokazać pazury, rozum i wolną wolę. Tu jest poważne obciążenie metropolitalnego rozwiązania.

 44. Taa.. z tym ripokiem – to dosyć fajne posunięcie zeby zamknąć komuś gębę. Ale popatrz z drugiej strony: młody człowiek – sprzedawczyk – bo taką opinię miał już będzie – dalej nie zajdzie – nie u kogoś poważnego . Strzał w stope. Zmieni sie wiatr i wyleci jak szfagry. Szfagry – coś za coś – choć – i szczerze pisze – Rafała – to mi szkoda. Bardzo w porzo kolo. Ma potencjał. Kto wie….
  Natomiast co do reprezentacji w wawie. Wołomin to nie jest miasto idiotów – wbrew pozorom. Ufam , że jak przetnie sie ten zgniły gordyjski węzeł lokalnych niby-samorządowców – wiele młodych osób – mądrych osób – może chcieć zrobić coś dobrego dla świata w nadziei że ich nazwisko nie zostanie zmieszane z błotem – jak to sie teraz ma.
  Co do tych „resztek” – nie byłbym tego tak pewien. Młodzi ludzie sprowadzają sie tam gdzie jest dobra komunikacja nawet za cene droższych gruntów czy metraży. Gdzie – można spojrzeć na deweloperke. A nie wiele trzeba. Wołomin ma potencjał – przy umiarkowanych cenach metrażu i braku deweloperki – bo i zapotrzebowania nie ma. Ale poprawa komunikacji – sama ten ruch mieszkaniowy wymusi. Wiem – bo tak sie działo na południu i zachodzie – gdzie miasta zabiegały o rozwój dróg – i komunikacji.- czego włodarze wołomińscy – czynić – po prostu nie chcieli. Zobacz – Radzymin rozwinął skrzydła mimo że ze strony powiatu nic tam nie zrobili. Jedynie gddkia – stawia to miasto w czołówce najszybszego wzrostu gospodarczego w powiecie wołomińskim. Gdyby nie to – lipa jak reszta. Po drodze – idzie reszta – budowa i ludzie. W wołominie – nadal tego nie zrozumieją i tylko połączenie z metropolią da nam szanse. Zmienią się możliwości nacisku na przbudowe 634. Samo ztm będzie naciskać na wojewode i marszałka na przebudowe tej drogi naszej jedynej – bo przecież nie burmistrzowie wsi. I w końcu – przebudują te wieśniaczą drogę. Nie za 5 – to za 8 lat – ale przebudują. Ze strony Wołomina – nie widze poprawy nawet za 20lat. Innymi słowy – małą łyżką – ale w innej „zupie” – i jakoś wyjdziemy na prostą . Bo naszą „zupą” – to sie nie najemy. Już 28 lat sie nią karmimy – i co???
  -Pozdro!

  • W temacie komunikacji to się zgadzam. Ale pozostałe problemy starego Wołomina, tego bez kanalizacji, mogą pozostać nierozwiązane. Obecna ekipa aktywistów samorządowych tak łatwo nie ustąpi. Nie ma świadomości braku potencjału. Mityczne szwagry – dyżurni winni wszystkiego złego, co się dzieje w Wołominie, to,moim zdaniem, przejaw wyuczonej bezradności u mieszkańców, po raz kolejny oszukanych przez kandydata na burmistrza i kandydatów do rady. Wstyd się przyznać, że się źle wybrało, szuka się zastępczego winnego. Problemem z młodymi i mądrymi jest taki, że jeśli są mądrzy, to mają świadomość zapóźnienia, zaniedbań kilkukadencyjnych, starannie wyhodowanych, wypielęgnowanych i dopieszczonych, jak i świadomość dużych oczekiwań mieszkańców. To jest dość poważny ogranicznik chęci do działania. Bo kandydowanie i ewentualna wygrana jest jak nadstawienie policzka. Pozdrawiam!

 45. ale miedzy innymi oto mi chodzi – oni nie potrafią na takie rzeczy jak kanalizacja odwodnienia nowe drogi termomodernizacja – pozyskiwać chajsu z funduszy zewnętrznych a zadłużając budżet – całkowicie sie takich możliwości pozbawiają. Co więcej – mogą to robić do woli – Rostowski zniósł ograniczenia deficytu budżetowego – więc nad poczynaniami wołomińskich mundrych – nikt nie ma kontroli. Może właśnie potrzebują kontroli kogoś z zewnątrz- bo warszawka na pewno policzy każdy grosz

  • Wyliczy i na długo zapamięta każdy wydany grosz… Jakoś pozyskiwanie funduszy zewnętrznych nigdy nie było specjalnością Wołomina, specjalnością było raczej przegapianie okazji sfinansowania miejskich przedsięwzięć ze środków pomocowych. A jak się już coś z zewnątrz otrzymało, to jakoś nie widać oczekiwanych skutków i w perspektywie raczej zwrot tych środków widać, niż ich właściwe, z pożytkiem dla ludności, wykorzystanie. A tak na marginesie, wyszło już jakieś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy okazji internetu dla sołectw, albo RIPOK…

  • Kto pyta, nie błądzi. Kto szuka, znajduje. Może coś słyszałeś o oczekiwanym przez mieszkańców posunięciu władz lokalnych, a ściślej, o jego wykonaniu. Bo to jest oczekiwanie na cud. Nieudolna Ela nie ma odwagi tego zrobić, może mając nadzieję, że jeśli ona tego nie zrobi, to i inni też tego nie zrobią, bo rada wykazuje zainteresowanie ustaleniem winnych w sprawie internetu takie samo, jak zeszłorocznym śniegiem w Burkina Faso. Jest w tej wypowiedzi jedno słowo-klucz. „Cud”. To jest coś, na co mieszkańcy Wołomina mogą liczyć, niezależnie od jakości władzy wykonawczej i ustawodawczej na poziomie gminy. Teraz, w związku z planowanym włączeniem Wołomina do aglomeracji warszawskiej, spora część mieszkańców też liczy na cud. Cudem będzie przedterminowa zmiana składu osobowego władz gminy, zmiany osobowe, odejście tych, którzy nic nie mają do zaoferowania, oprócz własnych, niezdrowych aspiracji. Wydmuszek gminie nie potrzeba, sprzedawczyków też, promotorów siostry z kryminalnym epizodem – tym bardziej. A to są główni kandydaci do reprezentowania interesów mieszkańców na szczeblu metropolii.

 46. Tam ręka ręke myje. Niestety – nic mi sie nie rzuciło w tej kwestii. To jest tajemnica poliszynela – bo oni wszyscy wiedzą kto za co i w czym łapy moczył – ale każdy mając za uszami coś – nie wsadzi konkurenta , choć nienawidzi go szczerą złością – bo trzęsie własną pupcią – żeby mu sie posunięcie czkawką nie odbiło.
  Tak jak pisałem – to jest układ. Ja na zmiany licze po ewentualnym parasolu warszawskiego ratusza. Wcześniej – nikt obcy nowy młody świeży nie wejdzie w te buty – bo sie skaleczy .
  I tylko wtedy jest szansa na reprezentacje w ratuszu kogoś kto sie nie zdewaluował przez te pare lat niby-rządzenia.

  • Tak @mark, w tym jest problem właśnie, że w Ripok, internet szerokopasmowy oraz inne afery umoczeni są wszyscy (opozycja , koalicja i na pozór niezależni). Wyjaśnienie takich faktów jest proste. Trzymają się w szachu i mogą negocjować małe „geszefty”. Liczą na płynące z nich profity. Znana zasada „coś za coś” rządzi naszymi samorządowcami.
   Dobrze uzasadnione doniesienie oraz idące za nim zainteresowanie musi wymusić jakąkolwiek reakcję prokuratury. Dwa skierowane wnioski do prokuratury pozostają bez odezwy. Na podejrzenie radnych burmistrz natychmiast odpowiedziała swoim. W odniesieniu do zgłoszenia obejmującego Ripok, nadal nie wiemy nawet kogo i w jakim zakresie ma dotyczyć. Niejawność z jednej strony, no i kompletny brak zainteresowania z drugiej.
   Zaprzepaszczoną szerokopasmową szansę rozwoju gminy, komisja rewizyjna kanalizuje w monitoring urzędowych reklamacji. W świetle podpisanych dokumentów są bez najmniejszych szans na wstrzymanie zwrotu 3 mln dotacji. Taki sam protokół odbioru źle i niekomopletnie wykonanego zadania oraz złożony pod nim podpis, oceniony zostaje całkiem inaczej niż identyczny sprzed roku. Wystarczyło, że kolega przewodniczącego komsji, zaprzyjaźniony z szastającą podpisem dostaje fuchę w urzędzie, no i co, jej podpis przestaje być poświadzeniem nieprawdy (art. 271KK).

  • Niestety tego o czym pisze „ada” wejście do metropolii nie rozwiąże. Okazją i półśrodkiem byłoby rozszerzenie metropolitalnego referendum o odwołanie burmistrza oraz radnych (podstawą szkodliwe i nieskuteczne działania związane z Ripok oraz internetem szerokopasmowym). Pouczająca przestroga dla następców jest nieodzowna.

  • Powoływanie metropolii z założenia służyć ma awansom cywilizacyjnym. W 2014 roku (rządy PO) 38 gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisało porozumienie o współpracy w zakresie tzw. ZIT. Tym samym zasięg WOF ZIT objął Warszawę i 37 okolicznych gmin. Odpowiada to około 110% terytorium metropolii warszawskiej objętej obecnym projektem. Jego strategia nie stanowi żadnej tajemnicy, można ją łatwo odnaleźć. Nie ma potrzeby jej powtarzać w ustawie o zmianie ustroju M. St. Warszawy. Jeśli już, sam cel w ustawie wprowadzającej. Jedną z czterech gmin, która nie znalazła się w projekcie metropolii jest Radzymin.

 47. Po co tyle hejtu proponuję od razu SASIN zostaje Prezydentem Metropolii i tym samym obligatoryjnie wszyscy burmistrzowie 33 gmin to wyłącznie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, burmistrzem Wołomina zostanie oczywiście Madziar i wtedy również cała ziemia wołomińska będzie mlekiem i miodem płynąca. To przecież tylko o to chodzi reszta mało istotna PiS ma być aktualną wersją jedynej i słusznej siły narodu takie PZPR. Chcecie mieć Powiat Wołomiński w RUINIE to zróbcie sobie razem z SASINEM METROPOLIĘ PiS !!!!

  • Mieszkańcu Kobyłki od 30 lat, masz prawo robić idiotę z siebie, ale nie próbuj tego w odniesieniu do ludzi myślących. Reprezentacja burmistrzów będzie wyglądała podobnie do dzisiejszej chyba, że któryś podpadnie swoim mieszkańcom, tak jak burmistrz Radwan.
   Odsłuchaj relację z posiedzenia rady powiatu (link powyżej) i dowiesz się kto ma jedynie słuszne poglądy. Rządząca w powiecie koalicja chroni własnych dup jak Jaruzelski socjalizu. Przeciwko metropolii wypowiadali się się w większości radni, którzy reprezentuja gminy do niej nie wchodzące, a z wchodzących prezesi spółek ze strachu przed utratą stanowisk i parasola ochronnego (mandatu). Totalna opozycja nie chce dialogu, ona wystąpiła na ścieżkę wojenną, którą musi przegrać przez łgarstwach po które sięga. Jej ataki przynoszą skutek odwrotny, po ostatnich ekscesach PiS ma już 40% poparcia.

 48. Ruine z tego powiatu i miasta to uczynili nam nasi przeszli i obecni burmistrzowie i radni. Gorzej sie nie da – a więc nic do stracenia kompletnie nie mamy – bo niczego tu już nie ma.

 49. Grupa trzymająca władzę i stołki nie chce nic oddać i tylko to ją trzyma. Udupić innych, aby samemu żyć w dostatkach. Wysłuchałem nagrania z sesji rady. Nie mam watpliwości, jej szczytne ideały sięgnęły bruku.
  MWS, PO oraz jej przylepka SKW biją ludziom pianę w mózgu. Niestety PiS nie potrafił obnażyc ich łgarstwa. Na mój gust jest zbyt delikatny. Malwersacje, chamstwo i głupotę uczy tylko przyparcie prawdą do muru. Kombinatorów kładących się na jezdniach przed samochodami nie można podnosić, przetaczać takich pod krawężniki i jechać dalej.

 50. Dawno pisałem – mws i skw i ich wołomińscy baroni -w nosie mają rozwój. 50 000 dusz im wystarczy do dobrego życia. Ale fajnie – że sam sie przekonałeś. Tylko ludzie nie wszyscy o tym wiedzą. a co do delikatności pisu – jedni drugich trzymają w szachu i tyle.

 51. Do czego to podbne. KOD-ziarstwo w sejmie i na ulicach panoszy się i obraża rozumnych. Mistrzynie manipulacji chodzą w czarnych protestach pod rękę z zabójczyniami, a w procesjach z księżmi. Istna paranoja. Pani „NicoNasBezBas” tak samo uczestniczy w konsultacjach jak w doniesieniach na przekręty w jej urzędzie. Atakuje PiSiorów, a chroni Popaprańców. Zacieśnia nowoczesne więzi politycznymi haremami i żigolakami. O zgrozo!!!

  • hahaha, czego się czepiasz, stałości upodobań do czerni? Od żartów do powagi. Szukam i nie widzę dobrego rozwiązania przy tym składzie na obu szczeblach naszego samorządu. Metropolia to wielka niewiadoma, jednak lepsza od gnicia do kości.

 52. lekarz potrzebny natychmiast….. POWIAT WOŁOMIŃSKI BYŁ – JEST i POZOSTANIE PISOWSKIM CIEMNOGRODEM !!!!

  • Jeszcze chwila, a powiatu wołomińskiego nie będzie. Sfrustrowanych mieszkańców z Kobyłki, Marek, Wołomina, Zielonki, Ząbek, a może i Radzymina chętnie przyjmie Metropolia w Drewnicy. :)))))

 53. racja nie powiat a ZIEMIA WOŁOMIŃSKA a tak naprawdę ZIEMIA PISOWSKA !!!! ( a co do frustracji) to wręcz przeciwnie ubaw mam po pachy tak jak z MINISTREM MISIEWICZEM … kurw… kino za darmo CZOŁEM PANIE MINISTRZE !!!!!!…hahahaha

 54. Stanowcze NIE dla idiotycznych pomysłów sekty pis-owskiej. Nie robi ona tego dla dobra mieszkańców, a jedynie dla zdobycia kolejnych koryt, przy których będą mogli obsadzić siebie, swoje rodziny i swoich kolesi – ludzi bez wykształcenia i kompetencji. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w całej Polsce. Poza tym chodzi też o to, aby głosami zwolenników sekty zamieszkałych w podwarszawskich miejscowościach zdobyć władzę w Warszawie, marzy się to panu Sasinowi od dawna. Sekto odporni, a tych na szczęście jest więcej nie dadzą się nabrać na pis-owskie obiecanki.

  • Zdecydowane TAK. Rozwalić ten nepotyczny i nieprzydatny powiat. Z dwojga złego lepsza oisowska sekta od platformerskiej mafii. W najbliższych wyborach stracą obydwie. Nie ma obawy większości nikt z nich nie zdobędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj