Zamieszki podwarszawskie

35

Dla nikogo nie było tajemnicą, że odpowiedź na ubiegłotygodniowe działania koalicjantów z powiatu, będzie szybka. W ubiegłym tygodniu spanikowana do granic koalicja Powiatu współtworzyła briefing z udziałem wszystkich stacji TV, sprzeciwiający się tzw. ustawie metropolitarnej, zaś w miniony poniedziałek opozycja ściągnęła do sali obrad na sesję Rady Powiatu dziesiątki sympatyków ustawy, wyposażonych w stosowne transparenty. Co więcej, w poniedziałek miejsce stacji TV zajęło radio, bo „robotę robiła” ogólnopolska rozgłośnia. (…)

– To pomysł z innej epoki, z czasów, gdy zarządzano odgórnie. Już pytam, kto ma zarządzać wołomińskim MZO, Policją, Strażą czy Szpitalem powiatowym? – mówił Jerzy Mikulski, widząc z pewnością kątem oka, przybywających do sali kolejnych gości. Zarówno tych rozkładających kolejne transparenty, jak też tych bardziej mu znanych, samorządowców z Wołomina, Ząbek, Zielonki popierających powiększenie metropolii, a zatem likwidację powiatu wołomińskiego.

– Nie możemy nikomu odmawiać inicjatywy, a to robicie posłom. Czynienie zarzutu, że ich grupa nie może złożyć projektu jest niezrozumiałe, a to był właśnie projekt. Zbyt wczesna krytyka czegoś, co dopiero się rodzi, nie służy nikomu. Niezrozumiałe jest dla mnie, to że radni PiS nie byli zaproszeni na poprzednie spotkanie, choć znalazły się na nim media. Jesteśmy największym klubem w Radzie, takie działanie nie ma wytłumaczenia. Boicie się utraty stołków, spokojnie podyskutujmy, pomysł ustawy stanowił, że po złożeniu projektu zaczyna się dyskusja. Jej czas nie był ograniczony. Nie odrzucajmy samej inicjatywy nowej metropolii, spierajmy się o jej szczegóły o lepsze pomysły. Nic co zapisanego w projekcie nie jest święte. A Wy już na wstępie mówicie, nie bo nie. To nie jest dyskusja, apeluję wypracujmy lepsze rozwiązania – nawoływał przewodniczący PiS w powiecie, Ireneusz Maślany. – Na dziś zaproponowaliście przyjęcie partyjnego gotowca. Treścią identycznego do tych przyjętych w powiatach: legionowskim, otwockim. Jak to jest, że nie stać Was na to, by samodzielnie coś napisać? Pytam, czy mamy takie same problemy jak zaprzyjaźnione powiaty? To jest ściąga, partyjna ściąga bez podstawy prawnej – dopowiadał radny Maślany.

– Mam duży staż samorządowca i proszę nie przypisywać mnie do żadnej partii, bo w żadnej nie byłem i nie będę. Oceniam projekt przedstawiony przez posła Sasina z pozycji samorządowca – mówił wywołany do tablicy Jerzy Mikulski. – To nie jest protest przeciwko pomysłowi metropolii a przeciwko formie i trybowi jej wprowadzenia, bez upoważnienia, braku jakichkolwiek konsultacji, opisania zasad uposażenie samorządów, które mają w nim uczestniczyć – mówił nieco zirytowany radny Mikulski.(…)

Więcej na łamach Wieści.

35 KOMENTARZE

 1. Wszystkim polecam odsłuchanie nagrania z sesji. Pięknie tam mikule wypunktowali – zarzucając mu że sieje popeline a w ustawie jest napisane kto za co odpowiada, nad czym sprawuje zarząd i piecze. madzia przeistoczył sie z wilka w owce dając staroście brzeszczot do odpiłowania od stołka a radni ze wschodnich gmin powiatu zastanawiają sie nad tym co będą miały z przyłączenia metropoli do Wołomina. Ja odpowiem: NIC ! Ale będziecie graniczyli z gminami do których z czasem napływać będą ludzie. polepszy sie komunikacja i drogi. Z czasem – rozwiną się i będą potrzebowały kolejnych terenów do działania. Więc z czasem – zasiedlane będą i wasze regiony. Natomiast głosowanie na nie sprawi – że NIC NA PEWNO nie będziecie mieli jeszcze przez kolejne 300 lat – bo Wołomin nic wam nie da – bo nie ma z czego – wystarczy sprawdzić zadłużenie miasta,

  • W TYM WOŁOMISKIM ZASCIANKU STOŁKI SIE MAJA DOBRZE PEŁNO POCIOTKÓW I KOLESI NIEUDACZNIKÓW, KASTY SIE TWORZA Z AUTOMATU DO KORYTA I WCALE MNIE TO NIE DZIWI TYLKO ZEBY TE TOWARZYSTWO ZREALIZOWAŁO CHOCIAZ JEDNA INWESTYCJE RZETELNIE I FACHOWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Byłoby dobrze, gdybyś najpierw nauczył się myśleć i pisać poprawnie po polsku, a dopiero potem – zabierać głos. Na razie to tylko populistyczno-sasinowski bełkot….

 2. Panie Makulski ,,skącz waść wstydu oszczędź” działania jak zostały podjęte przez Pana jak został Pan radnym Powiatowym i wszedł w Koalicję z Elżbietą Radwan i Starostą Kazimierzem Rakowskim.
  1. Pana Brat rozpoczął pracę na wysokim stanowisku w Starostwie
  2.Pana żona wróciła do pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej
  3.Pan Został wice a następnie Prezesem ZEC Wołomin
  Troska o Powiat wołomiński i spółki miejskie jest więc uzasadniona.
  A gdzie w tym wszystkim troska o mieszkańców.

  • Jeśli to prawda, to znaczy że w Wołominie panuje nepotyzm. Elżbieta Radwan pozwala na kolesiostwo? Czy tylko koleżanki i koledzy mogą liczyć nań prace w Wolomińie? Co tu sie do cholery dzieje? Rozgonić to towarzystwo przy najbliższych wyborach!

  • To jest tylko jeden przypadek,takich lub podobnych historii etatyzmu w starostwie i urzedach miast i gmin jest duzo. A co Wy jesteście zdziwieni, powstała koalicja w powiecie ma swoje uwarunkowania.Moze ktos sobie przeanalizuje kazdy samorzad w naszym powiecie, poczynajac od starostwa i jego wydziałów, wszystkich urzędów miast i gmin w naszym powiecie. Podobnie sie działo i wczesniej, ale kazda kadencja jest gorsza.

 3. Starosta Rakowski zapytany na jednej z sesji rady Powiatu przez Pana Madziara ile powiat wydał na inwestycje w Gminie Wołomin w ciągu ostatnich 2 lat usłyszał ,,0 zł”
  Dwa lata bez inwestycji w mieście Powiatowym gdzie mieszka 1/4 mieszkańców Powiatu.
  Dlatego też …Tak dla Metropolii pogonić to towarzystwo.

 4. Najbardziej Podoba mi się hasło PRZYSPAWANI DO STOŁKÓW…. nic dodać nic ująć kwintesencja władzy w Powiecie wołomińskim.

 5. ale ustawka pisiorów wołominskich Rysio nie wytrzymuje ciśnienia i zrobi wszystko w obronie swojego guru. Tak chamskiej ustawki w wykonaniu PiS na terenie Wołomina dawno nie widziałem. Same tuzy i „prawdziwi mieszkańcy” trzymały te sztandary, a Rysio szalał na face. Ale Wołomin i okolice z tego słynie CIEMNOGRÓD PiS, który chciałby koniecznie wrócic do wołomińskiego koryta i chwyta się czego może….kino za darmo

 6. Śmiech jest ! Ale jaki śmiech będzie – jak tej wołomińskiej dziury nie włącz do warszawki. Mikul ogłosi sie chyba tu księciem – i to co najmniej. A co zrobił dla miasta i powiatu – nic. Przez 3 kadencje – nic. Uważam więc – że co by nie było – na takich włodarzach – nie ma co nam zależeć. Niech pakują toboły. A z warszawką – wolniej to wolniej – ale przestaniemy sie staczać w dół. A to dla Wołomina – już będzie postęp. Puki co – mamy piękne bezrobocie, super infrastrukture połączenia i wory kasy – dzięki tym włodarzom jacy byli. I jest szansa by strzelić se w kolano – mws i skw nam to załatwi.

 7. Już dzielicie skórę na niedźwiedziu.
  Czy ktoś zapytał się dlaczego Warszawa miałaby przyłączyć Was i inne gminy?
  Warszawa nie chce Wołomina i innych gmin

 8. „– Mam duży staż samorządowca i proszę nie przypisywać mnie do żadnej partii, bo w żadnej nie byłem i nie będę. ”
  Panie Mikulski, a jak to było z PZPR??? proszę sobie przypomnieć.

 9. Bajka – a burmistrz rozpoczyna proces budowy parku przy szosie – zamiast szose poszerzyć. Brawo ! Ich głupota w marnotrawieniu naszych pieniędzy – jest na prawde – bezgraniczna. ciekaw jestem, kto te śmieci z maka będzie zbierał. No i oczywiście czekam na pierwszy wypadek śmiertelny osoby biegnącej przez sose do parku z burgerami i colą – lub z powrotem. Kwestia czasu. O kradzierzy ławeki demolce – to wogólenie ma co pisać.
  Tak ! Igrzysk , pani burmistrz – igrzysk – nie chleba !

  • Zamiast tego parku proponuje obnizyc czynsze dla kupców i zakładów usługowych w centrum Wołomina i poprawic niektóre uliczki przy ul.Warszawskiej.

 10. @andy – równie dobrze mógł powiedzieć : mam wieloletni staż samorządowca i przez te dziesiątki lat – doprowadziłem ten powiat do ruiny. To ja ! Głosujcie na mnie ! Oklaski: klap klap klap

 11. Nierządem Polska Stoi
  Kondycyja stanu szlacheckiego

  Nierządem, powiedział ktoś dawno, Polska stoi.
  Gdyby dziś pojźrał z grobu po ojczyźnie swojej,
  Zawołałby co garła: wracam znowu, skądem,
  Żebym tak srogim z Polską nie ginął nierządem.
  Co rok to nowe prawa i konstytucyje,
  Ale właśnie w tej wadze jako minucyje:
  Poty leżą na stole, poty nam się zdadzą,
  Póki astrologowie inszych nie wydadzą,
  Dalej w kąt albo małym dzieciom dla zabawy;
  Założyłby naszymi Sukiennice prawy.
  Nikt nie słucha, żaden się nie ogląda na nie,
  Szlachta tylko uboga i biedni ziemianie,
  Którzy się na dziesiątej opierają części,
  I to ledwie, tak inszy stan Polskę zagęści.
  Mądry, możny, albo kto dostąpił honoru,
  Księstwa, grabstwa, ten wolen; niechajże poboru
  Szlachcic który nie odda, zaraz mu po szląsku
  Pozwy, egzekucyje ślą na onym kąsku,
  Że niejeden, niestetyż, z serdecznym dziś płaczem
  Z dziatkami cudze kąty pociera tułaczem.
  W.Potocki

 12. Wracając do tematu utrzymanie powiatu w obecnym kształcie nie ma najmniejszego sensu od 20 lat uwarunkowania radykalnie się zmieniły wokół Warszawy.Jest to jeden organizm jeśli chcemy dalszego zastoju zostańmy przy powiatach mówię to jako osoba z zewnątrz. Albo zmiany albo nic wybierajcie

 13. oni nic wybrać nie mogą. Jak już będzie możliwość – to ta najbardziej zurbanizowana część – o ile tu o urbanizacji może być mowa – powinna przyłączyć sie do wawy. Dla własnego dobra – nie dla dobra samorządowców którzy są tu od 20 lat i w żadnej parti nie byli – bo już pokazali – przez te właśnie 20 lat- na co ich stać. Bo w innych miastach to widać co sie zmieniło. W Wołminie – grzyb na ścianach tylko większy porósł i większa trawa na chodnikach i dziury w drogach. To ja już dziękuję za takie 20 lat samorządzenia. Starczy wam.

 14. Pisowska Polska to jedyny kraj w którym za robienie z siebie idiotów otrzymuje się rocznie prawie 1,5 mln złotych z podatków obywateli (czytaj odlotowa podkomisja Antoniego Smoleńskiego)… a w tym roku 2 mln. złotych i to jest oczywiście normalne ….tamci kradli, a ci uczciwie rozdają nasze pieniądze swoim. Teraz powiat wołomiński fatalny zlikwidowac, a jak w poprzedniej kadencji 2010 – 2014 rządził nim PiS na czele ze starostą wielebnym Piotrem obecnie posłem PiS to było cacy.

  • Powiaty były do 75 roku i po 98 – od stycznia 1999 roku.
   Ale faktycznie- te kilkanaście lat to głównie administrowanie tym co peerel zainwestował.

   A powiat wokół Warszawy istniał jeden a nie tak jak jest teraz – 10 różnych.

 15. Niech rozwalą jak najszybciej ten powiat obłudy , partyjniactwa i tworzenia koalicji na okoliczność wyborów , gdzie celem jest załapanie się na stołek , za wszelką cenę . Przykładem jest sam Rakowski , który wcisnął się na listę PIS , a później na PIS się wypiął . Nie chodzi mi już tak o PIS , jak o to , że tacy ślizgacze i oszuści wyborczy , powinni być eliminowani z życia publicznego . Takiemu już nikt nie powinien uwierzyć , bo zdradził raz dla swojego interesu , zdradzi i po raz drugi i trzeci .
  Poza tym on nie jest dla mnie starostą , bo dla gm. Dąbrówka nie dał i nie zrobił nić . NIC . Takiego miernego starosty to jeszcze nie doświadczyliśmy .

 16. Pan Ireneusz też mi autorytet a nie chciał swojego 5% jak miał zwyczaj żądać będąc u władzy?
  Tylko żeby nie było tak że jak już wejdziemy do metropolii i okaże się że mimo wszystko PIS nie obsadził stołków swoimi to czy nie pojawi się kolejny pomysł żeby to wszystko cofnąć. Nie przemawia do mnie też argument o tańszych lepszych dojazdach do Warszawy, bo nowy tabor kosztuje a nikt nam raczej nie sprezentuje takiego dobrodziejstwa za darmo. A co do perspektyw rozwoju regionu przyłączenie do metropolii zupełnie nic nie zmieni. No i jeszcze jedno, jako peryferia metropolii czy nie zostaniemy potraktowani dosłownie i nie zasypią nas śmieci z Waszawki. Co do przyspawanych do stołków to tak było jest i bezie i najlepsza reforma tego nie zmieni bo jak ja komuś dziś, coś to on kiedyś coś mi.

 17. Ale pic polega na tym – że trwając w tym maraźmie – który mamy od 20 lat – to na pewno na 100% nic sie tu nie zmieni. I to – w tym układzie jaki mamy – jest pewne. TZN – twoim zdaniem – lepiej mieć 100% pewność że sie nic nie zmieni – i będzie dalej kibel – niż zmienić na cokolwiek innego panujący tu układ??? Chore to chyba. Bo ja wierze – że gorszych włodarzy to już nie będziemy mieli niż ci z wołomińskiego zabetonowanego układu.

 18. Feralna trzynastka radnych powiatowych ewidentnie z rozumem jest na bakier. Nie dość, że powtarzają po innych pierdoły, to się jeszcze pod nimi podpisują. Jak to możliwe, że wieloletni radni, wójtowie i burmistrzowie nie znają obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń? Rozumiem, że może się nie podobać zasięg metropolii oraz likwidacja powiatu (stołków). Jednak opowiadać farmazony o zamachu na uprawnienia gmin oraz próbie ich ubezwłasnowolnienia mogą tylko upośledzeni umysłowo. Na tyle co poznałam projekt ustawy niczego takiego tam nie ma. Amatorom kwaśnych jabłek marzą się konsultacji, ale w nich nie uczestniczą, wręcz od nich uciekają. Co tu jest grane?

  • Jeszcze raz przypominam art 15 proponowanej ustawy, no na pewno będzie prawo do wszystkiego. Gratuluje czytania ze zrozumieniem. Tego typu art. istniały jeszcze przed Gierkiem !

   • Najwyraźniej piszesz o rzeczach, których nie rozumiesz. Koordynacja z art. 15 ograniczona jest do działań miasta stołecznego określonych w pkt 1 art. 11, tj. ponadgminnych spraw publicznych o znaczeniu metropolitalnym. Natomiast pkt 2 art. 11 wyłącza z zakresu działania metropolii zadania określone w odrębnych ustawach m.in. ustawie o samorządzie gminnym. Zapisy projektu ustawy metropolitalnej tej nie zmieniają. Dlatego @Robert wewnętrzne prawa i zadania gmin, art. 15 przywołanego projektu nie ogranicza.
    Zakładam, że teraz możesz się wypowiadać nt znajomości tych fragmentów projektu ustawy o zmianie ustroju miasta stołecznego Warszawy. Co było przed Gierkiem nie ma w opisywanym przedmiocie najmniejszego znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj