Będzie metropolia? Konsultacje czas zacząć

54

W czasie, gdy przeciwni włączeniu Wołomina do metropolii warszawskiej burmistrz i starosta ogłosili spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami, swoje konsultacje kontynuuje także PiS. Jednym z koordynatorów kwietniowej akcji konsultacyjnej jest były burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, który opowiedział red. Julicie Mazur, jak wyglądać będzie proces dialogu z mieszkańcami gmin około warszawskich, w tym powiatu wołomińskiego.

Wygląda na to, że właśnie teraz rozpoczyna się decydująca walka o metropolię. Konsultacje w tym samym czasie zapowiadają burmistrzowie i wójtowie, jak i przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W Wołominie na nowo rozgorzał konflikt pomiędzy dawnym a obecnym włodarzem.

– To jest konflikt pomiędzy nowoczesną wizją Wołomina, którą staram się przedstawić w swoich informacjach prasowych i spotkaniach z mieszkańcami. Jest to wizja samorządu gotowego na wyzwania i szanse, które niesie ze sobą Metropolia Warszawska – to znalezienie się w grupie samorządów, które mają szanse na dynamiczny rozwój.

Natomiast pogląd obecnych władz samorządowych Wołomina i Starostwa jest bardzo prosty. To trwanie w stagnacji, utrzymanie obecnego status quo, czyli wpływów w samorządzie – strasząc mieszkańców Wołomina i Powiatu metropolią, podając często do publicznej wiadomości nieprawdziwe informacje na temat wpływu ustawy na życie codzienne mieszkańców. (…)

A co w sytuacji, jeśli w danej gminie przeważająca większość ankiet będzie negatywnie oceniać projekt metropolii?

– Uwagi te zostaną poddane analizie przez ekspertów i zostanie rozważona możliwość uwzględnienia ich w przygotowywaniu ustawy.

Legionowo w niedzielę jasno opowiedziało się przeciwko metropolii. Czy zdanie wyrażone w referendum będzie dla twórców metropolii wiążące?

Pamiętajmy że mieszkańcy Legionowa wypowiadali się w sprawie projektu ustawy, którego kształtu docelowego na dzień dzisiejszy jeszcze nie znamy. Wydano kilkaset tysięcy złotych z lokalnych środków, aby przeprowadzić zmasowaną kampanię wśród mieszkańców przeciwko metropolii. Teraz pojawia się kolejne pytanie: czy pomysłodawcy chcą przeprowadzić kolejne referendum z chwilą przygotowania kompletnego projektu ustawy?

Tak jak początkowo, nadal 33 gminy pozostają w grze? A może w procesie pracy nad ustawą o metropolii i w wyniku spotkań z samorządowcami wykluczyliście już którąś z nich? (…)

Więcej na łamach Wieści.

54 KOMENTARZE

 1. Samorządowcy – zawsze będą przeciw – bo ucina sie im dostęp do koryta.Natomiast mieszkańcy – powinni być tylko i wyłącznie ZA – bo to jedyna w tym czasie szansa na rozwój dróg komunikacji , tańszych biletów, miejsc pracy. To – że Legionowo jest przeciw – nic nie znaczy. I tak zostanie wchłonięte przez wawe – bo domy przy modlińskiej powstają jak grzyby po deszczu. Jeszcze pare lat temu wawa płudy – to był koniec świata. Dziś – dzielnica willowa. I to ciągnie w kierunku Legionowa. Granice między nim a wawą – wkrótce się zatrą. Natomiast granice między Wołominem a wawą – tylko się pogłębiają. I nie są to tylko granice terytorialne ale kulturowe społeczne i ekonomiczne. A to wszystko właśnie przez zaniedbania – stagnacje i brak rozwoju jaką zafundowali nam włodarze od 1996 roku albo i dalej. Nie wiem co madzia mówi do ludzi – ale bez względu na to co paple – tu- go popieram. Metropolia – to jedyna szansa rozwoju dla Wołomina – bo samorządowcy – niczego nam tu nie zmienią.

 2. Ciemny pisowski lud mysli ze Warszawa to panaceum na bolączki tego zakiździelca, że tam jest wór bez dna z kasą i jak za pstryknięciem palca znikną wszystkie problemy tej cebulandii . Prawda jest inna to nic nie zmieni a jak nie zmieni to po co przepłacac. Ale dla zakompleksionych trollow pisowskich bycie warsiawiakem da 100 do lansu

  • @mark <>. Ustawa metropolitalna została uchwalona przez Sejm poprzedniej kadencji, ale nie wprowadzona w życie przez mających większość w obecnym Sejmie. Jeśli proponuje się coś zgoła lepszego, to <>, należy pokazać to czarno na białym ( założenia, podsumowanie konsultacji, ocena skutków regulacji w tym finansowych przede wszystkim ).
   <>

  • Popieram metropolię obejmującą Wołomin. Bez Kobyłki tego nie będzie, dlatego ktoś z nas musi być niezadowolony.

 3. Skoro to nic nie zmieni, to wole miec lepszą komunikacje, więcej busów niż utrzymywać wołomińskich nieudolnych niby włodarzy. Po co im kieszeń napychać naszymi pieniędzmi- skoro to nic nie da? To już lepiej żeby NAWET w wawie ulice zrobili- niż naszym samorządowcom miał sie wysypywać nasz wspólny pieniądz z ich kieszeni.

  • @mark #Samorządowcy – zawsze będą przeciw – bo ucina sie im dostęp do koryta#.
   Ustawa metropolitalna została uchwalona przez Sejm poprzedniej kadencji, ale nie wprowadzona
   w życie przez mających większość w obecnym Sejmie.
   Jeśli proponuje się coś zgoła lepszego, to #Nie wiem co madzia mówi do ludzi – ale bez względu na to co paple – tu- go popieram.#,
   należy pokazać to czarno na białym ( założenia ustawy, podsumowanie konsultacji, ocena skutków regulacji w tym finansowych przede wszystkim ).

   #Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;
   Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
   Nową przypowieść Polak sobie kupi,
   Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.#

 4. Konsultacje nic nie zmienią bo ludzie tego nie chcą. A przez trzy tygodnie to nie da się dobrze skonsultować przebiegu gminnego rowu o fundamentalnych zmianach nie wspominając.

 5. Panie Janie, przecież w tym zakizdzialcu – gorzej być nie może. To co to za różnica dla nas gdzie zostaną przekazane nasze pieniądze? Jeśli mieli by je przejeść nasi samorządowcy- to ja wole żeby za mój grosz zrobili ścieżkę rowerową w rembertowie albo na ursynowie. Kiedyś z niej skorzystam. Ale jak nasi radni to przrżrą- nikt nie skorzysta prócz nich. To ja wole korzyść dla społeczeństwa. A radni- do roboty!

 6. Jakby ci Saszkin kazał napisać tak dla metropolii w Związku Radzieckim to też byś pisał.
  Klasyczny przykład manipulacji i grania na nastrojach społecznych idealnie wpisuje się w serwowany nam codziennie populizm.

 7. obywatel, Saszkina mam dokładnie tam gdzie ciebie i zgraje twoich samorządowców. Głęboko. Aż musze węgiel brać. Nie interesuje mnie kolor – ale pomysły.PO coś mówiła w kwesti metropoli – ale zamilkła. * lat miała na poprawe stanu.Pis-uary – widać mają większą siłę przebicia. Wołomin powinien dawno bratać sie z wawą tak jak to jest w piastowie, konstancinie pruszkowie piasecznie – i legionowie – też – gdzie autobusy ztm jeżdżą już od lat, i ludzie nie zastanawiają sie czym mają czym do pracy dojeżdżać i nie myślą czy sie tam osiedlać. Tu – ludzie wciąż myślą nad wyborem – bo do Ząbek – ztm jeździ a do Wołomińca – nieeee. NAtomiast – to co powiedział saszkin w kwestii przejęcia co niektórych dróg do kompetencji wawy – bardzo mi sie podoba bo 634 wyszłaby z pod władania wojewody – oby jak najszybciej ją poszerzyli – co zaprzepaścili – twoi samorządowcy wydając pozwolenia na budowe w pasie drogowym. Bo to starosta taki papier wydaje. Twój – wołomiński. A teraz Ząbki Zielonka Kobyłka – kiszą sie w oparach ołowiu. i spalanie wychodzi 15l/100km. I tak co dzień od 5.45 – 19.00. A do tesco lidla i biedry – dostawy tylko w niedziele bo w tygodniu spalanie wychodzi im jak w czołgu t-34. To – zrobili przez lata – twoi samorządowcy. i Jak któryś korytko straci – dzięki ci Panie.

  • @mark klekoczesz od rzeczy jak stara furmanka.
   Jak myślisz że zaraz po wejściu do metropolii problemy zapyziałej mieściny 40 kilosów od centrum się rozwiążą to się grubo mylisz. Już widzę jak wielka metropolia przekieruje fontannę forsy wprost do prowincji daleko na obrzerzach.
   Buahaha naiwne marzenia!!! Nikogo taki Wołomin nie będzie obchodził, faktycznymi prominentami środków pozostaną tak jak jest obecnie duże dzielnice Warszawskie a my dostaniemy od pisiorów tyle co i dziś czyli figę!!!

 8. mieszkańcu , z lipin starych do pałacu kultury – jest 25km. nie 40. 40 – to jest do Grodziska Mazowieckiego – w którym na odpis z księgi wieczystej 7 lat temu – czekałem 1h słownie: jedną godzinę. W Wołominie w tym czasie – była to abstrakcja. I dziś jest. Dzięki samorządowcom. 40km – jest do Mińska Mazowieckiego – którego dynamika rozwoju 12x przewyższa wołomińską – dzięki samorządowcom. Nie pisz mi że tu będzie gorzej jak wejdziemy do metropolii – bo to fałsz . Gorzej to będzie zostawić powiat we władaniu sitwy która pije z tych ludzi od ponad 25 lat – nic w zamian nie dając.

  • Mark,lekko przesadzasz i chyba przyszła wielkomiejskość Wołomina zawładnęła Twoją duszą i ciałem pewnie też. Legionowo ma miejskie autobusy od 20 lat z okładem, bo jak dobrze pamiętam, w 1992 roku już były. Legionowo nie pozostaje w tak głębokiej zapaści cywilizacyjnej, jak Wołomin. Zlepia się urbanistycznie z Warszawą, ale na formalnym połączeniu już wiele nie zyska, a pewnie mając świadomość konieczności dzielenia się z bardziej zaniedbanymi okolicami i kosztowną budową metra, woli zadowolić się swoimi własnymi środkami. Lepszy wróbel w garści…

 9. Masz racje. Ale to dzięki mądrości samorządowców – ponad 20 lat temu – i dobrej komunikacji – w Legionowie jest tak jak w Wołominie może będzie za 25. Dzięki komunikacji – znane z jednostki wojskowej i fabryki namiotów – która się zawinęłą – miasto nie stało się sypialnią ale dobrze funkcjonującym organizmem – oddzielnym od wawy. Obecnie można to obserwować na przykłądzie Mińska mazowieckiego i Nowego Dworu. Popatrz gdzie były te miasta 10 lat temu. W dodatku są na osi nie 25 a 40 km od wawy. Jako trzecie Można do nich dodać Grodzisk. Przede wszystkim dobry transport, komunikacja – których nasi samorządowcy przez ponad 25 lat istnienia samorządu – załatwić nam nie potrafili i nadal nie potrafią. Co do zarzutów o wielkomiejskowość….są takie wiochy jak Gołków, Bielawa, Głosków, Bobrowiec Chotomów Wieliszew, Józefosław. Nie są duże – a dzięki komunikacji rozwijają się pięknie . Kto widział – ten wie. Nie ma tam drapaczy chmur a przedszkola i żłobki powstają z potrzeby a nie – bo jeszcze tego nie ma.

  • W Wieliszewie jestem przejazdem 3 razy w tygodniu, tam jest wygodna sypialnia z niezłą podmiejską komunikacją. Warto pojechać trochę dalej, w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego, bo tam rosną jak grzyby po deszczu domy jednorodzinne. Porządnie wygląda Nieporęt. Serock też warto wymienić jako to miasto, które wykorzystało swoją szansę. A szansą na rozwój Wołomina jest totalna wymiana kadr, nie tylko w Wołominie, ale we wszystkich miastach przy tym dukcie, co robi za drogę wojewódzką.

 10. Podróżuje po okolicy od 17 lat. Znam te miasta. wiem jak tam było , wiem co się dzieje wokół wawy ale i na dolnym śląsku i pod gorzowem wpl i w elblągu…. no taka praca. Dlatego pisze: ludzie pojedźcie i zobaczcie – to też Polska – a jednak – tam – sie rade da, tam można, tam sie chce – A w Wołominie – NIE. Zaraz jakiś mundry napisze – to sie tam przeprowadź. Nie – nie przeprowadze sie – bo skoro tam jest Polska – to tu też . Skoro tam samorządowcy dają z siebie wszystko a nie fundują sobie większe grabie – to i niech tu tak będzie. Dlatego – będę o tym pisał – żeby ludzie wiedzieli – bo nie wszyscy wiedzą a część nawet myśli – że taki syf to nie tylko w wołominie jest – ale wszędzie. A nie- tak nie jest!. I wiem , że takie pisanie – najbardziej boli właśnie tych cudnych samorządowców – którzy na tydzień przed wyborami gotowi nam wszystko obiecać łącznie z biletem na I klase na Tytanika a 3 dni po wyborach – wiadomo. I wiem że pierwszym impulsem – była komunikacja. Skoro samorządowcy w tej kwesti – nic od lat nie robią – to warto postawić na inną karte. Bo jaka będzie – nie wiadomo – ale wiadomo – że ta ktorą graliśmy do tej pory – jest przegrana na pewno.

  • Planowana przez PiS metropolia warszawska nie jest dla poprawy poziomu życia mieszkańców okołowarszawski miast i wsi, ale po to żeby Sasin i jego przydupasy przejęli władze w warszawskim ratuszu. W istocie ma powstać superpowiat, a gminy pozostaną tak, jak dotychczas. Jeżeli ktoś uważa, że ten superpowiat bedziew panował pieniądze w wołomińskie szambo to jest naiwny. Z wypowiedzi niektórych przedmówców wynika, że ciemny lud wszystko kupi.

   • Teoria o przejęciu władzy w Warszawie przez PiS wydaje mi się mocno naciągana. W Warszawie zawsze wygrywało PO, w większości powiatów podwarszawskich PiS. Ale jeśli wierzyć wikipedii w Warszawie jest 1.748.916 mieszkańców, na terenach podmiejskich aglomeracji (bez Warszawy) jest 894.414 mieszkańców. I jak niecały milion może przegłosować dwa miliony?

   • Na HGW/PO nigdy nie głosuje 100% Warszawy, co najwyżej coś ponad 50% co daje jej zwycięstwo. To znaczy że pozostałe 40% jest jej przeciwne i wystarczy 100-200 tys. głosów żeby przegrała, wywiązała się druga tura i skumulowały się głosy niezadowolonych przeciwko zadowolonym.

 11. Xyz napisał wszystko w temacie. Reszta to wyssane z palca marzenia. Wystarczy 5 min zastanowić sie nad sutuacją. I RIPOK otworzą dla mieszczan.

 12. Tak jak napisał już ktoś powyżej pobudki wprowadzenia nas do metropolii nie mają nic wspólnego z polepszeniem naszych warunków a jedynie o przejęcie władzy.
  Z informacji jakie dopływają do mnie to bez względu na wyniki konsultacji decyzje już zapadły a tzw. konsultacje są tylko mydleniem ludziom oczu.
  Osobiście do końca nie mam sprecyzowanego poglądu na to czy chciałbym być w metropolii czy nie. Bo powstają pytania co z wysokością podatków i cenami gruntów.?
  Czy włączenie do metropolii spowoduje że inwestorzy chętniej napłyną na ten teren? – przecież teraz też mogą tu napływać a jakoś się nie garną przecież włączenie do metropolii nie skróci czasu dojazdu do Wołomina choćby transportu.
  Jedyny dość ciekawy argument to komunikacja miejska która ma być tańsza i dochodzić również do Wołomina ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę ze wiąże się to z zakupem dodatkowego taboru i zatrudnieniu kolejnych ludzi w ZTM a przecież nikt za darmo takiego prezentu nam nie zrobi więc de facto czy ten transport będzie tańszy?
  I kolejne pytanie czy w związku z zamknięciem wysypiska w Radiowie Wołomin jako flanka zewnętrzna nie zostanie potraktowany jako nowe wysypisko i czy nie zasypią nas tony śmieci, no chyba że ktoś zainwestuje w nowoczesne przetwórnie śmieci tak ze 150 mln dolarów co przyniosłoby nawet dochód, ale kto miałby wyłożyć takie pieniądze a potem czerpać ewentualne profity?.
  Jakoś do tej pory nie usłyszałem rozsądnego argumentu który przekonałby mnie o słuszności takich przedsięwzięć. Nawet forma wyboru włodarza też nie wiele zmieni bo jeżeli na radnych wybierzemy ludzi z tych samych środowisk to oni na burmistrza wybiorą swojego i wcale to nie musi być po myśli hołdujących temu pomysłowi.
  Jak na razie ani pan Mikulski, wielki reformator i dewastator wołomińskiej strefy przemysłowej ani pan Solis ani pan Madziar z ładną buzia pustką w głowie i przybocznym Sasinem nie zrobili nic konkretnego dla miasta. Póki co to naliczyłem że w Wołominie w ciągu ostatnich 15 lat upadło co najmniej 4 duże przedsiębiorstwa że o kilkunastu a nawet kilkudziesięciu mniejszych firmach nie wspomnę.
  Pani Radwan miota się i dość nieudolnie próbuje poukładać ten cały bałagan, ale niektóre jej decyzje również te personalne są co najmniej nietrafione choć jak rozumiem łupy po wyborach trzeba było podzielić.

  I dość smutna konkluzja wszystko to tylko bicie piany a decyzje już i tak podjęto na Nowogrodzkiej 84/86 ot co.

 13. O śmieciach – to już było – to zasługa wysłanika z nowogrodzkiej – madzi i syfka – którego chachment kryje elcia. Gdyby chciała – to zakwestionowałaby wszystkie – wszyściuchne jego decyzje – od zmiany decyzji środowiskowej na terenie składowiska – do teraz. Ale tego nie zrobiła. Bo nie chciała, bo syfek ze szfagrami załatwili jej stołek – więc przyklepywała wszystko – co tu Pisać: ręka rękę myje???? Przeanalizuj se to. Co do inwestorów – oni potrafią liczyć. Cegła czy worek cementu – i tu i w Wesołej czy Piasecznie albo Legionowie – kosztuje tyle samo. Ale postawienie domu . czworaka – bardziej sie będzie opłacało wszędzie – ale nie w Wołominie. Przez brak dobrego transportu i komunikacji – tu za metr deweloper weźmie mniej a i tak sprzedawał będzie budynek 3x dłużej – dlatego mało jest inwestorów w powiecie wołomińskim a w piasecznie – tłuką się między sobą o ziemię rolną. Banki też patrzą w jakim czasie inwestycja zostaje spłącona i na tej zasadzie – deweloper może uzyskać jeszcze korzystniejszy kredyt – zamiast gnić wieki z inwestycją w wołominie. No ludzie liczyć umieją.

 14. Śmieciowiska w Michałowie – też nie będzie . Piszą o tym w wieściach z Halinowa. Bo jak zwykle – nasze wołomińskie władze podjęły decyzje a później podjęły konsultacje. Tak jak by najpierw zjeść obiad i zapytać co będzie dziś do żarcia. W Wołominie to normalne – ale wyższe urzędy – już ten sposób działań naszej władzy na terenie michałowa – zakwestionowały. Poczytajcie troche.

 15. I pojawia się pytanie , czy tej samej analogii , władze wyższego szczebla nie powinny zastosować do śmieciowicha w wołominie??

  • Nie mogą bo my po wejściu do metropolii będziemy wąchać odór ze śmieci przez dziesięciolecia.
   Takie jest przeznaczenie Wołomina. Szkoda ze pani burmistrz nie zablokowała tego choć mogła.

 16. no ale to właśnie jest jej zasługa – że nie chce tej inwestycji zablokować – tylko łyka bagno w które wpędzili ją syfek z madzią. Kto jej zabroni pisać pisma??? Ona nie chce tego zrobić. Poprostu – taki układ. Sitwa wołomińska. Dlatego – nic tu sie nie zmieni puki sitwie nie wytrąci się całkowitej władzy z lepkich łap.

  • Zgadzam się, Jagodziński z Madziarem byli pomysładowcami RIPOK, ale końcowym realizatorem była nieudolna RadwanEla. Pod jej nadzorem przyjęto i rozliczono niekompletną inwestycję, dodatkowo niezgodną z decyzją środowiskową.
   Masz też rację @mark, że w gminie i powiecie rządzi sitwa. Wymieniają się stołkami, trwają i szkodzą. Na tle podwarszawskich gmin Wołomin od 20 lat cofa się w rozwoju. Radwan otoczyła się nieudacznikami i klaką. Przez dwa lata nie rozwiązała w mieście rzadnego poważnego problemu. Politykuje i koncentruje się na umacnianiu pozycji przed nadchodzącymi wyborami.
   Na awanturze z metropolią straci. Nie ma siły, PiS ustawę uchwali, a Sasin awanturnicy odpłaci pięknym za nadobne. I dobrze, bo nie dba o gminę i jej mieszkańców.

   • Szwagier te swoje wywody zachowaj dla siebie. RIPOK zaklepywali Syf i Rysiek. Nie dopowiadaj sobie cwaniaku historii niezgodnych z faktami.
    Klaka Jagody straciła stołki i teraz ujada po forach. Śmiechu warte!

   • Dlaczego kłamiesz @mieszkańcu i głupcze. Na 14 stronie raportu http://wolomin.org/wp-content/uploads/2016/08/Raport-z-konsultacji.pdf odnajdziesz informację „05.09.2014 – zawiadomienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wołominie o rozpoczęciu robót budowlanych w dniu 12.09.2014 r. • 10.03.2015 – odbiór prac budowlanych ZZO MZO Wołomin inwestor – wykonawca ”.
    Budowa trwała 6 mc-y z czego do burmistrz Radwan należał nadzór przez połowę tego okresu. Ona też odpowiada za odebranie i rozliczenie budowy niezgodnej z decyzją środowiskową oraz warunkami przetargu. Z tego powodu utajniony jest ostatni audyt obejmujący zakres budowy oraz jakość wykonanych prac.

 17. Wiesz – nie wiem jak będzie. Rozumiem – po trosze – że ludzi e boją się metropolii i odpływu pieniędzy. Ale czego się tu bać??? My swoich pieniędzy nie widzimy od 20 lat – i jakoś każdemu dobrze. Od 20 lat rozdają nam przegrane karty. Czas zmienić talię – mimo że nie wiadomo jaka będzie – wiadomo – że ta którą teraz gramy – jest na pewno dla nas przegrana. To czego sie bać? Nie rozumiem . No – samorządowców – to rozumiem . Jak bym siedział 20 lat na stołku i nic nie robił a na koncie górka- to szczekałbym – 4x bardziej, bidulki….

 18. Proponuję wszystkim wsłuchać się w słowa niechcącym wejść do Warszawy ze zrozumieniem. Każdy z nich nie neguje potrzeby metropolii, tylko neguje sposób procedowania. Nie można robić coś bez uzgodnienia z zainteresowanymi. Bez późniejszej możliwości negocjacji poszczególnych spraw. Gospodarka nakazowa już była. Ale patrząc na obecny rozwój decyzyjności klamka już zapadła.

  • Konsultacje i uzgadnienia przeprowadzqa się z zainteresowanymi. Rozmowy z kombinatorami z powiatu oraz gminy do niczego nie zaprowadzą szczególnie gdy wlaczą o swoje stołki. Burmistrz Radwan cały czas prowadzi własną grę.

 19. Radwan burmistrz która nie odniosła ani jednego sukcesu i nie rozwiązała ani jednego problemu postanowiła walczyć z Jackiem Sasinem a cel w tym wszystkim ma jedynie jej pelńomocnik Dziąba Bartłomiej. 2,5 roku tragicznego zarządzania. Ta kadencja jeszcze wiele lat bedzie odbijała sie czkawką.

  • Remont 30 ulic w jednym roku oraz konsultowanie problemów z ludźmi nie można nazwać sukcesami!
   Kiedyś szło 5 ulic na rok a jak coś się ludziom nie podobało i podskakiwali to zaraz szczuto ich sądem i policją.
   I to były czasy!!!

 20. to razm będzie …5,6 takich kadencji – a trzewia u większości – na miejscu. Wołominiacy – to silny naród jednak.

 21. słyszeć, a przeczytać to dwie różne rzeczy. Gdzie można o tym przeczytać i nie chodzi mi o fora, wypowiedzi ekspertów czy inne źródła. Mam na myśli jakiś tekst nazwijmy to urzędowy. Gdzie o tym rzeczowo i zrozumiale piszą? Jak to ma wreszcie wyglądać? Czy te konsultacje to dla picu – konsultacje dl konsultacji czy coś z tego wyjdzie?

  • Jeśli poza ujadaniem umiesz czytać skonfrontuj zapisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.) z projektem ustawy o zmianie ustroju m.st. Warszawy. W razie braków w zrozumieniu lub wątpliwości, zleć i opłać prawną opinię.

   • @azorek widzę, że Apostata musi nad oddanym psiną mocno się pastwić. Z główką coś nie tak? Nie wiesz już za co i kiedy szczekać. Biedaczyno przypadkiem nie wyj do księżyca, bo michy nie da i pogoni precz.

 22. kultura godna króla, a obycie – pozazdrościć. Erudycją i słownictwem @abc powalasz na kolana. Jak rozumiem – ty rozumiesz, więc spoko, będzie dobrze. Znowu ciemny lud ma to kupić?
  Jak dla mnie nie odpowiedziałeś na pytanie, tylko szczeknołeś koleś pod nosem. Podatki podatkami, a wydatki wydatkami. Wielkich wydatków po zmianie to bym się nie spodziewał. A jak nie zwiększą wydatków, czyli kasy na nasze drogi, mosty tylko na pomosty, żeby połączenie z w-wą niby lepsze było, to po co nam taka metropolia? Będziemy kolego partycypować w kosztach utrzymania W-wy, czyż nie? to i ustalone przez gminy podatki nic nie uchroni przed wydatkami na w-wę. Jak nie mam racji to po co to całe zamieszanie?

  • Warszawa poradzi sobie i bez gminy Wołomin, a w powiecie rżną nas na okrągło. Z tego co wpłacimy otrzymujemy niewiele pod warunkiem dodatkowego dofinansowania. Tak jest od samego poczatku. Radnych powiatowych interesują jedynie fuchy w spółkach. Mikuski tak jak inne leśne dziadki rżną głupa i udają że coś mogą dla nas zrobić. Metropolia daje szanse na zmianę. Goorzej niż jest nie będzie.

 23. a teraz w utrzymaniu czyich kosztów partycypujesz? Podpowiem ci: swoich nieudolnych samorządowców – i nic od 25 lat – z tego nie masz, Nie masz dwupasmowej drogi – tak jak inne powiatowe miasta, nie masz kolejki SKM, nie masz autobusów ZTM, NIC ! A dobra komunikacja i drogi – napędzają rozwój. Nasi samorządowcy tego nie rozumieją – więc mi ich nie szkoda. Zresztą podatki – to już ustalili na najwyższym przewidzianym prawem – poziomie – więc nie podniosą więcej. Nie pisz bzdur – przeczytaj to co ci wyżej wskazali.

  Olać samorządowców – Wołomin do metropolii !

 24. Dawać do metropolii!!! Ja wam obiecuję wszystko będzie za darmo!!! Metro będzie, tramwaje będą, pendziolino będzie. Podatków żadnych nie będziecie płacić a drogi same się zbudują i to bez żadnych utrudnień.
  Śmieci promem przez rów do Norwegii popłyną a smród co poprzedni włodek zafundował zamieni się Koko Szambel numer 05-200
  Ja wam to ludzie zapowiadam że już za cztery lata Wołomin będzie pęmpem świata!!!

  • a już myślałem, że zrozumiałem. A tu taki wywód znalazłem:
   „Zapytaliśmy posła PiS, co sądzi o pomysłach, które pojawiają wokół projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Jego zdaniem duży sens ma idea utworzenia województwa warszawskiego……”
   a później dodaje ten poseł, co z ziemi wołomińskiej się wywodzi, że „nie podoba mu się propozycja, by dzielnice Warszawy były traktowane jako gminy, a miasto jako powiat i dodaje, że rozbicie Warszawy na gminy już przeżywaliśmy i to się nie sprawdziło, ponieważ Warszawa jest jednym organizmem miejskim, bardzo silnie już zunifikowanym – mówi ten poseł. Nie wiem czy wie co mówi. Czyli jak okoliczne gminy wejdą do metropolii, to będziemy w gminie Warszawa?
   i znów: „W jego opinii, dzisiaj próba rozdzielenia znowu miasta na kilkanaście niezależnych gmin nie byłaby dobra, bo skończyłaby się niemożliwością realizowania dużych inwestycji w Warszawie, rozbiciem pewnych zadań, które są realizowane na obszarze całego miasta”
   Żeby nie było, to cytuję części z wywiadu.
   Chyba się pogubiłem. To jak wejdziemy do tej metropolii to będziemy tymi oddzielnymi gminami czy nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj