Ogromne pieniądze na muzeum w Ossowie

61

W minionym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej podało publicznie to, co było wiadome już od kilku tygodni. Kiedy gmina odda Skarbowi Państwa działkę w Ossowie, MON wyłoży 100 mln zł by zbudować na niej Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Chwilę po ogłoszeniu decyzji, w rozmowie z Julitą Mazur fakt ten oficjalnie skomentował dla Wieści senator RP prof. Jan Żaryn.

Po ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wołominie, kiedy klub PiS poinformował pozostałych radnych i władze miasta o propozycji MON, nie ukrywano zaskoczenia, a nawet niedowierzania. Pisaliśmy o tym w maju. W minioną środę jednak oferta ministerstwa stała się czołówką wszystkich ogólnopolskich mediów.

– Dziś Ministerstwo oficjalnie wyjawiło informację do tej chwili poufną, że będzie budowane muzeum w Ossowie na planach, które swego czasu przygotował zespół z ówczesnym burmistrzem panem Ryszardem Madziarem na czele. Dzięki temu, że do końca roku funkcjonuje jeszcze zgoda na jego budowę i można rozpocząć prace, ministerstwo podjęło męską decyzję, że jest gotowe wyasygnować tak poważne środki finansowe, na muzeum honorujące Bitwę Warszawską 1920 r. Ja się oczywiście bardzo cieszę i mam osobistą satysfakcję, ponieważ z grupą radnych PiS i panem Leszkiem Czarzastym na czele, Rada podjęła uchwałę o gotowości przekazania wspomnianej działki na rzecz Skarbu Państwa, a konkretnie Ministerstwa Obrony Narodowej. Daje to możliwość rozpoczęcia budowy, a jednocześnie przecina pewne spekulacje związane z poszukiwaniami najlepszego, najgodniejszego miejsca, by to muzeum powstało. Mamy rok 2017, więc trzeba było podjąć taką decyzję.

Oficjalnie znamy więc zarówno miejsce wyznaczone pod budowę , jak i wygląd bryły budynku. Do tej pory propozycji było bardzo wiele.

– Rzeczywiście, było kilka propozycji, jak choćby propozycja pani burmistrz, która chciała, by muzeum powstało w Ossowie, ale na innym terenie. Ale ten teren nie jest przygotowany w żadnym stopniu do realizacji jakiegokolwiek zadania inwestycyjnego, w związku z tym nie była to koncepcja do końca możliwa do zrealizowania.

Podobnie jak ta, by powstało gdzieś bliżej Radzymina. Tam także burmistrz nie potrafił znaleźć  jednoznacznego miejsca, więc trzeba było te dywagacje odstawić gdzieś na bok, a wrócić do tego jedynego pomysłu, który swego czasu był dziełem poprzedniego burmistrza Ryszarda Madziara i wspierającego go pana Maksyma Gołosia- dziś starosty pruszkowskiego. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ wiąże się z postacią ks. Ignacego Skorupki i jego bohaterską śmiercią. (…)

Więcej na łamach Wieści.

61 KOMENTARZE

 1. Da MON??? czyli że będzie tam być może muzeum bitwy warszawskiej – ale na pewno nie zapomną o „poległych” w innej „bitwie” – no bo nie katastrofie przecież.

 2. Madziar powinien odpowiedzieć za dopuszczenie skandalicznych projektów przejść i tuneli w Wołominie. Jedyne co potrafi PiS, to grzebać sięw nieboszczykach, bitwach i zamachach. A żywi niech sobie sami dają radę

 3. Wstyd dla Ossowa do Pomnik Bolszewików,
  Pomnik na sumieniu ma Jerzy Mikulski, który jak często powtarza Burmistrz Elżbieta Radwan JEST JEJ MENTOREM . Nic dziwnego że jak mentor niewiele zrobiła dla Ossowa. Gdyby nie lokalni przedstawiciele samorządu na czele z byłym Burmistrzem Ryszardem Madziarem o muzeum w Ossowie można było by pomarzyć.

 4. Bucmistrz Ryszard Madzair i Posel Piotr Uciński BRAWO! To ONI osobście przekoali Ministra MACIAREWICZA do muzum wed;lug projektu Burmistrza Mardziara.

   • Po co pani Kamila pisze komentarze skoro nie ma pojęcia o czymkolwiek?! jak byś interesowała się trochę gminą to byś miała pojęcie o ludziach których widać na zdjęciu. Pozdrawiam tych panów serdecznie,brawo chłopaki!!!

   • Jak ktoś wart kojarzenia to kojarzę. Trzeba zoś dobrego zrobić dla społeczeństwa, które się reprezentuje aby być szanowanym. Nie tylko pomniki na każdym rogu. Niedługo zabraknie miejsc i ulic do nazwania.

   • Toż to nasi dobrodzieje co w poprzedniej kadenturze wyprowadzili powiat na szczyty gospodarczego i kulturalnego rozwoju! O jak nam się dobrze żyło ! Ripoki się budowały, stoki narciarskie miały być!

    i galerę ku uciesze miejscowego kupiectwa udało się przyklepać! Ta galera to sukces nad sukcesami!

    Paru kupców poszło z torbami ale za to ile miejsc pracy, jakie wsparcie zagranicznych szmateksów!

 5. Litości. Dziury w drogach, budynki komunalne – porażka, żadnych inwestycji sportowych na przestrzeni wielu lat, oprócz basenu, nie ma na sport dla dzieci, zajęcia dla najzdolniejszych, ale będzie kolejne muzeum, pomniki, wstęgi, kwiaty i wielce zasłużeni budowniczowie oraz odwiedzający. Czy to miasto naprawdę nie zamieszkuje nikt rozsądny z jakąś wizją rozwoju miasta dla młodych.

  • To trzeba napisać pismo w tej sprawie do pani burmistrz to może coś zrobi, Pan Madziar burmistrzem już nie jest a nadal robi coś dla mieszkanców Wołomina czego nie można powiedzieć o Pani Radwan.

   • Brawo Ryszardzie!!! W imieniu wszystkich mieszkańców z całego serca dziękujemy za wysypisko i inne dobrodziejstwa! Niech Cię Tadeusz z Torunia błogosławi.

 6. @Krzysiu – akurat pomnik bolszewików – to jedna jedyna pierwsza i ostatnia rzecz – za jaką mikuli jestem wdzięczny. On nic mądrzejszego nie zrobił – ponad to. I za to i tylko za to – go cenie równie mocno – jak nienawidzę – za ręsztę straconego czasu jaki temu miastu zafundował.
  Pojęcia nie masz chłopku ile ruscy brali od nas żarcia – a teraz – embargo. Pojęcia nie masz jak bardzo gospodarze z południa i zachodu warszawy musięli się natrudzić szukając rynków zbytu dla kapuchy cebuli jabłek i reszty tego dziadostwa.Obejścia przez białoruś, przpakowania, koszty dostaw…. I nie byłoby tego problemu – gdybyśmy mieli dobre relacje z ruskimi. Ale PiSdzielce myślą – że czołgami t72 i tymi f16 -świat zawojują albo że im ameryka da.
  Nie – nie da!
  Mikul wykazal się w kwestii pomnika dla bolszewików – wielką wspaniałomyślnością. Ogromną. Kto nie potrafi tego docenić – ten ciemniak. Nie będę go z tego tłomaczyć – bo w tej kwesti – jest ponad wszystkim.
  Na opolszczyźnie nikt nie myśli o zniszczeniu pomników żołnierzy niemieckich. Niemce przyjeżdżają, kupują w sklepach, osiedlają się – bisnes sie kręci – nikt głodny nie chodzi. A w Wołominie – bezrobocie jak na rzeszoszczyźnie – i brawo – zdychajcie – najlepiej tym przejściu pod legionów- w tym bublu bez kontroli.

  • Ela Ela kiedy ty coś w końcu zrobisz,bo te twoje gadanie,że za wszystko winny jest poprzednik już nam się znudziło. Poprzednik przynajmniej zrobił kupę ulic, orlików, postarał się o dwie sale gimastyczne w szkołach pod którymi ty się podpisałaś- nie wstyd ci kobieto?!

  • Mark, w temacie handlu z Rosją – absolutnie święte słowa. Ale ilu przedstawicieli wiadomej partii stwierdzi, że naszą kapustą, cebulą i jabłkami nikogo karmić nie będziemy, że to nasza kapusta, cebula i jabłka, i nie będzie nam wróg tego wyżerać. W tym zaścianku i przy tej umysłowości mieszkańców takie oczywiste fakty w mózgach się nie zagnieżdżą.

 7. Pomimo tego,że niestety pana Madziara kadencja się skończyła to jeszcze potrafi coś zdziałać czego nie można powiedzieć o pani burmistrz. Niech się Pani uczy pani Elu

 8. Podziwiam głupich ludzi którym przeszkadza,że po katastrofie dochodzi się do prawdy….a czy ty jeden z drugim olał byś sprawę jeżeli chodziłoby o twoją bliską osobę?! takich debilnych ludzi mamy w Wołominie

 9. Panie Burmistrzu niech pan wróci i pokaże jak się powinno działać na rzecz mieszkańców ,bo pani E.R dopiero raczkuje w wielu kwestiach

  • Panie doświadczenie przy budowie RIPOKU to jest coś. To wiekopomna inwestycja. A zapachy lepsze niż we francuskiej perfumerii.

 10. Fajnie,że nadal osiąga pan sukcesy (pomimo że nie jest pan Burmistrzem) na rzecz mieszkańców. Czyli jak się chce to można?! pani Elu….

  • W imieniu wszystkich poszkodowanych w aferze SKOKÓW dziękujemy panom serdecznie. To zaszczyt że mogli panowie gościć się na sutych imprezach organizowanych przez zarząd skoków.

   • A teraz luzka krzywda im wisi. Ale co się nażerli i nachlali to już nikt im nie odbierze.

   • Zwykli mieszkańcy też promowali firmę i markę Również pp. Komorowski, Rosati.
    Film Hoffmana też.

 11. Kocur Muzeum też ni należy do powiatu (to ma być oddział MWP) i jakoś lobbują…
  A z 100 mln to można naprawd zrobić w dobrym standardzie powiatówke…

 12. Bezmyślne madziarowe klakierstwo. Mam wrażenie ze peany na jego cześć pisze tylko jedna osoba ukrywając się pod różnymi nikami.
  Ale to nic nie zmieni, każdy kto ma trochę chłodnego spojrzenia i elementarnej wiedzy wie że większego nieudacznika i bardziej niekompetentnego włodarza ziemia ta jeszcze nie miała i najładniejsze zdjęcia gładkiej i uczesanej facjaty tego nie zmienią. Tyle rzeczy ile zepsuła niestety poprzednia ekipa jeszcze conajmniej dwie kadencje trzeba będzie naprawiać.

 13. Nie trzeba mieć żółci.
  Ja dałem mu mandat zaufania licząc ze zmieni się coś że będzie lepiej, inaczej jak za poprzednika. I było zupełnie inaczej tyle że gorzej.
  I poczułem się oszukany.

 14. A to się PiS – iaki wychwalają zasługami budowy muzeum. Prawdziwy człowiek który zrobił robotę by muzeum powstało w Ossowie i by MON w tym partycypował , siedzi cicho . Skromność ma swoje prawa.Sukces ma wielu malowanych ojców i widać ich na zdjęciu.

  • To miasto ma bardzo, ale to bardzo dużo szczęścia. W 1862r dostało za free kolej żelazną,w 1896r ludzie kupowali działki bardzo tanio. Następnie w początkach wieku ktoś zainwestował i powstały huty, odlewnia, warsztaty itd.
   W niespełna 25 lat powstało miasto, w niespełna 60 lat Wołomin został powiatem, a ziemia Wołomińską.
   To miasto ma bardzo dużo szczęścia, bo budowali je ludzie, którzy tu osiedlili się. Więc który z obywateli miasta Wołomin zasługuje na upamiętnienie panie @mark. A stulecie tuż, tuż ..

 15. Na przebudowę drogi powiatowej by dali i coś zrobili, a nie w korkach po 2-3 godz stać coś się w mózgu przestawiło
  nie ta część mózgu pracuje co niektórym i ich stać wydać nasze pieniądze na kościoły muzea pomniki itd itp

 16. Na przebudowę drogi powiatowej by dali, a nie stać w korkach i najłatwiej budować Pomniki, Kościoły , Muzea nie ta część mózgu niektórym pracuje.

 17. 1 lipca minęła 65 rocznica powstania Powiatu Wołomińskiego. Myślę, że to szczęśliwe miasto powinno coś dostać, po raz kolejny z okazji tej rocznicy, może jakaś drogę powiatową. Problem polega na tym, że nikt, ale to nikt o tej rocznicy nie pamięta. Więc „dobroczyńca” w końcu chyba poszedł do głowy …

 18. Niech się Uściński pochwali lepiej, że przez jego widzimisię DW nr 631 nie będzie dwupasmowa, to kawałek jego działki musiałby zająć pas drogowy. A poseł Uściński ma suwerena i jego wygodny dojazd do stolicy głęboko gdzieś i dlatego droga DW nr 631 będzie dalej zakorkowana. A przez to inwestorzy omijają Wołomin, bo komunikacja to ważna rzecz. Suweren powinien takim gadom jak Sasin i Uściński podziękować, tyle że pałą !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj