Odcięci od świata

136

W Zabrańcu coraz głośniej walczą o uruchomienie linii autobusowej, która ułatwiłaby osobom zamieszkującym tę część gminy Poświętne dojazd do Warszawy. 16 grudnia przy kościele w Zabrańcu zorganizowane zostało spotkanie mieszkańców, na które zaproszono naszą redakcję oraz dziennikarzy z TVP Warszawa. Dla wielu osób zamieszkałych na tym terenie, codzienny dojazd do pracy to nie lada przeprawa. Dostęp do sklepów, poczty czy lekarza jest mocno ograniczony. Zaś sam Zabraniec wygląda tak, jakby czas się tam zatrzymał.

Przystanek autobusowy, usytuowany przy głównej drodze w Zabrańcu ma chyba za zadnie odstraszać, bo wygląda niczym dekoracja z filmu grozy. – Jakby pani tu usiadła dziś, w sobotę, to gwarantuję, że aż do poniedziałku nie podjedzie pod ten przystanek żaden autobus – powiedział nam sołtys Zabrańca Bogdan Ulejczyk. W weekendy nie kursują autobusy szkolne, więc żeby gdziekolwiek dojechać trzeba udać się najpierw do Okuniewa. Właśnie tak robią ci, którzy muszą dostać się do pracy, lecz nie mają własnych aut. Sytuacja miała ulec poprawie już jakiś czas temu, ale na obietnicach się skończyło.

– Od dziesięciu miesięcy walczymy z gminą w sprawie autobusów. Co jakiś czas dostajemy odpowiedź, że wszystko jest załatwiane, po czym nic się nie dzieje. Zwodzą nas już od dziesięciu miesięcy. Nikt nie chce nam pomóc. Tu chodzi o pięć miejscowości, z których ludzie nie mają czym dojechać do pracy. Od 27 lutego tego roku została nam zabrana wszelka komunikacja. Pan wójt w trakcie poprzednich wyborów mówił nam na spotkaniu w remizie, że rozmowy z Mińskiem są już tak zaawansowane, że autobusy będą u nas za dwa tygodnie. Dokładnie tyle czasu zostało wówczas do wyborów – powiedziała mieszkanka Zabrańca.

– Teraz miały jeździć autobusy od nowego roku, ale przyszło pismo z Urzędu Marszałkowskiego z Warszawy, w którym poinformowano nas, że nikt nie wystąpił do nich o pozwolenie na przejazdy tą trasą – dodała inna osoba. (…)

Więcej na łamach Wieści.

136 KOMENTARZE

  • Przewodniczący rady Bogdan Świadek mówił że linie do Turrza można było uruchomic bo przewoznik miał tam pozwolenie a na linie do Zabranca trzeba czekać bo trzeba załatwiać nowe pozwolenie.

   • W kurierze wójt mówi, że o problemie dowiedział się w maju.link-http://warszawa.tvp.pl/35272627/19122017 Dziwne, bo na sesji marcowej w 2017r. powiedział”
    10:37 – Takie sygnały docierały do mnie od mieszkańców z miejscowości które reprezentuję jako radny i oprócz tego z Zabrańca. Wójt w sprawozdaniu z okresu międzysesyjnego mówił, że państwo prowadzą rozmowy z Mobilisem z Mińska. Zrobiła się sytuacja podbramkowa, bo ludzie są już bardzo zniecierpliwieni. Twierdzą, że XIX wiek wrócił, bo o 5 rano wstają i chodzą na piechotę do Okuniewa. Albo ktoś tam musi wstawać, żeby rodzinę przywozić na autobus. Czy jest taka możliwość, technicznie, żeby zarezerwować jakieś środki na organizację transportu publicznego w tym miejscu? To jest duży problem który dotyczy kilku sołectw. Ludzie nie mogą dostać się do pracy – zauważył radny Szałwia.
    11:44 – Pan przewodniczący i tak jest łaskawy, że dopuszcza takie pytania. Bardzo chętnie opowiem co planujemy i co chcemy zrobić, nie? Będzie w punkcie dyskusja i w tym momencie możemy sobie podyskutować. Właśnie też o środkach. My to robimy. W tej chwili jesteśmy w trakcie oceny ile by nas kosztowało. Nawet do tego stopnia, że chcemy uruchomić własny transport przez poszczególne miejscowości. Ukierunkowanie trasy, zezwolenia wszelkie i do pewnych miejscowości np. Wołomina, SKM-ki. Ale to dyskusja nie w tym punkcie – odparł wójt Cymerman.
    link do nagrania z sesji , 31 marca 2017r. – https://www.youtube.com/watch?v=I_-sqbqryJM

  • Po to wybiera się wójta i Radę żeby dbali o potrzeby mieszkańców i za publiczne pieniądze pomagali tam gdzie pomoc jest potrzebna. Taka jest rola samorządu. Kto tego nie rozumie nie powinien być ani wójtem ani radnym ani urzędnikiem. A tu jak za PRL ludzie muszą prosić i protesty urządzać, a kogo słychać to go władza oczerni albo kontrola do niego wpadnie.
   Tak łatwo gładkie słowa na sesjach Rady i Komisji padają że w gminie każdy po 3 samochody ma ale jakoś wójt autobusem do pracy nie jeździ i tych trzech też nie odpala tylko służbowy. Jak tak mało osób do autobusu wsiada w kierunku Sulejówka to niech wójt służbowym ich wozi ludzie zapłacą za paliwo bez obaw.

   • Po co maja płacić. Wszak słuzbowy samochód za ludzi pieniądze, wójta też opłacamy. To niezły pomysł jest. Śkoda na trasie, tanio i solidnie i bez pozwolenia może jechac.

   • Wójt znowu reklamę swojej osoby wykupił widać za darmo nie chcą słuchać jego smutków. Szkoda tylko że na koszt gminy. Ciekawe kto mu to pisał bo w tekście dużo trudnych wyrazów.

   • Tak. Dobry jest koniec. Z przykrością stwierdzić, że gmina Poświętne zmienia się na lepsze. Co to ma być? Nawet tu nie umiał zespolić poprawnie wyrazów?
    Ignorancja szkodzi gminie? Co za tytuł! Tak, tak, panie wójcie. Szkodzi, szkodzi.
    Mówię tu o artykule z Wieści, który zamieścił wójt za nasze pieniądze. ONLINE TEGO NIE MA. Dostępny jest w formie papierowej.

   • Zamiast życzeń dla mieszkańców w gazecie wójt Cymerman woli wydać gminne pieniądze na pyskowke z radnym. Obaj zresztą strażacy. Niech swoje spory w remizach prowadzą a ni za nasze pieniądze!!!.

  • Ideał sięgnął bruku

   Nawet trzeba było, bo radny Powała sciezki wydeptał i załatwił. Ha,ha! Dla Ręczaj wszystko da sie załatwić. Pozostali niech sobie radzą. Szkoła w zabrańcu też czeka na wykończenie. Nie! Tego sie nie widzi! Widziano tylko potrzebe parkingu przy szkole w Ręczajach. Dobry gospodarz dba o potrzeby priorytetowe. Zamiast ocieplic szkołę i zyskać oszczędności na ogrzewaniu, to wydaje sie na kostke brukową. Tak, bo zapewne syn Błaszczaka nie mógł wykonać ocieplenia? Błoto na boisku, że dzieci nie mogą korzystać. Co z tego parkingu? Samochody nie miały gdzie stanąć? Samochody ważniejsze od dzieci? Super pomyslunek! Gratulacje!

   • Z problemami komunikacji zwróćcie się do radnego – stolarza Janusza Powaly: może wystruga wam autobus z drewna a jak ładnie poprosicie to i Pinokia-kierowce zrobi.

   • Słusznie. Tylko, że Powała używa płyty pilśniowej, z tego materiału autobus długo nie wytrzyma. Ale oczy zamydlić można. Jeszcze co do szkoły, to lepiej byłoby pozyskać środki zewnętrzne na ocieplenie i w ten sposób obniżyć koszty. Ale jak widać pomyslunek poszedł nie w tym kierunku. Wolą ”myślących” był parking. W sąsiedniej gminie Klembów w Ostrówku , własnie zakonczono ocieplanie szkoły. Pozyskano na to środki z regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego(RPOWM) jest to kwota 1 444 296. Można? Mozna a nie własne środki gminne układac w błoto. Radny taki dowcipny a nie wiedział? Szczerze, to i tak mało wie. Co tu wymagać.

   • Przecież to nie chodzi o szkołę i rodziców tylko Błaszczak z synem nie mieli roboty trzeba było im zapewnić. Znowu Błaszczak będzie chodził i kłamał na innych kandydatów przed wyborami, że tacy i owacy a Jan najlepszy. To już trzeba dać mu zarobić.

  • Kozła ofiarnego zawsze trzeba znaleźć. Jak zwykle, to nie Ja! Po co wójt rozmawia z przewoźnikiem, który nie ma pozwolenia, aby mógł jeździć na tej linii? Takie szukanie na pokaz. Zgroza.

 1. U nas w Radzyminie mamy lepiej. Mimo, że mieliśmy dobry dojazd do Warszawy autobusami prywatnymi, to burmistrz, chcąc wykazać jaki to jest postępowy, wprowadził komunikację miejską wewnątrz gminy. Efekt jest taki, że wydajemy chyba z milion rocznie na busiki, którymi praktycznie nikt nie jeździ. Np. wszyscy się śmieją z linii L31, która wozi powietrze a żeby ukryć ten fakt, poprzyciemniali sobie w tych busach szyby…
  Wyrzuca się więc tyle pieniędzy w błoto, chociaż już od kilku lat widać, że jest to niepotrzebne, a jednocześnie ludzie narzekają, że nie mają asfaltu czy chodnika. Kochani, za pieniądze jakie wyrzuca się na busy (a ile poszło na budowę przystanków wewnątrz gminy, które tak samo potrzebne są jak psu piąta noga) można by rocznie wylać setki metrów asfaltu.

  Dlatego radzę uważać mieszkańcom Zabrańca, żeby się nie okazało, że wydadzą setki tysięcy PLN na busy, którymi będzie jeździć regularnie 5 osób. To już dużo lepiej, i to samo można by zrobić w Radzyminie, wynajmować dla tej garstki osób TAXI albo Ubera. Będzie 10 razy taniej, szybciej i wygodniej!

   • No własnie. Jak to powiedział radny z Turza, każdy ma na podwórku cztery samochody. Dowcipny! Zamiast pomysleć jak rozwiązać problem mieszkańców, to policzył samochody na posesjach. Może miał zlecenie z gminy?

  • Różnica między Poświętnem i Radzyminem jest też taka, że w gminie Poświętne nie ma właściwie nic: ani sensownej przychodni zdrowia, ani dużego sklepu, ani pracy – po wszystko trzeba jeździć do Warszawy i do Wołomina.

   • Chodza słuchy, że wójt ma osrodek odnawiac. Żenada. Zamiast wybudować nowy obiekt, to bedzie starucha w kozuch ubierał jakby to cos pomogło. Tu znowu podam przykład osrodka w Ostrówku. Prywatne rece nim władaja. Czysto, przestronnie, tak jak przystoi na te czasy. Jest pediatra,dentysta i trzech lekarzy od chorób wewnetrznych. Wójt zamiast ośrodka wybudował dom ”KULTURY” w Woli Cygowskiej i co? Wyszła chora kultura i droga w utrzymaniu. Przeciez ma gdzie budować. Fundamenty koło gminy az sie proszą.

   • ani sensownej szkoły, ani kina, ani klubu, knajpy, plaży, basenu, dyskoteki,… dosłownie nic

   • Działalność kulturalną OSP w gminie prowadzą i wójt buduje strażnice w Turzu. Budynek dla kolegów strażaków żeby mieli gdzie się spotkać i zarabiać na wynajmie dla zwykłych mieszkańców.

   • A dlaczego tak jest? Wystarczy parę razy przyjść na sesję rady albo posłuchać sobie nagrań. Nie wierzcie wójtowi – to nie jest biedna gmina. Budżet 25 mln złotych przy mądrym gospodarowaniu i wykorzystaniu funduszy unijnych to nie jest mało. A mogłoby być o wiele więcej, gdyby wójt potrafił kogokolwiek zachęcić do inwestowania na tym terenie. Niestety ta zbieranina nieudaczników i cwaniaków nie potrafi myśleć.

 2. Podejrzewam że szybciej i taniej byłoby przedłużyć linię tego busika co w Cięciwie zakręca. Raptem kurs dłuższy o 2 kilometry – bo więcej nie będzie – ale oni muszą sami na to wpaść i sobie wypłacić premie za kreatywne myślenie albo tzw pomysł racjonalizatorski. Pewnie heniek – bo on elokwencją błyszczy jak ścierny papier.
  No to temu co będzie składał o premie dla siebie – to podpowiem jeszcze jeden pomysł: Napisz człowieku o przedłużeniu tej linii która kończy się w Kobyłce przed szkołą czy rondem Boh. Ossowa o przełużenie tej linni – do wsi Ossów – po ” nowo” wybudowanej drodze – Bohaterów Ossowa To jest jakiś kilometr – a skomunikujesz dodatkową wieś i wykorzystasz wybudowane już ponad rok temu przystanki sukcesywnie przez społeczeństwo z jedną półkulą mózgową niszczone. 10% z tej premii – dla mnie.

 3. Bea – a ile kadencji już jest radnym? może sie wypalił, chłopina. A może za mało osób głos na niego oddało – to dalej na niego głosujcie!

  • Przed wyborami był obiecujący, taki swój. Chyba działa tu powiedzenie, kto z kim przystaje takim sie staje. Mam nadzieje, że jużz odpuści sobie kandydowanie, bo pierwszy raz jest radnym, ale taki do bani, że strach. I bełkocze też od rzeczy.

 4. Piękne jest to że w ostatnim okresie obserwujemy jak w naszej gminie kształtuje się społeczeństwo obywatelskie. Ludzie się organizują wymieniają informacjami , wysyłają petycje kontaktują się z mediiami. Spora w tym zasługa mieszkańców naplywowych którzy pokazali że przed władzą nie trzeba klęczeć tylko domagać się rzetelnego wykonywania swoich powinności. Niestety wójt nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

  • Oj! Już słychać drżenie szczęk w gminie. Znowu nas komentują i oceniają. To potworne, jak tak można? Ano można. Wolność słowa. My płacimy wasze pensje. My płacimy za sesje i komisje radnym. My płacimy sołtysom. Powstaje pytanie. Za co? W zasadzie za nic. Powinni oddawać swoje diety na cele charytatywne. Przynajmniej byłby pożytek.

 5. Jestem zdziwiony, że pośród zebranych nie ma radnego Świadka . Czy przybycie na spotkanie było dla niego ponad siłę? Czy zwyczajnie ma sprawy mieszkańców w pupie? Czy może wójt zabronił? To z jego strony lekceważenie mieszkańców. Oznacza to, że nie można na niego liczyć. Woli pewnie puszczać w eter ploteczki? Nie potrafi stanąć twarzą w twarz z problemem. Jak można było dać takiej osobie mandat zaufania radnego?

 6. @Cogito: No właśnie tragedia polega na tym – że sie nie organizuje. Młodzi zlewają zabawe w samorząd. Jest niewiele kanałów informacji. Internet dla sołectw mogący poprawić ten stan rzeczy – został formalnie odebrany i przez tego co ten odbiór podpisał – i opłacił fakturkę na 3 000 000zł (( z naszych pieniędzy ) – to podobno działa – ale w rzeczywistości – to go nie ma nigdzie. I naszych pieniędzy – też nie ma i sprawy nie ma ! Jest git. Urząd z panią burmistrz na ten temat milczy bo odbiory podpisał jej poplecznik a na komunikacji wśród mieszkańców – racczej jej nie zależy. Ciemnym ludem łatwiej rządzić – po co ma informacje wymieniać?

  • Wiadomo lepszy petent co na kolanach do urzędu przyjedzie niż ten co się domaga rzeczy które w XXI wieku są normą np.: woda droga komunikacja i godne warunki w szkole.

 7. Byli tacy co z kwiatami chodzili podziekowac za kawałek drogi. Smieszne to, ale prawdziwe. Dostaja pensje za to, żeby wykonywac potrzebne inwestycje dla ludzi. Na sesje kiedyś pewna soltysowa przyniosła kwiaty i oficjalnie dziekowała. Czekali 7 lat na naprawe drogi a ona z kwiatkami. To biedny, przysposobiony lud. Nie widzą, że wójt ma sztuczny usmiech, że klepie po ramieniu , bo to chwyt psychologiczny? Radni też myślą, że ich kocha? Nic z tego! Są zwyczajnie narzędziami potrzebnymi. Tak jak kowal ma szczypce, by go w ręce nie parzyło, tak i tu.

 8. Czemu tak wszyscy się czepiacie tego Cymermana, on przynajmniej z bagna nas wyciągnął po poprzednim wójcie .
  Właśnie wodociąg kończy, inwestora przyciągnął w Ręczajach bo chyba nie Powała bo on by się chwalił.Robi tyle dobrego dla dobra gminy a wy się czepiacie i czepiacie.

  • Z bagna? Wodociąg kończy? Cztery sołectwa maja wodę. Sołectw 28 jest. Bagno po poprzednim wójcie nie było aż tak grząskie aby tyle czasu z niego sie wyczłapywac. 15 lat spłacać te pare tysiecy! Co do inwestorów, to nie ma potrzeby ich ciągnać na siłe. Gdyby gmina miała wodę, drogi i inne media, to nie trzeba by było inwestorów napraszać. Powała jeszcze zdazy sie pochwalić, bez obaw. To jesli takiego inwestora niby wójt przyciagnał, to dlaczego nie potrafi załatwic komunikacji mieszkańcom? To chyba prostsze? Co nie?

 9. Ciekawe ilu radnych ma wyzsze wykształcenie. Znajdzie się choć jeden? Czy może działa zasada: nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera.

  • Ciekawe czy wójt ma wyższe wykształcenie? bo jakoś nie da sie zauwazyć w zaden sposób, co by miał. Dla wójta to i lepiej że nie maja odpowiedniego wykształcenia. Łyknał wszystko co im powie. Po Powale widać, żę nie ma nawet średniego, bo nadrabia na komisji przemówieniami niezwiązanymi z tym co omawiaja. Nadrabia płaskim dowcipem i sztuczna maska twarzy niczym na balu maskowym. Resztę radnych wystarczy obejrzeć i posłuchać.

 10. Cymerman „z przykrością stwierdza, że gmina Poświętne zmienia się na lepsze” 😉 to chyba nie przejęzyczenie, on chyba tak myśli. Kiedyś na sesji opowiadał jak przyszli do niego młodzi ludzie, którzy chcieli w gminie dom budować. I on im próbował wybić to z głowy – ” …w takiej dziurze…” czy jakoś tak.

  • No i z przykrością stwierdzam, że wyszło nawet w gazecie wykształcenie. Jak nic do wieści napisze o sprostowanie. He,he. Myli radość z przykrością? A tam! Mała różnica. Nie chce nawet myśleć, że w ten sam sposób ogarnia finanse gminy. Pewnie nie odróżnia aktywów od pasywów. A z bagna wołami nas wyciągnął. Szkoda tylko, że na brzeg a nie znacznie dalej. 😉

 11. To logiczne, za to ludziska go kochają. Po co mu jakaś miejska hołota. Zaraz się zaczną skarżyć, że sąsiady śmieciem palą, albo że szamba w pole wylewają, a już nie daj Boże na sesje zaczną przychodzić i się mądrzyć. Tak jak było do tej pory to dobrze było. Że w szkole syf, nędza i placki piec co chwilę trzeba żeby szkoła na festynie zarobiła na kredę, że przystanki jak z filmów grozy, melioracji brak, drogi gminne jak sprzed rozbiorów…, że nic właściwie tutaj nie ma i nic się z tą UE nie udało… to nic. Ważne żeby kasa, Misiu, szła do swoich. Może nieduża ale pewna, regularna i bez serwisu gwarancyjnego.

  • Bieda w tych szkołach. Obskórne i brak na wszystko. Jednak jak dzień nauczyciela, to radny Powała jest i wójty tort kroją z usmiechem na twarzy. Wstyd jak beret. Żeby jeszcze to wójt ten tort za swoje kupił, to smacznego, ale taki cyrk urządzać , zajadać torcik. Ciekawe czy ich nie zemdliło, gdy wokoło tyle potrzeb.

 12. Dlaczemu obijacie, że nie umi nic załatwić. Wyruwniarkę załatwił nie raz od szwagra Jasińskiego. A podobno nie jest to wogule takie łatwe. Wyrówniarki zapierdol majo na rużnych budowach. Jakby nie znajomość ze szwagrem nic by nie było w gminie ruwnane.

  • Błyszczyk z Jaksińskim jechali gazikiem przez kartoflisko. Wpadli na przetarg do gminy, bo było im blisko. Choć w przetargu nie byli wyłonieni, to starym zwyczajem poczuli się zaproszeni. Podpisali umowy i mieli chajs z głowy. Po koniaczku łyknęli i do chaty powracać zaczęli. Wracali nie sami gazikiem, bo spotkali się z Kazikiem. Kazik wracał też z gminy, załatwiał spraw bez liku, takie tam podlewanie klombiku. Dzień był tak uroczy, że ujrzeli koszenie poboczy. Z skr-u kosili. Przystanęli i się umówili. Wszyscy radzi,że maja umowy, pokropili przed sklepem swe głowy. Trunek wyborny mogli zakupić. Byle czego nie pija, bo mógłby ogłupić.
   Co trzy głowy to nie jedna w tym umowa odpowiednia.

 13. Przed świętami Panu Cymermanowi tak jedziecie, moim zdaniem tak nie wypada a i podobno żonę ma bardzo chorą wstyd tak oczerniać.

  • Wyraz ” podobno” jest kluczowy. Co tu święta mają do rzeczy? Święta są co rok. A kadencja 4 lata trwa i wójt nie daje prezentów. Zaczyna się branie na litość. No tak, wybory.

  • A wójt może w gazecie „z przykrością stwierdzać że gmina zmienia się na lepsze” i to pewnie za gminne pieniądze. Nawet sklecenie paru zdań spartolil. Szkoda gadać.

 14. Najpierw „transfarn” teraz z „przykrością stwierdzam” niech mnie łabędź kopnie normalnie swojego Ryśka Petru mamy w gminie – mam kaczą skórkę jak to czytam.

 15. Dalej ludzie rowerami do okuniewa jeżdżą bo przerwa świąteczna i żaden autobus nie chodzi . Od 13 stycznia ferie więc przez 2 tygodnie też nie będzie autobusów szkolnych dobrze że pogoda łaskawa.

  • Zaniedbania, zaniechania i inne grzechy niegospodarności w Wołominie i gminach ościennych niestety są duże.
   Ale tak gwoli sprawiedliwości, sporo gmin na wschodzie Polski mogło realizować inwestycje ze środków z tzw. :janosikowego”. A Mazowsze mogło tylko płakać i płacić.

 16. Ja pochodzę ze wschodu(wieś 400 osób) tzw. Polski B i mam(a właściwie rodzice mają) wodociąg od 25 lat, kanalizację od 10 lat, światłowód od 3 lat, dobrze utrzymaną drogę, kilkanaście połączeń autobusowych dziennie do miasta powiatowego(30 km).

  Po tym co zastałam w gminie leżącej kilkanaście kilometrów od Stolicy woła o pomstę do nieba. Gdzie byli samorządowcy, co robili przez tyle lat? Wstyd i hańba. Czemu Wy ludzie na nich głosujecie? Jaka jest Wasza motywacja/ Na szczęście gmina się rozwija. Widać sporo nowych budów, więc miejmy nadzieję, że wraz z nowymi mieszkańcami dotrze tu trochę cywilizacji.

 17. Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień
  Autobusów w naszej gminie ciągle brak
  Lecz co cieszy urzędników, lud się zajął turystyką…
  Leśną, nocną, rowerową, ekstremalną, wyczynową

 18. Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień,
  Autobusów w naszej gminie ciągle brak…
  Lecz co cieszy urzędników, lud się zajął turystyką…
  Leśną, nocną, rowerową, ekstremalną,
  Wyczynową.prozdrowotną i masową…
  Jest to sukces niewątpliwy, lecz niewdzięczny lud leniwy,
  Ciemny, butny i fałszywy…

 19. Niecnie się odpłaca władzy,
  Ach pieniacze nierozumni! geniusz wójta w d… mają!
  Zamiast kwiaty nieść w podzięce,
  Obijają, okłamują, wrogie media zapraszają

 20. Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień,
  Autobusów w naszej gminie ciągle brak,.
  Lecz co cieszy urzędników, lud się zajął turystyką…
  Leśną, nocną, rowerową, ekstremalną,
  Wyczynową, prozdrowotną i masową…
  Jest to sukces niewątpliwy, lecz niewdzięczny lud leniwy,
  Ciemny, butny i fałszywy…
  Niecnie się odpłaca władzy,
  Ach pieniacze nierozumni! geniusz wójta w d… mają!
  Zamiast kwiaty nieść w podzięce,
  Obijają, okłamują, wrogie media zapraszają.
  W Poświętnem nic się nie da
  Tu bracie straszna bieda
  I tylko nas ratuje
  Że szwagier wyrównuje
  Chociaż trwa w najlepsze zima, autobusów nadal ni ma…

  • Zróbmy wójtowi prezent na 1 kwietnia 2018 r. Kupmy mu rower w prezencie za wkład w rozwijanie turystyki rowerowej w gminie w 2017 r. i 2018 r. Bedzie mógł rozpocząć nowy sezon rowerowy, trochę mózg dotleni może mu się myślenie poprawi.

   Jaki model proponujecie tandem? trójkołowiec?

   • to jest dobry pomysł możnaby na forum gminy Poświętne taką akcję zrobić, zebrać trochę kasy i delegacja mieszkańców wręczyłaby mu to podczas sesji rady gminy. Fajny materiał do prasy byłby. Jescze Tabliczkę u grawera zrobić np: „W dowód uznania za wkład w rozwój turystyki rowerowej”

   • Tylko, że wójt na sesji, odpowiadając pani Rawskiej na pytanie czy nie bał by się o żonę gdyby musiała jeździć na rowerze przez las do Okuniewa, odpowiedział, że żonie by nie pozwolił jeździć bo młoda jest i szkoda by jej było.

   • Żony nie musi wsadzać na rower. Sam niech wsiądzie i pokaże jak zimą jeździ się na trasie Jadwiniew-Poświetne-Jadwiniew. Odległość mała ok 2,5 km. i może jechać chodnikiem. Powinien promować ekologiczne środki transportu.

   • Najlepiej niech weźmie udział w rajdzie rowerowym ” jazda na orientację”. Zdaje się, że w Poświętnem cos takiego organizują. Wówczas pokazałby swoją orientację w terenie.

 21. Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień,
  Autobusów w naszej gminie ciągle brak,
  Lecz co cieszy urzędników, lud się zajął turystyką…
  Leśną, nocną, rowerową, ekstremalną, wyczynową, prozdrowotną i masową

  Jest to sukces niewątpliwy, lecz niewdzięczny lud leniwy,
  Ciemny, butny i fałszywy… niecnie się odpłaca władzy,
  Zamiast kwiaty nieść w podzięce, obijają, obrzucają ,
  Wrogie media zapraszają

  W Poświętnem nic się nie da
  Tu bracie straszna bieda
  To tylko nas ratuje
  Że szwagier wyrównuje

  Już trzy miechy zima trzyma, autobusów nadal ni ma…
  Wójcie, magistrze – Jak żyć?
  Żyjąc tak musi się pić.
  Jak mają dotrzeć do pracy Rodacy?
  Jak zdążyć do fabryk, składów i roli?
  Od tego chodzenia d… już boli.
  Jak taszczyć mamy młoty do roboty?
  Smagani przez wiatry, zamiecie i słoty.

  W Poświętnem nic się nie da
  Tu bracie straszna bieda
  To tylko nas ratuje
  Że szwagier wyrównuje

 22. Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień,
  Autobusów w naszej gminie ciągle brak,
  Lecz co cieszy urzędników, lud się zajął turystyką…
  Leśną, nocną, rowerową, ekstremalną,
  Wyczynową, prozdrowotną i masową…

  Jest to sukces niewątpliwy, lecz niewdzięczny lud leniwy,
  Ciemny, butny i fałszywy… niecnie się odpłaca władzy,
  Zamiast kwiaty nieść w podzięce,
  Obijają, dokuczają, potem błotem obrzucają ,
  Wrogie media zapraszają.

  W Poświętnem nic się nie da
  Tu bracie straszna bieda
  To tylko nas ratuje
  Że szwagier wyrównuje

  Już trzy miechy zima trzyma, autobusów nadal ni ma…
  Wójcie, magistrze – Jak żyć?
  Żyjąc tak musi się pić.
  Jak mają dotrzeć do pracy Rodacy?
  Jak zdążyć do fabryk, składów i roli?
  Od tego chodzenia d… już boli.
  Jak taszczyć mamy młoty do roboty?
  Smagani przez wiatry, zamiecie i słoty.

  W Poświętnem nic się nie da
  Tu bracie straszna bieda
  To tylko nas ratuje
  Że szwagier wyrównuje

  I znowu wiosnę przyjdzie mi przeżyć
  Że będzie autobus przestałem już wierzyć
  Choć wójt w telewizji zapewniał niezbicie,
  Że wszystko robione jest należycie
  Że heroicznych czynów sam dokonuje,
  Lecz ciągle ktoś tam go oszukuje…

 23. Oj bieda bieda u tych wójtów. Znam taka gminę, w której wójt pałaszuje obiadki w szkole. Niby nie można ale kto biednemu wójtowi zabroni?

 24. Witaj wójcie nad kryształy.
  Tobie wszyscy daja chwały.
  Ciebie całe gminne plemie,
  wielbi ryjąc nosem w ziemię.
  O nasza radości!
  O wesele!
  Pełnym duszkiem chwalmy smielej.
  Czy jest za co, czy też nie ma,
  z wójtem zawsze trzeba trzymać.
  Kto mądrości tej nie uznaje,
  temu wójt zarobić nie daje.
  Kto zaś grzeczny jest i miły,
  władza skieruje wnet swe siły.
  We wsi inwestycja zakwitnie,
  obmyślona bardzo sprytnie.
  Jeśli radny podskakuje,
  wójt mu zaraz podziekuje.
  We wsi jego nic nie zrobi,
  chociaż radny by się troił i dwoił.
  Sołtys też niech siedzi cicho,
  niech nie zgłasza potrzeb wiele.
  Staje się on wnet wrogiem, a nie jego przyjacielem.
  Pamiętaj mieszkańcu z wioski!
  Chcesz żyć lepiej- wyciągnij wnioski.

 25. Gdy kampania byla wtedy,
  obiecywał wszystkim ledy.
  W ludzi wlewał miód, wesele.

  Gdy wybrali ludzie Pana,
  wnet pokazał co miał w planach.
  Pewnym krokiem, bez zadyszki,
  podszedł zgrabnie do podwyżki.

  Lecz nie biednym dał profity,
  jemu portfel zgrubł sowity.
  Co tam błoto, marne drogi,
  nędzne pensje, w lasach złogi.
  Ważne by na koncie było,
  komu miło, temu miło.

  Przyszła kolej na podwładnych.
  Kto nie klaszcze nie jest ładny.
  Kto nie daje lajków kilka,
  ten ma w lesie spotkać wilka.

  Kto z wrogami wójta trzyma,
  tego trudna czeka zima,
  potem lato, wiosna marna,
  jesień ciężka- taka karma.
  Musisz klaskać, czołem bić,
  zdjęcia lubić, cicho być.

  Bo dla wójta pewnej gminy,
  nie są ważne dobre czyny,
  mądrość, zgoda i szacunek.
  Ważne komu kopa dać,
  kogo skarcić, kogo gnać.

  Kto do władzy ma pretensję,
  tego władza kąśnie więcej (więcej niżby wypadało).
  Zaś radnemu, który pyta
  o stosunek do koryta,
  trzeba zawsze odpowiadać:
  nie rozumiem, trudna rada,
  trzeba zdanie sformułować,
  tak by zrozumiała krowa (ta na miedzy, przysłowiowa).

  Już zapomniał wójt niestety,
  że stangretem do karety
  nie jest teraz wiejski lud,
  że dla władzy ON jest Panem,
  że gdy wybrał to ma zdanie,
  że na ręce patrzy władzy,
  że rozliczy co mu wadzi.
  A przy urnie, w listopadzie
  podsumuje mądrze władzę…

 26. Wstyd i hańba tak naszego wójta oczerniać te wasze wpisy czytają inni i co sobie o naszej gminie pomyślą.
  Wójt i tak robi wiele tylko wy tego nie widzicie albo nie chcecie widzieć więc tylko wymienię w ostatniej kadencji:
  – most w Tużu
  – Asfalt w Woli Cygowskiej
  – Asfalt w Woli Ręczajskiej
  – Chodnik i asfalt do szkoły w Poświętnem
  – Asfalt w Zabrańcu
  – Asfalt w Ręczajach
  – Buduje Straż w Tużu
  – Buduję z wielkim zaangażowaniem szkołę w Zabrańcu
  – Dokończył asfalt w Leśniakowiźnie
  – Oświetlił parking i papieża przy kościele
  – Ile już wsi zwodociągował
  Jakby tego było mało to pogodził się też z księdzem z Poświętnego.
  Więc co tu jeszcze chcecie że wciąż wam mało i mało.

   • Na Zabrańcu mówili że były jakies oskarżenia i donosy w zeszłym roku. Podobnoć w Poświętnem ludzie podpisy zbierali że nieprawda żeby księdza zostawić w spokoju,

   • Niestety ta sprawa to, jak mówi pani Jola, wstyd i hańba dla naszej gminy. Lepiej chyba spuścić na to zasłonę miłosierdzia i nie rozgrzebywać.

  • Mieszkańcy przepraszają za to, że nasze umysły nie są w stanie pojąć geniuszu wójta. On jest za dobry na tę gminę powinien zostać premierem albo prezydentem.

  • Kto się pogodził? Podchody robią do księdza jak liski. Najpierw donosili a teraz udają niewiniątka. Przecież wszycsy widza jak to jest. Obłuda za obłudą. Ksiądz nie jest głupi. Jest miły, bo tak wypada, ale to wszystko. Niech nie licza obłudni, że ich pobłogosławi za te donosy.

  • Starania wójta
   Nasz wójt dziś nie spał przez całą noc,
   bo jutro pracy czeka go moc.
   Myślał o pracy i o kościele,
   rano czekało tam ludzi wiele.

   Wcześniej już z radą odbył spotkanie.
   Na bok odłożył swoje śniadanie.
   Nie miał też czasu na ciasto, kawę,
   wszystkie problemy wyłożył na ławę.

   Nie łatwo wójtem jest być od rana.
   Każdy miał sprawę do swego Pana,
   Lecz Jan lepszą dał wszystkim radę,
   wy tu pomyślcie , ja teraz jadę.

   Wiedział, że droga przed nim daleka,
   że w jednej wiosce i w drugiej ktoś czeka
   grupa mieszkańców i ci nad rzeką
   by ich otoczył wielką opieką.

   Chodził tak sobie między wioskami.
   Patrzył ; z rodziną? Czy żyją sami?
   Jeden ma buzie swą roześmianą,
   drugi zaś bardzo ma zatroskaną.

   Na takich sprawach nasz wójt się znał,
   choć wiele w pracy problemów miał.
   Ale miał pomysł mój drogi panie,
   myślę, że każdy z Was coś dostanie.

   Wrócił wójt z trasy…Nie chcę mieć winy,
   radni wtem swoje skrzywili miny.
   Wszak żem obiecał, wszystkim pomogę,
   by w życiu mieli łatwiejszą drogę.

   Nie myślał więcej co będzie potem.
   Nie chciał pozostać z żadnym kłopotem.
   Teraz dopiero za stół usiedli.
   Wypili kawę, śniadanie zjedli.
   autor

 27. Obecny wójt gminy Poświętne zasiada na urzędzie od 2002 roku czyli ponad 15 lat. Z jakim skutkiem każdy widzi. Bezwzględnie najwyższy czas na zmiany.

  • Zasiada, to kluczowe słowo. Nic innego tylko siedzi. Zatrudnił wicewójta i kasę sobie zarabiaja na naszej gminie. Po co nam zastepca wójta, jak i ten nic nie robi. Oszczędności się nie nauczą nigdy. Pazerne stworki trzymać sie stołka będą, zwłaszcza w takiej gminie jak Poświętne. Na pensji wicka mozna rocznie zaoszczędzić około 80 000. to sporo forsy na potrzeby zapomnianych wsi.

  • A co ma za znaczenie ile lat zasiada? R. Madziar był młody i krótko i też nie pasował. W Klembowie „wymienili” starego na nowego i płaczą. Liczy się umiejetność pracy z ludźmi, uczciwość i pracowitość.

 28. Tu chodzi lata, które przesiedział i dalej siedzi nic nie robiąc. Klembów niech nie lamentuje, bo gmina zadbana i inwestycja za inwestycją. Cymerman nie umie zainwestować budżetu we wniosku unijne, by podwoić budżet gminy. Pierniczy małe robótki i daje pociotkom zarobić i synowi radnego. Kiepski ekonomista z niego. Niech zrozumie, że mieszkańcy widzą nieudolność jego w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Co do ludzi, to sztuczny ma uśmiech i falszywy.

 29. Elementy elektroniczne dzieli się na dwa rodzaje: 1) bierne (pasywne) i 2) czynne (aktywne). W tym układzie są wyłącznie bierne, przestarzałe podróby.

 30. Najlepszy radny – bierny, mierny ale wierny – nie wtrąca się, nie interesuje o co chodzi, głosuje tak jak trzeba no i dobrze żeby od czasu do czasu przykwasił jakimś debilnym tekstem ku czci Naszego Wielkiego Wodza.

  • Takich radnych wybraliście. Czego to teraz ubolewać. Wylaliście mleko, ale śmietankę spija wójt i radni.nastepnym razem proszę się zastanowić nad wyborem. Proszę sprawdzić stan umysłu radnego. To że jest zabawny albo długo tu mieszka to nie powód aby mu powierzyć mandat zaufania i reprezentacji mieszkańców. Pacynki to do teatru lalek się nadają. Chociaż z wójta też niezły kuglarz? Wierzę że niektórzy przejrzą na oczy i zdecydują się na zmianę. Tego Wam życzę mieszkańcy Gminy Poświętne. Obserwator z gminy Klembów .

 31. A mnie sie wójt podoba. Czasami nie rozumiem co mówi, bo urywa w pół zdania i zaczyna nowa mysl ale jak potem układam to w całośc to cos tam zrozumiem. Raczej dba o gminę bo mieszkam niedaleko i mamy co trzeba. Zima juz rano odsniezone i droga oświetlona. Innym niech nie robi abysmy my mieli dobrze i wszyscy zagłosujemy na niego. Pozostali niech sie płaszcza, bo musza jak chca miec cos zrobione.

 32. Panie wójcie, powinieneś pan wzorem Ryszarda Madziara zamieścić jakiś tekścik w stylu „parada niekompetencji” w dziale PROMOCJA

 33. To informatyk zatrudniony w urzędzie, nie potrafi ogarnąć strony? To co on tam robi? Wstawia posty na fb gminy? Ach. Jeszcze wozi wójta , czyli szofer.

 34. PRowiec@ trochę się zgapiłeś – wójt Cymerman dokładnie to robi, nie tak dawno zamieścił tekst w Wieściach pt. „Ignorancja szkodzi gminie” (jak znam życie – płatny tekst, finansowany z pieniążków gminnych) Za publiczne wydawana jest też gminna gazetka – pismo sławiące nieustanne pasmo sukcesów obecnej gminnej władzy. Nasza dzielna pani prawnik wspiera jak może nie tylko Radę gminy ale również pana wójta, nie zdziwiłbym się gdyby i informatyk gminny pracował nad Wirtualną Wizytówką Wyborczą. Hasło: „Wszystkie ręce na pokład”.

 35. My z synem mojego Pana wykonujemy wiele pożytecznych prac na rzecz gminy:
  – rozbieramy tamy bobrowe na okolicznych rzekach,
  – budujemy parkingi przy szkole
  – budujemy chodnik w gminie
  – rozbieramy jakieś budynki w Turzu
  – robimy odwodnienia posesji w Chionach

  Sami widzicie że to Was ratuje.

 36. Zasoby wstają rano
  Bułeczka i mleczko
  Codziennie jest to samo
  Kawusia, ciasteczko
  Mielą ozorem bzdety tak, siak, byle jak
  Ich blade oczy widzą wielki pusty… świat

  Gonią za niczym
  Uczą się lizać, brać i łgać
  Będą w swym pustym świecie trwać

  Maski na ryj
  Mordy swe skryj
  Merdaj ogonem
  Z koryta żryj

  Ubierz się jak przystał
  Garsonki, garnitury
  Oddaj swój czas, no śmiało
  W imię wierutnej bzdury
  Podaj łapusię, zęby szczerz, bierz, powstań, leż
  Śmiejemy się, więc musisz śmiać się z nami… też

  Gonią za niczym
  Uczą się lizać, brać i łgać
  Będą w swym pustym świecie trwać

  Maski na ryj
  Mordy swe skryj
  Merdaj ogonem
  Z koryta żryj

  Żryj
  Z koryta żryj

 37. Spotkały się dwie świnie,
  jedna spasiona, cała w słoninie,
  Druga wychudzona, do niemożliwości,
  – Skóra i kości!
  – Powiedz mi – rzecze chuda – z jakiego powodu,
  ty źresz do syta, a ja zdycham z głodu?
  Co się do tego przyczynia?
  Przecież i ja jestem świnia!
  Tłusta na to: – To jeszcze mało!
  Świn się dziś wszędzie dużo napchało!
  W każdej dziedzinie
  są świnie!
  Na każdym terenie
  wprost przepełnienie,
  tak,
  że już koryt brak!
  Dziś się dostaje do koryta
  tylko świńska elita!
  Mało być świnią – trzeba przytem
  odznaczać się sprytem!

 38. Zeszły się przy korycie dwie różowe świnki
  Wypasione nad podziw – od ryjków po szynki.
  Zachrumkały radośnie na widok obierek
  I poczęły ucztować wśród zachwytów szczerych

  Wtem nadeszła ta trzecia – coś jakby markotna,
  Zerkając nie w koryto, lecz na kraty w oknach…
  Dwie pierwsze zakwiczały: „Chodźże na śniadanie,
  Starczy jadła dla wszystkich! I jeszcze zostanie…”

  Smutna na to: „Nie głodnam… Rozmawiałam z Burkiem.
  On zna zwyczaje ludzi…” – Tu łzy poszły ciurkiem –
  „Karmią nas tu i poją (tak jest ponoć wszędzie).
  Potem zabiją… Zjedzą… Taki koniec będzie!”

  Zapadła cisza w chlewie (brzęcząca jak muchy).
  Przerwał ją świński rechot – od ucha do ucha!
  Świnie (te przy korycie) nie czuły cykorii:
  „Zamknij ryj! Dość już twoich SPISKOWYCH TEORII!
  Gadasz jak wuj odyniec – zakała rodziny,
  Co przypisywał ludziom niegodziwe czyny…
  Za karę w mróz czy upał po lasach dziś hasa…
  Żryj i pozwól żreć innym! To dewiza nasza…”

  Tu w sen zapadły błogi (w barłogach jak w łóżkach),
  By sadełko zawiązać się mogło na brzuszkach.
  Ta trzecia – chociaż głodna – walczyła z kratami:
  „Schudnę troszkę… Przelezę pomiędzy prętami…”

  Gdy nad ranem wkroczyli z siekierami ludzie
  Burek – ten nadwrażliwiec – schował się w swej budzie…
  Dwie świnki do wędzarni za chwilę powieźli.
  Po trzeciej garść szczeciny na kratach znaleźli…

  Tu zakrzyknąć wypada puentę (niczym „bingo!”):
  Byt kształtuje świadomość! Lecz nie wszystkim świnkom…

 39. Jest sprawa. Na forum Poswietnego akcja. Bedą zbierać podpisy za funduszem sołeckim. Tak sie utrudzą a i tak z tego nici. Przeciez wójt nie pozwoli radnym inaczej zagłosować, jak tylko przeciw.

 40. Mówi jeden z krótszą nogą
  delegują go kulawi
  on interpelacją nową
  radzie i wójtowi ma przedstawić
  W interesie społeczeństwa
  i dla dobra ogólnego,
  po wnikliwej konsultacji
  aż do szczebla sołeckiego,
  z dniem 3-go października
  ma uchwałą prawomocną
  w tretuarach i chodnikach
  być co druga płyta wyższa

  stuk puk toporkiem w podłogę
  rada, rada wyraża zgodę
  stuk puk sikawką o blat
  sejm mówi tak

  Patrzą ślepi zadziwieni
  zaraz będą mówić niemi.
  Za stołami wrzawa wnet wybucha
  głusi nadstawiają ucha.
  Na mównice wszedł niemowa
  z wnioskiem o wolności słowa.
  Dyskusja się zawiązała
  kiedy zabrał głos jąkała.

 41. @Kononowicz: masz rację – będzie tragedia – przecież teraz mamy u władzy Wspólnotę Bezinteresownych Wizjonerów 😉

 42. Przedstawiciel (stolarz) paranoi
  wstał, nikogo się nie boi
  Będzie chyba całkiem szczery
  gdyż przy sobie ma papiery

  A na głowie ma czapeczkę
  w lewej ręce trzyma teczkę
  A na włosach ma wstążeczkę
  a na ustach ma piosneczkę:

  O jedności w społeczeństwie
  żeby jedność w gminie była
  Bo w jedności tylko siła
  Żeby tylko jedna była

  Jedna świnia, jedna krowa
  jedna d…pa, jedna głowa
  „Teraz będzie głosowane!”
  Siadł i puścił z pyska pianę

  Stuk, stuk toporkiem w podłogę
  rada, rada wyraża zgodę
  Stuk, puk sikawką o blat
  strażak mówi: „Tak!”

 43. Wójt znowu na sesji mów,i że w Michalski ma pozwolenie. Niech się ogarnie. My w Zabrańcu dostajemy wiadomości rozsyłane mailowo z dokumentami i wiemy że nie ma. Niech zadzwoni do starostwa i sprawdzi
  Beata Jeznach
  Podinspektor
  w Starostwie Powiatowym w Wołominie
  tel. 22 776 19 41
  Opiwaodaja te kocopoły i się później zastanawiają że w Zabrańcu po nich jadą. Mowił on jak i Świadek że nie może nic załatwić bbo nie ma pozwolenia. A w Turzu można bez pozwolenia? wójcie Załatwiaj bez pozwolenia aby coś jeździło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj