Cmentarz w Wołominie: Nie będzie pochówków?

31

Od listopada 2017 r. na każdej sesji radni informują władze Wołomina, że brakuje terenu, na którym można umieścić groby na wołomińskim cmentarzu przy Al. Niepodległości. Brak planu miejscowego dla tego obszaru może spowodować, że za chwilę nie będzie gdzie chować zmarłych – ostrzega ksiądz administrujący tym miejscem. Komu ma służyć paraliż wołomińskiego cmentarza? – pytają radni, a władze odpowiadają: „Przewidywany termin przedłożenia planu do uchwalenia zgodnie z podpisaną umową z wykonawcą projektu to koniec 2018 r.”

Temat wywołał w listopadzie radny Dominik Kozaczka, który zna problem od miejscowego proboszcza. – Z tego co wiem, jeśli pewne działania nie zostaną podjęte, to na wiosnę skończy się tam możliwość pochówku w nowych kwaterach – ogłosił na sesji, dodając, że głównie chodzi o problem z wycinką drzew.

– Rzeczywiście został złożony wniosek na wycinkę drzew z terenów pod nowe pochówki, ale nie możemy procedować te wniosku do czasu uchwalenia nowego planu miejscowego – odpowiedziała sekretarz gminy Małgorzata Izdebska. Przypomnijmy, że potrzebny plan musi opracować urząd miejski.

– Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, że jeśli te problemy nie zostaną szybko rozwiązane, to w gminie Wołomin nie będzie można dokonywać pochówków? – pytał dalej radny Kozaczka.- Czy pani burmistrz zdaje sobie z tego sprawę? (…)

Jak dowiedział się kilka dni temu radny Paweł Banaszek, procedura tworzenia planu na razie utknęła na najwcześniejszym etapie, a projekt jest opiniowany przez różne instytucje. Cała sprawa może więc potrwać jeszcze wiele długich miesięcy…

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/numer,269434,wie_ci_podwarszawskie/

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

31 KOMENTARZE

 1. 1. To w najszczęśliwszym mieście Polski ludzie też umierają??? Dziwni jacyś…
  2. Nie chodzi o zmarłych – choć cennik proboszcza na miejsce pochówku może przyprawić o zawał serca. Rzecz w wyrębie drzew i cenie na ten surowiec.
  3. Cmentarze winny zostrać odebrane spod jurysdykcji [czytaj – samowoli] proboszczów.

  • Bo cmentarze już dawno powinny być zabrane księdzu. Co to za numer, że jakiś kościół posiada jedyny cmentarz w gminie czy też mieście? Nie się burmistrz za to weźmie. Wywłaszczyć klechów!

  • Kozaczka chce wyciąć las? A co on mu przeszkadza? Niech się weźmie za robotę i budowę dróg, a nie drzewa będzie wycinał szkodnik jeden. Kozaczka jest gorszy niż korniki.

 2. Pewnie nie lubi chodzić po lesie i ma drzewa gdzieś. Co to znaczy wyciąć drzewa pod cmentarz? Za 15-20 lat cały las ma zniknąć bo nie ma miejsc na groby? Mamy ZEC i można by spalarnie zwłok tam uruchomić 😉

   • p. Florkiewicz to czy moje zdanie jest dla pana interesujące czy też nie, dla mnie nie ma znaczenia natomiast stwierdzenie ” …. umiejętności specjalistów z lokalnej umieralni ……” było nie na miejscu. Jest to obraźliwe wręcz chamskie. Cóż jaka kultura taka mowa.

   • Gdyby nie ci specjaliści, to pewnie teraz nie miałbym po co jeździć na ten cmentarz… Takie są fakty… I może mam jeszcze za to przepraszać szanownych „specjalystów”? Ale co ja będę panu tłumaczył… To pańskie dzieci będą mieszkać w Wygwizdowie a nie moje 🙂 Pozdrawiam

   • Kończąc dyskusję dodam, że aktualnie pracuję w Wydziale Zdrowia i Ubezpieczeń Społecznych – Ministerstwo Finansów, Departament Finansowania Sfery Budżetowej.
    😉

   • Panie Florkiewicz, tu już wszyscy mają świadomość awansu społecznego, którego Pan doświadczył, ale który nie udał się w pełnym zakresie, bo chamstwa się Pan nie wyzbył. Ale to może dobrze, bo raczej niewiele osób odda na Pana głosy w Wołominie, a z dwojga złego lepsza już nieudolna…

   • Szanowny panie stwierdził pan „……….Ale co ja będę panu tłumaczył… To pańskie dzieci będą mieszkać w Wygwizdowie a nie moje 🙂 …………” musi pan być bardzo zakompleksiony. Chwali się firmą gdzie pracuje i usiłuje traktować innych z góry. Mieszkam w Wołominie i wcale się tego nie wstydzę. Dzieci moje nie mają z tego powodu żadnych kompleksów. Córka jest na Fizyce na UW, a syn na Matematyce na PW i nie mówi im nikt, że pochodzą jak to pan stwierdza z Wygwizdowa. Mam wrażenie, że to właśnie pan ma kompleks Wygwizdowa.
    Ciekawy jestem, jak to jest, że w godzinach pracy urzędnik zajmuje się internetem?

   • Nie byłem w tym tygodniu w pracy. Być może Pana zaskoczę, ale tym razem zgodzę się z Panem. Mam kompleks tego, że to miasto się nie rozwija, nie oferuje miejsc pracy, nie wygląda architektonicznie zbyt ładnie i nie ma dobrego połączenia że stolicą. I nie mam dobrych doświadczeń ze służbą zdrowia, stąd takie podejście. I nie widać tutaj szansy na zmianę. Wydaje mi się, że nie jestem chamski, po prostu jestem bezpośredni. Jeśli w czymś Pana uraziłem, to zwyczajnie i po ludzku Pana przepraszam. Pozdrawiam.

 3. Cmentarz kowinien być komunalny a nie własnością kościoła, który dyktuje drastyczne warunki finansowe i bogaci się w zastraszającym tempie. Drugim ogromnym biznesem jest świadczenie usług przez grabarza. To jest biznes przez nikogo nie opodatkowany. Ludzie płacą ile oni chcą bo nie mają innego wyjścia. Dlaczego nie wydają faktur za świadczone usługi i nie płacą podatku? W skali kraju jest to afera większa niż nie jeden SKOK czy AMBER GOLD
  Ten biznes ma od lat ciche przyzwolenie każdego rządu. Od biednych obywateli fiskus wydrze każdą złotówkę a np. grabarz i paarafia działają na zasadzie hulaj dusza piekła nie ma ! FISKUS WEŻ SIĘ DO ROBOTY.

  • co ty KAMILO za bzdury wypisujesz. Ogarnij się babo. Same bzdury i kłamstwa. Jak nie wiesz nic na ten temat to się nie wypowiadaj.

   • A ktoś wie, ile wynosi pokładne? Bo na stronie internetowej parafii takiej informacji nie ma, a chyba powinna być, jeśli ktoś ją, zgodnie z przepisami, pobiera.

 4. A może komunalny cmentarz po przeciwnej stronie ? Zamiast śmieciowiska ? Kwatery już są. Dochód stały zapewniony no i przestałoby śmierdzieć.

 5. Jak tak dalej pójdzie urny z prochami zmarłych będziemy przynosić do urzędu …. i co wówczas powie pani z tłustymi włosami .
  No……..wina Madziara

 6. Ludzie odchodzą bo nie mogą patrzeć na to co dzieje się w mieście a teraz nawet po śmierci dopadnie ich nierubctwo Obecnej Ekipy.

 7. Aktywny radny Kozaczka robi kampanie już na cmentarzu , no tak urny już gotowe. Bez żartów, przecież problem jest wiadomy od dawna , więc pytanie kiedy Ksiądz zgłosił rozbudowę cmentarza ? Jeżeli w roku 2017 to nie dziwi że są problemy – robienie planu przecież trochę trwa. Teren pod cmentarz jest własnością kościoła a zatem zgoda na wycinkę młodnika powinna być wydana bez problemu . Coś mi się wydaje że ten temat będzie jednym z punktów kampanii wyborczej. Jakoś Ksiądz Dziekan z ambony nic nie mówił ze rozbudowuje cmentarz i że są problemy.

 8. najwyższy czas pomyśleć o budowie na cmentarzu muru (ściany) gdzie będą umieszczane urny z prochami tak jak to jest w wielu państwach europy. ci co maja groby mogą nadal chować bliskich w trumnach lub urnach.tradycyjny pochówek do nowych grobów będzie pochłaniał co raz więcej terenu i temat będzie powracał regularnie. budowa krematorium to inna sprawa.

 9. A co kozaczka moze wiedziec na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzenngo tym bardzoej na temat studium uwarunkowan ..jak on o tym zielonego pojecia nie ma .nie wie o tych podstawowych zaleznosciach miedzy jednym a drugim … I drzewa w dodatku chce usowac ..nich sobie f…. Usunie..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj