Wyrok na korzyść DJCHEM: Co dalej z Centrum handlowym?

27

W minioną środę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zapadły dwa wyroki w sprawie kontrowersyjnych pozwoleń na budowę: obiektów Centrum Handlowego w Wołominie oraz obiektu Leroy Merlin jakie wydawali kolejni starostowie wołomińscy. Naczelny Sąd Administracyjny, podobnie jak wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uznał, że spółka DJCHEM Chemicals Poland S.A., prowadząca zakład chemiczny w niewielkiej odległości od obiektów handlowych, jest bezwzględnie stroną postępowań o wydanie pozwoleń na ich budowę. To oznacza między innymi, że budynek Leroy Merlin funkcjonuje od środy bez pozwolenia na budowę. (…)

(…) Postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę obiektów Leroy Merlin zostanie wszczęte na nowo, tym razem z udziałem DJCHEM. Starosta Wołomiński jest też związany wskazaniami zawartymi w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, co zobowiązuje go do ustalenia bezpiecznej odległości od zakładu spółki. W odniesieniu do pozwolenia na budowę Centrum handlowego sprawa wygląda podobnie. Na nowo zostanie wszczęte postępowanie odwoławcze w sprawie stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę, tym razem również z udziałem DJCHEM i przy związaniu GINBu wskazaniami zawartymi w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

27 KOMENTARZE

 1. Dobra lepiej powiedzcie który to Starosta podpisał te papiery. Rytel, Uściński czy ten obecny którego nawet nazwiska nie pamiętam.

 2. Z tego co pamiętam to Ryszard Madziar chciał za tą inwestycje dostać jakieś pieniądze od inwestora centrum handlowego na park.

 3. Człowieku co ty gadasz?! Zapoznaj sie ze sprawa ,a później pisz komentarze. Przecież to obecny starosta i obecny burmistrz ogarniali sprawę budowy tego centrum. Juz nie raz przegrali w sadzie i Wołomin czekaja dalsze porażki,bo Radwan nie ma ludzi do pracy tylko do brania kasy.

 4. Przecież to Pani Radwan tak strasznie pchala sie do przeciecia wstegi w centrum handlowym i chwalila sie,ze to dzięki niej centrum handlowe powstało. Gmina bogata to zaplaci kolejne milionowe odszkodowanie tylko szkoda,ze to z naszej kieszeni. Pani Radwan za swoje bledy powinna płacić ze swoich pieniedzy,a nie z podatników.

 5. Winne jest starostwo. Co ma gmina do wydawania pozwolenia na budowę. To starosta wydaje pozwoleniale, a poza tym inwestor wiedzia, ze jest odwolanie i budował na własne ryzyko – w przypadku właśnie uchylenia decyzji pozwolenia na budowę.

  • Wszystko było ok., więc Starostwo pozwolenie na budowę musiało wydać!
   Prawo Budowlane
   Art. 35.
   1. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza:
   1) zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
   2) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;
   3) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b, oraz zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7; 4) wykonanie – w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, o którym mowa w art. 20 ust. 2, także sprawdzenie projektu – przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu – lub jego sprawdzenia – zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7;

  • Dlaczego ma nie być? Będzie. Wybeceluje się kasę na ograniczenie zagrożenia i wszystko. Właściwe pytanie to kogo tym obciążą decyzje lub wyroki?

 6. uścin z madzią powinni za to beknąć. i keszcze łysy syfek- do spółki. oni ten chachment zrobili. co miała elka- jak przyszła to taki stan w papierach zastała. a że znów- syfek robił jej piar- to dziada oszczędziła.

 7. A moze by tak przeniesc w inne miejsce firme DJ Chem? Oprocz galerii ktora jest za blisko mieszkają również ludzie i może o nich też by należało pomyśleć.

 8. Czarny. Przestań mącić. Poczytaj, to już wyjaśniano wielokrotnie. Chyba, że jesteś z tych, co za wszelką cenę chcą mącić.

  • Wyjaśniano i co wyjaśniono? Nie poczułam się bezpieczniej, a mieszkam na tyle blisko że w razie „rażenia” również dostanę. Ponadto codziennie jeżdżę pociągiem do pracy do Warszawy i wracam tą samą drogą. W CH natomiast byłam dwa czy trzy razy od momentu powstania. I według waszych wyjaśnień tylko w CH jestem narażona na niebezpieczeństwo, ale w domu czy pociągu to już nie.

  • Wyjaśniono? Aha czyli w razie zagrożenia, życie ludzi przebywających w galerii jest zagrożone, ale życie ludzi mieszkających w pobliżu już nie? Promień zagrożenia jaki był podawany we wcześniejszych informacjach to 1,5 km czyli pół Wołomina i Zagoscinca.

  • Czarny, ma rację. Jeżeli DJCHEM stwarza zagrożenie dla klientów CH to róniez dla mieszkanców Wołomina, Nowej Wsi i Zagościńca. Nie będą mogli budować się na swoich działkach w otoczeniu do 1000 m od DJCHEM.

   • Budować Nowe domy to jedno, a co z ludźmi którzy tam już mieszkają? Skoro to DJ Chem stwarza zagrożenie to może trzeba by pomyśleć o przeniesieniu firmy z dala od terenow zamieszkiwanych. Tylko ze w tym całym sporze nie chodzi o dobro ludzi lecz o grubą kasę.

   • Przenieść raczej się nie da. Można wprowadzić kosztowne zabezpieczenia. Najprawdopodobniej walka toczy się o pieniądze i kieszeń z której zostaną wyjęte.

 9. nke wybielaj pisowskich niedołęgów. za cały chachment oni ponoszą odpowiedzialność i basta. Był teren przemysłowy na około- to mógł zostać. tylko madzia nje wiedział jak tu inwestora sprowadzić. Bo pojęcia miał o tym tyle co wół o szachach.To przytulił co nie co i zmienili z uścinem przeznaczenie terenu- łamiąc prawo i zasady. nie wybielaj ich teraz. Nie da sie.

 10. Dla okolicznych mieszkańców DJCHEM (obecnych i przyszłych) nie ma znaczenia co powstało na terenie po ZSB. Zagrożenie nie zmalało, a może wzrosnąć jeśli DJCHEM będzie się rozbudowywał.

 11. Pan Domagała wywołał wilka z lasu i chce teraz na nim zarobić. Od inwestora CH będzie żądał poniesienia kosztów poprawy bezpieczeństwa w otoczeniu jego zakładu. Od gminy chce planu miejscowego z wydzieleniem strefy bezpieczeństwa określonej przez jego doradcę gen. Grosseta.
  Obudził się z przedziwnego letargu po tym jak CH podjęło budowę na bazie pozwolenia z 2013 r.. W 2014 r. skierował do starostwa żądanie wstrzymania budowy, a do gminy wniosek o opracowanie dla niego m.p.z.p. . Od samego początku tj. uchwalenie planu miejscowego dla CH, sprawa śmierdzi mi na odległość bardziej niż potencjalna awaria w DJCHEM.

 12. Cwaniactwo Lewactwo związane z obecną władzą Wołomina niech opowie o firmach które udało się pozyskać Elżbiecie Radwan do rozpoczęcia swojej działalności w Wołominie … za chwile minie cztery lata – słucham.
  Gdzie te firmy …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj