Okradani z historii

11

To emocjonalne, ale przemyślane wystąpienie burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego wygłoszone podczas obchodów 98. rocznicy „Cudy nad Wisłą” przejdzie do historii miasta, być może zapisując się w niej mocnymi głoskami. W opinii wielu znalazł się wreszcie ktoś, kto jasno i doniośle wypowiedział opinie mieszkańców, o tym że historii miasta nie da się zakłamać. (…)

– Bardzo dużo i bardzo chętnie mówili o bohaterstwie poległych tu Polaków, mówili o wielkim znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i dla losów świata. Mówili o wczesnym patriotyzmie bohaterów i jego współczesnym znaczeniu w czasach pokoju. Za ich słowami nie szły jednak czyny, które przeistoczyłyby Radzymin w taki symbol jak Termopile czy Grunwald. W bitwie zwaną warszawską na Warszawę nie spadł ani jeden pocisk, żaden bagnet nie zamknął ludzkiego istnienia, bo Bitwa Warszawska toczyła krew swoich Bohaterów tu, na ziemi radzymińskiej. Nieprzypadkowo Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego przed drugą wojną światową miały miejsce, właśnie tu w Radzyminie – stwierdził stanowczo burmistrz, coraz dostając gromkie brawa od zgromadzonych uczestników spotkania na cmentarzu.

– Nieprzypadkowo do Radzymina, a nie Warszawy czy Ossowa przybył św. Jan Paweł II, składając hołd bohaterom. Modlił się na ziemi, w którą wsiąkała krew bohaterów, w miejscu na którym dziś stoi jego pomnik. „Co by było gdyby nie było tego Radzymina” wspominał później w Castel Gandolfo i te słowa przeszły do naszej historii po wsze czasy – mówił zyskując kolejne brawa. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

11 KOMENTARZE

 1. .” W bitwie zwaną warszawską na Warszawę nie spadł ani jeden pocisk, żaden bagnet nie zamknął ludzkiego istnienia, bo Bitwa Warszawska toczyła krew swoich Bohaterów tu, na ziemi radzymińskiej. ”
  Czy burmistrz jest idiotą czy po prostu myśli że inni są idiotami?
  Ta bitwa rozgrywała się w wielu miejscach na raz – nie tylko Radzymin, Płock, Ciechanów, Modlin i wiele innych miast było areną zmagań które wchodzą w „bitwę warszawska”

  • Trafione w punkt !!! Najbardziej krwawa bitwa w dniach 15-18 sierpnia 1920r miała miejsce koło Ciechanowa, Sarnowa góra. Oddziały Wojska Polskiego uderzające znad rzeki Wieprz, którymi w tym okresie dowodził Józef Piłsudski osobiście, nie natrafiły na tak zacięty opór. !!!

 2. Teraz po fakcie takie zale, a gdzie byli włodarze Radzymina abu skutecznie zabiegac o ten obiekt. Z drugiej strony muzeum jest czy bgo nie ma w Radzyminie czy innym miejscu to nie koniec swiata.Dalej z tego co sie pisze to wcale nie najwazniejsze walki w BW 1920 toczyły sie w Radzyminie czy nawet w Ossowie.

 3. Żenada i złość osobista pana burmistrza Radzymina wylała się żółcią po tym jak 15 w Ossowie minister MON Błaszczak ogłosił start budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Pan burmistrz Radzymina nie ma klasy to zasmarkaniec który wyciera się w rękaw i szlocha . Zapomniał Radzymin jak to własnie jego kolejni decydenci zakłamywali historię i porównywali Radzymin do Waterloo. To Radzymin opuszczał kolejne uroczystości przez 30 lat nawet religijne w Ossowie ale włodarze Wołomina maja klasę i zawsze sa w Radzyminie. To Radzymin kłamliwie w witrażu w katedrze na Pradze wkomponował ks. Ignacego Skorupkę biegnącego z krzyżem tak jakby Ossów był w Radzyminie. To Radzymin na cmentarzu wojny 1920 zrobił symboliczna mogile Ks Skorupki z fałszywa data Jego śmierci którą później przekuwano , biedacy zapomnieli że Ks Skorupka poległ 14 sierpnia 1920 w Ossowie i jest od 98 lat pochowany na warszawskich Powązkach. Czy burmistrz Radzymina potrafi się biść w swoje piersi i powiedzieć mea culpa . Jako mieszkaniec powiatu wołomińskiego ja oczekiwał by wielkiego zadowolenia atu masz babo placek zazdrość zjada człowieka . Biada oj biada pierwsi będą ostatnimi.

 4. Salamis masz rację zapomniałeś o zdobytej radiostacji wroga i o tym , że jakby ta swołocz bolszewicka weszła do Warszawy a tu mieli najbliżej wojna była by przegrana. Zadecydował Ossów i Wólka Radzyminska oraz Płock.

  • Siły bolszewickie nacierające na Warszawę zostały odcięte przez manewr znad Wieprza oraz zatrzymane i odrzucone przez 5 Armię gen. Wł.Sikorskiego. 29-31 sierpnia 1920 r pod Zamościem zatrzymano „1 Armia Konna Siemiona Budionnego (cztery dywizje i jedna samodzielna brygada, ok. 30 tys. żołnierzy, 31 tys. koni, cztery pociągi pancerne – w sumie 13 brygad, w tym około połowy Kozaków” za Wikipedia.org Byc może o czyms zapomniałem !!!

 5. Nie ma się czego czepiać, burmistrz Radzymina nie powiedział, że jedynie w Radzyminie! Bitwa o Radzymin była jednym z punktów zwrotnych wojny 1920 roku i prawdą jest , że gdyby 15 i 16 sierpnia wojska dowodzone przez ppłk. Jacynika nie odbiły Radzymina z rąk bolszewików to najpewniej na Warszawę spadłyby pociski, a bolszewicki bagnet zamknąłby wiele istnień. Pod koniec sierpnia trwały walki w rejonach Zamościa i Hrubieszowa, a 31 sierpnia pod Komarowem rozbito osławioną konnicę Budionnego. Pan Chaciński jako burmistrz Radzymina podkreślił i słusznie znaczenie swojego miasta w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku.

 6. W koncu przeczytałem całe wystapienie Burmistrza. Wyglada to na krótkowzroczne wpisanie go w kampanie wyborcza do samorzadu i usprawiedliwianie poniekad porazki oraz uderzenie w kontrkandydata o ile wystartuje z poparciem PIS. Podczas uroczystosci, gdzie powinno sie czcić poległych w walkach, wskazywac na jedność Polaków, patriotyzm, jest wystapienie dzielace i wskazujace na małostkowość włodarza.Na tych uroczystosciach zawsze była jedność uczestników i hołd dla tych co walczyli w całej BW 1920 i oddali zycie za ojczyznę. Teraz zrobił sie mitig polityczny i wylew zali i frustracji- takie to małe. Juz o dobrych kliku lat Radzymin był skłócony z Ossowem/Wołomin,Zielonka,Kobyłka/ Nawet ten półmaraton jak był kiedys z Radzymina do Ossowa teraz jest tylko w Radzyminie. To nie w Radzyminie były istotne walki dla przebiegu BW 1920. Walki odbywały równiez w okolicznych miejscowosciach, w tym po tym jak Radzymin został oddany po pierwszym ataku zołnierzy sowieckich. Pytanie jest podstawowe z jakiej to Historii i kto okrada jakoby Radzymin. Szkoda wielka szkoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj