Jest wymóg, nie ma konsekwencji

Jest wymóg, nie ma konsekwencji

Do wyborów pozostał raptem tydzień, a od jakiegoś czasu słyszy się o kilku „lokalnych wyborczych aferach”. Część z nich jest „sztucznie nadmuchana” przez konkurencyjne komitety, część wymaga dodatkowego rozpatrzenia, ale co najmniej dwoma powinna zająć się Państwowa Komisja Wyborcza.

O ile słyszeliśmy o casusie „Prezydent Zdanowskiej” i wołomińskim odprysku tej afery o tyle, póki co, cisza o błędach rejestracyjnych jednego z lokalnych komitetów wyborczych. Dostaliśmy maila od jednego z Czytelników z informacją, że w KWW Edyty Zbieć (Kobyłka) zarejestrowano, jako pełnomocnika finansowego, funkcjonariusza publicznego (pracownika jednostek podległych gminie). Już po wstępnej lustracji Kodeksu wyborczego, stało się jasne, że w myśl art. 127 par. 2 pkt 3, takie działanie jest niezgodne z prawem.

Skontaktowaliśmy się z powiatowym pełnomocnikiem wyborczym, przedstawiając problem. – Prawdą jest, że pełnomocnikiem finansowym nie może być funkcjonariusz publiczny – usłyszeliśmy. – Osobiście nie rejestrowałem tego komitetu, a zatem nie jest to pytanie do mnie. Komisje działają na zasadzie zaufania publicznego, a zatem wiele więcej powiedzieć może osoba składająca dokumenty. Pełnomocnik finansowy składa oświadczenie, że nie jest urzędnikiem publicznym w myśl ustawy – słyszymy w słuchawce telefonu. Czy zatem mamy przykład poświadczenia nieprawdy, co wynika dalej z ustawy, jakie są konsekwencje takiego działania? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do pracownika warszawskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Tu usłyszeliśmy nieco więcej.(…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(6) Comments

  1. Urzędniczka

    Pani Edyto proszę przybliżyć wyborcom cel stworzenia fundacji z królikiem j, eżeli jest Pani osobą uczciwą proszę o listę osób które dokonały wpłaty na w/w fundację, swoją drogą czy będąc drugą najważniejszą osobą w mieście nie miała Pani moralnych oporów tworząc takową fundację, zachłanność ludzka nie zna granic, gdzie honor, ambicja

  2. Ggggg

    Urzędnik samorządu nie może mieć żadnych fundacji na swoją osobę jest to karalne, także proszę nie i rozsiewać plotki o dziwnych fundacjach Pani Zbieć, jest to gra polityczna

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *