Kulturalne zmiany w gminie Poświętne

2

Rada Gminy Poświętne przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia Gminnego Centrum Kultury, które zgodnie z planami zlokalizowane zostanie w dotychczasowej świetlicy wiejskiej w Woli Cygowskiej. Utworzenie ośrodka kultury wiąże się również z likwidacją trzech bibliotek publicznych. Włodarze Poświętnego zamierzają bowiem utworzyć jedną gminną bibliotekę, która będzie częścią nowo powołanego centrum kultury. (…)

Propozycja likwidacji małych bibliotek wywołała jednak lekkie obawy. – Rozumiem, że panowie chcą również dla niektórych osób zamknąć dostęp do czytania książek. Część ludzi nie będzie jeździła do Woli Cygowskiej. Rozumiem, że warunki w Ręczajach są kiepskie, ale bardzo dużo osób przychodziło do tej biblioteki i byli zadowoleni, że ona w ogóle jest. Dzieci ze szkoły również korzystały z tej biblioteki – skomentowała sołtys Nowych Ręczaj.

– Ostateczne decyzje w sprawie rozwiązania biblioteki nie zostały jeszcze podjęte. Jeżeli chodzi o godziny pracy bibliotek, to są one dość rozproszone. Przez dwie godziny biblioteka jest otwarta w Nowych Ręczajach, później przez dwie godziny w Międzylesiu. Ostatecznie wiele osób daje sobie spokój, bo jeżeli ma za każdym razem zastanawiać się czy może akurat teraz pojechać do biblioteki, to woli pojechać do Wołomina czy do Okuniewa i dostać książkę od ręki. Na bibliotekę było latami wydawane 250 tys. zł rocznie. To kwota, która pozwala zacząć działalność instytucji mającej dużo szerszą ofertę dla mieszkańców, nie tylko książki. Biblioteki już teraz tak działają, że oprócz wypożyczania książek organizują różne warsztaty itd. Chcemy żeby pieniądze publiczne były racjonalnie wydawana. Jeżeli dostajemy raporty z ilości wypożyczeń, to one nie zwalają z nóg. Według przekazanego nam raportu, czytelnictwo w trzech filiach jest na poziomie 7%, więc tylko taki procent mieszkańców korzysta z tych bibliotek – ocenił zastępca wójta Marek Szałwia. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

 

2 KOMENTARZE

  1. Biblioteka w Nowych Ręczajach otwarta jest 3 razy w tygodniu od 9-16 i kto tylko ma ochotę może niejedną książkę wypożyczyć , są tam 2 stanowiska z komputerami dla osób które nie maja dostępu do komputera i internetu i bardzo często korzystają z tego dzieci ze szkoły podstawowej jak również wypożyczają lektury których w szkolnej bibliotece jest za mało.Do biblioteki przychodzi dużo starszych , samotnych ludzi których pasją na starość jest czytanie książek i teraz właśnie przez likwidację tej filii się im tą pasję blokuje.Zamawianie książek on- line i odbiór w szkolnych bibliotekach to też nie jest dobry pomysł ze względu na zagrożenie dla dzieci szkolnych ze strony obcych osób wałęsających się po szkole np ; pedofil czy diler narkotyków. Tego w tym artykule własnie zabrakło choć zajmuje obszerną stronę w gazecie , mówi się tylko o kosztach a gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Proszę za kilka miesięcy po likwidacji 3 filii napisać artykuł jaki w tych miejscowościach jest procent czytelników i o ile spadło czytanie książek.Biblioteki gminne czy publiczne nie są instytucjami które zarabiają , biblioteki to dobro narodowe i służą propagowaniu czytelnictwa bo inaczej to analfabetyzm i Ciemnogród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj