Muzeum Bitwy 1920 w Radzyminie

Muzeum Bitwy 1920 w Radzyminie

Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Radzyminie, podobnie jak w poprzednich latach, z pewnością zaspokoiły oczekiwania tych wszystkich, którzy zdecydowali się w nich uczestniczyć. Nie ma w tym ani krzty przesady, choćby dlatego iż program przygotowany przez organizatorów zakładał nie tylko ogromną ich mnogość, rozłożoną na kilka dni, ale obfitował w atrakcje. Wydarzeniem dnia, stały się jednak nie koncerty gwiazd estradowych, zawody sportowe, a wystąpienie burmistrza, podczas uroczystej mszy św. Krzysztof Chaciński zapowiedział w nim budowę filii Muzeum Niepodległości w Radzyminie, upamiętniającego wydarzenia sprzed 99 lat. (…)

– Za rok historia zatoczy wielkie koło, wskazując upływ czasu, które pozwoliło Europie pozostać Europą, a Polsce Polską. Chociaż w historii od tamtej Bitwy upłynie zaledwie 100 lat, to w historii miasta liczącego 545 lat, było to najważniejszym wydarzeniem, które ukształtowało nas i naszą tożsamość. Wszystko, co działo się później i tym, co się nie działo… związane było z rokiem 20. Dlatego z obowiązku, nie politycznych dekretów, a potrzeby serc, My radzyminiacy jesteśmy strażnikami pamięci. Strażnikami pamięci jednego z najważniejszych w historii bohaterstwa, narodu – mówił do licznie zgromadzonych duchownych, generalicji, posłów, senatorów a przede wszystkim mieszkańców, burmistrz.

– Od roku 1989, gdy Polska odzyskała suwerenność wierzyliśmy, że to co oczywiste dla nas, radzyminiaków jest także oczywiste dla Polaków i Polski. Wierzyliśmy, że po latach komunistycznych szykan, wymazywania z map powiatu radzymińskiego, Radzymin odzyska należne miejsce w historii. Wierzyliśmy, że dzięki państwowym dotacjom w obiekt muzealny, miasto stanie się ważnym ośrodkiem i światowym symbolem, takim jak Termopile czy Waterloo. Niestety, nic takiego się nie zadziało, chociaż z ust kolejnych przedstawicieli rządów po roku 1989 takie zapewnienia płynęły – mówił burmistrz Radzymina.  (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(3) Comments

  1. mark

    Ojej- czyżby znowu olano bliższy Wołominowi Ossów??? Niepojęte! Jak to sie stało!!? Tyle zabiegów bicia piany , powoływania dyrektorów pól i kupowania floty drukarek za 15 000zl sztuka..... i co? nic? Kto mi podpowie kiedy otwierają Muzeum Piłsudskiego w Sulejuwku? Bo chce znajomym z Poznania coś pokazać- a tu nie ma czego pokazywać - to tam podskocze. Daleko nie ma. I kiedy w końcu Radzymin przejmuje range powiatu? Bo że tak będzie - to chyba nikt już w to nie wątpi

  2. Kick

    Muzea, pomniki, a prowadzi i przez środek wołomina przebiega dziurawa ulica 1 Maja bez chodników. Miasto powiatowe w Europie, ale standard wioski afrykańskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *