Problemy z kanalizacją – pomoc pilnie potrzebna

0
Udrażnianie Rur Warszawa Stankan

Kłopoty związane z niedrożną kanalizacją mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami oczywiście są efektem nagłej, niemożliwej do przewidzenia awarii, np. pękniętej lub zamarzniętej rury. W zdecydowanej większości przypadków to kwestia zaniedbań po stronie użytkownika i rezultat braku jakiejkolwiek konserwacji przez lata.

Co zrobić aby uniknąć awarii hydraulicznych?

Wzorową pracę instalacji sanitarnej zapewnia stosowanie kilku wydawałoby się prostych, ale często ignorowanych zasad:

  • stosuj sitka oraz siatki, które zapewnią między innymi ochronę przez włosami
  • unikaj wrzucania resztek pokarmowych oraz fusów po herbacie/kawie do odpływów kanalizacyjnych
  • nie wrzucaj do instalacji rzeczy, które są nierozpuszczalne albo trudno rozpuszczalne, jak np. chusteczki higieniczne, środki higieny intymnej itd.
  • regularnie przepłukuj odpływy sanitarne
  • regularnie czyść syfony
  • środki chemiczne do udrażniania rur, takie jak np. Kret czy Melt, jeśli już stosujesz, rób to także gdy wszystko działa
  • prewencyjnie, regularnie, wykonuj zlecaj wykonanie monitoringu kanalizacji

Awaria! Jak samemu poradzić sobie z udrożnieniem rur?

Pierwszy objawem, mówiącym o tym, że coś złego dzieje się z instalacją kanalizacyjną jest przede wszystkim wolniejszy odpływ wody. To znak, że należy podjąć kroki zaradcze, aby uchronić się przed awarią, która zapewne nastąpi wtedy, kiedy akurat najmniej się tego spodziewamy.

Można zacząć oczywiście od domowych sposobów takich jak użycie przepychacza sanitarnego, spirali do przepychania rur, albo środków chemicznych służących do rozpuszczania osadów organicznych zalegających w kanalizacji. O ile popularna i obecna w każdym domu „przepychaczka” raczej nie jest w stanie nic pogorszyć, o tyle sprężyny należy używać z wyczuciem i w składzie dwu-osobowym. Z kolei w przypadku używania specjalistycznych preparatów chemicznych należy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Zazwyczaj są to produkty silnie żrące i mogą powodować poważne oparzenia. Zwłaszcza osoby niedoświadczone, kobiety w ciąży i alergicy nie powinni ich stosować samodzielnie.

Udrażnianie rur – kiedy po pomoc do fachowca?

W sytuacji, gdy domowe metody zawodzą najlepiej jest zdać się na pomoc wyspecjalizowanej firmy. Na naszym terenie działa między innymi firma Stankan z Kobyłki, która oferuje profesjonalne usługi udrażnianie rur Warszawa oraz Pogotowie Kanalizacyjne. Zatrudnienie specjalistów od napraw kanalizacji, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem to zazwyczaj nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy, gdyż samodzielne metody napraw są obarczone ryzykiem spowodowania dodatkowych usterek. Ekipa specjalistyczna na miejscu dokona oględzin i wstępnej diagnozy, a dopiero później zdecyduje jakich narzędzi i maszyn użyć, żeby usunąć awarię kanalizacji. Zależnie od potrzeb mogą wykonać monitoring kanalizacji, dokonać jej czyszczenia, albo udrożnić rury. Czasami przyczyną zatkania odpływu może być np. koszyczek od kostki toaletowej, a czasami może to być wina wieloletniego zbierania się różnych osadów. Każdy przypadek jest inny, dlatego pomoc fachowców bywa nieoceniona.