Żołnierz i salonowiec

0

Ostatnim artystycznym wydarzeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w radzymińskiej bibliotece był spektakl pt. „Żołnierz i salonowiec, czyli Piłsudski i Paderewski na polską nutę” w wykonaniu młodzieży z Teatru Maskarada.

– To już trzeci rok z rzędu, gdy Teatr Maskarada razem z wybitnymi polskimi aktorami przygotowuje spektakl z okazji Święta Niepodległości. Za każdym razem jest o marszałku Piłsudskim, ale w trochę innych, mniej znanych odsłonach. W tym roku sięgnęli po postać często pomijaną. Obok Piłsudskiego pojawi się Ignacy Paderewski, również uznawany za jednego z ojców niepodległości – powiedział na wstępie dyr. radzymińskiej biblioteki Artur Laskowski.

Przedstawienie bazowało na spotkaniu Piłsudskiego z Paderewskim, do którego rzeczywiście doszło, pierwszy raz 4 stycznia 1919 roku i potem wielokrotnie przez cały rok. Było to zderzenie dwóch wielkich osobowości, kompletnie sobie przeciwstawnych. Z jednej strony polityk, żołnierz; z drugiej wyrafinowany salonowiec, gwiazda światowego formatu. Różniło ich wszystko: wychowanie, poglądy, sposób bycia, majątek, zwyczaje, życiowe doświadczenie, ale łączyła ich Polska. To dla niej się spotykali i mimo cholerycznych charakterów i apodyktycznego usposobienia potrafili pójść na kompromis. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj