Zamknięte szkoły w gminie Poświętne?

24

„Żadna szkoła w Poświętnem, której chcą rodzice, nie powinna być zamykana ani poddana redukcji do klas 0-3 wbrew zdaniu mieszkańców. Jako rodzice i społeczność lokalna  jesteśmy zaniepokojeni rozmową z panem Wójtem Gminy Poświętne , który przedstawił w  Wieściach Podwarszawskich plany wobec szkół. Uważamy, że nie powinniśmy dopuścić do żadnych ograniczeń w tym, co naszym dzieciom jest potrzebne! Dlatego warto bronić każdej chcianej przez mieszkańców szkoły, aby nie dać przyzwolenia na zamykanie czy redukowanie klas po kolei w kolejnych placówkach.

Szkoła w Turzu ma tradycję tak długą, jak nasza odrodzona w 1918 r. Ojczyzna i choć była to nieduża placówka oświatowa, to zapewniała edukację oraz wychowanie na wysokim poziomie. Wiele pokoleń mieszkańców dbało o to, aby szkoła istniała i były w niej odpowiednie warunki. Szkoła jest przykładem placówki oświatowej, bardzo potrzebnej lokalnej społeczności a ograniczenie jej funkcjonowania tylko do 3 pierwszych klas odbędzie się ze szkodą dla dzieci. Byłby to również przykład nierozumienia przez władze gminy rzeczywistych potrzeb mieszkańców oraz nieszanowania troski i starań wielu pokoleń. Ponadto ludziom świadomym trudno będzie przyjąć do wiadomości, że zamiast inwestować w lokalne szkoły w rozwijającej się gminie, nadszedł czas aby ograniczać ich funkcjonowanie, przez co zmierzać być może i do ich zamknięcia.(…)

Parząc na te ponad 100 lat tradycji szkoły w Turzu, na różną sytuację ekonomiczną i polityczną, czy jako społeczność lokalna mamy uwierzyć, że to teraz czas ograniczać zakres funkcjonowania naszej szkoły? Wiemy, że nasze tereny się rozwijają, ciężką pracą dochodzimy do lepszych warunków życiowych, widać coraz więcej i coraz ładniejsze domy, gospodarstwa, a nawet jednostki OSP. Nie uwierzymy, że dobry gospodarz gminy i dobrzy radni zamiast się postarać, to się poddadzą i zaczną ograniczać zakres funkcjonowania lokalnych szkół ze szkodą dla dzieci i całych społeczności.”

Przedstawiciele Rodziców uczniów szkoły w Turzu
Mieszkańcy Gminy Poświętne

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

24 KOMENTARZE

 1. „dochodzimy do lepszych warunków życiowych” z tym się nie zgadzam. Brak planu zagospodarowania przestrzennego jest głównym czynnikiem który hamuje rozwój gminy i obniża komfort życia w niej. Poprawę sytuacji jeśli chodzi o szkoły można osiągnąć tylko zwiększając liczbę mieszkańców. Do tego potrzebna jest infrastruktura, wytyczenie nowych ulic, budowa sieci gazowej i wodociągowej. Ogólny zarys usytuowania osiedli i firm z uwzględnieniem komfortu życia mieszkańców.

  • A jak już zwiększycie liczbę mieszkańców, ściągniecie „nowych”, to gdzie będą oni posyłać dzieci do szkoły, skoro je pozamykacie?
   Ktoś ma jakiś długofalowy plan, czy ważne „aby dziś”.

 2. Trzeba było być wczoraj na spotkaniu gdzie jeden z radnych przedstawił konkretne wyliczenie z konkretnymi danymi za ostatnie kilka lat. Nie jest prawdą że 90 % budżetu pochłaniają wydatki na szkoły !! Propaganda katastrofy i nic więcej . Radny ten przygotował te materiały a nie dostał od wójta bo wójt nie był łaskaw przygotować takich materiałów dla radnych i mieszkańców

 3. Machina reorganizacyjna (LIKWIDACYJNA) szkół w gminie Poświętne ruszyła. Na pierwszy ogień poszły placówki w Wólce Dąbrowickiej i Turzu. Ale jak sam wójt powiedział – jego wizja to „upchnąć” wszystkich 706 uczniów z całej gminy do szkoły w Poświętnem, bo wtedy na oświatę wystarczyło by pieniędzy z subwencji. Zainteresowanych odsyłam do artykułu w Wieściach z 27 listopada 2019 nr 48 (1470) Za mało pieniędzy na szkoły.
  Może mieszkańcy Ręczaj, Zabrańca, Międzylesia, radni powinni się zastanowić czy szkoły w ich miejscowościach nie będą jako kolejne wskazane do reorganizacji, a mieszkańcy Poświętnego powinni pomyśleć, czy przepełnione klasy i świetlice to lepiej czy gorzej dla ich dzieci.

  POWIEDZMY STANOWCZE „NIE” POGORSZENIU WARUNKÓW EDUKACJI.
  Brak sprzeciwu to też zgoda.

 4. Może niech wójt zacznie od siebie.
  Pan sekretarz zgodził się pracować na pół etatu już będą oszczędności.
  Zwolnić dyrektora centrum kultury i wice wójta, a pieniądze przeznaczyć na inwestycje.

  NIE DLA ZAMKNIĘCIA SZKÓŁ!
  Pnie wójcie nie dla układów i kolesiostwa!

 5. Czyli tak: przez kilkoro krzyczących rodziców, których garstka dzieci chodzi do szkoły z marnymi warunkami lokalowymi, bo mają wygodnie i po drodze, budżet gminy ma być zażynany? Te dzieci miałyby zapewniony DARMOWY dojazd i powrót, lepsze warunki do kształcenia, bezpłatne dodatkowe zajęcia, ale nieeee – „BO SZKOŁY ZAMYKOAJO”. W takim tempie te szkoły same się zamkną. Za 2 lata.

 6. Rodzice czubek własnego nosa tylko widzą. Cała gmina od kilkudziesięciu lat płaci za te szkoły, żeby grażyna z januszem bąbelki mogli przez ulice przeprowadzić do szkoły. A co z inwestycjami w gminie? Co z mieszkańcami którzy nie mają szkoły koło siebie i wożą dzieci po kilka kilometrów od domu? To wszyscy płacą za wygodę kilkudziesięciu osób a na pytanie kiedy woda, gaz wodociągi czy kawałek chodnika dla bezpieczeństwa przy drodze cały czas słyszymy że nie ma pieniędzy. No nie ma bo trzeba 5 osobowe klasy utrzymywać. Niech rodzice założą stowarzyszenie i płacą czynsz 400zł miesięcznie za bąbelka a nie żerują na społeczności całej gminy!!!

 7. Ładnie się przedstawili wczoraj mieszkańcy Wólki i Turza. Takiego kabaretu pewnie nikt się nie spodziewał. Przedstawione informacje o ilości dzieci w klasach i perspektywa na najbliższe lata boleśnie przedstawia że w tych rejonach będzie coraz mniej dzieci. Szkoły całkiem likwidowane przecież nie będą w razie jakiegoś bumu urodzeniowego mogą być oddziały znów przywrocone, ale po co Panie z Wólki czepiaja się innych szkół, czy one są za to odpowiedzialne że to akurat na nich padło. Zabraniec i Międzyleś został zaatakowany, żeby to te szkoły zamknąć a nie Wolke i Turze a najlepiej jak to powiedziała jedna pani żeby we wszystkich szkołach zamknąć oddziały 4-8 i dowodzić do Poświętnego żeby wszystkie szkoły miały tak samo sprawiedliwie. No co to za argumenty? Niektóre panie w sposób bardzo niekulturalny chciały narobić krzyku ale gdzieś wreszcie ich dzieci będą chodziły. Czy warto palić za sobą mosty?

 8. Drogi Mieszkańcu bez szkoły. Nie oceniaj po pozorach. Bo Grażyna z Januszem od ponad 20 lat płacą uczciwie podatki. I przyrzekam Ci ,że gdyby każdy płacił podatki tak uczciwie i w takiej wysokości to gmina Poświętne byłaby „krainą mlekiem i miodem płynącą” .Płacisz i płacisz a w zamian nie dostajesz nic. Przedszkole musieliśmy ogarnąć prywatnie, bo oboje pracujemy, nie jestem samotną matką, dla dzieci „normalnych rodzicow” nie ma miejsc w państwowych placówkach. Stomatolog prywatnie. Lekarz prywatnie. A teraz mi karzesz zakładać stowarzyszenie i płacić 400 zł. A może ta Grażyna z Januszem są już po prostu zmęczeni ciągłym wyciąganie od nich kasy gdzie w zamian nie dostają nic. Dlaczego wójt nie zajmie się podatkami w gminie? Chociażby podatkiem od nieruchomości? W 2020 podatki podnoszą Wołomin, Radzymin, Kobyłka. Dlaczego urzednicy nie dopilnują, żeby za śmieci płacili wszyscy? Tak ciężko sprawdzić ile osób mieszka w każdym domu, kto płaci kto nie płaci? Może Grażyna z Januszem inaczej podchodzili by do tematu reorganizacji gdyby wójt przedstawił oferty, wyceny dotyczące transportu, powiedział jak chce dowóz zorganizować czasowo, żeby te dzieciaki nie szwędały się bez sensu po Poświętnem. Bo nie uwierzę, że plan zajęć zostanie ułożony tak, że wszyscy uczniowie z klas 4- 8 będą zaczynać zajęcia i kończyć o tej samej godzinie. Jeśli zmieniać to na lepsze a ja w działaniach wójta widzę chaos i po prostu się martwię.

 9. Mieszkaniec3 był Pan Pani w tych szkołach w ogóle że mówi Pan Pani że dzieci mają tam marne warunki lokalowe? Myślę że każdego rodzica jest stać wozić swoje dziecko do szkoły. Czy nazwanie dzieci z Wólki i Turze pasożytami jest na miejscu? Szkół to nie jest biznes Pan Wójt niech spełni marzenie swoje i na terenie Naszej Gminy niech w każdej szkole powstaną stowarzyszenia A wtedy on pozbędzie się problemu!!!!!! Wodociąg o którym tak Państwo ładnie mówicie a sam gospodarza Naszej Gminy sie do niego nie podłączył dla mnie jedno zaprzecza drugiemu!!!!! Zróbmy wodociąg tylko po co się podłączyć!!!!! Błędne koło. Jakim prawem gospodarz naszej gminy nazywa swoich mieszkańców patologią?! To jest naruszenie konstytucji!!!! Nie dziwię się rodzicą tych dwóch szkół że tak głośno protestują bo jako rodzi z innej szkoły nie wyobrażam sobie że Pan Wójt chcę zrobić coś takiego w Naszej Szkole! Z całego serca jest z tymi rodzicami bo nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego że dotyczy się to moich dzieci!!!!!!

 10. Nasuwa mi się jedna myśl przy okazji tej całej sytuacji i nawet też będę skłonna przyznać racje, że trzeba zamknąć jakąś szkołę dla poprawienia budżetu. Zgodzę się z tym pod jednym jedynym warunkiem. Niech ktoś pokaże mi kiedy obecny wójt będąc radnym podnosił ten temat mówiąc że budżet nie stać na utrzymywanie tylu szkół? Jest nawet odwrotnie i krytykował takie pomysły i mówił że jest przeciwny. Tak więc albo to robił z pełną świadomością wprowadzając w błąd przyszłych wyborców albo jest totalnym ignorantem i nie potrafi czytać budżetu co zresztą mnie by to nie zdziwiło. Jeśli ktoś mi pokaże takie jego plany i zdanie że trzeba zamknąć choć jedną szkołę , głoszone na sesjach czy w prasie to zacznę popierać taki pomysł a jeśli nie ma to zrobił z mieszkańców zwykłych naiwniaków lub jak sam mówi patologią i pasożytami. Większość dała się nabrać i go wybrała to teraz mamy co chcieliśmy. Gwarantuję też że jedynymi zwiększonymi wydatkami na których nie będzie oszczędzał to będą wydatki na zatrudnianie znajomych i znajomych znajomych , różne festyny i oczywiście roboty wykonywane tez przez znajomych. Mylę się ? nie sądzę.

 11. Władysław Bartoszewski powiedział: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” Parafrazując te słowa powiem: Opłaca się zamykać szkoły ale nie warto, warto utrzymywać szkoły chociaż w ujęciu finansowym się to nie opłaca.

 12. Od jakiegoś czasu obserwuje temat zamykania szkół i zauważam że jest o to zbut dużo szumu. Niech rodzice z Wólki przypomną sobie jak przez pokolenia było tak że od IV klasy dzieci z Wólki „przechodziły’ do szkoły w Międzylesiu i tam się uczyły. Tam też 8kl kończyła ich Pani dyrektor. Jakoś krzywda im się nie stała. Żenująca była wypowiedź jednej z pań że nie będzie czekała na dziecko z zegarkiem w ręku aż wróci ze szko£y, bo co mają zrobić rodzice z Dąbrowicy których dzieci jeżdżą do Wolki rowerami i jeździły przez wiele pokoleń albo chodzili pieszo? Może im też należy się szkoła w Miejscowości ;)?
  Pytam też rodziców z Wólki czy to normalne jest że szkoła zatrudnia 20 nauczycieli przy braku 2 oddziałów klasowych?(często też po rodzinie i znajomości jak ktoś zarzucił to gminie!!!)
  Poziom nauczania myślę ze też nie uległby zmianie, jak to zarzuciła jedna z Pań
  Większość nauczycieli uczy i w Wólce i w Międzylesiu więc gdzie różnica w poziomie nauczania
  Co do szkoły w Turzu czy naprawdę tak macie super jak dzieci uczą się na 2 zmiany bo inaczej to nie da rady bo jest 5sal?
  Z całym szacunkiem ale dla mnie to nie ekonomiczne aby utrzymywać nadal taki stan rzeczy. To że tak było do tej pory to nie znaczy że taki bezsens ma trwać nadal.
  Gmina to nie tylko szkoły do których dzieci chodzą przez 8 lat. To też rozwój, media itp. Przy taki podejściu jal mają rodzice z Wólki i Turza to nasza gmina ciągle będzie w ogonie za innymi gminami z powiatu i różnice zamiast się zmniejszać będą ciągle rosnąć

 13. Jeśli chodzi o dzieci z Dąbrowicy to chociaż będą miały zapewniony autobus do szkoły bo do tej pory muszą wozić dzieci do Wolki albo „z zegarkiem w ręku czekać na dziecko”. Niestety ale podburzanie i nastawianie rodziców z Wolki przez niektórych nauczycieli jest po niżej pasa. Czy oni się zastanowili że nikt nie będzie chciał takich nauczycieli przyjąć w przyszłości?

 14. Pan wójt nie mówił o tym przed wyborami bo by miał zapewne niższe poparcie.
  Osobiście to brakowało mi takiego kandydata, który byłby za zamknięciem części szkół. Miałby mój głos od razu. Od dawna brakowalo mi kandydata który myśli rozwojowo i racjonalnie. Gdzie tu będzie rozwój szkół jak z roku na rok coraz mniej dzieci (zwłaszcza w tych reorganizowanych obwodach szkolnych)
  Brakuje przedszkoli i żłobków a szkół jest za dużo.
  Kolesiostwo jest wszędzie i w gminie i w szkole też 🙂
  Zastanawia mnie czy wszyscy obrońcy szkół będą tak chętnie płacić większe 2 albo 3-krotnie podatki. Bo łatwo jest krzyczeć jak to nie my musimy się martwić jak spiąć budżet.

 15. Kochani nie dajmy się skłócić, im wszystkim o to chodzi.. My dla których dobro dziecka jest najważniejsze. To nasi przyszli obywatele a my dorośli powinniśmy im dać to co najlepsze

 16. Lepsze warunki do kształcenia? W Poświętnem? Sprawdź sobie ranking szkół. Reczaje wysoko i dalej Turze. W Poświętnem nauka jest na niskim poziomie. Wiem co mówię. Turze to nie tylko szkoła ale tam społeczność lokalna tworzy klimat tej szkoły. Jest duża współpraca. A wiecie co mnie boli? Egoizm i podział mieszkańców. Ostatnio jedna osoba powiedziala wprost. Nie interesuje mnie co sie dzieje w Turzu,my w Poswietnem problemu nie mamy.” Znieczulica.. i po malutku robi się podział między mieszkańcami.

 17. Nieśmiało przypomnę, że kiedyś szkoła w Turzu działała tylko z klasami 0-5 a do szóstej już trzeba było iść do Poswietnego i wszyscy jakoś wtedy żyli. Nie popieram zamykania szkół i do szkoły w Turzu mam ogromny sentyment, bo sama tam uczęszczałam, ale nie dajmy się zwariować. Chcemy mieć wodociągi, chodniki etc. chcemy, żeby gmina się rozwijała, ale trzeba też być świadomym kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj