Reglamentacja, przymusowe skierowania do pracy, zamykanie miast

4
People with protective suits and respirators helping man outdoors, coronavirus concept.

W piątek oficjalnie ogłoszono w kraju stan epidemii. To oznacza między innymi, że możliwe będzie odgórne wyznaczenie wybranych osób do pracy przy zwalczaniu epidemii koronowirusa. Kogo i na jakich warunkach?

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie w swoich województwach mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale „także innych osób w zwalczaniu epidemii”. – Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa – tłumaczył w piątek na konferencji prasowej minister Szumowski.

Na takie działania pozwala art. 47 ust. 1 ustawy zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i choróbzakaźnych u ludzi. W myśl ustawy, pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne (lekarze innych specjalizacji) oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być na 3 miesiące skierowane także inne osoby, które będą w stanie pomóc przy jej zwalczaniu (np. studenci medycyny).

Takiej osobie, skierowanej do pracy, dotychczasowy pracodawca ma obowiązek udzielenia bezpłatnego urlopu, a okres, w którym pracownik będzie wykonywał pracę na podstawie skierowania, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u tego pracodawcy. Osobie skierowanej do pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w tej decyzji. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

4 KOMENTARZE

  1. Komisje z cyborgów zatwierdzą, a drony przyklepią. W tej absurdalnej sytuacji wiadomo, że wykładniczo będzie wzrastać skala problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj