Gminy płacą za nadgodziny

17

Po słowach burmistrz Wołomina, że prawie wszystkie (80 proc.) z gmin nie wypłacają nauczycielom nadgodzin za czas pandemii, sprawdziliśmy czy w pozostałych gminach naszego powiatu nauczyciele również otrzymali pieniądze za przepracowane nadgodziny w czasie trwania pandemii. Oto wypowiedzi włodarzy gmin Tłuszcz, Poświętne, Ząbki, Marki, Zielonka.

Tłuszcz

Jak wygląda kwestia wypłacania nadgodzin za zdalne nauczanie w przypadku nauczycieli szkół i przedszkoli w gminie Tłuszcz? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Pawła Bednarczyka.

– Pandemia koronawirusa to trudny i niepewny czas dla wielu osób. Wirus zmienił codzienność oraz warunki nauki dla tysięcy uczniów i nauczycieli. W ciągu zaledwie kilku dni nauka z sal lekcyjnych musiała przenieść się do rzeczywistości wirtualnej. Szczególnie na początku nauki zdalnej nauczyciele poświęcali wiele czasu na wdrożenie nowych metod nauczania i poznanie technik kontaktu na odległość realizując przy tym podstawę programową. Uczniowie musieli przestawić się na nowy tryb pracy, więc zadawali nauczycielom więcej pytań i prosili o doprecyzowanie różnych kwestii, co oczywiście zajmowało czas.

Po zasięgnięciu opinii prawnej postanowiłem o wypłacie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, jednak wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane. Weryfikacji dokonują dyrektorzy placówek na podstawie rozliczeń przekazanych przez nauczycieli. Należy zaznaczyć, że przepisy dotyczące wynagradzania nauczycieli za okres pracy zdalnej nie są jasne, a samorządy swoje decyzje opierają głównie na opiniach prawnych – poinformował nas burmistrz gminy Tłuszcz.

Poświętne

W przypadku placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Poświętne, nauczycielom zostały wypłacone wszystkie nadgodziny zrealizowane w okresie nauki zdalnej.

– Udokumentowanie realizacji zajęć przez nauczycieli polega na wpisaniu tematu do dziennika zajęć – powiedział nam Marek Szałwia, wiceburmistrz gminy Poświętne. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

17 KOMENTARZE

 1. Powiedzcie wyborcy Radwanowej : jak można było być tak głupim i głosować na takie DNO moralne. Wasze pieniądze zostały przeżarte na pensje urzędnicze nierobów Radwanowej oraz na na lans z Trzaskowskim czytaj wstęp do Elżbiety kariery poselskiej. Daliście się zrobić. A Wołomin dziurawy i zapuszczony za chwilę będzie wyglądał jak wiocha. TO JEST WASZA WINA

 2. zebrała się klika Radwan Górski cwaniaczek i jeszcze kilka osób i tak sobie rządzą ale przyjdzie czas ich rozliczyć!!!

 3. W Dąbrówce i w Radzyminie też placą za godziny ponadwymiarowe. Widocznie zdaniem pani dyrektor ZEASiP i pani burmistrz wolominscy nauczyciele należą do innej, gorszej kategorii i w zwiazku z tym wynagrodzenie za wykonaną pracę im się nie należy.

 4. Co za bzdury Kobyłka zmieniła arkusz z godzinami i wszyscy mają gole etaty więc nie muszą wypłacić nadgodzin A ochlapy są wypłacane z miesięcznym opóźnieniem. O mobingu że strony dyrekcji nie wspomnę

 5. Ale w gminie Wolomin nikt arkuszy nie zmieniał. Nauczyciele wszystkie godziny zrealizowali, poza jakimiś kolami zainteresowań oczywiście, ale za niewypracowane nikt sie zapłaty nie domaga.

  • Żaden z dyrektorów nie zmienił arkuszy organizacji pracy szkoły, nikt nie złożył wniosku do organu prowadzącego o taką zmianę, ale wszyscy podobno „ograniczyli treści”, cokolwiek to oznacza. 🙂 Ograniczenie treści nauczania dzieci nie jest jednoznaczne z ograniczeniem czasu pracy nauczycieli. Ciekawa jestem jak tam realizacja podstaw programowych. Ograniczenie treści – konieczne, ale realizacja podstaw programowych bez zarzutu. Pani B. wysłała sugerowane tabelki wywiązywania się nauczycieli z ich czasu bezpośredniej pracy z uczniem. Niezależnie od tego jak je wypełnimy, wszystko jest dla pani B. niewystarczające. Jednocześnie zapoznała dyrektorów ze wskazówkami, mówiącymi o tym, że dziecko nie może spędzać przed monitorem więcej niż 1 godzinę dziennie. 🙂 Jak zatem nauczyciel ma udokumentować swoją pracę? We wrześniu nie będzie problemu. 🙂 Nagle okaże się, że wszyscy pracujemy w ZOOM i dzieci spędzać będą przed monitorem 6 – 7 godzin. Wtedy będzie ok. Takie klocki. 🙂

 6. Nauczyciele idą do sądu, prawnicy już działają, tylko po co gminie taki wstyd? I odsetki trzeba będzie wypłacić, ale widocznie gminę na to stać…

  • Dostajesz 500+, dostaliście dodatkowy (płatny przez kilka m-cy) zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8 z powodu Covid. Co jeszcze byście chcieli dostać?

 7. Nauczyciele, miejmy odwagę cywilną! Nie wyrażajmy zgody na godziny ponadwymiarowe w przyszłym roku szkolnym. Nie dajmy się wykorzystywać! Nie ufajmy! Niech pani B. i dyrektorzy, którzy podpisali list do burmistrz Wołomina, w którym dziękują za wspaniałą współpracę z dyrektorem ZEASU w okresie pandemii, zmierzą się z problemem braków kadrowych. Uczmy w kilku szkołach. Niech podpisują z nami osobne umowy, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Szanujmy samych siebie, bo na szcunek włodarzy liczyć nie możemy!

 8. Ciekawe czy dyrektorzy to podziękowanie napisali z wlasnej inicjatywy i woli czy też pod „delikatnym” naciskiem?

 9. Ja się pytam kiedy będą koszone rowy, bo co niektórych na lipinkach i zagościńcu zaczyna zalewać.

 10. pozew zbiorowy o niewypłacenie nauczycielom nadgodzin przez miasto został złożony. i super – trzeba walczyć o swoje. Ale musi być drugi – za wywieranie bezprawnego wpływu na administrację szkół innego szczebla aby też nie wypłacali nadgodzin w swoich szkołach. Są pisma, są nagrane rozmowy pani burmistrz – gazeta Wieści chętnie to zobaczy i opisze

 11. A pozew za nielegalne przesunięcie pieniędzy z edukacji (nadgodziny nauczycieli) na inne cele ???Gorąca prośba o audyt finansowy RIO lub innej instytucji w naszym urzędzie miasta. Chcemy wiedzieć ile długu ma Wołomin i jak były wydatkowane i przesuwane miejskie pieniądze. Proszę radnych PIS o podjęcie działań w tym zakresie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj