Boisz się wizyt u dentysty? Gabinet stomatologiczny NieboDent radzi jak pozbyć się strachu

0

Boisz się wizyt u dentysty? Gabinet stomatologiczny NieboDent radzi jak pozbyć się strachu

Obawy przed wizytą u stomatologa podziela połowa społeczeństwa. Jeśli boisz się dentysty, podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem.

Stomatolog – dlaczego jest taki „straszny”?

Z tym tematem boryka się każdy dentysta – jak nie bać się stomatologa? Pytanie to zadaje sobie wielu pacjentów, a lekarze oprócz wykonywania swojej pracy, muszą obalać liczne mity i stereotypy związane ze stomatologią. Statystyki wskazują, że nawet co drugi pacjent gabinetu stomatologicznego obawia się wizyty u dentysty. Związane jest to m.in. ze sposobem, w jaki przedstawiani są dentyści w popkulturze (które to przedstawienie nie ma nic wspólnego z prawdziwymi lekarzami). Dodatkowo w stomatologii często dochodzi do zjawiska sprzężenia zwrotnego: pacjenci tak bardzo obawiają się wizyty, że odwlekają ją w nieskończoność. Odwiedzają lekarza dopiero wtedy, gdy dolegliwości są trudne do zniesienia, a w takich warunkach wizyta często zapada w pamięć jako coś wyjątkowo nieprzyjemnego.

Jak poradzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?

Po pierwsze: dbaj o profilaktykę. Przynajmniej raz w roku odwiedź zaufany gabinet dentystyczny celem dokonania przeglądu stomatologicznego. Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, prawdopodobnie skończy się na krótkiej wizycie. A wszystkie ewentualne zmiany, które wymagają ingerencji lekarskiej, stomatolog będzie miał okazję zaleczyć na bardzo wstępnym etapie, co nie będzie ani bolesne, ani kosztowne.

Po drugie: nie odwlekaj wizyt. Jeśli czujesz, że pobolewa Cię ząb, masz problem ze zgryzem lub krwawiącymi dziąsłami: to czas na konsultację stomatologiczną. Przedłużanie tego stanu nie zmieni niczego na lepsze, a może doprowadzić do nasilenia się objawów i zaawansowanego etapu choroby.

Po trzecie: zadawaj pytania. Pamiętaj, że stomatolog jest również po to, aby poinformować Cię dokładnie o przebiegu leczenia, tak samo jak lekarz każdej innej specjalizacji. Jeśli coś Cię niepokoi lub chciałbyś wiedzieć więcej: po prostu dopytaj o szczegóły. Najczęściej boimy się tego, co nieznane.

Po czwarte: nie słuchaj opowieści o bólu u stomatologa. W większości przypadków, jeśli pacjenci trafiają do stomatologa, najgorszy ból już jest za nimi. Nieleczony ząb potrafi faktycznie dawać dolegliwości nieporównywalne do innych. Jednak samo leczenie przebiega już znacznie łagodniej pod tym względem: lekarze korzystają z całego wachlarza dostępnych znieczuleń. Dodatkowo przepisują również leki na receptę, które wspomagają leczenie i działają przeciwbólowo. Opowieści o wyrywaniu zębów bez znieczulenia należy wsadzić między bajki lub historie ze średniowiecza. Pamiętaj: jeśli Cię boli, samo nie przestanie. A stomatolog zdecydowanie Ci pomoże i to od razu!

Po piąte: nie bój się, że stracisz zęby. Ze względu na powielane stereotypy, wiele osób myśli, że wizyta u stomatologa z bolącym zębem równa się jego wyrwanie. Tymczasem współczesna stomatologia to niebywale zaawansowana dziedzina medycyny – lekarze posiadają mnóstwo możliwości leczenia zębów i ich zachowania. Warunkiem koniecznym jednak jest odpowiednio wczesne podjęcie tego leczenia.

Nie chcesz się bać dentysty? Idź do sprawdzonego gabinetu

Korzystaj z usług stomatologów, którzy sprawiają, że czujesz się komfortowo. Zadbany gabinet, miły personel, wizyta umówiona na konkretną godzinę bez konieczności spędzania długich chwil w poczekalni – to wszystko znacząco zwiększa Twój komfort i zmniejsza lęk przed wizytą u lekarza (każdej specjalizacji). Jeśli interesuje Cię sprawdzony dentysta, Bemowo jest miejscem, w którym chciałbyś odbyć wizytę – zapraszamy do naszego gabinetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj