Dopięli swego

25

Reorganizacja szkół w Wólce Dąbrowickiej i Turzu stanie się faktem. Tydzień temu Rada Gminy Poświętne większością głosów wyraziła zgodę na przekształcenie wspomnianych szkół. Decyzja ta wzbudziła jednak sprzeciw wielu mieszkańców.

Pod koniec 2020 r. radni przyjęli uchwałę w sprawie reorganizacji szkół. Jak przekonywali wówczas włodarze gminy, zmiany w tej kwestii są niezbędne m.in. ze względu na: „konieczność: racjonalizacji wydatków na realizację zadań oświatowych w gminie Poświętne, racjonalizacji gospodarowania środkami publicznymi, a także zapewnienia optymalnych warunków rozwoju, bezpieczeństwa i higieny uczniów”. Plany te starał się pokrzyżować Mazowiecki Kurator Oświaty, który w marcu br. wyraził negatywną opinię w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wólce Dąbrowickiej. Gmina odwołała się od tej decyzji do Ministra Edukacji i Nauki. Ten z kolei postanowił uchylić zaskarżone postanowienie w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Władze Poświętnego dopięły zatem swego. 21 maja radni ponownie musieli wyrazić zdanie w temacie przekształceń szkół. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

25 KOMENTARZE

 1. Szanowni redaktorzy! Skąd to pejoratywne stwierdzenie – dopięli swego? Ja rozumiem, chwytliwy tytuł. Nakład spada. Trzeba jakoś ratować rentowność gazety. Ale uchwała podjęta w oparciu o pozytywną decyzję kuratorium. Czyż nie? Chyba minister i kuratorium wiedzą najlepiej, co dla dzieci najlepsze – tak zapewniali jeszcze niedawno rodzice dzieci z Wólki Dąbrowickiej i Turza. A teraz co? Minister zły, kuratorium złe, radni źli. Zastanówcie się kogo zatrudniacie. Tekst słaby. A chwytliwy tytuł wziął w łeb, bo ludzi piętnuje. Taki to wasz obiektywizm.

  • Czy ty nie jesteś trochę przewrażliwiony? Dopiąć swego to inaczej osiągnąć cel, zrealizować plan, uprzeć się na coś I wygrać – co w tym pejoratywnego?

 2. Pewnie p. Ewelina pisała. I jak zwykle z odsłuchanej sesji rady. Czasu nie ma żeby się z ludźmi spotkać i pytania zadać.

  • Dla redaktor Eweliny Dzięcioł pandemia dalej trwa. Nigdy nie uczestniczyła w posiedzeniu rady gminy Poświętne. Nigdy nie zadała pytań radnym, ale sądy wyraża. Szkoda, że nie swoje tylko Moniki B. Leci na mordę poziom tekstów w tej gazecie.

 3. A czego się spodziewaliście ? jakiego wyniku przy takich zależnościach? mieli zagłosować przeciw gdy? : Przewodniczący rady z komitetu wyborczego wójta. Radny z komitetu wyborczego wójta co przejął schedę w OSP po odejściu na urząd. Radny z komitetu wyborczego wójta i gdzie żona pracuje w urzędzie. Radna z komitetu wyborczego wójta co zrobiła szopkę ze złożeniem mandatu. Radna co mając wątpliwą wiedzę w tym zakresie zostaje przewodniczącą komisji rewizyjnej po odwołaniu przewodniczącego bez podania uzasadnienia . Radny co bawił się w cenzora forum dla tych co mieli inne zdanie niż poklask wójtowi. Radni co zmienili zdanie po tym jak dostał stołek dyrektorski w gminie ten co startował na wójta a oni z jego komitetu ? Bądźcie dorośli nie mogło być innego wyniku. Samo życie w gminie.

 4. Artykuł nie jest obiektywny. Również wielu rodziców przychyliło się do zmian mając na uwadze dobro dzieci. Łączone klasy, niski poziom nauczania, brak możliwości odnalezienia się w większej grupie rówieśnoków czyni z dzieci nieprzygotowanych. W zderzeniu z normalnymi warunkami na kolejnych etapach edukacji często sobie nie radziły. Chęć wychowania dzieci w bańce jest krótkowzoczne.

 5. Znam całą tą społeczność, ponieważ się tam wychowałam i moje dzieci chodzą do tej szkoly. Może o wszystkim nie wiem, ale od żadnego z rodziców z którym rozmawiałam nie słyszałam żeby był zadowolony z reorganizacji. Nie wiem kogo i co ma pani na myśli mówiąc „w zderzeniu z normalnymi warunkami na kolejnych etapach edukacji często sobie nie radziły”, czyżby ktoś się pani zwierzal lub żalił? Wg mnie artykuł ok. Pokazuje prawde, która obecnie dzieje się w naszej gminie.

 6. Trzymam kciuki za te dzieci, żeby sobie w przyszłości poradziły. Zastanawia mnie, jak to możliwe, że przy tak nielicznych , kilkuosobowych klasach, uczniowie reorganizowanych szkół osiągają tak przerażająco niskie wyniki z egzaminów ósmoklasisty. Przecież te dzieci mają właściwie w szkole nauczanie indywidualne. Nie to co w naszych wołomińskich szkołach. Kto tam uczy, że jest aż tak źle?

 7. Właśnie jeśli chodzi o egzaminy i rankingi to Ręczaje Polskie i Turze wypadają wysoko w porównaniu z Poświętnem – do którego mają iść dzieci.

  • Bzdura kompletna. W Turzu od lat nie uzbierano dzieci, by stworzyć klasę 8. Dzieci zawsze było mało, a poziom niestety kiepski. Wiem, bo swoje dziecko przeniosłam do szkoły w Poświętnym.

 8. Opiszcie lepiej w wieściach to jakie wysypisko ludziom i syf zrobił Pan J. Za sklepem jedynką. Takiego syfu na terenach mieszkaniowo-usługowych nie było! I uwaga wójt z tym osobnikiem podpisuje umowy na remonty dróg! A ludzie żyją w syfie i nawet nie mogą spać bo patobiznesmen musi zarobić o 6 rano! uwaga, uwaga był jeden co robił to samo i gmina się nim zajęła i swoje wysypisko wyniósł na odludzie. Sprawa była szeroko opisywana! Ludzie 3 lata w syfie żyją bo na układy nie ma rady!

 9. Dobre wyniki z egzaminów ósmoklasisty! Wolne żarty!
  Rok 2020
  Wólka Dąbrowicka: j.polski 49%, matematyka 34%, j.angielski 31%
  Turze: brak klasy 8
  A Poświętne: j.polski 63%, matematyka 48%, j.angielski 48%.
  Wszystko można sprawdzić na stronach CKE. Zobaczymy jak będzie w tym roku.

 10. Mówicie Państwo o nauczycielach. Ale ci sami nauczyciele co uczą w innych szkołach w gminie również uczą w Wólce czy w Turzy. Więc chyba nie o to chodzi. Dużo czynników wpływa na wyniki: nauczyciele, szkoła, rodzice, uczniowie, opinie i orzeczenia! Nie ma złotego środka. Jestem absolwentka szkoły w Wolce, ukończyłam studia magisterskie. Skoro jest tak slabo, to czemu skończyłam studia wyższe i jestem z siebie dumna?

 11. Ciekawe kiedy przyjdzie kolej na inne szkoły?
  Mazeniem Niźnika jest zostawić jedną szkołę na gminę. A przecież już chcieli zreorganizować i Zabraniec.

  • Jak się wierzy plotkom radnego Ulejczyka to się gada takie pierdoły na forum gazety. Chodzi, sciemnia i nawija łatwowiernym ludziom makaron na uszy. Może na wójta się szykuje. Nawieszał plakatów posła Uścińskiego po słupach, to ma nadzieję.

 12. Romek z wołomińskiego błota masz rację po co studia wójt ledwie zawodówkę skończył a jaki wspaniały człowiek.

  • To dlatego pewnie likwiduje szkoły. Nikt nie może być lepiej wykształcony niż wójt. Poza tym, „nie matura, lecz chęć szczera …..”

 13. Jerzyna co ty chcesz od przecież to człowiek prawdomówny, uczciwy, empatyczny, skromny, bezinteresowny. Pełna kultura i klasa.

 14. E, ja to bym wolał Rosłona. Zwłaszcza w tym jego przebraniu jako biskupa z żoną w miniówie obok. To byłby dopiero bal.

 15. Brawa dla Sylwestra Niżnika. Zrobił coś czego przez 20 lat bał się zrobić Cymerman i przez co nigdy na nic nie miał kasy. Ryzykowne ale o to chodzi aby wójt był odważny. U mnie szacun.

 16. Faktycznie Niźnik zrobił czego Cymermanowi nie udawało się przez dwadzieścia lat. Negatywna opinia RIO oraz około dziewięć spraw sądowych. Dla byłych pracowników , dla obecnych pracowników , dla radnych i pewnie jeszcze mieszkańcy znajdą się na tej liście . Faktycznie szacun.

 17. Radny Rosłon i radny Ulejczyk głosowali wczoraj 30.10.2023 r. przeciwko uchwale o likwidacji szkoły w Turzy, do której od września 2023 roku nie chodzi żadne dziecko, bo rodzice wybrali dla nich inne szkoły. Nasi wspaniali radni chcą przez kolejny rok płacić wynagrodzenie nauczycielom zatrudnionym w szkole widmo. Chcą płacić nauczycielom za uczenie powietrza! Co za gospodarność!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj