Jadów będzie miastem?

3

Wójt Jadowa ujawnił niedawno, że myśli o tym, by postarać się odzyskać prawa miejskie. Pytając o opinię mieszkańców usłyszał wiele wątpliwości, które stara się wyjaśnić także na łamach Wieści Podwarszawskich. Z wójtem Dariuszem Kokoszką rozmawia red. Julita Mazur.

Jak to było z utratą praw miejskich Jadowa?

– W 1823 r. na skutek starań hr. Stanisława Kostki Zamoyskiego Jadów zyskał prawa miejskie. Rozwój miasteczka został przerwany po powstaniu styczniowym. Wtedy to na mocy ukazu cara Aleksandra II prawa miejskie zostały odebrane, była to swojego rodzaju kara za patriotyzm naszych mieszkańców podczas walk powstańczych. Przywrócenie praw miejskich dla Jadowa to odrodzenie sprawiedliwości dziejowej i szansa na lepszy rozwój. To nasza powinność, bo jako lokalni patrioci powinniśmy czuć potrzebę odzyskania tego, co zostało nam zabrane.

W całej Polsce nadal wiele miejscowości, którym odebrano prawa miejskie funkcjonuje w stanie prawnym, narzuconym przez cara. Coraz częściej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy włodarze występują o przywrócenie praw miejskich.

(…)

Co pożytecznego przyniesie takie działanie gminie i jej mieszkańcom? (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

3 KOMENTARZE

  1. Nazwanie wis miastem ze wsi miasta nie uczyni…

    Widziałem całkiem niemało wiosek które są bardziej „miejskie” niż metropolie powiatu wołomińskiego…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj